Music archiv - Ladies Story

Lesley Gore

LESLEY GORE 
Lesley Gore(2.5.1946, New York, USA) - vcls, piano


Alba + důležité kompilace: 
1. I'LL CRY IF I WANT TO - Mercury 1963
2. LESLEY GORE SINGS OF  MIXED-UP HEARTS - Mercury 1964
3. BOYS,BOYS, BOYS - Mercury 1964 
4. GIRL TALK - Mercury 1964
5. THE GOLDEN HITS OF LESLEY GORE (Kompilace) - Mercury 1965
6. MY TOWN, MY GUY AND ME - Mercury 1965
7. CALIFORNIA NIGHTS - Mercury 1967 
8. SOMEPLACE ELSE NOW - Mowest Records 1972
9. LOVE ME BY NAME - A&M 1975Americká zpěvačka, skladatelka, textařka a příležitostná herečka, jejíž umění je známé především v zámoří.
1962. V době studií na Dwightově dívčí škole v Englewoodu v New Jersey zpívá Lesley Gore se 7-člennou jazzovou skupinou v manhattanském hotelu Prince George v New Yorku. Prostřednictvím svého obchodního zástupce Joe Glasera pošle soubor své demo snímky Irvingovi Greenovi ze společnosti Mercury. Toho skupina příliš nezaujme, ale vycítí potenciál její zpěvačky, se kterou podepíše smlouvu, jež jí zaručí vydání několika singlů. 
1963. Vyzbrojený více než 250-ti demo snímky, navštíví zpěvačku v jejím domě v Tenafly v New Jersey, kmenový producent firmy Arista Records Quincy Jones, aby spolu vybrali materiál na její první singl.
Tři dny po jejich 17.narozeninách jí vychází singl "It's My Party", který se umísťuje na čele americké hitparády a stává se milionovým hitem. (V příštím roce bude nominovaný na cenu Grammy v kategorii "Nejlepší rock'n'rollová nahrávka"). 
"It's My Party" se ve Velké Británii propracuje na 9.místo.
Následující SP "Judy's Turn To Cry", tématicky související s textem prvního singlu, vystoupí v USA na 5.příčku.
Album I'LL CRY IF I WANT TO, skončí v UK na 24.místě. 
Na londýnské scéně Finsbury Park Astoria začíná Lesley Gore své britské turné "Greatest Record Show Of 1963", na kterém mimo ní účinkují Dion, Brook Benton, Trini Lopez a Timi Youro.
Další píseň "She's A Fool" vystoupí v USA na no.5 a zpěvačka podniká předvánoční turné po Velké Británii.
Toho (pro ni triumfálního) roku získá několik ocenění. Národní sdružení obchodníků s nahrávkami (NARM) ji zvolí za "Nejslibnější zpěvačku roku 1963", časopis "16" jí při třetím ročníku udělování cen Gee-Gee zvolí za "Nejlepší zpěvačku", atd.
1964. Skladba "You Don't Own Me" se stane jejím druhým milionovým hitem, v USA vystoupí na 2.místo, ale na čelo ji tři týdny nepustí THE BEATLES s jejich "I Want To Hold Your Hand".
Album LESLEY GORE SINGS OF MIXED-UP HEARTS, uvízne v USA na 125.místě, zatímco singly "That's What The Boys Are" a "I Don't Wanna Be A Loser" skončí tamtéž na no.12 a na no.37.
Lesley Gore končí střední školu a je již renomovanou umělkyní.
LP - BOYS, BOYS, BOYS, zakotví v USA na 127.místě.
Zpěvačka odlétá do Kalifornie účastnit se prvního ročníku "TAMI Show" (Teenage Awards Music International) na jevišti Civic Auditorium ve městě Santa Monica.
V srpnu vystupuje Lesley Gore v epizodní úloze ve filmu "Girls On The Beach" a v září se zapisuje na prestižní školu Sarah Lawrence.
Píseň skladatelské dvojice Jeff Barry/Ellie Greenwich "Maybe I Know" vystoupí v USA na 14.místo a v UK na 20.místo.
Další singl "Hey Now" je v USA na no.76, přičemž jeho B-strana "Sometimes I Wish I Were A Boy" zakotví na no.86.
Album GIRL TALK uvízne v USA na 146.pozici. Americké odborné časopisy Cashbox, Music Business a Record World jmenují Lesley Gore za "Zpěvačku roku".
1965. Song "Look Of Love" se v USA zařazuje na 27.místo a další "All Of My Life" skončí na 71.místě. 
Skladba Marvina Hamlische "Sunshine, Lollipops And Rainbows" z filmu s Frankie Avalonem "Ski Party", ve kterém v epizodní úloze vystupuje i Lesley Gore, vystoupí v USA na 13.příčku hitparády.
Kompilační LP - THE GOLDEN HITS OF LESLEY GORE, zakotví v USA na 95.místě.
V birminghamském kině Futurist se koná britská premiéra filmu "Gather No Moss", zachycující program "TAMI Show", ve kterém vystupuje i Lesley.
Singl "My Town, My Guy And Me" skončí v USA na 32.místě a stejnojmenné album se umísťuje v US žebříčku na 120.místě.
Skladba "I Won't Love You Anymore (Sorry)", jejíž autorkou je Lesley Gore s bratrem Michaelem, se v USA zařazuje na 80.pozici.
1966. "We Know We're In Love" se v USA umístí na no.76. V době letní dovolené zpěvačka debutuje v herecké úloze v televizním programu "The Donna Reed Show". 
29.srpna vystupuje v posledním pokračování cyklu americké televizní společnosti NBC "Hullabaloo" s Paulem Ankou, THE CYRKLE a dvojicí PETER AND GORDON.
Píseň "Young Love" se v americké hitparádě vyšplhá na 50.příčku.
1967. 19.ledna zpěvačka vystoupí v "Batmanovi" v úloze Pussycat, asistentky Kočičí ženy, a zazpívá "California Nights". Píseň skončí v USA na 16.místě. 
Album CALIFORNIA NIGHTS uvízne v americké hitparádě na 169.příčce.
V červnu umělkyně debutuje na divadelních prknech v představení "Half A Sixpence".
Singly "Summer And Sandy" a "Brink Of Disaster" končí v USA na 65. a 82.místě.
1968. V květnu Lesley Gore přebírá titul bakaláře věd v oblasti anglické a americké literatury. 
1969. Po nahrání písně Laury Nyro "Wedding Bell Blues" odchází od společnosti Mercury Records.
1970. Lesley nazpívá pro značku bývalého producenta FOUR SEASONS Boba Crewea čtyři singly, které nezabodují a pod jménem BILLY & SUE natáčí dueto se zpěvákem Oliverem. 
1972. Po podpisu smlouvy s Mowest Records nahrává album SOMEPLACE ELSE NOW, ale potom se vrací na jeviště nočních klubů, kde působí posledních několik roků. Vrací se i ke koncertování, když vystoupí v letních inscenacích "Finian's Rainbow" a "Funny Girl".
1975. Zpěvačka vystupuje v newyorské Madison Square Garden v programu "Richard Nader's Rock'n'Roll Revival". Po obnovení spolupráce s Quincym Jonesem, podepisuje smlouvu s A&M Records, kde nahrává album LOVE ME BY NAME. Producentem LP desky je Jones a hudebně se na něm podílejí THE BROTHERS JOHNSON, Dave Gusin, Herbie Hancock, Tom Scott a Toots Thielemans.
1980. Její texty ("Out Here On My Own" v podání Irene Cary skončí v USA na no.19) odeznějí na soundtracku k filmu "Fame" s hudbou jejího bratra Michaela, která získá "Cenu akademie".
1981. Cover verze písně "It's My Party", v podání Dave Stewarta a Barbary Gaskin, se dostane na čelo hitparády ve Velké Británii.
V průběhu osmdesátých let se Lesley Gore čas od času podílela na turné "oldies", která se v USA pravidelně konají v letních měsících. 


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek