Music archiv - Ladies Story

Go Go's

BELINDA CARLISLE  (17.8.1958, Hollywood, USA) - vcl
JANE WIEDLIN - gtr, vcls
PAULA-JEAN BROWN - bas, gtr, vcls
CHARLOTTE CAFFEY  (1953, Los Angeles, USA) - gtr, keyboards
ELISSA BELLO - drums
GINA SHOCK - drums
MARGOT OLEAVERRA - bas
KATHY VALENTINE - bas, vcls


Alba + důležité kompilace: 
1. BEAUTY AND THE BEAT - IRS 1981
2. VACATION - IRS 1982
3. TALK SHOW - IRS 1984
4. GREATEST HITS - IRS 1991
5. RETURN TO THE VALEY OF (2CD Kompilace 1979-94) - EMI 1995

BELINDA CARLISLE sólově:
1. BELINDA - IRS 1986
2. HEAVEN ON EARTH - MCA 1987
3. RUNAWAY HORSES - MCA 1989
4. LIVE YOUR LIFE BE FREE - Virgin 1991
5. THE BEST OF BELINDA - Virgin 1992
6. REAL - Virgin 1993
7. A WOMAN & A MAN - EMI 1996

JANE WIEDLIN sólově:
1. JANE WIEDLIN - IRS 1985
2. FUR - IRS 1988
3. TANGLED - IRS 1990


This is alternative content.

Kalifornská dívčí rocková skupina, založená v roce 1978 (původně pod názvem MISFITS), která hrála komerčně pojatou new wave.
Duší souboru byla Belinda Carlisle, považovaná za "nejhezčí tvář v rocku". Jaký bezelstný úsměv, takové bezelstné zpívání - s upřímnou snahou dobrat se uměleckého sdělení i přes omezený hlasový rozsah, téměř nulové hudební vzdělání a závislost na repertoárovém přísunu "zvenčí". A přesto o sobě toto lepé děvče říká při pohledu do minulosti: "Měnila jsem se v malého netvora."
Belinda má sedm sourozenců, otec pracoval jako tesař, tedy žádný urozený původ. Ve škole, kde všichni poslouchali FLEETWOOD MAC a EAGLES, byla za punkerku. Proto si našla cestu do skupiny GEMS a poté založila vlastní kapelu. Zpočátku je nikdo nebral vážně, ale povedl se jim malý zázrak - jako první dívčí soubor se ujaly vedení na americkém žebříčku LP desek s albem BEAUTY AND THE BEAT ("Kráska a beat", narážka na známou pohádku BEAUTY AND THE BEAST - "Kráska a zvíře"). 
Prosadily se i singly "Our Lips Are Sealed" (1981) a "We Got The Beat" (1982). 
Jako leaderka kapely si však vedla prachmizerně. Nedovedla udržet stabilizovanou sestavu a hudebnice se u THE GO-GO'S střídaly jak na běžícím pásu. Elissa Bello odešla již v roce 1979 a vystřídala ji nová bubenice Gina Shock. V době nahrávání prvního alba odešla i baskytaristka Margot Oleaverra a na jejím postu se objevila Kathy Valentine. 
Sedm let s kapelou krásnou zpěvačku proměnilo na trosku. Nebylo drogy, kterou by neochutnala, nebylo večírku, z něhož by odcházela v normálním stavu.
"Najednou chceš víc a zvykneš si. A není úniku!" Belinda prý nejednou ve tři ráno bloumala po Sunset Street a sháněla někoho, kdo by jí prodal drogy. Ostatní dívky z THE GO-GO'S na tom nebyly lépe, pouze kytaristka Jane Wiedlin se dokázala v roce 1984 trhnout,(vystřídala ji Paula-Jean Brown). Pokusila se v roce 1985 prorazit eponymním sólovým albem, ale to se jí podařilo až roku 1988 s LP deskou FUR ("Kožešina"), jejíž titul vystihuje současné poslání hudebnice, která bojuje a demonstruje proti vybíjení vzácné zvěře.
KBelinda Carlisledyž zfetované GO-GO'S vypadly z helikoptéry, která je počátkem roku 1985 převážela v Brazílii na festival Rock In Rio, znamenalo to ostudný závěr kariéry skupiny, která se snažila konkurovat "mužům v rocku" a to nejen hudbou, ale bohužel i nevázaným způsobem života.
Charlotte Caffey po návratu dobrovolně nastoupila do rehabilitačního centra, zatímco Belinda se léčila na "svobodě", ale v kruhu podobně postižených. Zpočátku trpěla třesem, ale jeho záchvaty slábly. Shodila téměř deset kilo, běhala 30 mil týdně, začínala se zajímat o hodiny zpěvu. Hodně prý jí pomohl její manžel Morgan Mason, syn slavného herce Jasona Masona a svého času jeden z asistentů prezidenta Reagana. Lékaři si o vyléčitelnosti narkomanů nejspíš myslí své, ale faktem je, že Belinda Carlisle nastoupila na sólovou dráhu svěží a v kondici. Své první hudební krůčky dělala zpočátku za pomoci kamarádky Charlotte Caffey. Ta později založila skupinu GRACES (album PERFECT VIEW v roce 1989). Jane Wiedlin natočila v průběhu let 1985-1990 tři alba. Gina Shock založila skupinu HOUSE OF SHOCK (vydali stejnojmenné album v roce 1988).
1986. Debutní sólové album BELINDA, vyšlo v srpnu na značce IRS Records, a dostalo se v USA na 13.místo. Pohostinsky na něm vystoupili rovněž Charlotte Caffey, Jane Wiedlin a Andy Taylor ze skupiny DURAN DURAN. Vybraná skladba "Mad About You" skončila na 3.příčce US hitparády. Úspěchy se ale zatím nepřenesly do Velké Británie.
Další nahrávka "I Feel The Magic", také z tohoto alba, skončila v USA na no.82. Belinda podnikla americké turné po boku Roberta Palmera, po kterém se začala její samostatná tříměsíční šňůra po amerických klubech.
1987. V prosinci vychází druhé album HEAVEN ON EARTH, které dokonce zastínilo úspěchy GO-GO'S. Jestliže v USA spolupracovala Carlisle s MCA, Virgin Records získali práva na LP pro UK. Ke spolupracovníkům na tomto albu patřili Thomas Dolby, Charlotte Caffey, Ellen Shipley a Michelle Phillips, kdysi členka skupiny THE MAMAS AND THE PAPAS. 
Píseň "Heaven Is A Place On Earth" z alba, vedla týden americký žebříček. Úspěšnost skladby umocňoval propagační videoklip, který režírovala herečka Diane Keaton. Samotná LP deska vystoupila na 13.místo.
1988. Singl "Heaven Is A Place On Earth" vydržel dva týdny na čele UK hitparády a album zde dosáhlo na 4.pozici. (V obou zemích album získalo platinu).Jane Wiedlin
Právě britský triumf byl něčím, co GO-GO'S nikdy nepoznaly, i když tu putovaly na společném turné s MADNESS. Charlotte Caffey, která se stala pravou rukou Belindy, tvrdí, že jednou po vyúčtování tantiém za prodej desek v Británii přišel šek ve výši sedmi dolarů!
"I Get Weak", druhý vybraný singl, se v USA umístil na 2.pozici a v UK na 10.pozici. 
V květnu se Belinda vydala na své první velké samostatné turné po USA, Kanadě a Japonsku.
Skladba "Circle In The Sand" skončila v USA na 7.místě a v UK na 4.místě. 
(Tuto píseň, stejně jako "Heaven Is A Place On Earth", složila Ellen Shipley, která jako zpěvačka teprve čeká na své objevení. Hodně svým rukopisem připomíná Carole King z jejich počátků).
Debutní nahrávka z USA "Mad About You" na značce IRS, vyšla v UK v reedici a vyšplhala se na 67.příčku.
Zpěvačka podnikla své první turné po Velké Británii, na kterém absolvovala tři vyprodané koncerty v londýnském Hammersmith Odeon. Její popularita nabírala na obrátkách. Díky svému repertoáru, který je tak trochu retro vzpomínkou na naivní a nekomplikovaný pop z počátku 60.let, se stávala miláčkem publika. Hlasově se stále více začala podobat Stevie Nicks z té skupiny FLEETWOOD MAC, o níž v pubertě nechtěla ani slyšet: "Teď Stevie respektuji, ale tenkrát jsem byla příliš rebelantská, než abych ji mohla akceptovat", říká Belinda smířlivě.
Záměrně v době turné vydaná reedice "World Without You" se v UK umístila na no.34 a nahrávka "Love Never Dies" vystoupila tamtéž na 54.místo.
1989. Vyšlo album GREENPEACE RAINBOW WARRIORS, obsahující i jednu Belindinu nahrávku. Singl "Leave A Light On", další výrazná píseň v jejím repertoáru, se v UK propracoval na 4.příčku hitparády.
Album RUNAWAY HORSES, na kterém ve skladbě "Shades Of Michelangelo" hostovaly i kolegyně z GO-GO'S Charlotte Caffey, Kathy Valentine a Gina Shock a které obsahuje příspěvky George Harrisona a Bryana Adamse, vystoupilo ve Velké Británii na 4.místo a v žebříčku se udrželo 18 měsíců. V USA skončilo na 37.pozici. 
1990. "Summer Rain" se v americké hitparádě zastavil na 30.místě a "Runaway Horses" v UK doputoval na no.40. 
28.března se THE GO-GO'S spojily pro benefiční vystoupení v losangelském Universal Amphitheater na podporu ekologického hnutí California Environmental Protection Initiative roku 1990. (Po tomto vystoupení bude skupina později v tom samém roce obnovená, žel jen dočasně).
2.května zpěvačka oznamuje, že nevystoupí 23.července na slavnosti Frontier Days Rodeo v Cheyenne ve Wyomingu (i když měl její honorář představovat 35.000 dolarů!), protože při podobných akcích dochází k týrání zvířat. 
Její popularita pokračuje zejména v Anglii, kde písně "Vision On You" a "(We Want) The Same Thing" vystoupí na 41.místo a 6.místo.
1991. Singl "Summer Rain" ohodnotili její věrní britští fanoušci 23.příčkou v hitparádě a i následující album LIVE YOUR LIFE BE FREE mělo dobré prodejní výsledky. V témž roce vyšlo i kompilační album THE GO-GO'S GREATEST HITS, které oživilo zájem o atraktivní "woman's band", ale naděje na jeho reinkarnaci je mizivá.

Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek