Music archiv - Story kapel

Godley & Creme

KEVIN GODLEY (7.10.1945, Manchester, UK) - drums, vcls, keyboards
LAWRENCE "LOL" CREME (9.8.1947, Manchester, UK) - vcls, gtr, perc, keyboards

GODLEY & CREME 
1. CONSEQUENCES (3LP) - Mercury 1976
2. L - Mercury 1978
3. MUSIC FROM CONSEQUENCES (Kompilace) - Mercury 1979
4. FREEZE FRAME - Polydor 1979
5. ISMISM - Polydor 1981
6. BIRDS OF PREY - Polydor 1983
7. AND 10cc: THE HISTORY MIX VOLUME 1. (Remixy) - Polygram 1985
8. SNACK ATTACK - Polydor 1986
9. AND 10cc: THE CHANGING FACES OF 10cc AND GODLEY & CREME - Polygram 1987
10. GOODBYE BLUE SKY - Polydor 1988 
11. IMAGES (Kompilace) - Spectrum 1993
12. ROCK AND POP LEGENDS (Kompilace) - Disky 1995

KEVIN GODLEY
1. ONE WORLD, ONE VOICE (Soundtrack) - Polydor 1990


Godley & Creme1976. V říjnu Godley a Creme odcházejí od skupiny 10cc a začínají pracovat na tříminutové nahrávce, ze které se nakonec vyvine sada tří LP desek.
(Gouldman a Stewart pokračují dále jako 10cc).
1977. Trojalbum CONSEQUENCES, se zpěvačkou Sarah Vaughan a Peterem Cookem, se v britském žebříčku zařazuje na 52.příčku. Vybraný singl "Five O'Clock In The Morning" propadá.
Na albu použité zařízení "gizmo", rozšiřující zvuk kytary, se neujme, i když je propagované jako velké obohacení hudby. (Úryvek z CONSEQUENCES později zazní v britské reklamě na cigarety, uváděné v kinech).
1978. Album L, na kterém se podílel saxofonista Andy Mackay a americký disckjockey Paul Gambaccini v úloze Zlého samaritána v nahrávce "The Sporting Life", vystoupí v UK na 47.místo.
1979. Vychází singl "Sandwiches Of You", ale v žebříčcích nezaboduje. V únoru je v prodeji album MUSIC FROM CONSEQUENCES, přinášející vybrané písně z trojalba.
Po podpisu smlouvy s Polydorem, vydává duo song "An Englishman In New York", ale i přes propagaci v rozhlase, propadne.
Na LP desce FREEZE FRAME hostuje také Paul McCartney, ale ani toto album nezaboduje.
1981. Po dalších dvou neúspěšných singlech se dvojice věnuje produkci alba Mickey Juppa LONG DISTANT ROMANCER.
Po návratu ke komerčnějšímu zvuku se píseň "Under Your Thumb" probojuje v UK na 3.místo a album ISMISM se umísťuje tamtéž na 29.pozici hitparády.
Skladba "Wedding Bells" se v Británii zařaďuje na no.7. Dvojice se souběžně vydává na stále úspěšnější dráhu režisérů a producentů videoklipů a mezi jejími zákazníky jsou i VISAGE, DURAN DURAN a Toyah.
1982. GODLEY & CREME režírují televizní reklamu pro britskou firmu, vyrábějící džínsy.
Videoklip písně "Save A Mountain For Me" se natáčí na ostrově Alcatraz u San Franciska, ale prodeji singlu nepomůže.
1983. Album BIRDS OF PREY a singl "Samson" vycházejí za všeobecného nezájmu. Dvojice režíruje tři videoklipy projektu skupiny POLICE - SYNCHRONICITY, včetně odměněného "Every Breath You Take" a klip "Rockit" Herbieho Hancocka. Výsledkem krátkého obnovení spolupráce s Gouldmenem a Stewartem je propagační snímek 10cc "Feel The Love".
Videoklip "Rockit" získává ocenění "Nejnápaditější videosnímek" a "Nejlepší umělecká režie", udělované na slavnostním předáváním cen Video Music Awards časopisu Billboard v kalifornské Pasadeně. Ceny jsou posledními z dlouhé řady ocenění za videoklipy.
1984. Většinu roku dvojici zabere natáčení videosnímků momentální jedničky ve Velké Británii - FRANKIE GOES TO HOLLYWOOD. Mimoto natočí "Rebellious Jukebox" pro americkou stanici MTV a vydá singl "Golden Boy", který nezaboduje.
1985. Skladba "Cry", v produkci Trevora Horna, se vypracuje v UK na no.19 a v USA na no.16. Je to i díky nadšeně přijatému a později často kopírovanému videoklipu, přinášejícímu tváře, nepřetržitě se střídající v třísekundových intervalech. (Píseň se příští rok vrátí do UK žebříčku na 66.příčku, když předtím odezní v pokračování amerického televizního seriálu "Miami Vice").
Trevor Horn připraví remix materiálů 10cc a dvojice GODLEY & CREME pro album THE HISTORY MIX VOLUME 1. (V USA vychází videopodoba HISTORY MIX, kompilace propagačních a ostatních videoklipů, které dvojice natočila v USA). 
1986. Experimentální projekt "Mondo Video" se má prodávat v roce 1988 jako sada na jejich značce Videola.
1987. Dvojice režíruje TV reklamu NYNEX Yellow Pages pro americký trh. Vychází kompilace THE CHANGING FACES OF 10cc AND GODLEY & CREME a vystoupí v UK na 4.příčku hitparády, za což obdrží zlatou desku.
1988. Kritika přijímá album GOODBYE BLUE SKY (se skladbami v interpretaci harmonik všech druhů a velikostí) příznivě, stejně jako singl "A Little Bit Of Heaven", ale komerčně obě nahrávky propadnou. Dvojice začíná připravovat debutní filmový medailon "Howling At The Moon".
1990. 28.února Godley začíná pracovat na týdenní sérii TV programů "One World, One Voice", věnované životnímu prostředí a uvádějící příspěvky umělců jako Sting, Peter Gabriel, Lou Reed, Chrissie Hynde, Stewart Copeland, Joe Strummer, Wayne Shorter, Afrika Bambaataa, Laurie Anderson, Johnny Clegg, Dave Stewart, Robbie Robertson a dalších.
Godley se stává spoluzakladatelem britské organizace na ochranu životního prostředí ARK.
Album ONE WORLD, ONE VOICE, obsahující soundtrack ke Godleyovým TV programům, spoluprodukoval Rupert Hine. Po masivní propagaci v britské televizi se umísťuje na 27.místě hitparády. 

Vladimír Svoboda 2006

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek