Music archiv - Ladies Story

Carole King

CAROLE KING
 (vl.jménem Carole Klein, 9.2.1942, Brooklyn, New York, USA)
 - vcls, piano, keyboards 

 

Carole KingAlba + důležité kompilace: 
1. THE DIMENSION DOLLS - Dimension 1963
2. NOW THAT EVERYTHING'S BEEN SAID - Ode/Epic 1968 
3. WRITER: CAROLE KING - Ode/Epic 1970
4. TAPESTRY - Ode/A&M 1971
5. MUSIC - Ode/Epic 1971
6. RHYMES AND REASONS - Ode/Epic 1972
7. FANTASY - Ode/Epic 1973
8. WRAP AROUND JOY - Ode/Epic 1974 
9. OLDIES BUT GOLDIES (Kompilace) - London 1974
10. REALLY ROSIE (Soundtrack) - Ode/Epic 1975
11. THOROUGHBRED - Ode/Epic 1976
12. SIMPLE THINGS - Capitol 1977
13. WELCOME HOME - Capitol 1978
14. HER GREATEST HITS: SONGS OF LONG AGO - Ode/Epic 1978
15. TOUCH THE SKY - Capitol 1979
16. PEARLS: SONGS OF GOFFIN AND KING - Capitol 1980
17. ONE TO ONE - Atlantic 1982
18. SPEEDING TIME - Atlantic 1983
19. CITY STREETS - Capitol 1989
20. COLOUR OF YOUR DREAMS - Rhythm Safari 1993
21. A NATURAL WOMAN: THE ODE COLLECTION (2CD 1968-76) - Ode/Epic 1994
22. IN CONCERT - Rhythm Safari 1994
23. TIME GONE BY - Priority 1994
24. CARNEGIE HALL CONCERT: June 18 1971 - Ode/Epic 1996
25. TIME HEALS ALL WOUNDS - Ode/Epic 1997
26. GOIN' BACK - Sony Special 1997
27. HITS & RARITIES 1959-66 - Marginal 1998 
28. SUPER HITS - Ode/Epic 2000 
29. LOVE MAKES THE WORLD - Rockingale 2001

THE MYDDLE CLASS
1. THE MYDDLE CLASS - Tomorrow 1967


Americká skladatelka, textařka, pianistka a zpěvačka, vlastním jménem Carole Klein. Bývá považována za nejvýznamnější skladatelku americké pop music. 
1958. Carole v době svých studií na newyorské Queen's College zakládá vokální kvartet THE CO-SINES. Potkává se s Paulem Simonem a na jeho radu začíná profesionálně skládat písně.

This is alternative content.

Seznamuje se i s textařem Gerrym Goffinem (kterého si později bere za muže) a začnou spolu psát pro firmu Dona Kirshnera a Ala Nevina Aldon Music se sídlem v Brill Building v New Yorku. Spřátelí se také s (v té době slavným zpěvákem) Neilem Sedakou.
1959. Skladatelka vydává debutní singl "Baby Sittin'" na značce ABC-Paramount, po kterém následují "Short-Mort" na značce RCA-Victor a "Oh! Neil" (její reakce na píseň Neila Sedaky "Oh! Carol") na značce Alpine.
1960. Prvním autorským úspěchem dvojice Goffin/King je skladba "Will You Love Me Tomorrow" pro skupinu THE SHIRELESS, která se dostává na čelo US hitparády. (V průběhu následujících šesti let bude mít tento tandem v žebříčku Hot 100 US desítky hitů: "Take Good Care Of My Baby" - Bobby Vee, "One Fine Day" - THE CHIFFONS, "Pleasant Valley Sunday" - THE MONKEES, "Up On The Roof" - THE DRIFTERS + James Taylor, "Chains" - THE COOKIES + THE BEATLES, "/You Make Me Feel/Like A Natural Woman" - Aretha Franklin, "He Hit Me/And It Felt Like A Kiss/ - THE CRYSTALS). 
1962. Kirshner si poslechne demo snímek písně "It Might As Well Rain Until September", kterou Carole složila pro Bobbyho Veeho a přesvědčí ji, aby vydala svoji vlastní verzi. Po počátečním tlaku na společnost Companion Records založí firma Aldon Music svoji vlastní značku Dimension, speciálně pro vydávání skladeb dvojice Goffin/King a vydává na ní vzpomínanou skladbu.
Mezitím píseň Goffina a Kingové "The Locomotion" vede americkou hitparádu. Interpretkou je Little Eva, která pracuje v jejich domácnosti jako opatrovnice jejich dcerky Louise. 
"It Might As Well Rain Until September", v podání Carol Kingové, obsazuje v USA no.22 a v UK se dostává na no.3.
1963. Na značce Dimension vychází album THE DIMENSION DOLLS, sestavené z úspěšných skladeb autorské dvojky Goffin/King. 
1967. Dvojice, která neustále chystá nové hity, se dostává na vrchol americké hitparády se skladbou "Go Away Little Girl" v podání Stevea Lawrence. Goffin a Kingová se rozcházejí (a později i rozvedou). Carol společně s novinářem Alem Aronowitzem zakládá firmu Tomorrow Records. Vydává vlastní verzi písně "Some Of Your Lovin'" (někdejšího hitu Dusty Springfield) a LP desku, nahranou se skupinou THE MYDDLE CLASS, na které hraje i baskytarista Charles Larkey (stane se druhým manželem Carole King). 
1968. Carole zakládá novou skupinu THE CITY společně s Larkeyem a kytaristou Dannym "Kootch" Kortchmarem. Na značce Ode Records Lou Adlera vychází jejich album NOW THAT EVERYTHING'S BEEN SAID. Zpěvačka však má nervové problémy a skupina nekoncertuje (a brzy se rozpadne).
1969. Carole King, která se usazuje v Kalifornii, hraje na klavír na LP desce Jamese Taylora SWEET BABY JAMES.
1970. Ve studiu Crystal Sound v Los Angeles, kde v té době žije, nahrává své debutní album WRITER: CAROLE KING, které se neprodává.
V říjnu nahrává v produkci Lou Adlera LP desku TAPESTRY s Larkeyem, Kortchmarem a bubeníkem Russem Kunkelem, kteří se společně s kytaristou a sborovým vokalistou Jamesem Taylorem stanou členy její stálé kapely. Každá ze 12 Caroliných skladeb je malým klenotem. Vše je zazpíváno neuvěřitelně civilním hlasem s tak hlubokým lidským nábojem, že citlivějším posluchačům může tato nevšední kolekce vehnat slzy do očí.
1971. Singl s dvěma A-stranami "It's Too Late"/"I Feel The Earth Move", je v USA číslo jedna!
Album TAPESTRY vede americký žebříček. Na čele zůstane 15 týdnů a v žebříčku přes 300 týdnů, přičemž se ho celosvětově prodá přes 15 milionů kusů. Znovu propagované LP - WRITER: CAROLE KING, dosahuje v USA 84.místo.
Verze její skladby "You've Got A Friend", v podání Jamese Taylora, se dostává na vrchol US hitparády. 
TAPESTRY také vstupuje do britského žebříčku, kde obsazuje 4.příčku. V USA získává zlatou desku. Carole King je první interpretkou populární hudby, která vystupuje v newyorském Philharmonic Hall v Lincoln Centre, tradičně vyhrazeném koncertům klasické hudby.
Singl "So Far Away"/"Smackwater Jack", vybraný z TAPESTRY, v USA vystoupí na no.14, zatímco "It's Too Late" se v UK dostává na 6.místo hitparády. 
1972. Píseň "Sweet Seasons" se v USA probojuje na 9.pozici. Album MUSIC s texty Toniho Sterna vede opět americký žebříček a v UK dosahuje no.18. Carole King, která překonává strach ze živého vystupování, koncertuje v USA i v UK.
9.března vystupuje společně s Jamesem Taylorem a Barbrou Streisand na benefičním koncertě na podporu kandidáta na prezidenta George McGoverna.
14.března získává 4 ceny Grammy v kategoriích "Nahrávka roku" ("It's Too Late"), "Album roku" (TAPESTRY), "Nejlepší ženský vokální výkon v popu" (TAPESTRY) a "Píseň roku" ("You've Got A Friend")!
Skladba "Been To Canaan" dosahuje v USA 24.místo. V reedici vychází píseň "It's Might As Well Rain Until September" a v UK se umísťuje na 43.místě.
LP deska RHYMES AND REASONS se v USA dostává na 2.pozici hitparády, v UK končí na 40.pozici. 
1973. 25.května Carole King vystupuje zdarma na koncertu v newyorském Central Parku před stotisícovým publikem. Zvukař Chip Monck se postará o to, aby koncert slyšel každý.
Singl "Believe In Humanity"/"You Light Up My Life" se skladbami z připravované LP desky dosahuje v USA no.28.
Album FANTASY se v americkém žebříčku propracuje na 6.příčku. Vybraná skladba "Corazon" zakotvuje na 37.místě US hitparády.
1974. 14.února zpěvačka vystupuje na Dylanově koncertu v Los Angeles - posledním z 39-ti koncertů jeho amerického turné.
29.dubna se Carole narodí čtvrté dítě, Levi.
Skladba "Jazzman", s hostujícím saxofonistou Tomem Scottem, se v US žebříčku probojuje na 2.pozici. 
Album WRAP AROUND JOY s texty Davida Palmera se vyšplhá na vrchol americké hitparády.
1975. Píseň "Nightingale" obsazuje v USA no.9. Původní televizní soundtrack REALLY ROSIE, na který doprovodnými vokály přispěly i dcery Carole King, Sherry a Louise Goffin, dosahuje v US žebříčku 20.místo.
1976. Skladba "Only Love Is Real" se v USA umístí na no.28. Carole King se poprvé od roku 1967 spojí se svým bývalým manželem Goffinem - společně pracují na skladbách pro album THOROUGHBRED, na kterém zpívají David Crosby, Graham Nash, James Taylor a J.D.Souther. Deska se dostane v US žebříčku na 3.příčku.
1977. Legendární LP deska TAPESTRY po 302 týdnech opouští US žebříček!
Zpěvačka, která právě podepsala smlouvu s firmou Capitol Records, kde si vytváří vlastní značku Avatar, začíná v Los Angeles pracovat na albu SIMPLE THINGS. Na desce o jejíž produkci se podělili Carole King a Norm Kinney, ji doprovází skupina NAVARRO (čerství majitelé smlouvy s firmou Capitol). Členem kapely je i Rick Evers (stane se jejím třetím manželem).
Skladba "Hard Rock Café" obsazuje v USA no.30. LP deska SIMPLE THINGS se v US hitparádě probojuje na 17.pozici. 
1978. Carole, opět za asistence skupiny NAVARRO, nahrává ve studiu Sounds Lab v Hollywoodu album WELCOME HOME.
V dubnu Evers umírá na zjevné předávkování drogami (heroin).
Kompilační deska HER GREATEST HITS: SONGS OF LONG AGO, vystoupí v USA na no.47, WELCOME HOME se tamtéž zastaví na no.104.
1979. Umělkyně nahrává album TOUCH THE SKY ve studiích na Pecan Street v Austinu v Texasu, se skupinou hudebníků, které slyšela na LP desce Jerryho Jeffa Walkera JERRY JEFF.
LP - TOUCH THE SKY, zakotvuje na 104.místě amerického žebříčku.
1980. Carole King nahrává 10 nejslavnějších písní z období svých začátků na album PEARLS: SONGS OF GOFFIN AND KING ve studiích na Pecan Street. Na baskytaru hraje její bývalý manžel Larkey a na doprovodné kytaře ve skladbách "The Locomotion", "Chains" a "Hi De Ho" Christopher Cross, který krátce předtím podepsal smlouvu s firmou Warner Brothers.
LP - PEARLS: SONGS OF GOFFIN AND KING, dosahuje v USA 44.pozici.
1982. Zpěvačka po podpisu smlouvy s firmou Atlantic Records vydává album ONE TO ONE, které v USA skončí na 119.místě. Navzdory krátké propagační návštěvě Velké Británie se tam do žebříčku nedostane. Poté se stěhuje na venkov do Idaha.
1983. Na LP - SPEEDING TIME se Carole King opět spojuje s producentem Adlerem, hudebníky Kortchmarem a Kunkelem a textařem Goffinem. Poprvé nahrává vlastní verzi hitu dua THE EVERLY BROTHERS z roku 1961 "Crying In The Rain", kterou složila s Howardem Greenfieldem. Sólo na saxofon hraje Plas Johnson.
1985. V premiéře je uveden film "Care Bears". Jsou v něm skladby Carole King a Johna Sebastiana a později se stane populárním ve formě videa.
1987. Dvojici Goffin/King uvedou do "Skladatelské dvorany slávy" na 18.ročníku tohoto podniku v newyorském hotelu Palace.
23.dubna umělkyně žaluje Lou Adlera za porušení smlouvy. Prohlašuje, že ji na honorářích dluží přes 400.000 dolarů a požaduje práva na všechny své starší nahrávky.
1988. Při ojedinělém živém vystoupení se Carole King v newyorské Radio City Music Hall připojuje k hvězdné sestavě hudebníků jako jsou Billy Joel, Joe Walsh, Duane Eddy, Warren Zevon, Robert Cray, Roberta Flack, Cyndi Lauper, Ben E.King a ASHFORD & SIMPSON, kteří vytvoří domovskou skupinu pro americkou televizní show "David Letterman's Sixt Anniversary Special".
V červenci se v Cincinnati Playhouse v Ohiu začíná dvojměsíční šňůra programu "Tapestry", který je oslavou hudby Carole King.
Gofin a Kingová získávají cenu Národní akademie skladatelů "Za celoživotní dílo".
1989. Zpěvačka vydává svoji první LP desku po šesti letech jménem CITY STREETS na značce Capitol. Hostují na ní Eric Clapton, Michael Brecker, Branford Marsalis a Sherry Goffin a jejími producenty jsou King a Rudy Guess. Deska obsazuje v USA 111.místo. V témž roce debutuje vlastním albem i její dcera Louise Goffin. 
1990. 17.června na páté slavnostní recepci ve Waldorf Astoria v New Yorku uvedou dvojici Goffin/King do "Rockové dvorany slávy".
1991. 21.března Carole King vystupuje v televizním programu společnosti ABC "Afterschool Special - It's Only Rock'n'Roll".
1993. Vychází album COLOUR OF YOUR DREAMS, na které je jako host ke slyšení kytarista Slash z GUNS'N'ROSES.
Na přelomu tisíciletí vychází několik kompilačních alb a pozapomenutá umělkyně se opět dostává do povědomí posluchačů.
2004. Carole se angažuje v předvolební kampani demokratického kandidáta na prezidenta Johna Kerryho. 


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek