Music archiv - Story kapel

Nick Lowe

Nick LoweNICK LOWE
(1949, Woodchurch, U.K.) - bas, gtr, vcls

.Alba a důležité kompilace:
1. JESUS OF COOL (with ROCKPILE) - Radar 1978
2. LABOUR OF LUST (with ROCKPILE) - F-Beat 1979
3. NICK THE KNIFE - F-Beat 1981
4. ABOMINALE SHOWMAN - F-Beat 1983
5. NICK LOWE AND HIS COWBOY OUTFIT - F-Beat 1984
6. 16 ALL TIME LOWES 1976-80 (Kompilace) - Demon 1984
7. ROSE OF ENGLAND (with COWBOY OUTFIT) - F-Beat 1985
8. NICK'S KNACKS (Kompilace) - Demon 1986
9. PINKER AND PROUDER THAN PREVIOUS - Demon 1988
10. BASHER - THE BEST OF - Demon 1989
11. PARTY OF ONE - Reprise 1990
12. THE WILDERNESS YEARS 1974-77 - Demon 1991
13. IMPOSSIBLE BIRD - Demon 1994
14. LIVE! ON THE BATTLEFIELD - Upstar 1994

EP:
1.BOWI - Stiff 1977

ROCKPILE:
1. SECONDS OF PLEASURE - F-Beat 1980

Tento nadaný skladatel, zpěvák a úspěšný producent (pohyboval se v širokém spektru hudby od R&B, pub rocku, reggae, punk rocku, new wave až k country rocku), se narodil v roce 1949 v britském městečku Woodchurch.
V roce 1965 nastupuje jako baskytarista do skupiny KIPPINGTON LODGE, působící v městě Tunbridge Wells v hrabství Kent. Skupinu mimo něho tvoří: Bob Andrews (keyboards), Brinsley Schwarz (gtr), Pete Whale (drums) a Barry Landerman (piano). Lowe a Schwarz předtím hráli ve školních skupinách SOUND 4 PLUS 1 a THREE'S A CROWD.
V roce 1966 skupina podepisuje smlouvu se značkou Parlophone a v průběhu 4 let vydává 5 singlů, které však propadají.
V roce 1969 kapela už bez Landermana a Whalea, ale s Billym Rankinem za bicími, si mění název na BRINSLEY SCHWARZ a stává se věrozvěstem anglického pub rocku. V březnu 1975 se BRINSLEY SCHWARZ rozpadají po nahrání několika LP, uznávaných kritiky, ale bez většího komerčního ohlasu.
V červenci se Lowe stává producentem a následujících 9 měsíců pracuje na LP skupiny KURSAAL FLYERS - CHOCKS AWAY, druhém LP souboru DR.FEELGOOD - MALPRACTICE a albu Grahama Parkera - HOWLING WIND. Nahrává i 2 glamrockové singly pod pseudonymy THE DISCOBROTHERS a THE TARTAN HORDE, jako parodie na tehdejší oblíbence teenagerů, skupinu BAY CITY ROLLERS.
1976. Loweův debutní singl "So It Goes", který produkoval společně s Jakem Rivierou, je první vydanou deskou (katalogové číslo 1!) britské nezávislé značky Stiff Records, do které nastupuje jako producent. Produkuje debutní album skupiny THE DAMNED, první singl Elvise Costella "Less Than Zero" a LP Davea Edmundse GET IT.
1977. Lowe vydává na značce Stiff EP - BOWI, jejíž titul je ironickou odpovědí na LP Davida Bowieho LOW. V červenci Nick Lowe nastupuje do Edmundsovi kapely ROCKPILE, přičemž paralelně pokračuje v sólové dráze a produkuje Costellovo debutní album MY AIM IS TRUE a LP skupiny THE RUMOUR - MAX. V listopadu vydává revival písně Billyho Furyho "Halfway To Paradise" a přechází od značky Stiff k nové Rivierově firmě Radar Records.
V roce 1978 vydává Lowe za pomoci domovských ROCKPILE své první album JESUS OF COOL. Na obalu je sbírka jeho baskytar a je poměrně úspěšné, v UK vystupuje na 22.místo hitparády. V USA vychází pod jménem PURE POP FOR NOW PEOPLE a obsazuje 127.příčku žebříčku. Vyňatý singl "I Love The Sound Of Breaking Glass" boduje v Británii na 7.místě. Další píseň "Little Hitler", kterou složili s Davem Edmundsem, však propadá. Pro značku Radar opět produkuje Costellovu druhou LP - THIS YEAR'S MODEL, která pronikla až na špičku britské hitparády. Poslední Loweova produkce pro značku Stiff Records je LP Mickeye Juppa - JUPPANESE.
1979. V lednu je na světě skvělá Loweova produkce debutního singlu THE PRETENDERS "Stop Your Sobbin'" a již tradičně produkuje další Costellovo LP - ARMED FORCES. Vychází Loweovo druhé album, natočené s pomocí ROCKPILE, LABOUR OF LUST a obsazuje v UK no.43, v USA je na 31.pozici. V červenci začínají ROCKPILE dvojměsíční americké turné s místní senzací, novovlnou kapelou BLONDIE. Lowe si v Los Angeles bere za manželku nevlastní dceru Johnnyho Cashe - Carlene Carter.
V britské televizi běží dokumentární film "Born Fighters", věnovaný Loweovi a Daveovi Edmundsovi. Nová nahrávka B strany singlu ROCKPILE "Cruel To Be Kind" (spoluautorem je bývalý spoluhráč z BRINSLEY SCHWARZ, Ian Gomm),, se v UK i v USA vyšplhá na 12.místo.
1980. Během roku, stráveného většinou na cestách a ve studiu se skupinou ROCKPILE, Lowe produkuje další Costellovu desku GET HAPPY a LP své manželky Carlene MUSICAL SHAPES. Jediné album ROCKPILE - SECONDS OF PLEASURE vychází v jeho produkci na vánoce 1980.
1981. Costellova LP - TRUST, je na 5 let poslední, kterou produkoval Lowe. ROCKPILE se rozpadají a Lowe si založí vlastní koncertní skupinu NICK LOWE AND THE CHAPS, kde hrají: Paul Carrack(ex ACE - keyboards),, Martin Belmont(ex THE RUMOUR - gtr) a Bobby Irwin(drums). Lowe produkuje druhou LP Carlene Carter - BLUE NUN.
V únoru 1982 NICK LOWE AND THE CHAPS absolvují koncertní turné, po němž se přejmenují na NOISE TO GO. LP - NICK THE KNIFE je Loweovou první deskou na značce F-Beat Records a představuje se na ní smíšená sestava hudebníků z ROCKPILE a NOISE TO GO. Její 2 týdny strávené v britském žebříčku na 99.místě, jsou zklamáním, v USA však obsazuje no.50. Skladba "Burnin'", vybraná z této desky, se do žebříčku nedostává. Lowe produkuje LP kapely THE FABULOUS THUNDERBIRDS - RHYTHM.
1983. Vychází LP - ABOMINABLE SHOWMAN a mezi hostujícími hudebníky se představí i Simon Climie, pozdější člen formace CLIMIE FISHER. V UK propadá, v USA se umísťuje na 129.místě.
1984. Lowe je spoluproducentem alba Johna Hiatta RIDING WITH THE KING. Rozpouští kapelu NOISE TO GO a sestavuje nový soubor COWBOY OUTFIT. Výsledkem je LP - NICK LOWE AND HIS COWBOY OUTFIT, které však opět v UK propadá. V USA, kde získal slušné zázemí posluchačů, je deska na 113.příčce prodejnosti. LP přináší skladbu "L.A.F.S." (Love At First Sight) a dueto s Elvisem Costellem "Baby It's You". Kompilační Loweova deska 16 ALL TIME LOWES vychází pouze v Americe na značce Demon Records.
1985. Album ROSE OF ENGLAND je Loweovým posledním na značce F-Beat a také posledním ze skupinou COWBOY OUTFIT.
1986. V Anglii vychází na značce Demon další Loweova kompilační LP - NICK'S KNACK a pilný hudebník produkuje desku Elvise Costella BLOOD AND CHOCOLATE pro tutéž značku. Loweova skladba "I Knew The Bridge", v produkci Hueye Lewise a nahraná za asistence skupiny THE NEWS, obsazuje v USA 77.příčku prodejnosti.
1988. LP - PINKER AND PROUDER THAN PREVIOUS přináší materiál nahraný během roku a půl, a mezi přizvanými muzikanty je i dlouholetý Loweův spoluhráč Dave Edmunds.
V roce 1992 se Nick Lowe objevuje jako baskytarista v "superskupině" LITTLE VILLAGE, po boku Johna Hiatta (vcls), Ry Coodera (gtr) a Jima Keltnera (drums). Stejnojmenné album na značce WEA je ukázkou úžasně citlivé Loweovi produkce a neslýchaných hudebních výkonů všech zúčastněných.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek