Music archiv - Ladies Story

Janis Joplin

JANIS JOPLIN (19.1.1943, Port Arthur, Texas, USA) - vcls, gtr

This is alternative content. Alba + důležité kompilace:

BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY:
1. BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY - Mainstream 1967
2. CHEAP THRILLS - CBS 1968
3. BE A BROTHER - CBS 1970
4. HOW HARD IT IS - CBS 1971
5. LIVE RECORDED AT CALIFORNIA HALL IN SAN FRANCISCO - CBS 1983
6. CHEAPER THRILLS (Live 1966) - Edsel 1984
7. JOSEPH´S COAT (Kompilace) - CBS 1986
8. LIVE AT WINTERLAND ´68 - Sony 1998

JANIS JOPLIN:
1. I GOT DEM OL´KOZMIC BLUES AGAIN MAMA! - CBS 1969
2. JANIS JOPLIN IN CONCERT (2LP 1968, 1970) - Columbia 1972
3. JANIS JOPLIN´S GREATEST HITS (Kompilace) - Columbia 1973
4. JANIS (3LP Soundtrack 1963-65) - Columbia 1974
5. ANTHOLOGY (2LP Kompilace) - Columbia 1980
6. FAREWELL SONG (Kompilace 1968-70) - Columbia 1981
7. VERY BEST OF (Kompilace) - CBS 1988
8. BOX SET (3CD 1962-70) - Sony 1993
9. LIVE AT WOODSTOCK 1969 - ITM 1993
10. JANIS (3CD) - Legacy 1994
11. THE BEST - CBS 1994
12. EARLY PERFORMANCES (2CD) - CBS 1994
13. 18 ESSENTIAL SONGS (1965-70) - CBS 1995

JANIS JOPLIN & THE FULL TILT BOOGIE BAND:
1. PEARL - Columbia 1971

Pirátská alba:
1. GET IT WHILE YOU CAN - 1970
2. WICKED WOMAN - 1971


Janis JoplinNejvýznamnější a dnes již legendární představitelka bílého blues a soulu přelomu 60. a 70.let dvacátého století. Narodila se 19.ledna 1943 v malém přístavním texaském městě Port Arthur, kde prožila dětství a středoškolská léta.

1960. Janis si šetří peníze na vysněnou cestu do Kalifornie a vydělává si zpíváním ve folkových klubech v Austinu a Houstonu.
1962. Stává se členkou tria THE WALLER CREEK BOYS společně s R.Powellem St.Johnem (pozdějším členem kapely MOTHER EARTH), který skládá písně pro psychedelický soubor 13th FLOOR ELEVATORS. Zpívá také krátce se skupinou DICK OXTON JAZZ BAND.
1963. V lednu se stopem dostává do San Franciska, kde zpívá v hudebních klubech na North Beach - buď sólově nebo s Jormou Kaukonenem, budoucím kytaristou JEFFERSON AIRPLANE, či s Rogerem Perkinsem. Její tříoktávový hlasový rozsah uchvacuje lidi, kteří ji obklopují, ale Janis Joplin nepřekračuje hranici sporadického zpívání.
1966. Návrat do Texasu je útěkem od kalifornského životního stylu hippies a drog. Zapisuje se na vysokou školu, plánuje se vdát a přestává zpívat.
V červnu zruší svatbu, skončí se studiem a na pozvání přítele se znovu vrací do San Franciska. Zde vystupuje asi dva týdny s legendárními 13th FLOOR ELEVATORS.
Místní rockový guru Chet Helms, který organizuje koncerty a je manažerem kapely BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY (měli jméno podle Velkého Bratra z Orwellovy knihy "1984"), která působí v The Avalon Ballroom, ji pozve na zkoušku skupiny. Hudba souboru směšující různé hudební směry je pro San Francisko toho roku typická. Janis Joplin, která je ovlivněná hlavně zpěvem Leadbellyho a zesnulé černošské zpěvačky Bessie Smith, hudebníky šokuje a okamžitě se stává stálou členkou BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY. Ti hrají v sestavě: Sam Houston Andrews(gtr, vcls), James Gurley(gtr, vcls), Pete Albin(bas, vcls) a David Getz(drums, vcls). Z původně doprovodné zpěvačky se Janis brzy stává sólistkou a když kapela navštěvuje Chicago, podepisuje smlouvu s gramofirmou Mainstream Records.
1967. V červenci skupina vystupuje na Pop Festivalu v Monterey a stává se senzací. Manažer Boba Dylana, Albert Grossmann, Janis i celé skupině nabídne smlouvu a zorganizuje jim americké turné, které se setkává s mimořádným úspěchem.
V srpnu vychází první, bezejmenné, album skupiny a umísťuje se v americkém žebříčku pouze na 60.místě. Je to s podivem neboť obsahuje několik výborných věcí. Sluší se jmenovat "Bye Bye Baby", "Call On Me" nebo "Light Is Faster Than Sound". Na prvním vydání bylo pouze 10 skladeb, později byly přidány songy "Coo Coo" a "The Last Time".
1968. V únoru BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY debutují v New Yorku v Anderson Theatre. 5.března hrají při slavnostním otevření Fillmore East.
Společnost CBS/Columbia kupuje práva od firmy Mainstream a objedná si skupinu do newyorského Studia E. Přes nespokojenost producenta Johna Simona s kvalitou nahrávek, je na trh uvedeno druhé album nazvané CHEAP THRILLS ("Levné vzrušení"). Jeho původní název zněl DOPE, SEX AND CHEAP THRILLS, ale na naléhání firmy musel být zkrácen. Tato deska zapůsobila jako bomba! Část je natočena na koncertu, část ve studiu a každému musí být jasné, kdo je tady hlavní hvězdou. Například v devítiminutové písni "Ball And Chain" od Big Mamy Thorton předvádí Janis všechny odstíny svého fenomenálního hlasu - od šepotu po drásavé fortissimo. Ze studiových nahrávek je nejzajímavější snímek "Summertime" z Gerschwinova muzikálu "Porgy And Bess". Velice zvláštní atmosféru má skladba "Turtle Blues", kterou Janis Joplin napsala o sobě a zpívá ji za doprovodu kytary a piana.
Album po 7 týdnech kraluje v US žebříčku a na vrcholu zůstává 8 týdnů.
Mainstream vydává singl "Down On Me", který se v americké hitparádě vyšplhá na no.43. Song vyňatý z alba - "Piece Of My Heart", vystoupí v US žebříčku na 12.příčku. Další singl od Mainstreamu "Coo Coo" obsazuje 84.místo hitparády.
Díky této výtečné desce se skupina dostává dokonce do světových hitparád. (Album mimo jiné skvěle zachycuje atmosféru hnutí hippies v San Francisku).
Obrovská popularita zpěvačky však začíná přerůstat rámec skupiny a Janis se rozhoduje odejít. 1.prosince naposledy vystupuje s kapelou BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY a ta se načas rozchází.
Pro zpěvačku ale nastává těžká situace - v souboru měla rovnocenné postavení a o hudebních záležitostech toho mnoho nevěděla. Na to, aby si psala aranžmá, vybírala repertoár a organizovala práci při zakládání nového bandu, neměla ani dost zkušeností ani sil. Spoléhala se proto na pomoc přátel - hudebníků. Patřil mezi ně i bluesový zpěvák Nick Gravenites, známý ze spolupráce s Paulem Butterfieldem a dalšími, který pro zpěvačku složil několik skladeb (např. "Work Me Lord" nebo "Burried Alive In The Blues") a příležitostně s Janis vystupoval. Velice zajímavým dokladem této spolupráce je duet obou interpretů v Gravenitesově skladbě "Ego Rock", kterou můžeme slyšet na dvojalbu IN CONCERT z roku 1972.
21.prosince Janis v doprovodu skupiny THE KOZMIC BLUES BAND vystupuje na každoročním srazu společnosti Stax "Stax-Volt Yuletide Thing" v Memphisu v Tennessee.
1969. 11. až 14.února má Janis Joplin 4 koncerty v newyorském Fillmore East. Bývalý kytarista BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY Sam Andrews (18.12.1941, Taft, Kalifornie) nastupuje do nové Janisiny skupiny, která se zpočátku jmenuje JANIS & THE JOPLINAIRES. Dalšími členy jsou: Brad Campbell(bas), Terry Clements(sax) a Marcus Doubleday(trumpet). V průběhu roku se sestava mění a vrací se opět k názvu THE KOZMIC BLUES BAND, Andrews nakonec odchází. Janis Joplin se stává závislá na tvrdém alkoholu (bourbonu značky Southern Comfort dělá "reklamu") a drogách.
21.dubna vystupuje s KOZMIC BLUES BANDEM v londýnské Royal Albert Hall. V srpnu, po vystoupení na mezinárodním festivalu v Texasu a na Pop Festivalu v Atlantě, se zúčastňuje dvoudenního Pop Festivalu v Prairieville v Louisianě.
Vychází Janisino první sólové album I GOT DEM OL´KOZMIC BLUES AGAIN MAMA! a dostává se v USA na 5.místo hitparády. Deska směřuje od původního syrového blues k soulovému projevu. Následuje turné se souborem SNOOKY FLOWERS (což byla vlastně skupina KOZMIC BLUES BAND: Cornelius "Snooky" Flowers - baryton sax, Sam Andrews - gtr, Richard Kermode - keyboards, Terry Clements - sax, Louis Gasca - trumpet, Marcus Doubleday - trumpet, Brad Campbell - bas, Maury Baker - drums). Skupině však chybí jiskra a obecenstvo zůstává na onom turné chladné a nijak nadšení nejsou ani kritici. Jako by se vytratilo to zvláštní jiskření mezi zpěvem a doprovodem. Smůlu dovršily i různé problémy okolo střídání hudebníků. Pro mnohé hráče byla spolupráce s Janis Joplin pouze otázkou prestiže a výdělku.
Citlivá umělkyně to nese těžce a alkohol je jejím denním chlebem. 15.listopadu zpěvačku zatknou při koncertu v Tampě na Floridě, pro údajné slovní urážky hlídkujících policistů. Žaloba je nakonec stažena.
V prosinci se soulově orientovaný KOZMIC BLUES BAND rozpadá. Skupina vydržela pohromadě jen 15 měsíců. Za tu dobu vyprodukovala pouze výše zmíněné album I GOT DEM OL´ KOZMIC BLUES AGAIN MAMA!
Skladba "Kozmic Blues" vystupuje v americkém žebříčku na 41.příčku.
1970. Peter Albin (6.6.1944, San Francisko) a David Getz (Brooklyn, New York), kteří hráli se skupinou COUNTRY JOE & THE FISH, obnovují BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY. Přizvou do ní Jamese Gurleye (Detroit, Michigan), Andrewse a kytaristu Davea Shallocka. V dubnu s nimi Janis vystupuje v newyorském Fillmore East a ve Winterlandu. Koncerty se nesou ve znamení báječné atmosféry a jednoznačně se vydařily.
V květnu Janisina nová kapela THE FULL TILT BOOGIE BAND debutuje vystoupením na benefičním koncertu pro Hells Angels v San Rafaelu. Skupina hraje v obsazení John Till(gtr), Ken Pearson(keyboards), Richard Bell(piano), Brad Campbell(bas) a Clark Pierson(drums). Jejich koncert je přijat s velikým nadšením.
V následujících měsících je Janis Joplin se skupinou neustále na turné.
6.srpna se zúčastňuje 12-ti hodinového protiválečného rockového festivalu na newyorském Shea Stadium při příležitosti 25.výročí shození první atomové bomby na Hirošimu. Sešlo se přes 40.000 posluchačů.
8. srpna kupuje kámen z hrobu svého největšího hudebního vzoru, Bessie Smith, na hřbitově Mount Lawn v Philadelphii. (Smith zemřela v roce 1937, když ji odmítli přijmout do nemocnice pro bílé).
V září začíná Janis, ve studiích West Coast firmy Columbia v Hollywoodu, pracovat na novém albu PEARL, pro které však stihla natočit pouze 11 písní, další 2 zůstaly nedokončené.
4.října 1970 ji najdou mrtvou v hotelu Landmark v Hollywoodu s čerstvými stopami po jehle na rameni. Vyšetřování ukáže, že smrt nastala v důsledku předávkování heroinem. (Následující den měla nahrávat skladbu "Buried Alive In The Blues").
LP skupiny BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY - BE A BROTHER, která obsahuje i příspěvky Janis Joplin bez uvedení jejího jména, dosahuje v US žebříčku no.134.
1971. Album PEARL vychází až po její smrti, obsahuje její nejlepší nahrávky a představuje zpěvačku ve vrcholné hlasové formě. Mezi nejvýznamnější songy alba patří bezesporu "Mercedes Benz", který zpívá bez hudebního doprovodu, dravá "Move Over" a píseň "Me And Bobby McGee" od Krise Kristoffersona, která patří mezi největší Janisiny posmrtné hity a její refrén velmi přesně vystihuje životní filosofii zpěvačky: naplno žít a naplno zpívat!
V únoru se LP probojuje na 9 týdnů na samý vrchol americké hitparády a vyňatá skladba "Me And Bobby McGee kraluje v US žebříčku singlů.
V dubnu se PEARL objevuje také na britském žebříčku, kde obsazuje 50.místo.
"Cry Baby" (jedna ze skladeb Jerryho Ragavoye na albu PEARL) v UK vystoupí na no.42. Na B-straně singlu je její známější "Mercedes Benz".
Debutní LP v novém vydání na značce CBS/Columbia zakotvuje v USA na 185.pozici.
Další Ragavoyova skladba "Get It While You Can" v USA končí na 78.místě.
Následující album BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY - HOW HARD IT IS, na kterém se příležitostně představuje jejich nová zpěvačka Kathi McDonald (ex UNUSUALS), se v USA dostává na no.157.
1972. V květnu se na pultech obchodů objevuje 2LP - JANIS JOPLIN IN CONCERT a vystoupí v USA na 4.místo hitparády.
Skladba "Down On Me" z této desky, živá verze písně z prvního alba BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY, je v UK na 91.příčce žebříčku. JANIS JOPLIN IN CONCERT obsazuje v UK 30.místo.
1973. JANIS JOPLIN´S GREATEST HITS vystoupí v USA na no.37.
1974. Koncem roku se v kinech objevuje dokumentární film "Janis" sestavený Howardem Alkem a Seatonem Findlayem se záznamů z koncertů, zkoušek a rozhovorů s Janis Joplin a členy BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY. Zachycuje rovněž její první nahrávky z let 1963-1965.
Na třídeskovém albu vyšel i stejnojmenný soundtrack, na kterém jsou také živé televizní snímky s jejími dvěmi skupinami po BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY a folkově-bluesový materiál nahraný v Texasu v době, kdy ještě nebyla členkou BIG BROTHER. (Podle osudů zpěvačky byl natočen i celovečerní film "The Rose" v režii Marka Rydella, v hlavní roli s Bette Midler).
1975. Soundtrack JANIS vystoupí v USA na 54.místo.
1981. Album FAREWELL SONG dosahuje v USA no.104. Je na něm jedna píseň nahraná se skupinou THE KOZMIC BLUES BAND, jedna s THE FULL TILT BOOGIE BANDEM, další nahraná naživo v Los Angeles s bluesbandem Paula Butterfielda a šest skladeb od BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY. K písním BIG BROTHER dodatečně nahráli instrumentaci studioví hráči osmdesátých let.
19.ledna 1988 byl v Port Arthuru slavnostně odhalen pomník na počest Janis Joplin. Stalo se tak na výstavě "Hudebního dědictví jihovýchodního Texasu" a radní města tímto aktem (po 18 letech!) splatili dluh své nejslavnější, ale také nejkontroverznější rodačce.


Doporučené knihy o Janis Joplin:
David Dalton - Janis
Peggi Caserta - Going Down With Janis
Myra Friedman - Burried Alive, 1973


Vladimír Svoboda 2007

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek