Music archiv - Story kapel

Delaney & Bonnie

DELANEY BRAMLETT (1939, Pontotoc, Mississippi, USA) - gtr, vcls
BONNIE LYNN BRAMLETT (1944, Acton, Illinois, USA) - vcls   

Alba + důležité kompilace:
 1. THE ORIGINAL DELANEY AND BONNIE - ACCEPT NO SUBSTITUTE - Elektra 1968
 2. HOME - Stax 1969
 3. DELANEY & BONNIE & FRIENDS - ON TOUR WITH ERIC CLAPTON - Atlantic 1970
 4. TO BONNIE FROM DELANEY - Atlantic 1970
 5. MOTEL SHOT - Atlantic 1971
 6. COUNTRY LIFE - Atlantic 1972
 7. D & B TOGETHER - CBS 1972
 8. BEST OF - Rhino 1990
  
DBBonnie Bramlett sólově:
 1. SWEET BONNIE BRAMLETT - CBS 1973

Americké smíšené vokální duo vycházející z gospelu, country, soulu a R&B.
V roce 1967, v době účinkování v losangelské televizní show Jacka Gooda "Shinding", se oba umělci osudově setkávají. Delaney Bramlett působí v místním souboru THE SHINDOGS, Bonnie Lynn je studiová zpěvačka (předtím byla členkou vokální skupiny IKETTES, jež spolupracovala s dvojicí IKE & TINA TURNER). Týden po setkání mají svatbu.
1968. Pro firmu Stax Records nahrávají v Memphisu, společně se souborem BOOKER T. AND THE MG'S, album HOME, které však vyjde až koncem roku 1969.
Zakládají duo DELANEY & BONNIE a podepisují smlouvu se společností Elektra Records. Vydávají LP desku THE ORIGINAL DELANEY AND BONNIE - ACCEPT NO SUBSTITUTE, ta však nemá v USA příliš velký úspěch a skončí až na 175.místě žebříčku.
1969. DELANEY & BONNIE se souborem FRIENDS (představujícím neustále se měnící sestavu studiových hudebníků), jsou objednaní jako předskupina pro americké turné souboru BLIND FAITH. Ovocem této spolupráce je navázání přátelství s Ericem Claptonem, který obdivuje jejich hudbu a v průběhu turné se stává aktivním účastníkem autobusových jam sessions.
15.prosince DELANEY & BONNIE vystoupí jako hosté PLASTIC ONO BAND Johna Lennona na koncertu "War Is Over" v londýnském klubu Lyceum.    
1970. Po rozpadu BLIND FAITH se Clapton přidává k FRIENDS jako kytarista při jejich dvouměsíčním samostatném turné po USA, které přislíbil spolufinancovat. Kromě THE BRAMLETTS patří ke koncertnímu týmu i George Harrison, Rita Coolidge, Leon Russell, Dave Mason, Bobby Keys a další.
Kompozice "Comin'Home", pod kterou je podepsaná skupina i Clapton, vychází na značce Atco Records a umísťuje se v USA na no.24 a v UK na no.16, kde se stane jejich jediným hitovým singlem.
Balada "Groupie"("Superstar"), na B straně nazpívaná Bonnií, se stane milionovým hitem, když pod názvem "Superstar" nahrají její cover verzi v roce 1971 THE CARPENTERS. 
Po skončení turné Clapton skupinu opouští, aby mohl připravovat vlastní album, na kterém budou oba manželé hostovat, a odejdou i mnozí z FRIENDS (Jim Gordon, Carl Radle, Bobby Keys, Jim Price a Rita Coolidge), kteří se připojují k formaci MAD DOGS AND ENGLISHMEN, doprovázející na turné Joe Cockera.
Eric Clapton sestavuje skupinu DEREK & THE DOMINOES, kde hrají opět bývalí členové FRIENDS Bobby Whitlock(keyboards), Carl Radle(bas) a Jim Gordon(drums), a nahrává legendární dvojalbum LAYLA AND OTHER ASSORTED LOVE SONGS.
Album DELANEY & BONNIE & FRIENDS - ON TOUR WITH ERIC CLAPTON, se v USA dostane na 29.příčku žebříčku, v UK na 39.příčku.
Píseň "Soul Shake", B strana singlu "Free The People", se v USA propracuje během týdne z 75.místa na 43.místo hitparády!
LP - TO BONNIE FROM DELANEY, se v USA dostane na no.58.
1971. Nové album MOTEL SHOT uvízne v US žebříčku pouze na 65.místě, ale vyňatá skladba "Never Ending Song Of Love", je největším singlovým hitem v USA, kde skončí na no.13. Rychle vznikne cover verze skladby a THE NEW SEEKERS se s ní umísťují v UK na 2.stupínku hitparády!
"Only You Know And I Know" se v USA probojuje na 20.místo.
1972. Píseň "Move'Em Out" se v USA zastaví na no.59. Další věc "Where There's A Will There's A Way" znamená konec singlové kariéry (no.99 v USA), před přechodem ke značce CBS/Columbia Records, kde skupina vydá album D & B TOGETHER (v USA no.133), ale jeho název se jeví jako ironie, neboť dvojice se rozvádí a krátce nato se rozchází i profesionálně. V sedmdesátých létech budou oba umělci nahrávat sólově, ale bez větších úspěchů.
1979. Bonnie Bramlett se dostane na titulní stránky novin, když se jako doprovodná vokalistka Stephena Stillse v americkém městě Columbus v Ohiu, zaplete do hádky s Elvisem Costellem (bydlícím v tom samém hotelu Holiday Inn) na téma rasové problematiky v hudbě a udeří ho pěstí do tváře.
1990. Na značce Rhino vychází retrospektivní výběr nejlepších nahrávek dvojice. 
Dcera Bekka Bramlett, která kráčí ve stopách rodičů, vstupuje v roce 1995 krátce do řad FLEETWOOD MAC s nimiž nahrává veřejností chladně přijaté album TIME.

Vladimír Svoboda 2002

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek