Music archiv - Story kapel

Little Feat

Little FeatLOWELL GEORGE (1945) - vcls, gtr
ROY ESTRADA - bas
BILL PAYNE (1949, Waco, Texas)
- keyboards, vcls
FRED TACKETT - gtr, trumpet
KENNY GRADNEY - bas
RICHARD HAYWARD - drums, vcls
SAM CLAYTON - percussion
PAUL BARRERE - gtr, vcls
FREDDIE WHITE - drums
CRAIG FULLER - gtr, vcls

Alba + důležité kompilace:
1. LITTLE FEAT - WB 1971
2. SAILIN' SHOES - WB 1972
3. DIXIE CHICKEN - WB 1973
4. FEAT'S DON'T FAIL ME NOW - WB 1974
5. THE LAST RECORD ALBUM - WB 1975
6. 20 ORIGINALS OF LITTLE FEAT (Kompilace) - WB 1976
7. TIME LOVES A HERO - WB 1977
8. WAITING FOR COLUMBUS (2LP Live) - WB 1978
9. DOWN ON THE FARM - WB 1979
10. HOY-HOY! (2LP Kompilace) - WB 1981
11. AS TIME GOES BY 1972-79 (Kompilace) - WB 1986
12. LET IT ROLL - WB 1988
13. REPRESENTING THE MAMBO - WB 1990
14. SHAKE MY UP - Polydor 1991
15. AIN'T HAD ENOUGH FUN - Polydor 1995
16. LIVE FROM NEON PARK (2CD Live) - Polydor 1996
17. UNDER THE RADAR - SPV 1998

Lowell George sólově:
THANKS, I'LL EAT IT HERE - WB 1979

 

1970. Kalifornskému kytaristovi Georgeovi, bývalému členu skupin FACTORY, THE STANDELLS a THE SEEDS, který nakrátko vystřídal Raye Collinse ve skupině Franka Zappy MOTHERS OF INVENTION (jeho doprovodná kytara a zpěv se zachovaly na Zappově nahrávce "Didja Get Any Onya" z LP - WEASELS RIPPED MY FLESH), Zappa po poslechu jeho skladby "Willing" doporučí založit si vlastní kapelu. George bere jeho radu i jeho baskytaristu Roye Estradu. Oba se spojují s Paynem a Haywardem(ex THE FRATERNITY OF MAN). Přezdívku LITTLE FEAT (s malou pravopisnou změnou, znamená "Malé nohy"), vymyslí skupině Jimmy Carl Black z MOTHERS OF INVENTION, když si utahuje z malého čísla Georgeových bot. Soubor fúzuje rock, folk, R&B, funky a C&W do osobité hudební podoby, kterou někteří odborníci přirovnávají k tvorbě skupiny THE BAND.
V květnu LITTLE FEAT podepisují smlouvu s Warner Brothers a vydávají singl "Strawberry Flats/Hamburger Midnight", který kritika vřele chválí.
1971. Vychází debutové album LITTLE FEAT, jehož kompletace si vyžádala určitý čas. Producenty jsou Russ Titelman a Ry Cooder a hostuje na něm Sneaky Pete Kleinow.
1972. V prodeji je druhé LP - SAILIN' SHOES. Estrada odchází do skupiny Captaina Beefhearta MAGIC BAND.
1973. Na třetím albu DIXIE CHICKEN se představuje baskytarista Gradney a perkusionista Clayton, oba předtím provázeli duo DELANEY AND BONNIE. Do skupiny přichází i bývalý člen formace LEAD ENEMA Barrere a nová sestava poprvé vystupuje na Velikonočním festivalu na Havaji. Kolotoč cestování a špatné osobní návyky se ukáží být velkým soustem a skupina se rozpadá. Payne odchází do souboru THE DOOBIE BROTHERS, kterou uprostřed turné opustí a přejde do doprovodné kapely Bonnie Raitt. Zbytek skupiny podepisuje smlouvu se Zappovou značkou Discreet a doprovází neznámou losangeleskou zpěvačku Kathy Dalton. Freddie White nastupuje jako bubeník do skupiny Donnyho Hathawaye. Proslýchá se, že bývalý člen skupiny VINEGAR JOE, Robert Palmer má nahradit stále nevyzpytatelnějšího Georgea, o kterém se naopak šíří zprávy, že zakládá projekt s Johnem Sebastianem a Philem Everlym.
1974. Po finanční nabídce firmy Warner Brothers na obnovení činnosti se skupina znovu schází ve studiu Blue Seas v Hunts Valley v Marylandu, kde nahrává LP - FEAT'S DON'T FAIL ME NOW. Na albu, která dosahuje v USA na 36.pozici hitparády a je první zlatou deskou skupiny, hostujíBonnie Raitt, Emmylou Harris a Van Dyke Parks.
1975. 12.ledna začíná evropské turné pod názvem "The Warner Brothers Music Show" s 18 koncerty v 9 městech. Na pódiu zastíní ostatní účastníky - THE DOOBIE BROTHERS, TOWER OF POWER, BONAROO, GRAHAM CENTRAL STATION a MONTROSE - a sklidí nadšený ohlas ze strany recenzentů.
V čase nahrávání LP - THE LAST RECORD ALBUM George dostává jaterní záchvat. Deska v USA i v UK vyšplhá na 36.příčku žebříčku.
1977. Vychází album TIME LOVES A HERO, na které George přispěl jen jednou písní. Deska vystoupí v USA na 34.místo, v UK dokonce vyšplhá na no.8!
1978. Živé vystoupení na koncertním dvojalbu WAITING FOR COLUMBUS se pokládá za nevýrazné, ale LP vystupuje v USA na 18.místo, v UK na 43.místo a stává se druhou zlatou deskou skupiny.
1979. V době, kdy George mixuje nové album LITTLE FEAT, Payne a Barrere jsou na turné s Nicolette Larson. Turné má kladnou odezvu, firma Warner Brothers uzavírá s doprovodnou skupinou smlouvu a Payne oznamuje, že se kapela LITTLE FEAT rozpadla. George se vydává na propagační šňůru své sólové desky THANKS, I'LL EAT IT HERE, které vystoupí shodně v USA i UK na 71.příčku prodejnosti.
29.června, dva měsíce po rozpadu LITTLE FEAT a den po svém vyprodaném koncertu ve Washingtonu, Lowell George umírá ve věku 34 roků v motelu v Arlingtonu ve Virginii, na infarkt způsobený předávkováním drogami. Zbylí členové LITTLE FEAT vystupují na benefičním koncertu v losangelském Foru společně s Jacksonem Brownem, Emmylou Harris, Nicolette Larson, Michaelem McDonaldem, Bonnie Raitt a Lindou Ronstadt. Dvacetitisícové publikum vynese 230.000 dolarů pro vdovu po Georgeovi.
Album LITTLE FEAT - DOWN ON THE FARM (původně nazvané DUCK LIPS),, na jehož vzniku měl Lowell George zásadní podíl, se umísťuje v USA na 29.místě, v UK vyšplhá na 46.příčku.
1981. Kompilační dvojalbum HOY-HOY! vystupuje v USA na 39.místo, v UK je na 76.místě.
1988. Původní sestava s Craigem Fullerem na Georgeově místě znovu podepisuje smlouvu s firmou Warner Brothers a skupina nahrává nové album LET IT ROLL. To se však s velkým zájmem nestřetne.
1989. Skupina zakončuje své americké turné koncertem v Greek Theater v Los Angeles.
1990. LP - REPRESENTING THE MAMBO dosahuje v USA na 45.místo. 29.června LITTLE FEAT s novým manažerem Peterem Asherem (z dua PETER AND GORDON),, vystupují v londýnském Hammersmith Odeon.
13.července skupina začíná dvouměsíční americké turné v Columbusu v Ohiu. Šňůra končí v Los Angeles triumfálním koncertem a LITTLE FEAT, kteří evidentně chytili druhý dech, podepisují exkluzivní smlouvu s Polydorem.
V průběhu 90.let neustále koncertují a vydávají kvalitní alba, která sice netrhají žebříčky prodejnosti, ale obsahují vždy poctivou muziku, ke které se hlásí nezmenšující se obec jejich věrných fanoušků.

Vladimír Svoboda 2005

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek