Music archiv - Story kapel

Doobie Brothers

TOM JOHNSTON- vcls, gtr, harmonica, keyboards Doobie Brothers
PATRICK SIMMONS (1950, San José, USA) - gtr, vcls
GREG MURPH - bas
DAVE SHOGREN - bas, gtr, vcls
BILL PAYNE - keyboards
TIRAN PORTER - bas
MIKE HOSSACK - percussion
JOHN HARTMAN  (1950, Falls Church, Virginia, USA) - drums
KEITH KNUDSEN (1952, Ames, Iowa, USA)- drums, percussion
JEFF "SKUNK" BAXTER (1948, Washington D.C., USA) - gtr, vcls
MICHAEL McDONALD  (1952, St.Louis, Missouri, USA) - vcls, keyboards
WILLIE WEEKS - bas
CORNELIUS BUMPUS (1952) - sax, keyboards, vcls
CHET McCRACKEN (1952, Seattle, Washington, USA) - drums
JOHN McFEE (1952, Santa Cruz, USA) - gtr, vcls
BOBBY LA KIND - percussion 

Alba + důležité kompilace:
 1. THE DOOBIE BROTHERS - WB 1971
 2. TOULOUSE STREET - WB 1972
 3. THE CAPTAIN AND ME - WB 1973
 4. STAR COLLECTION (Kompilace) - WB 1974
 5. WHAT WERE ONCE VICES ARE NOW HABITS - WB 1974
 6. STAMPEDE - WB 1975
 7. TAKIN'IT TO THE STREETS - WB 1976
 8. BEST OF THE DOOBIES (Kompilace) - WB 1976
 9. LIVING ON THE FAULT LINE - WB 1977
10. MINUTE BY MINUTE - WB 1979
11. ONE STEP CLOSER - WB 1980
12. BEST OF THE DOOBIES VOLUME 2 (Kompilace 1977-81) - WB 1981
13. THE DOOBIE BROTHERS FAREWELL TOUR (2LP Live) - WB 1983
14. CYCLES - Capitol 1989
15. BROTHERHOOD - Capitol 1991
16. VERY BEST OF, LISTEN TO THE MUSIC (Kompilace 1972-93) - WEA 1993
17. INTRODUCING (Live 1970) - FNAC 1993
18. MAKE IT EASY - WEA 1993
19. ROCKIN' DOWN THE HIGHWAY - LIVE (2CD Kompilace) - SONY 1996
20. SIBLING RIVALRY - Rhino 2000

Tom Johnston sólově:
 1. EVERYTHING YOU'VE HEARD IS TRUE - WB 1979
 2. STILL FEELS GOOD - WB 1981

Patrick Simmons sólově:
 1. ARCADE - Arista 1983

Michael McDonald sólově:
1. IF THAT'S WHAT IT TAKES - WB 1982
2. THAT WAS THEN - THE EARLY RECORDINGS OF (Kompilace) - Arista 1982 
 3. NO LOOKING BACK - Capitol 1985
 4. SWEET FREEDOM:BEST OF 1978-86 - WB 1986
 5. LONELY TALK - Reprise 1989
 6. TAKE IT TO HEART - Reprise 1990
 7. BLINK OF AN EYE - WEA 1993

 

Americká rocková skupina vycházející z R&B a jižanského rocku, přibližně od roku 1977 je znatelný příklon k funku.
1970. Kapela vzniká pod názvem PUD v San José v Kalifornii, kde vystupuje na nedělních koncertech s volným vstupným v místním parku. V souboru hraje Johnston, který studoval na škole San José State grafický design a kterého Skip Spence ze skupiny MOBY GRAPE představil Hartmanovi, který se přednedávnem vrátil ze Západní Virginie, aby obnovil svoji oblíbenou skupinu MOBY GRAPE. Posledním členem je baskytarista Greg Murph (brzy ho nahradí Dave Shogren). Formace začíná improvizovat v domě na Dvanácté ulici, často navštěvovaném členy Hells Angels ze San José.
Ke skupině se přidává folkový a bluegrassový kytarista Simmons a na návrh spolubydlícího hippieho Keitha Rosena si soubor volí název THE DOOBIE BROTHERS ("doobie" je kalifornský slangový výraz pro směs marihuany). Skupina se stane domovským souborem v Chateau Liberte, zábavním parku v pohoří Santa Cruz. Vlastník studia Pacific Recording Paul Curcio zašle demo nahrávky šesti skladeb Lennymu Waronkerovi z Warner Brothers, který se skupinou uzavře smlouvu.
1971. LP - THE DOOBIE BROTHERS v produkci Teda Templemana (před tím ve skupině HARPER'S BIZARRE) do žebříčku nepronikne ani po rozsáhlé propagaci společnosti Warner Brothers,  která sponzorovala i americké turné skupiny pod názvem "Mothers Brothers".
Na Shogrenovo místo baskytaristy přichází Porter,  předtím společně se Simmonsem člen folkového tria a na doplnění koncertního zvuku skupiny je angažován druhý bubeník a hráč na perkuse Mike Hossack. 
1972. LP - TOULOUSE STREET je debutem skupiny v americkém žebříčku,  kde se propracuje na 21.místo a získá zlatou desku. Johnstonova skladba "Listen To The Music" z tohoto alba se v USA dostane na 11.příčku.
1973. Skladba "Jesus Is Just Allright", předtím známá v podání THE BYRDS, se v USA dostane na no.35.
LP - CAPTAIN AND ME vystoupí v USA na 7.pozici hitparády a získá souboru další zlatou desku. Skladba z ní "Long Time Runnin'", se v USA protlačí na no.8.
Odchází Hossack a zakládá vlastní soubor BONAROO. Na jeho místo přichází percussionista Knudsen, bývalý bubeník formace Leeho Michaelse a klávesista Bill Payne(ex LITTLE FEAT).
Třetím hitovým singlem skupiny se stane Johnstonova kompozice  "China Grove", která se v USA dostane na 15.příčku žebříčku.
Johnstona zatknou v kalifornském městě Visalia za přechovávání marihuany.
1974. 26.ledna skupina vystupuje v londýnském The Rainbow, kde se koná úvodní ze čtyř koncertů skupiny v UK,  které jsou součástí jejich prvního evropského turné.
Skladba "Listen To The Music" se v UK umístí na no.29.
LP - WHAT WERE ONCE VICES ARE NOW HABITS skončí v USA na 4.pozici.  Získá další zlatou desku a stane se prvním albem formace,  které pronikne do žebříčku ve Velké Británii (no.19). Na LP jsou i studiové příspěvky kytaristy Baxtera, který je členem skupiny STEELY DAN, ale v přestávkách mezi její činností koncertuje s THE DOOBIE BROTHERS.
Singl "Another Park, Another Sunday" se v USA dostane na 32.místo v období, kdy skupina nepřetržitě koncertuje po celých Spojených státech.
Když STEELY DAN přestanou s vystupováním, Baxter se přidává k THE DOOBIE BROTHERS jako stálý člen skupiny, čímž se naplňují představy o třech kytaristech na jevišti. Klávesista se pro novou koncepci nehodí a Bill Payne odchází. Skupina se vrací do Anglie vystoupit na festivalu v Knebworthu.
Píseň "Eyes Of Silver" skončí v USA na no.52 a skladba "Nobody" na no.58.
1975. 12.ledna skupina otevírá osmnácti koncertní program,  putující po devíti městech v UK a v Evropě jako partner interpretů firmy Warner Brothers LITTLE FEAT,  GRAHAM CENTRAL STATION,  BONAROO, MONTROSE a TOWER OF POWER.
Simmonsova skladba "Black Water", původně B-strana "Another Park, Another Sunday",  se v USA dostane na týden na samou špičku hitparády a stane se prvním milionovým singlem skupiny.
V době sedmitýdenního turné po USA Johnstona postihnou žaludeční těžkosti a musí koncertování přerušit. Na jeho místo přichází na Baxterův návrh Michael McDonald, bývalý zpěvák a klávesista STEELY DAN. Po 48 hodinách zkoušení se v New Orleansu přidává ke koncertující skupině a rychle se stane jejím plnoprávným členem.
V květnu Baxter hostuje jako kytarista na londýnském koncertu Eltona Johna.
Před McDonaldovým příchodem nahrané album STAMPEDE se umísťuje v USA na 4.místě, V UK na 14.místě, a stane se čtvrtou zlatou deskou skupiny.  Z ní pocházející revival písně týmu Holland/Dozier/Holland "Take Me In Your Arms" ("Rock Me"), v USA hit zpěvačky Kim Weston, vystoupí v USA na no.11 a v UK na no.29.
29.června na koncertu v kalifornském Oaklandu se v duetu "Listen To The Music" ke skupině přidá Elton John.
Píseň  "Sweet Maxine" vystoupí v USA na 41.příčku žebříčku. Skupina vystupuje na "Velkém americkém hudebním veletrhu" ve městě Syracuse, překaženém násilnými šarvátkami mezi demonstrujícími a státní mocí.
1976. Po Johnstonově zotavení se píseň "I Cheat The Hangman" v USA dostane na no.60.
LP - TAKIN' IT TO THE STREETS se v USA umístí na 8.místě, v UK na 42.místě. Jde o první album skupiny, které se stane platinovým za milion prodaných exemplářů v USA. Z alba pocházející titulní skladba, jejímž autorem je McDonald, se v USA propracuje na 13.příčku.  
Skupina doprovází zpěvačku Carly Simon při nahrávání jejího hitu "It Keeps You Runnin'" (USA no.46). Autorem je opět McDonald.
Píseň "Wheels Of Fortune" vystoupí v USA na 87.pozici.
LP - BEST OF THE DOOBIES,  kompilující singlové hity,  se v USA zastaví na 5.místě a získá souboru druhou platinovou desku.
1977. Skladba "It Keeps You Runnin'" (je i na kompilačním albu), vystoupí v USA na no.37. Skupinu opouští Johnston, který se vydává na sólovou dráhu.
7.května se THE DOOBIE BROTHERS zúčastňují akce Billa Grahama "Day On The Green no.1" na Oakland Stadium v Kalifornii před 57.000 diváky.
1.července se skupina vydává na měsíční turné po USA, které startuje na scéně Rushmore Civic Plaza v Rapid City v Jižní Dakotě.  Další revival skladby Motownu - hitu Marvina Gaye z roku 1966 "Little Darling" ("I Need You") - se v USA dostane na 48.příčku žebříčku.
Kapela vystupuje na festivalu v Readingu a na dalších 4 koncertech po UK,  kde prezentuje nový kompaktnější a funk připomínající sound (výsledek intenzivního vlivu McDonalda), rozdílný proti kytarovému boogie z jejich začátků.
LP - LIVING ON THE FAULT LINE se dostane v USA na 10.místo (kde získá zlatou desku) a na 25.místo v UK. Vybraný singl "Echoes Of Love" vystoupí v USA na no.66.
1978. 26.srpna vystupují THE DOOBIE BROTHERS v kanadském Ontariu na prvním festivalu "Canada Jam" před 80.000 diváky po boku skupin THE COMMODORES, KANSAS, THE VILLAGE PEOPLE, ATLANTA RHYTHM SECTION a Davea Masona.
1979. Nový singl "What A Fool Believes", autorů McDonalda a Kennyho Logginse, vyletí na špičku US hitparády a je druhým milionovým singlem skupiny. V UK skončí na no.31.
LP - MINUTE BY MINUTE, výsledek posunu zvuku skupiny směrem k funku,  se na 5 týdnů usadí na čele US žebříčku a stane se třetím milionovým albem skupiny v USA. Baxter a Hartman soubor opouštějí. První se chce vrátit ke studiové práci a produkci,  zatímco druhý se hudby vzdává a odchází na koňský ranč v Sonoma Country. 
Ještě před letním turné po USA a po intenzívním zkoušení kandidátů na volná místa ve skupině, nastupují bývalý klávesista a saxofonista souboru MOBY GRAPE Cornelius Bumpus, zkušený studiový bubeník Chet McCracken a bývalý kytarista formace CLOVER John McFee.
1.července THE DOOBIE BROTHERS oslavují 10.výročí svého vzniku v losangelském klubu Friars s Eddiem Floydem, THE JACKSONS, Kennym Logginsem a dvojicí SAM AND DAVE,  kteří se ke skupině připojí při jam sessions ve skladbě  "Soul Man".
Titulní nahrávka z MINUTE BY MINUTE,  se v USA dostane na no.14 a v UK na no.47.
Skladba "Dependin'On" končí v USA na 25.místě.
Johnston, který podepsal sólovou smlouvu s Warner Brothers,  se umísťuje na no.100 v US žebříčku se svým albem EVERYTHING YOU'VE HEARD IS TRUE.
1980. Johnstonova nahrávka "Savannah Night"  končí v USA na 34.příčce žebříčku.
27.února THE DOOBIE BROTHERS excelují na 22.ročníku soutěže Grammy. Nahrávka "What A Fool Believe" získá cenu "Skladba roku"  i  "Deska roku"  a McDonald dostává cenu Grammy za  "Nejlepší aranžmá doprovodného sboru".  LP - MINUTE BY MINUTE získá ocenění za "Nejlepší výkon populární skupiny".
Singl "Real Love"  se umísťuje v USA na no.5.  Skladba pochází z alba ONE STEP CLOSER, které se propracuje v USA na no.3  (jako jejich čtvrté a poslední platinové album). V UK dosáhne 53.místo hitparády.
Porter opouští skupinu a svět hudby a při koncertech se na jeho místo zařazuje studiový baskytarista Willie Weeks.  Sestavu doplňuje percussionista La Kind.
1981. Titulní nahrávka z LP - ONE STEP CLOSER se v USA umísťuje na 24.místě.  Skladba "Wynken, Blynken And Nod"  (z alba IN HARMONY se skladbami rozličných interpretů na značce Seasame Street,  které se v té době dostane v USA na no.156), vyleze v USA na no.76.
Johnstonovo sólové album STILL FEELS GOOD skončí v USA na 158.místě.  Po vystoupení na Havaji,  které je v tomto roce poslední,  se skupina rozhodne pro rozchod. Simmons a McDonald  pracují na sólových projektech a ve skupině se objevuje množství konfliktních zájmů.  
Kompilační album BEST OF THE DOOBIES VOLUME 2,  se v USA zastaví na no.39 a získá skupině poslední zlatou desku.
1982. Singl "Here To Love" končí v USA na 65.pozici.
Start McDonaldovy úspěšné kariéry začíná se skladbou "I Keep Forgettin' " ("Every Time You're Near") a s albem IF THAT'S WHAT IT TAKES.
Skupina podniká turné na rozloučenou a společnost Warner Brothers koncerty nahrává, aby je vydala na posledním živém albu.
1983. První Simmonsova sólová nahrávka "So Wrong" v USA vystoupí na 30.místo.  Jeho album ARCADE,  na značce Elektra Records,  se v USA dostane na 52.místo. Další Simmonsova píseň  "Don't Make Me Do It" (interpretovaná souborem HUEY LEWIS & THE NEWS),  se v USA umístí na no.75. 
Koncertní dvojalbum THE DOOBIE BROTHERS FAREWELL TOUR se v USA zastaví na 79.příčce hitparády a na stejném místě skončí i singl "You Belong To Me" (původně hit zpěvačky Carly Simon,  se kterou McDonald na dálku písemně spolupracoval).
1984. Duet Michaela McDonalda s Jamesem Ingramem "Yah Mo Be There" byl odměněn cenou Grammy.
17.prosince 1986 se THE DOOBIE BROTHERS spojují na benefičním koncertu v Stanford University. Toto spojení je předzvěstí definitivního obnovení skupiny o čtyři měsíce později. Další McDonaldův duet, tentokrát s Patti LaBelle "On By Own", obsazuje 1.příčku americké hitparády.  Jeho retrospektivní album SWEET FREEDOM:BEST OF 1978-86, které vychází pouze v UK,  zde slaví úspěch. 
1987. 21.června vystupují THE DOOBIE BROTHERS v nové sestavě opět s Johnstonem (ale bez McDonalda) na festivalu Mountain Aire v Kalifornii.
4.července skupina účinkuje na Festivalu za odzbrojení v Sovětském svazu společně s Jamesem Taylorem, SANTANOU,  Bonnie Riatt a několika soubory z SSSR.
1988. Kapela ve složení Johnston,  Simmons,  Hartman,  Porter a Hossack se vrací do studia nahrávat pro značku Capitol Records comebackové album.
1989. Skupina se vydává na velké turné po USA pod názvem "Cycles",  které má být propagací jejího comebacku. Na scéně se přidává Dale Ockerman(keyboards),  Jimmy Fox(percussion),  Richard Bryant(vcls) a Cornelius Bumpus(keyboards, sax),  který vystupuje v úloze sólového zpěváka ve skladbách Michaela McDonalda.
12.července formace odřekne koncert v Cayuga Country Fair ve Weedsportu ve státě New York,  když Johnston ulehne s laryngitidou.  Odpadnou i další vystoupení.
Skladba "The Doctor" skončí v USA na no.9 a album CYCLES,  ze kterého pochází,  se tam umístí na no.17.
Singl "Need A Little Taste Of Love" končí v USA na 45.příčce hitparády.
1991. U společnost Capitol Records vychází album BROTHERHOOD, které zopakuje komerční úspěch svého předchůdce.

Vladimír Svoboda 2002

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek