Music archiv - Ladies Story

Julia Fordham

JULIA FORDHAM
Julia Fordham (10.8.1962, Portsmouth, UK) – vcls, gtr, piano


Alba + důležité kompilace:
1. JULIA FORDHAM – Circa Records 1988
2. PORCELAIN - Virgin 1990
3. SWEPT – Virgin 1991
4. FALLING FORWARD – Virgin 1994
5. EAST WEST – Virgin 1997
6. THE JULIA FORDHAM COLLECTION (Kompilace) – Virgin 1998
7. CONCRETE LOVE – Vanguard 2001
8. THAT´S LIFE (Live) – Vanguard 2005
9. BABY LOVE (EP) – AWAL 2006
10. SONGBOOK (Kompilace) – EMI INT. 2007
11. CHINA BLUE – Nova Tunes 2008


Fordham JuliaBudoucí skladatelka a zpěvačka Julia Fordham se narodila 10.srpna 1962 v anglickém Portsmouthu. Spolu se svými dvěma sourozenci byla vychována na Hayling Islandu, zemědělském ostrůvku ležícím poblíž hudebními festivaly proslaveného ostrova Wight. “Co si pamatuji, doma jsem si neustále zpívala“, vzpomíná v rozhovoru s Kristinou McKenna pro magazín Musician v roce 1990. “Ve škole jsem samozřejmě byla členkou pěveckého kroužku a své vlastní skladby jsem začala skládat na kytaru ve dvanácti letech“.
Julia Fordham vstoupila do hudebního světa poměrně záhy. Již od patnácti let vystupovala veřejně a brzy odjela z ostrova, aby mohla hrát své písně po pubech v Portsmouthu a Hampshire. Její skladby byly mixem songů ze čtyřicátých let, a jak uvedla Kristině McKenna, za své vzory tehdy považovala THE MILLS BROTHERS a Joan Armatrading.
Její profesionální muzikantská kariéra začala v roce 1982, kdy odpověděla na inzerát v Melody Makeru a nastoupila jako doprovodná zpěvačka do skupiny Mari Wilson. V The Wilsations dvacetiletá Julia poznala, co je to tvrdá práce v pop music businessu. Od Mari Wilson se mnohému naučila a dodnes na ni vděčně vzpomíná. V roce 1987 podepsala kontrakt s firmou Virgin Records, která jí v roce 1988 umožnila na své značce Circa Records nahrát debutové album JULIA FORDHAM. Prezentuje na něm své vlastní skladby v melancholickém pop/folkovém stylu, ovlivněné tvorbou Joni Mitchell a Julie London.

This is alternative content.

Album obsahuje hit “Happy Ever After“, který se umístil v britské singlové hitparádě na 40.místě. (V Británii a Evropě se ho prodalo přes 150.000 kopií!). Kritici přijali debut příznivě a zvláště kladně hodnotili emotivní texty a oduševnělý Juliin zpěv. Licenci na její další desky odkoupila firma Virgin Records America a vydala jí v roce 1990 druhé album PORCELAIN. Prodej byl povzbudivý (225.000 exemplářů) a deska se umístila na 74.místě britské hitparády. Vyňatý singl “Manhattan Skyline“ se stal na rozhlasových stanicích “pro dospělé“ často hraným titulem a byl také ztvárněn na atraktivním videu.
V průběhu 90.let vyšla čtyři kritikou vychválená alba. V roce 1991 to bylo CD SWEPT, které obsahovalo hit “Love Moves In Mysterious Ways“, jenž se umístil v UK Top 20. (Byl též na soundtracku k filmu THE BUTCHER´S WIFE, s Demi Moore v hlavní roli). Prodej alba však nesplnil očekávání, neboť se prodalo pouze 85.000 kopií.
Julia Fordham změnila taktiku a rozhodla se zmodernizovat sound. Pro album FALLING FORWARD, které následovalo v roce 1994, si vybrala nového producenta Larryho Kleina, manžela a spolupracovníka Joni Mitchell. Tah se vyplatil a deska se vyšplhala na 21.příčku britského žebříčku. V létě proběhlo úspěšné turné po Spojených státech a umělkyně začala pracovat na další řadové desce. Album se jmenovalo EAST WEST a objevilo se na pultech obchodů v roce 1997.
Nejlepší songy z první pětice Juliiných desek jsou shromážděny na CD – THE JULIA FORDHAM COLLECTION. Vyšlo v roce 1998 a obsahuje i novou verzi písně “Where Does The Time Go“, ve které se jako host představil Curtis Stigers.
V roce 1999 natočila Julia Fordham, opět v produkci Larryho Kleina, album CONCRETE LOVE. Firma Virgin America však měla pochyby o jeho prodejnosti, takže se dostalo k fanouškům až v roce 2001, kdy ho vydala společnost Vanguard Records. Obsahuje, mimo jiné, výborný Juliin duet se zpěvačkou jménem India-Arie a hit “Wake Up With You“, jehož remixovaná singlová verze měla mírný úspěch v tanečních hitparádách. Poté se umělkyně vydala na turné po amerických hudebních klubech a se svým akustickým programem navštívila také Velkou Británii a Japonsko.
Své sedmé album THAT´S LIFE natočila živě na koncertě v Los Angeles, uspořádaném na oslavu jejích dvaačtyřicátých narozenin. Zároveň vyšlo i DVD, na kterém jsou k vidění i hosté India-Arie a welšská zpěvačka Judith Owen. Oba nosiče se objevily na trhu v lednu 2005 a v témž roce Julia Fordham odešla od firmy Vanguard Records.
Juliina sestra napsala knihu “Plus One: A Year In The Life Of A Hollywood Nobody“, ve které popisuje svůj život s Julií v Los Angeles. Vzpomínky posloužily jako scénář pro film natočený společností Pembridge Pictures.
V době, kdy Julia Fordham změnila nahrávací společnost, vydala singl, jehož výtěžek je věnován obětem tsunami ve východní Asii. Obsahuje předělanou skladbu “Happy Ever After“, kterou natočila s hudebníkem jménem Aadesh Shrivastava.
V roce 2006 zpěvačka natáčí EP kolekci BABY LOVE, obsahující písně inspirované narozením milované dcery Marley Rose. Byly uveřejněny zpočátku na internetu. Verze na CD je k dostání na oficiálních Juliiných stránkách. Obsahuje navíc skladbu “That´s All“. Zatímco některé z těchto nových písní jsou daleko od stylu, ve kterém se umělkyně proslavila, dvě z nich jsou rozhodně v jazzovém pojetí a naznačují, v jakém duchu se zřejmě ponese její další album.
Koncem roku Julia Fordham spolupracovala s Judith Owen na jejím videoklipu “Here“ - ztvárnila v něm Juditinu matku. Je pikantní, že toto video režírovala filmová hvězda Jamie Lee Curtis.
V září 2007 vyšlo, pouze na Filipínách (!), kompilační album jménem SONGBOOK. Kolekce obsahuje některé raritní studiové nahrávky a několik živých songů. V CD bookletu Julia děkuje svým filipínským fans za jejich mnohaletou podporu.
V listopadu 2007 umělkyně oznámila dokončení nového alba CHINA BLUE, které mělo být vydáno u “startovací“ společnosti jménem Nova Tunes. Po určitém zpoždění bylo nakonec vydáno v lednu 2008 a to pouze na internetu pro možnost stažení. Je to jazzové album naplněné vlastními skladbami s výjimkou jedné, která je cover verzí písně Michaela MacDonalda. Obsahuje přepracované songy “China Blue“ a “For You Only For You“, původně vydané na albu PORCELAIN a “Funny Guy“, jenž se objevuje jako bonus na některých edicích alba CONCRETE LOVE. Na Juliiných webových stránkách jsou umístěny ukázky ze dvou kompozic.
Jazzové směřování je přirozeným vyústěním celé dosavadní tvorby Julie Fordham. Je pravděpodobné, že tato výjimečná skladatelka a oduševnělá zpěvačka ztratí opět část posluchačů a zůstane jen miláčkem hudebních kritiků a svých věrných fanoušků.

Vladimír Svoboda 2008

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek