Music archiv - Ladies Story

Little Eva

LITTLE EVA
 (vl.jménem Eva Narcisus Boyd,  29.6.1945, Bellhaven, Severní Karolina, USA) - vcls 

 

Alba + důležité kompilace: 
1. L-L-L-L-LOCOMOTION - Dimension 1962
2. LIL´LOCO´MOTION (Kompilace) - Kirshner 1982
3. BEST OF (Kompilace) - Rhino 1988 
4. BACK ON TRACK (Kompilace) - Rhino 1989
5. BACK ON TRACK (Kompilace) - Malibu 1994

1962. Eva pracuje v newyorské čtvrti Brooklyn jako vychovatelka Louise Goffin, dcery skladatelů Gerryho Goffina a Carole King, kde jí zaměstnavatelé navrhnou, aby nazpívala na demo snímek jejich novou taneční skladbu "The Loco-Motion". Původně ji má nazpívat Dee Dee Sharp (krátce předtím měla americký hit s písní "Mashed Potato Time").
Dee Dee prostřednictvím svého producenta píseň odmítne, avšak Evin demo snímek udělá dojem na šéfa dvojice Goffin/King, hudebního vydavatele Dona Kirshnera, jenž ji vydá jako první produkt své nové značky Dimension.

This is alternative content.

"The Loco-Motion" se v USA dostává na špičku hitparády a její prodej přesáhne milion kusů. Tři týdny je i na čele R&B žebříčku. Populární "tanec lokomotivy" vymyslí Eva později pro své televizní vystoupení, ve kterém tento hit zpívá. 
Ve Velké Británii píseň vystoupí na 2.místo - na čele jsou THE TORNADOES se skladbou "Telstar". 
Album L-L-L-L-LOCOMOTION zakotvuje v USA na 97.pozici.
Další záležitost, "Keep Your Hands Off My Baby", dosahuje v USA no.12 a v UK no.30. 
1963. Revival taneční písně z roku 1920 "Let's Turkey Trot"  se v US hitparádě propracuje na 20.příčku.
"Let's Turkey Trot", ve Velké Británii vydávaná v kombinaci s americkou novinkou "Old Smokey Locomotion", vystoupí na 13.místo a obě strany singlu se stanou stejně oblíbenými.
"Old Smokey Locomotion" končí v US žebříčku na 48.místě a je Eviným posledním hitem pod vlastním jménem.
Společně s Big Deem Irwinem Eva zpívá duet (i když není na desce uvedena) v jeho revivalu skladby "Swinging On A Star", který se dostává v USA na 37.místo. 
1964. "Swinging On A Star" vystoupí v UK na 6.příčku hitparády. Je to Evin poslední zápis v žebříčcích v šedesátých letech (přestože na značce Dimension ještě vydá několik singlů a v druhé části dekády přejde nejprve ke značce Amy a potom k Spring Records).
1972. "The Loco-Motion" vychází ve Velké Británii v reedici a opět se stává hitem, když v žebříčku obsazuje 10.místo. (V UK se prodává stále a nikdy nevypadne z katalogu, v polovině osmdesátých let se dokonce objeví ve formě 12-palcového singlu pro diskžokeje). 
Little Eva1974. V květnu se "The Loco-Motion" v USA vrací na čelo hitparády v revivalu skupiny GRAND FUNK, který produkoval Todd Rundgren. Tato píseň je druhou v historii,  kde se dvě verze dostaly na vrchol americké hitparády. (Tou další je opět skladba dvojice Goffin/King "Go Away Little Girl").
1988. Píseň "The Loco-Motion" se stává opět populární, když ji v UK na 2.místo vynese revival australské herečky a zpěvačky Kylie Minoque v produkci trojice Stock/Aitken/Waterman, když už před tím, v roce 1987, s ní vedla australský žebříček.
Úspěch písně vzbudí zájem o Little Evu, která prozradí, že od svého počátečního hitového období prakticky nevydělala nic,  žije z podpory a zpívá gospely v Kinstonu v Severní Karolině. 
Little Eva Boyd, zpěvačka "jednoho hitu", zemřela 10.dubna 2003 po dlouhé nemoci ve věku 57 let. 


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek