Music archiv - Ladies Story

Mary Hopkin

MARY HOPKIN
(3.5.1950, Potnardaw, Wales, UK) – vcls


Mary HopkinAlba + důležité kompilace:
 1. POST CARD - Apple 1969
 2. EARTH SONG/OCEAN SONG - Apple 1971
 3. THOSE WERE THE DAYS (Kompilace) - Apple 1972

EP:
 1. LLAIS SWYNOL MARY HOPKIN - Cambrian 1967

  
Anglická umělkyně neprávem považovaná za zpěvačku jednoho hitu. Šíře její tvorby však byla mnohem širší a rozmanitější.
1967. Mary, která od dětství zpívá v kostelních sborech a později účinkovala ve folkových klubech a pravidelných programech waleské televize, nahrává první EP desku LLAIS SWYNOL MARY HOPKIN ve waleském jazyce na značce Cambrian.
1968. V květnu vyhrává talentovou show britské televize "Opportunity Knocks". Objeví ji modelka Twiggy, která ji doporučí Paulovi McCartneyovi a zabezpečí jí smlouvu s novou firmou skupiny THE BEATLES - Apple Records.
Skladba "Those Were The Days" v produkci McCartneye, která je založená na melodii tradiční ruské lidové písně "Darogoj Dlinnoju", vydává Apple v UK společně s vlastní skladbou THE BEATLES "Hey Jude".
"Those Were The Days" vystřídá na čele britského žebříčku "Hey Jude". Hitparádu vede 6 týdnů a prodá se jí 750.000 kusů.
Mary Hopkin vystupuje v americké televizní show Eda Sullivana, kde zpívá "Those Were The Days". V USA se píseň udrží 3 týdny na 2.místě žebříčku a její prodej dosáhne milionu. (Hopkin ji nazpívá i ve španělštině, francouzštině, němčině, italštině a hebrejštině a na konci roku 1969 její celosvětový prodej přesáhne 8 milionů exemplářů).     
1969. Album POST CARD, v produkci McCartneye, obsahující cover verze skladeb Harryho Nillsona a Donovana, se v UK žebříčku probojuje na no.3.

This is alternative content.

Píseň "Goodbye", kterou složil a produkoval McCartney, obsazuje v UK 2.příčku hitparády. Mary se při nahrávání dalších jinojazyčných verzí svých písní seznamuje se svým budoucím manželem, nahrávacím producentem Tonym Viscontim. Nazpívá ústřední píseň k filmu "Where's Jack" společnosti Paramount Pictures.
"Goodbye" se dostává v USA na no.13, zatímco album POST CARD tam vystoupí na no.28.  
1970. Skladba "Temma Harbour" v produkci Mickieho Mosta obsazuje v UK 6.místo. Mary Hopkin účinkuje v britském televizním programu Cilly Black, kde zpívá šest písní. Jednu z nich vyberou na písňovou soutěž Eurovize 1970, kde reprezentuje Velkou Británii. "Temma Harbour" se v US žebříčku umísťuje na 39.místě.
V dubnu vychází skladba "Knock Knock Who's There", vybraná na soutěž Eurovize za Velkou Británii a dostává se v UK na no.2. (Soutěž vyhraje Irka Dana s písní "All Kinds Of Everything").   
Revival nahrávky Doris Day "Que Sera Sera (Whatever Will Be, Will Be)" v produkci McCartneye končí v US hitparádě na 77.pozici.
Skladba Errola Browna ze skupiny HOT CHOCOLATE "Think About Your Children" je v UK na no.19 a v USA na no.87.
1971. Píseň "Let My Name Be Sorrow" se dostává ve Velké Británii na 46.místo. Oblíbená nahrávka Mary Hopkin, LP deska EARTH SONG/OCEAN SONG, kterou produkoval Tony Visconti a na které se podíleli i Ralph McTell a Dave Cousins ze skupiny THE STRAWBS se neprodává.
Skladba "Water, Paper And Clay" je její poslední nahrávkou na značce Apple a do žebříčku se nedostává.
Mary Hopkin se vdává za Tonyho Viscontiho. Jejich spolupráce pokračuje i v sedmdesátých letech - Mary často zpívá vokály na deskách Davida Bowieho a dalších v produkci Viscontiho.
1972. UK singl "Summertime Summertime", revival písně skupiny THE JAMIES z roku 1958, který Hopkin nahrála s Viscontim na značce Bell, nevyvolá žádný ohlas.
Mary HopkinVychází kompilační album THOSE WERE THE DAYS, shromažďující singly na značce Apple, nedostává se však do žebříčku ani v UK, ani v USA.
Ve Velké Británii na značce Regal Zonophone, vychází sezónní píseň "Mary Had A Baby", do žebříčku se však neprobojuje. (Mary je v té době skutečně těhotná a brzy se jí narodí syn Morgan).
V USA Apple vydává píseň "Knock Knock Who's There", která se zastaví na no.92.  
1976. Skladba "If You Love Me", nahraná na Viscontiho značce Good Earth, dosahuje v UK 32.pozici.
1977. Píseň "Wrap Me In Your Arms", také na značce Good Earth, se v žebříčku neumístí. Mary Hopkin se společně s různými interprety zúčastňuje fantastického projektu firmy Chrysalis - koncepční LP desky THE KING OF ELFLAND'S DAUGHTER a zpívá sólo v písni "Lirazell" z tohoto alba. Album i song zůstávají bez umístění v žebříčcích.
"Beyond The Fields We Know", další singl ze vzpomínaného LP s vokálem Mary Hopkin, v žebříčku neboduje.
1980. Po období, kdy se věnovala svým dětem, Mary společně s Mikem Hurstem(ex SPRINGFIELDS) a Mikem D'Albuquerquem(ex ELO) vytváří pěvecké trio SUNDANCE, které podepisuje smlouvu s firmou Bronze Records.
1981. Singl "What's Love" se do žebříčku nedostává. Trio dělá předskokana skupině DR.HOOK na jejím britském turné, po kterém Mary Hopkin odchází - odmítá vystupovat po středněproudových kabaretech. Rozvádí se s Viscontim a navazuje známost se zpěvákem skupiny DR.HOOK Dennisem Locorrierem.
1984. V květnu se vrací do UK žebříčku jako sólová zpěvačka skupiny OASIS, ve které působí Peter Skellern(piano, vcls) a Lloyd Webber(violoncello). Skladba "Hold Me" propadne, avšak LP - OASIS se dostává v UK na 23.místo. Skupina se rozpadá, protože Mary onemocní a před plánovaným turné z ní odchází.

1988. Společně s dalšími interprety se zúčastňuje na nahrávce básnického dramatu Dylana Thomase "Under Milk Wood" pro firmu EMI, jejímž producentem je George Martin.    


Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek