Music archiv - Ladies Story

Heart

ANN WILSON (1951, San Diego, Kalifornie) -  vcls, flute, gtr
NANCY WILSON (1954, San Francisko, Kalifornie) -  vcls, gtr, keyboards
MARK ANDES (1948, Philadelphia, USA) - bas, vcls
HOWARD LEESE - gtr, keyboards, vcls
Ann, NancySTEVE FOSSEN - bas, vcls
MICHAEL DEROSIER - drums
MIKE FISHER - gtr
DENNY CARMASSI - drums
FERNANDO SANDERS - bas
DANNY FONGHEISER - drums
ROGER FISHER - gtr


Alba + důležité kompilace:
 1. DREAMBOAT ANNIE - Mushroom 1976
 2. LITTLE QUEEN - Portrait 1977
 3. MAGAZINE - Mushroom 1978
 4. DOG AND BUTTERFLY - Portrait 1978
 5. GREATEST HITS - LIVE (2LP Kompilace) - Portrait 1979
 6. BEBE LE STRANGE - Epic 1980
 7. HEART (Kompilace) - Epic 1981
 8. NOAH HOUSE OF DREAD (Kompilace) - Epic 1982
 9. PRIVATE AUDITION - Epic 1982
10. PASSION WORKS - Epic 1983
11. HEART - Capitol 1985
12. BAD ANIMALS - Capitol 1987
13. BEST OF (2CD Kompilace) - Epic 1987
14. STRAIGHT FROM THE PORTLAND (Kompilace) - Capitol 1988
15. WITH LOVE FROM HEART (Kompilace) - Capitol 1988
16. BRIGADE - Capitol 1990
17. ROCK THE HOUSE LIVE! - Capitol 1991
18. DESIRE WALKS ON - Capitol 1993
19. GREATEST HITS - CBS 1994
20. THE ROAD HOME (Kompilace) - Capitol 1995
21. ROAD BACK HOME (Live) - Capitol 1996
22. THESE DREAMS - HEART'S GREATEST HITS (Kompilace) - EMI 1997
23. STRANGE EUPHORIA - Epic 2001
24. ESSENTIAL HEART (2CD Kompilace) - Epic 2002

NANCY & ANN WILSON
 1. THE LOVE MONGERS - EMI 1993

ALIAS
 1. ALIAS - Capitol 1990


This is alternative content.

Americký soubor pohybující se bravurně mezi folk-rockem, hard-rockem a popem, v jehož čele stojí talentované sestry Wilsonovi.
1970. Ann Wilson, žijící v Seattlu ve státu Washington, bývalá členka místních skupin ANN WILSON & THE DAYBREAKERS a BORDERSONG společně se svou sestrou Nancy přicházejí do seattleské skupiny THE ARMY, kterou v roce 1963 založili Fossen a bratři Mike a Roger Fisherovi a která hraje v místních barech. Začíná zpívat sólově vlastní věci, hudební repertoár skupiny se však nadále skládá z hard-rockových cover verzí skladeb LED ZEPPELIN a jim podobných britských skupin. Mezi Ann Wilson a Rogerem Fisherem vzniká milostný vztah, Nancy odchází na školu.
1972. Skupina THE ARMY mění název na WHITE HEART a nadále hraje po klubech na severozápadním pobřeží Pacifiku.
1974. Do skupiny, která si zkracuje název na HEART, po absolvování vysoké školy a dráze sólové folkové zpěvačky se vrací Nancy Wilson. V sestavě nahradí Mikea Fishera, který se stává zvukařem, manažerem a jejím přítelem.
1975. Kapela se stěhuje do kanadského Vancouveru v Britské Kolumbii, především proto, aby se Mike Fisher vyhnul odvodu na vojnu. Nikdo nemohl předpokládat, že ta malá barová skupina v průběhu dalších let tak vykvete. Zpočátku vegetovali s jedním sáčkem rýže a několika vejci. Nebyl to nijak lákavý život. Pomohl ale soubor utužit a připravil ho na léta zničujícího objíždění koncertních štací, které podnikali bez jediného nářku.
HEART vede zcela jasně od mikrofonu Ann Wilson. V průběhu let se hudbou posedlá zpěvačka s vlasy jako havran stala nejuznávanějším rockovým zpěvákem (respektive zpěvačkou) od zlaté éry Roberta Planta. Blonďatá Nancy se za roky vytrvalého hraní stala virtuózní kytaristkou. Nikdo se podle mínění mnohých kritiků nemůže rovnat jejímu mistrovství ve hře na mandolínu!
HEART se soustřeďují na živé koncerty, kde předvádějí s obrovským nasazením mistrovská díla rockové scény. Půvab jejich smyslných, chraplavých spodních tónů zatlačil do pozadí některé nedostatky v muzice a zvěst o kapele se šíří jako lesní požár. Netrvalo dlouho a celá Amerika se do obou sester zamilovala. Ann a Nancy ve skupině nikdy "nesoupeřily", udržovaly city v ostré a prosté rovině. Byly to tradiční řemeslné mistryně svého oboru, které vyrostly na THE BEATLES a LED ZEPPELIN a dodnes se nebojí to pořádně rozbalit ve vlastních verzích "Helter Shelter" nebo "Rock And Roll". 
První profesionální smlouvu HEART podepisují s nezávislou vancouverskou značkou Shellyho Siegla Mushroom Records. Nahrají u ní v produkci Mike Flickera LP desku DREAMBOAT ANNIE, směs folkových balad a hard-rocku s momenty geniálních melodických kytarových riffů. V Kanadě se ho prodá 30.000 exemplářů.
1976. V nezávislé distribuci Mushroom vychází album v USA, kde obsazuje 7.místo, (nakonec zůstane v žebříčku 100 týdnů a prodá se ho více než 2 miliony kusů).
Emotivní píseň "Crazy On You" vystoupí na no.35 a další vybraná skladba "Magic Man" se propracuje na no.9. V prosinci se skupina vrací do Seattlu a podepisuje novou smlouvu s americkou firmou CBS/Portrait Records. Mushroom ji zažaluje pro porušení smlouvy. Kapela odpovídá protižalobou - v ní se usiluje zabránit vydání druhé LP desky na značce Mushroom, která byla údajně vyrobená z nedokončených demo snímků.
1977. Titulní píseň z LP - DREAMBOAT ANNIE, s povznášejícími akustickými refrény, dosahuje v USA na 42.příčku žebříčku. Album DREAMBOAT ANNIE vydává v UK firma Arista a deska tam vyšplhá na 36.místo.
26.-30.května HEART hrají na dvou koncertech na Oakland Stadium v Kalifornii před 100.000 diváky. Na seznamu účinkujících jsou i THE EAGLES, FOREIGNER a STEVE MILLER BAND.   
V červenci vychází u firmy Portrait, opět v produkci Mike Flickera, album LITTLE QUEEN, které se pyšní středověkou stylizací, a dostává se v USA na 9.místo (druhá milionová deska), ve Velké Británii vyšplhá na 34.místo.
Hard-rocková skladba "Barracuda" z této LP desky dosahuje v USA 11.pozici. Titulní píseň "Little Queen" obsazuje v USA no.62, zatímco "Kick It Out" se dostává v US TOP 100 na no.79.
1978. Reedice singlu "Crazy On You" na značce Mushroom se opět dostává do amerického žebříčku a končí na no.62.
18.března skupina hraje na festivalu California Jam 2 v kalifornském Ontariu společně s Tedem Nugentem, AEROSMITH, Carlosem Santanou a dalšími.
V červnu vychází druhá LP deska na značce Mushroom MAGAZINE a probojuje se v USA na 17.místo. Vyšla po rozhodnutí soudu v Seattlu, že značka může LP vydat, avšak skupina má právo materiál nejdříve znovu nahrát a remixovat. Nároku na obal se zříká. Deska se, navzdory váhání kapely ji uznat, stává platinovou za milion prodaných exemplářů. Úchvatná verze písně dvojice Ham/Evans "Without You", dokazuje, že Ann Wilson patří k pěvecké extratřídě a jejímu hlasu by nepodlehl snad jen absolutní hudební ignorant. Skladba "Heartless" z tohoto LP vyleze v USA na 24.místo. Kompozice "Straight On" je v USA na no.15. Pochází z druhého alba na značce Portrait DOG AND BUTTERFLY, které se umísťuje v USA na 17.pozici a je jejich čtvrtou milionovou deskou. Podle kritiků se jedná o mezní album souboru, na kterém se konečně podařilo muzikantům předvést svůj jedinečný talent. Jako perla zde září kompozice "Mistral Wind", hojně hraná na koncertech. Klasika!    
1979. Titulní píseň z LP - DOG AND BUTTERFLY  se dostává v USA na no.34.
Dvojalbum GREATEST HITS - LIVE, složené z kompilace z hitových singlů a šesti živých nahrávek z jejich turné v počátku roku, vyšplhá v USA na 13.místo.
1980. V době, kdy skupina dokončuje nahrávání dalšího alba, vztahy mezi sestrami Wilsonovými a bratry Fisherovými se zhoršují. Roger Fisher odchází a později si v Seattlu zakládá vlastní soubor.
Značka Portrait se začleňuje do firmy Epic, u které kapele vychází novou vlnou poznamenané LP - BEBE LE STRANGE. To se probojuje v USA na 5.příčku hitparády. Zatím HEART absolvují dlouhé americké turné se 77 koncerty, na kterých Leese a Nancy Wilson společně zaskakují za Fishera na kytaru. Toto LP je další milionovou deskou a z něho vybraný neortodoxní rock'n'roll "Even It Up" obsazuje v US žebříčku no.34.
1981. V prodeji je LP - HEART, které je zredukovanou kompilací dvojalba GREATEST HITS - LIVE. Obsahuje znamenité živé provedení songu "Rock And Roll" od LED ZEPPELIN.
Vybraná úvodní píseň z alba "Tell It Like It Is", revival milionového hitu Aarona Nevilla z roku 1967, je v USA na 8.místě - jde o první proniknutí skupiny HEART do US TOP 10 od časů hitu "Magic Man" v roce 1976.
Jejich koncertní verze skladby "Unchained Melody" je osmou verzí, která se dostává do první stovky amerického žebříčku (na no.83).
V květnu skupina začíná rozsáhlé 6-ti měsíční americké turné. Po jeho skončení odejdou Fossen a Derosier a sestry Wilsonovy si dávají roční přestávku, po které začnou hledat nové hudebníky a plánují další LP desku.
2.října Ann a Nancy Wilsonovi vystupují po boku Paula Simona, Joan Baez a dalších na festivalu Bread & Roses v Greek Theater v Berkeley v Kalifornii, na podporu organizace, která pomáhá vězněným a kterou vede sestra Joan Baez Mimi Farina.
1982. V červnu Nancy Wilson účinkuje ve filmech "Fast Times At Ridgemount High" a "The Wild Life". Poté se se sestrou podílejí na nahrávání alba Randyho Meisnera(ex THE EAGLES) - RANDY MEISNER WITH ANN & NANCY WILSON pro firmu Epic.
LP - PRIVATE AUDITION vystupuje v USA na 25.místo, v UK na 77.místo. Soubor HEART nyní tvoří sestry Wilsonovi a Leese plus nováčci: baskytarista Mark Andes(ex SPIRIT, JO JO GUNNE a FIREFALL) a bubeník Denny Carmassi(ex MONTROSE a GAMMA). Album je výrazně popovější, než jeho předchůdci, nicméně se jedná o příjemnou soft-rockovou desku. Skladba "This Man Is Mine" z tohoto alba v USA dosahuje no.33.
1983. Nahrávka "How Can I Refuse" z připravovaného LP se propracuje v US hitparádě na 44.pozici.
LP - PASSION WORKS, jejich poslední u firmy Epic, dosahuje v USA 39.místo. Kapela se přiklání ke svému staršímu hard-rockovému zaměření, ale úspěch se příliš nedostavuje. Jejich poslední singl na značce Epic "Allies", zakotvuje v USA na no.83.
1984. V červenci Ann Wilson zpívá s Mikem Renem ze skupiny LOVERBOY dueto "Almost Paradise" - milostnou píseň z filmu "Footloose", která v USA vystoupí na 7.příčku hitparády. (Reno v mužském partu nahradil producentův původní tip - Lou Gramma ze skupiny FOREIGNER, který projekt odmítnul).
HEART, kteří si jsou vědomi, že poslední dvě alba se nevyvedla a prodejní výsledky nosičů byly katastrofální, se ocitají bez nahrávací smlouvy. 
1985. Nový kontrakt sestry Wilsonovi s firmou Capitol Records podepsaly podle vlastních slov v naprosto nejhorší situaci, jakou kdy zažily: "Byly jsme už vlastně v Údolí smrti!" vzpomíná Ann. "Bylo to jednoduché - buďto bojovat dál, nebo zemřít, takže jsme si vyhrnuly rukávy a pustily se do toho".
Skupina po podpisu smlouvy okamžitě začíná pracovat na novém albu. První singl na značce Capitol "What About Love?" se dostává v USA na 10.místo.
11.listopadu soubor otvírá v hale Apollo v Manchesteru svoje společné britské turné s kapelou TEARS FOR FEARS.
LP deska HEART, v produkci Rona Nevisona, byla méně folková, vypilovanější a údernější než cokoliv předtím. Opět na něm dostala příležitost Annina suverénní a geniální schopnost podat rockové balady, která se snoubila s láskou kapely ke klasickému hard-rocku. Šlo bezpochyby jak o mistrovské, tak i komerčně zdařilé dílo. S pomocí externích autorů (Holly Knight, Bernie Taupin, Sue Ennis, Jim Vallance aj.) a zaktualizované image, která rozbušila srdce teenagerů, se přes noc stala z alba příslovečná senzace. Deska vede US žebříček, stává se platinovou a dosahuje v UK 19.pozici. Vybraná skladba "Never" se v USA vyšplhá na no.4.
1986. Píseň "These Dreams" týden vede americkou hitparádu a sesazuje s vrcholu nahrávku "Sara" skupiny STARSHIP. V UK vyleze na 62.místo a je jejich prvním singlem v britském žebříčku.
Strhující "Nothin' At All" se dostává v USA na 10.pozici a "If Looks Could Kill" končí v USA na no.54.
1987. Sólová nahrávka Ann Wilson "The Best Man In The World" je uvedena ve filmu "The Golden Child" s Eddiem Murphym a obsazuje v US žebříčku 61.místo.
Skladba "Alone" se stává největším hitem skupiny: tři týdny stráví na čele americké hitparády. Pro její autory Billyho Steinberga a Toma Kellyho je to třetí píseň na vrcholu US hitparády (předcházející byly Madonnina "Like A Virgin" a "True Colors" v podání Cyndi Lauper).
"Alone" vystoupí v UK na 3.příčku, je jejich prvním singlem v britské TOP 10 a dává podnět k propagační návštěvě Velké Británie a k dohodnutí hlavních termínů turné. Britský tisk je plný "problémů", které má údajně Ann Wilson s nadváhou.
LP - BAD ANIMALS, opět v produkci Rona Nevisona, na kterém je i "Alone", boduje v USA na 5.místě (další platinová deska) a v UK na 7.místě.
Časopis Kerrang! píše: "HEART přicházejí s dalšími deseti nahrávkami plnými skvělého požitku. Annin zpěv, ze kterého běhá mráz po zádech, pomáhá vplést každou píseň do pevného tvaru přeplněného křehkou krásou a radostí …".
Další skladba z této desky "Who Will You Run To", se propracuje v USA na no.7 a v UK na no.30. Povedená kompozice Nancy Wilson "There's The Girl" se vyšplhá v UK na 34.pozici, v USA se umísťuje na 12.místě.
Lze namítnout, že platinový statut kapely z nich vysál původní pestrost a něžnou pohodu. Při evropském turné nazvaném "Bad Animals", byl tisk vyveden z rovnováhy přístupem skupiny, která si nepřála být fotografována a vysvětloval to jako příznak rostoucí paranoie v navzájem propleteném táboře souboru. Vynořily se i zprávy o napětí v soukromých životech Ann a Nancy, ale HEART přesto pokračují ve vystoupeních, která patří k nejoblíbenějším živým show celého světa.
1988. Singl s dvěma A-stranami "These Dreams/Never" vystoupí v UK na no.8. Jedná se o britskou reedici úspěšných skladeb z LP - HEART z roku 1985. Samotné album vyšplhá ve Velké Británii na 19.příčku žebříčku.    
Skladba "I Want You So Bad" dosahuje v USA 49.pozici. Píseň "What About Love", opět ze starého katalogu, se v UK vyšplhá na no.14. Reedice songu "Nothin' At All" obsazuje v UK 38.místo. Firma Capitol, která zaznamenává veliký nárůst popularity skupiny ve Velké Británii, vydává kompilační album WITH LOVE FROM HEART, prodejné pouze v UK.
1989. Ann Wilson nahrává s Robinem Zanderem ze skupiny CHEAP TRICK skladbu "Surender To Me" k filmu "Tequilla Sunrise" (v hlavní rolích Mel Gibson a Kurt Russell). Píseň se dostává v US žebříčku na 6.příčku.  
1990. LP - BRIGADE, v produkci Richarda Zita, vyšplhá v USA i v UK na 3.místo prodeje a je na cestě k získání dvojnásobné platiny od RIAA.
Skladba Roberta Johna "Mutt" Langa "All I Wanna Do Is Make Love To You" vystoupí v USA na 2.místo hitparády, když už předtím v UK dosáhla no.8.
V červnu HEART vyrážejí na rozsáhlé severoamerické turné, na kterém propagují svoji nedávno vydanou desku BRIGADE. Na těchto vyčerpávajících představeních vydávají ze sebe všichni maximum. Nápor na psychiku je mimořádný! Přesto jsou mimo pódium Ann s Nancy tiché, milé a uvolněné. Přes bouře několika nešťastných vztahů jsou obě sestry v hloubi srdce stále romantičky a těší se o samotě svému úspěchu. V žádném případě nepatří mezi supy showbyznysu a jsou na všech stranách uznávané pro svůj talent i vytrvalost. 
Skladba "I Didn't Want To Need You" (opět osvědčení autoři Billy Steinberg/Tom Kelly) obsazuje v UK 47.pozici a v USA 23.pozici.
Bývalí členové skupiny HEART - Fossen, Derosier a Roger Fisher se opět vynořují v nové hard-rockové formaci ALIAS, ve které se spojili s bývalými hudebníky skupiny SHERIFF. (Stejnojmenné album jim vyšlo u firmy Capitol koncem roku 1990).
Třetí převzatý singl z LP desky BRIGADE "Stranded" obsazuje v USA no.13, v UK vyleze na no.60.
1991. Doposud bezdětná Ann Wilson adoptuje Marii Lamoureaux Wilson, narozenou 3.února 1991.  
Píseň "Secret" zakotvuje v americkém žebříčku pouze na 64.příčce a HEART dočasně pozastavují činnost.
1993. Album DESIRE WALKS ON má v kolonce producent jména Duane Baron a John Purdell. Na desce se rovněž představili noví hráči - baskytarista Fernando Sanders(ex Eric Clapton a Jeff Beck) a bubeník Danny Fongheiser.
1996. V případě LP desky ROAD BACK HOME, se jedná o live unplugged záznam obsahující i cover verzi skladby NAZARETH "Love Hurts". O produkci se tentokrát postaral John Paul Jones.
Konec devadesátých let je pro HEART tvrdý. Ještě se uvidí, jestli se znovu obrodí, aby se přizpůsobili běhu času, a nebo se opět vrátí k původním kořenům. Ať už se rozhodnou, jak chtějí, rozhodně po sobě zanechají odkaz prvotřídní muziky!  


Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek