Music archiv - Ladies Story

Janis Ian

JANIS IAN
Ian Janis(vl.jménem JANIS FINK, 7.4.1951, New York, USA)
- vcls, gtr, piano     

Alba + důležité kompilace:
 1. JANIS IAN - Verve Folkways 1967
 2. FOR ALL THE SEASONS OF THE MIND - Verve Forecast 1968
 3. THE SECRET LIFE OF J.EDDY FINK - Verve Forecast 1968
 4. PRESENT COMPANY - Capitol 1970
 5. STARS - Columbia 1974
 6. BETWEEN THE LINES - Columbia 1975
 7. AFTERTONES - Columbia 1976
 8. MIRACLE ROW - Columbia 1977
 9. JANIS IAN - Columbia 1978
10. NIGHT RAINS - Columbia 1979
11. THE BEST OF - Columbia 1980
12. RESTLESS EYES - Columbia 1981
13. HUNGER - CBS 1997
14. BOTTON LINE ENCORE LIVE 1989 - CBS 1999


Velice talentovaná americká

This is alternative content.

skladatelka a interpretka, která bohužel nikdy nedosáhla popularity žánrově spřízněných hudebnic jako byly Joni Mitchell, Carole King nebo Carly Simon. Snad to bylo její skromnou povahou a nechutí stát se hvězdou. 
1963. Již jako studentka střední školy začíná skládat vlastní písně ve folkovém stylu a ve folkovém časopisu Broadside jí uveřejní píseň "Hair Of Spun Gold".
1965. V červenci začíná pravidelně vystupovat v často navštěvovaných newyorských klubech jako Village Gate (kde ji objeví firma Elektra Records, která s ní chce podepsat smlouvu jako s autorkou, jako zpěvačku ji však obchází) nebo Gaslight a píše skladbu "Society's Child (Baby I've Been Thinking)", která hovoří o pokrytectví starší generace a jejím diskriminačním postoji k mezirasové lásce mladých.
1966. Smlouvu s ní uzavírá značka Verve Folkways Records, která vydává "Society's Child" jako její debutní singl. Počáteční postup v hitparádě je pomalý, protože mnoho rozhlasových stanic píseň bojkotuje pro její text.
1967. V dubnu Leonard Bernstein uvádí "Society's Child" v speciálním televizním programu, což skladbě pomůže dostat se do vysílání rozhlasu a stát se debutem Janis Ian v US žebříčku, kde vystoupí na 14.příčku. První album JANIS IAN zakotví v USA na 29.místě.
1968. V lednu je v prodeji album FOR ALL THE SEASONS OF THE MIND vydané na progresivní značce Verve Forecast a dosahuje v USA no.179.
Vychází LP - THE SECRET LIFE OF J.EDDY FINK (na bicích hraje Ritchie Havens), do žebříčku se však nedostává. Časté vystupování v amerických klubech a na universitách a požadavky trhu populární hudby ji vyčerpávají. Stěhuje se do ústraní do Philadelphie, kde se vdává. 
1970. K radosti svých fanoušků se Janis vrací k živým vystoupením a podepisuje smlouvu s firmou Capitol Records. Vychází LP - PRESENT COMPANY, nahrané v San Francisku v produkci Jerryho Corbitta. Obsahuje mimo jiné výborné skladby "Here In Spain" a "He's A Rainbow". Navzdory výborným kritikám se však příliš neprodává.
1973. Její skladba "Jesse" v podání Roberty Flack se v US žebříčku umísťuje na 30.příčce.
1974. V lednu zpěvačka podepisuje smlouvu s firmou CBS/Columbia, u které její hudební vývoj pokračuje k zralému, senzitivnímu stylu, spojujícímu její folkové kořeny s jazzovými a bluesovými vlivy.
V červenci vychází album STARS, natočené tentokrát ve studiích Record Plant v New Yorku v produkci Brookse Arthura. Obsahuje její vlastní verzi "Jesse" a dosahuje v USA no.83. (Titulní skladbu později nazpívají i Cher a Glen Campbell).
1975. Píseň "At Seventeen" se dostává v americké hitparádě na 3.místo a je jejím prvním milionovým hitem. (V roce 1976 získává 2 ceny Grammy).
LP - BETWEEN THE LINES, na kterém je i hitový singl, týden vede US žebříček alb a přináší ji zlatou desku za půl milionu prodaných exemplářů. Producentem je opět Brooks Arthur a sluší se ještě jmenovat výtečné písně "Watercolors" a "Lover's Lullaby".
1976. V únoru vydané album AFTERTONES dosahuje v USA 12.pozici prodeje. Jde opět o velice vydařené dílo, které končí překrásným songem "Hymn", v němž vedle Janis zpívají Odetta, Claire Bay, V.Martin Fink a Brooks Arthur.
1977. 14.února Janis dostává 461 pohlednic na Den sv.Valentina, když v textu písně "At Seventeen" naznačila, že ještě nikdy žádnou nedostala.
Album MIRACLE LOW, o jehož produkci se Janis Ian podělila s Ronem Frangipanem, se v USA umístí na no.45.
1978. LP - JANIS IAN, v produkci Joea Wisserta zakotvuje v USA na 120.místě.
1979. Jejím prvním úspěchem ve Velké Británii je skladba "Fly To High", která dosahuje 44.stupínek žebříčku. V produkci Giorgia Morodera ji hudebnice složila a nahrála do filmu "Foxes" s Jodie Foster. Nahrávka, o jejíž rytmickou sekci se postarali Keith Forsey a Harold Faltermeyer, pochází z LP - NIGHT RAINS (to se neumísťuje ani v USA, ani v UK žebříčku, navzdory tomu, že na něm hostují Chick Corea, Ron Carter a saxofonista ze Springsteenova E STREET BANDu, Clarence Clemmons.
1980. Skladba "The Other Side Of The Sun", také z desky NIGHT RAINS, obsazuje v UK no.44.
1981. Píseň "Under The Covers" se v USA probojuje na 71.místo a album RESTLESS EYES, nahrané v Los Angeles s producentem Garym Kleinem, zakotvuje v USA na 156.pozici. Je to poslední umístění Janis Ian v žebříčku, přestože v průběhu osmdesátých let zůstane díky svým vystoupením oblíbenou postavou mezi americkými písničkářkami.


Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek