Music archiv - Story kapel

Bobby Fuller Four

BOBBY FULLER (22.10.1942, Goose Creek, Texas, USA) – vcls, gtr
Bobby FullerRANDY FULLER – bas
JIM REESE – gtr
DWAYNE QUIRICO – drums

 

Alba + důležité kompilace:
 1. KRLA KING OF WHEELS – Liberty 1965
 2. THE BOBBY FULLER FOUR: I FOUGHT THE LAW - Liberty 1966

 
1960. Bobby Fuller si v domě rodičů v texaském El Pasu buduje studio a nahrává v něm množství skladeb pro místní značky Youcca a Todd. Kromě toho vede místní noční klub pro teenagery Rendezvous a vystupuje v něm se skupinou THE EMBERS, která se později přejmenuje na THE FANATICS a později (po mnoha změnách v obsazení) se z ní vyvine formace THE BOBBY FULLER FOUR.
1964. V létě Fuller Rendezvous zavírá a zakládá svoji vlastní značku Exter Records, na které vydává každých pár týdnů jeden nový singl. Na značce vychází převážně surfová hudba a také ranná verze kompozice “I Fought The Law“ v podání skupiny BOBBY FULLER & THE FANATICS.
V listopadu kapela odchází z Texasu do kalifornského Hollywoodu, kde chce získat vysněné úspěchy a bere si tam pásky s nahrávkami Fullerových skladeb.
Před vystoupením v La Cave Pigalle si mění název na BOBBY FULLER & THE CAVEMEN a později, před angažmá v klubu PJ’s, na THE BOBBY FULLER FOUR. Jejich první vystoupení překoná všechny rekordy v návštěvnosti.
V prosinci skupina podepisuje smlouvu s Bobem Keeneem, majitelem malé losangelské nahrávací společnosti, který se rozhodne vyzkoušet si ji na několika singlech na vícero značkách.      
Prvním je “Those Memories Of You“, na značce Donna Records, pod názvem BOBBY FULLER & THE FANATICS.
1965. “Take My World“, pod názvem skupiny THE BOBBY FULLER FOUR, vychází na jeho další značce Mustang Records.
Kapela přijímá úlohu surfové skupiny ve filmu “Ghost In The Invisible Bikini“. Na klavíru s ní účinkuje producent Phil Spector a neúspěšně se ji snaží získat pro svoji značku Philles.
V červenci se v oblasti Los Angeles stává hitem “Let Her Dance“ (kytarový riff je parafrází písně “La Bamba“), jehož celostátní distribuci zabezpečuje společnost Liberty Records, ale mimo Kalifornii skladba nemá úspěch.
Skupina vystoupí v několika amerických televizních show jako je “Shinding“, “Shebang“ a “Holywood A Go-Go“, a ve spolupráci s losangelskou rozhlasovou stanicí vychází její debutní album KRLA KING OF WHEELS.
Bobby FullerTaké singl “Never To Be Forgotten“ se dobře prodává v Los Angeles, ale v celostátním měřítku propadne.
Fuller vylepší “I Fought The Law“, revival písně CRICKETS, o který se kdysi pokusil. Tentokrát jde o verzi s dravou kytarou, která bude znamenat přelom.
1966. Druhé album THE BOBBY FULLER FOUR: I FOUGHT THE LAW, vystoupí v USA na 144.místo.
Další revival písně CRICKETS v podobném duchu - “Love’s Made A Fool Of You“, se v USA zastaví na 26.příčce žebříčku a skupina začíná své první turné po Spojených státech.
V době, kdy vychází singl “The Magic Touch“, se Fuller neshodne s Keeneem na volbě A-strany a nesouhlasí s jeho rozhodnutím nenahrávat koncertní album v PJ’s  (který byl Fullerovým tajným přáním) a zrušit plánovanou návštěvu Velké Británie. Opouští skupinu uprostřed turné a dává se na sólovou dráhu. Singl nemá úspěch.
18.července 1966 najdou Fullera mrtvého v jeho autě před domem (na adrese 1776 Sycamore, West Hollywood, Los Angeles), ve kterém žil se svojí matkou. Jeho tělo je surově zmláceno a páchne benzínem. Okolnosti jeho smrti se nikdy nevysvětlí a Keene vydá prohlášení, ve kterém odmítne policejní verzi o údajné nešťastné náhodě nebo sebevraždě. Otázka vraždy však nastolena nebude a případ je zameten pod koberec.
Skupina bude pod vedením Bobbyho bratra ještě nějaký čas pokračovat v činnosti pod názvem THE RANDY FULLER FOUR, ale do žebříčků nezasáhne a v roce 1968 se rozpadne.

Vladimír Svoboda 2007


 

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek