Music archiv - Story kapel

Greg Kihn Band

GREG KIHN (Baltimore, Maryland, USA) - vcls, gtr
GREG DOUGLAS -  gtr
GARY PHILLIPS - keyboards, vcls
STEVEN WRIGHT - bas, vcls
LARRY LYNCH - drums, perc
DAVE CARPENTER - gtr

Alba + důležité kompilace:
 1. GREG KIHN - Beserkley 1975
 2. GREG KIHN AGAIN - Beserkley 1976
 3. NEXT OF KIHN - Beserkley 1978
 4. WITH THE NAKED EYE - Beserkley 1979
 5. GLASS HOUSE ROCK - Beserkley 1980
 6. ROCKIHNROLL - Beserkley 1981
 7. KIHNTINUED - Beserkley 1982
 8. KIHNSPIRACY - Beserkley 1983
 9. KIHNTAGIOUS - Beserkley 1984
10. CITIZEN KIHN - EMI America 1985
11. LOVE AND ROCK AND ROLL (Kompilace) - EMI America 1986

Americká mainstreamová skupina v jejíž hudbě se kříží rock, folk a country s popem. Ve své vlasti poměrně úspěšná, v Evropě takřka neznámá.
1974. Greg Kihn se stěhuje z východního pobřeží do Berkeley v Kalifornii, kde podepisuje smlouvu s nezávislou značkou Beserkley.
1975. Zpívá s firemními kolegy - skupinou EARTH QUAKE a Jonathanem Richmanem (sbory na hitovém singlu "Roadrunner") a nahrává dvě skladby na kompilační album BESERKLEY CHARTBUSTERS VOL.1. Potom formuje první sestavu skupiny THE GREG KIHN BAND s Wrightem a Lynchem. Trio si brousí styl na vystoupeních v okolí San Franciska, přičemž nedělní večery tráví ve varieté na San Pablo Avenue, obyčejně s hostujícím kytaristou Robbiem Dunbarem ze skupiny EARTH QUAKE. Vychází debutní album GREG KIHN, kterou stejně jako následující LP desky produkoval Matthew King Kaufman, do žebříčku se však nedostává.
1976. Do skupiny přichází kytarista Dave Carpenter a zaplňuje tak místo, na kterém doposud zaskakoval Dunbar. Toto obsazení skupiny je definitivní a nahrává LP - GREG KIHN AGAIN, které se sice do žebříčku nedostává, obsahuje však kritikou oceňovanou verzi skladby Bruce Springsteena "For You" ve folk-rockovém aranžmá. Ta se zalíbí jejímu autorovi, který ji později převezme (a připíše Kihnovi).
1978. V době svého turné po Velké Británii skupina hraje na festivalu v Readingu po boku STATUS QUO,  SPIRIT a dalších.
Třetí LP - NEXT OF KIHN, obsahuje výlučně Kihnovy skladby. Je první deskou skupiny, která se dostane do žebříčku - v USA se zastaví na 145.příčce. 
1979. LP - WITH THE NAKED EYE, na kterém je další vysoce oceňovaná cover verze Springsteenovy skladby "Randezvous", dosahuje v US žebříčku 114.pozici.
1980. LP - GLASS HOUSE ROCK zakotvuje v USA na 167.místě. Nástupem klávesisty a zpěváka Garyho Phillipse(ex COPPERHEAD a EARTH QUAKE) se skupina stává kvintetem.
1981. Prvním hitovým singlem skupiny je "The Breakup Song" ("They Don't Write  'Em"), který v UK obsazuje no.15 a v žebříčku zůstane více než 5 měsíců. Je z alba ROCKIHNROLL, doposud Kihnovy nejprodávanější LP desky, která v USA vystoupí na 32.příčku a v žebříčku se udrží 32 týdnů.
1982. LP - KIHNTINUED se v US žebříčku umísťuje na 33.pozici. Vyňaté singly "Happy Man" a "Every Love Song" v USA obsazují 62. a 82.místo. 
1983. Song "Jeopardy" se stává jediným Kihnovým úspěšným singlem ve Velké Británii, kde zakotvuje na no.63. V USA je obrovským hitem, kde se dostává až na 2.místo hitparády (za nahrávku Michaela Jacksona "Beat It") a je prvním milionovým singlem.
LP - KIHNSPIRACY, ze kterého tento šlágr pochází (a na kterém je i pochybný revival country balady Patsy Cline "I Fall To Pieces"), dosahuje ve stejném čase v USA 15.pozici. Carpentera nahrazuje Greg Douglas.
1984. Skladba "Love Never Fails" se v USA vyšplhá na 59.místo. Je z alba KIHNTAGIOUS, které v USA zakotví na no.121. Je to Kihnova poslední deska vydaná na značce Beserkley před jeho podpisem smlouvy s velkou firmou EMI America.
1985. LP - CITIZEN KIHN vyšplhá v USA na 51.příčku hitparády. Vychází jako jeho sólová deska, i když stále má po ruce Wrighta, který nahrál několik nástrojů, podílel se na aranžování písní a byl spoluautorem všech 11 Kihnových skladeb. Píseň "Lucky" z této LP desky dosahuje v US hitparádě no.30.
1986. Skladba "Love And Rock And Roll" stráví 5 týdnů v US žebříčku, dostane se však jen na 92.příčku. Po vydání stejnojmenné kompilace se THE GREG KIHN BAND ztrácí ze scény. 

Vladimír Svoboda 2004

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek