Music archiv - Ladies Story

Darlene Love

DARLENE LOVE
(vl.jm. Darlene Wright, 26.7.1938, Los Angeles, California, USA) - vcls 

Darlene LoveAlba a důležitá kompilace: 
1. DARLENE LOVE - Columbia 1981
2. PAINT ANOTHER PICTURE - Columbia 1990

*Poznámka: tvorba zpěvačky byla zaměřena převážně na SP nebo LP typu Various Artists


Darlene Wright se narodila 26.července 1938 v Los Angeles. Byla nejstarší z pěti dětí duchovního Joe Wrighta. Matka Ellen se starala o domácnost. Darlene, stejně jako její ostatní sourozenci, již od útlých let zpívala na kůru v církevním sboru. V roce 1941 se Wrightovi přestěhovali do texaského San Antonia, poté co Joe Wright vystoupil z církve. Téměř okamžitě po příjezdu do Texasu nastoupila Ellen do zaměstnání - úklidu domů, a zanechala Darlene v roli hlavy rodiny. Ona byla tou, která musela zajistit, aby se každý dostal včas do školy a která se starala o dům až do doby, než se večer matka vrátila. Tíživou situaci vyřešili rodiče tak, že děti rozeslali ke svým různým příbuzným. 
Darlene se svou sestrou Ednou odcestovaly do Port Arthuru v Texasu, kde žily v rodině otcovy sestry Dorothy. Nastaly krušné časy. Když Darlene nebyla ve škole, čistila kamna, myla okna a vytírala podlahy. Mladší Edna, slabá a často nemocná, nakonec napsala svým rodičům: "Musíte pro nás přijet. Jednají s Darlene jako s otrokyní". Wrightovi přijeli a vyzvedli si dcery o několik měsíců dřív. 

This is alternative content.

V době docházky na Wheatley Junior High School v San Antoniu Darlene založila dívčí vokální soubor THE WAILERS, se kterým vystupovala po školních klubech v celém okolí. 
V roce 1956 se Wrightovi vrátili zpět do Los Angeles a koupili za 11.000 dolarů dům na Flower Street, kde Ellen žije dodnes.
Krátce po Darleniných šestnáctých narozeninách se stali Wrightovi členy baptistické církve a dívky opět začaly zpívat ve sboru. Stalo se, že v průběhu nacvičování gospelů, upoutal Darlenin hlas dirigenta Cora Martina. Když dozpívaly, Martin ji požádal, aby přišla do Music Marktu, kde se natáčely některé rozhlasové pořady. Zazpívala několik písní a dalo by se říci, že to bylo místo, kde začala Darlenina profesionální dráha.
Darlene začala studium na vysoké škole a stále zpívala v kostelním sboru. Jednoho dne ji pozvala Dolores Ferguson, aby jí zazpívala na svatbě. Přítomny byly také Doloresiny přítelkyně Gloria Jones, Fanita Barrett a Annette a Nanette Williams, vokální skupina, která si říkala THE BLOSSOMS. Děvčata si padla do noty a Darlene ihned po obřadu nahradila Annette Williams a stala se právoplatnou členkou souboru. Manažer THE BLOSSOMS Eddie Beale s ní okamžitě podepsal nahrávací smlouvu.
Darlene, nyní již s uměleckým pseudonymem Love, který jí vymyslel Phil Spector, vystoupila s kvartetem poprvé v roce 1958. THE BLOSSOMS patřily do stáje Capitol Records, pro které nahrávaly v letech 1958-1960. Později se zredukovaly na trio (Jean King, Darlene Love, Fanita James) a pracovaly pro značky Challenge a Okeh Records. V Los Angeles získaly brzy věhlas a brzy nahrávaly vokály na singlech hvězd jako byl Sam Cooke ("Chain Gang"), Elvis Presley ("Rubberneckin'"), Johnny Rivers ("The Poor Side Of Town"), Betty Everette ("The Shoop Shoop Song"), Bobby "Boris" Pickett ("Monster Mash"), James Darren ("Goodbye Cruel World"), Bobby Day ("Rockin' Robin") a mnoho dalších. 
Společně s THE BLOSSOMS Darlene natočila doprovodné vokály na jeden z největších hitů 60.let - Spectorem produkovaném songu "Da Doo Ron Ron" (sólo zpívala Lala Brooks z THE CRYSTALS).
Její výjimečný hlas ji předurčoval do sólové pozice. V písni Gene Pitneye "He's A Rebel", která v roce 1962 pokořila americkou hitparádu, již sólo zpívá, (doprovodné vokály obstaraly Fanita James a manželka Jacka Nitzseho Gracie, skladba přesto vyjde pod hlavičkou THE CRYSTALS). 
Phil Spector dal přednost Darlene dokonce před svou partnerkou Lester Sill. Když byla Darlene dotazována, jestli o tom věděla, řekla: "A co? Ten člověk mi jen zaplatil trojnásobnou mzdu." Usoudila, že to byla roztomilá písnička, ale asi o ničem.
Během roku 1963 zpěvačka pokračovala v nahrávání šesti singlů pro Spectorovu značku Philles, pod vlastním jménem, včetně hitů "Wait Till My Bobby Gets Home"(no.26), "(Today I Met)The Boy I'm Going To Marry"(no.39) a "A Fine Fine Boy"(no.53). Objevila se také na desce A CHRISTMAS GIFT FOR YOU, výběrové Spectorově kolekci, vedle Elvise Presleye, THE CRYSTALS, THE RONETTES a skupiny BOB B.SOXX AND THE BLUE JEANS. (Její překrásná balada "Christmas, Baby Please Come Home" se stala nedílnou součástí vánočních svátků až do dnešních dnů).
Darlene v průběhu 60.let mimo sólovou kariéru zpívá nadále u THE BLOSSOMS. (Největší úspěch zaznamenaly s písní "He's Sure The Boy I Love", která v US žebříčku vyšplhala na 11.místo). Společně se skupinou účinkuje také v televizním seriálu "Shindig". Její výrazný hlas je ke slyšení také na nahrávkách skupin THE PLAYGIRLS, THE REBELETTES (s Duane Eddym), THE K-CETTES (s Al Caseyem), THE WILD CATS AND MOOSE a THE PELICANS. 
Začátkem 70.let podnikala četná turné s Elvisem Presleyem a Samem Cookem. Po dobu deseti let, počínaje rokem 1971, také zpívala doprovodné vokály u Dionne Warwick, Cher a později u Arethy Franklin. 
V osmdesátých letech odbíhá k herectví ve filmu "Lethal Weapon", kde hraje manželku Dannyho Glovera. V roce 1985 se objevuje na Broadwayi v muzikálu "Leader Of The Pack", postaveném na písních Ellie Greenwich, a sklízí zasloužené ovace. (V devadesátých letech účinkovala v dalších muzikálech - slavném "Grease" a v adaptaci hororu Stephena Kinga "Carrie").
Nahrála též dvě sólová alba (AGE OF MIRACLES - Live In New York City a kolekci gospelů UNCONDITIONAL LOVE, realizovanou firmou Harmony Records). Po dlouhou dobu uznávaná jako jedna z nejlepších popových zpěvaček, Darlene Love obdržela dlouho očekávané ocenění v roce 1993, po představení "Portrait Of A Singer", které bylo napsáno na základě jejích skutečných životních osudů. Poprvé bylo uvedeno v lednu v newyorském Bottom Line Clubu a Darlene v něm potom každý týden účinkovala. Zářila zvláště v skvělých coverech písní jako "The Change Is Going To Come", "Don't Make Me Over" a "River Deep, Mountain High".
V roce 1995 vyhrála cenu R&B Foundation's Pioneer Award. 
7.března 1997 vynesla soudní porota rozhodnutí o zpětném proplacení Darleniných honorářů v částce 263.000 dolarů, které jí dlužil Phil Spector.
V roce 1998 se na pultech knihkupectví objevila její autobiografická kniha "My Name Is Love", již vydalo nakladatelství William Morrow & Co.
Darlene Love patří v Americe k hudebním megastar a má tam stejné postavení jako třeba Tina Turner. Jako svůj vzor ji uvádějí Bette Midler, Cher, stejně jako Luther Vandross nebo Sony Bono. Je až s podivem, že její věhlas nedosáhl do Evropy, kde je bohužel takřka neznámá.


Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek