Music archiv - Ladies Story

Lulu

LULU
 (vl.jm. Marie McDonald McLaughlin Lawrie, 3.11.1948, Lennoxcastle, Skotsko, UK) - vcls 

LuluAlba + důležité kompilace: 
1. SOMETHING TO SHOUT ABOUT - Decca 1965
2. LULU - Ace Of Clubs 1967
3. TO SIR WITH LOVE - Fontana 1967
4. LOVE LOVES TO LOVE LULU - Columbia 1967
5. TO SIR WITH LOVE (Soundtrack) - Epic 1968
6. THE WORLD OF (Kompilace) - Decca 1968
7. BOY - Epic 1968 
8. LULU'S ALBUM - Columbia 1969
9. NEW ROUTES - Atlantic 1970
10. IT'S LULU (Kompilace) - Epic 1970
11. MELODY FAIR - Atlantic 1970
12. LULU'S PARTY - Atlantic 1970
13. TO LOVE SOMEBODY - Harmony 1970
14. THE MOST OF LULU (Kompilace) - Atlantic 1971
15. MAKE BELIEVE WORLD - Chelsea 1973
16. DON'T TAKE LOVE FOR GRANTED - Rocket 1979
17. LULU - CBS 1981
18. TAKE ME TO YOUR HEART AGAIN - Alfa 1982
19. SHAKE UP AND DANCE - Lifestyle 1983
20. SHOUT (Kompilace) - EMI 1983
21. I'M A TIGER (Kompilace) - EMI 1989
22. INDEPENDENCE - EMI 1993
23. FROM CRAYONS TO PERFUME - BEST OF (1974-79) - Rhino 1994


Populární britská zpěvačka a herečka, původem ze Skotska, která si vydobyla slávu po obou březích Atlantiku. 
1963. Mladá zpěvačka nastupuje do glasgowské skupiny THE GLENEAGLES, která začíná pravidelně vystupovat v klubech Lindella a Le Phonographe. Na majitele druhého klubu, Tonyho

This is alternative content.

Gordona, zapůsobí reakce publika a představí skupinu své sestře Marion Massey, která pracuje v managementu show businessu v Londýně. Massey se stává manažerkou skupiny a změní jí jméno na LULU & THE LUVVERS. Obsazení skupiny: Lulu(vcls), Ross Nelson(lead gtr), Jim Dewar(gtr), Alec Bell(keyboards), Jimmy Smith(sax), Tony Tierney(bas) a David Miller(drums). 
1964. 16.května soubor debutuje vystoupením v britském televizním programu "Thank Your Lucky Stars". Massey zabezpečuje smlouvu s firmou Decca a skupina startuje revivalem písně THE ISLEY BROTHERS "Shout", která se dostává v UK na 7.místo. (Následuje podobná skladba "Satisfied", do žebříčku se však neprobojuje). "Shout" zaznamená také menší úspěch v US žebříčku (no.94).
"Here Comes The Night" (hit, se kterým se skupina THEM, také na značce Decca, za několik měsíců dostane do britské TOP 5), se krátce objeví v UK hitparádě na 50.místě. 
1965. Částečně díky zpěvaččině přizpůsobivosti hudebním stylům a jejímu bezprostřednímu vystupování v televizi, začínají Lulu uvádět jako sólistku (stále ale pravidelně vystupuje v klubech a na zájezdech se skupinou THE LUVVERS) a sólově i nahrává. (Po prvních neúspěšných singlech se jméno THE LUVVERS z desek vytrácí).
25.května Lulu sólově zpívá píseň "Leave A Little Love" na Brightonském písňovém festivalu, který vysílá televize. Tato skladba z pera Lese Reeda obsazuje druhé místo (za písní Kennyho Lynche "I'll Stay By You") a je její největším hitem od "Shout" - v britském žebříčku se dostává na 8.příčku. Píseň "Try To Understand" dosahuje v UK no.25. 
1966. Lulu je první britskou zpěvačkou, která vystupuje za "železnou oponou", když na polském turné se skupinou THE HOLLIES zpívá ve Varšavě. Po návratu se Lulu s THE LUVVERS rozcházejí. 
1967. Lulu přechází od firmy Decca ke Columbii a jejím producentem se stává Mickie Most. Prvním výsledkem jejich spolupráce je cover verze B-strany singlu Neila Diamonda "The Boat That I Row", která se v UK propracuje na 6.místo. Lulu koncertuje se skupinou THE BEACH BOYS.
Skladba "Let's Pretend" dosahuje v UK no.11. Na B-straně je píseň autorské dvojice Don Black/Mark London "To Sir With Love", ústřední melodie z britského filmu "Panu učiteli s láskou", v hlavní úloze se Sidneyem Poitierem, ve kterém Lulu hraje neposlušnou londýnskou školačku. Skladbu v UK, i navzdory dobrému kasovnímu výsledku filmu, nepropagují.
"To Sir With Love" v USA vydaná na A-straně singlu a načasovaná na uvedení filmu, pět týdnů vede žebříček a stává se jejím jediným milionovým singlem.
Skladba "Love Loves To Love Love" obsazuje v UK no.32. Reedice "Shout" (díky popularitě "To Sir With Love"), se v US žebříčku umísťuje na 96.místě.
Album TO SIR WITH LOVE se v USA protlačí na 24.příčku hitparády.
1968. Skladba "Best Of Both Worlds" dosahuje v americké hitparádě 32.pozici.
Další dva songy "Me The Peaceful Heart" a "Boy" obsazují v UK no.9 a no.15.
Cover verze písně Tima Rose "Morning Dew" se v US žebříčku vyšplhá na 52.místo. Dobře dopadne "I'm A Tiger" - v UK se prodere na 9.příčku. 
27.prosince Lulu, jako hostitelka vlastního hudebně-zábavního programu britské televize, uvádí jako zvláštního hosta skupinu THE JIMI HENDRIX EXPERIENCE. Hendrix vyděsí produkci, když uprostřed vystoupení přejde do neplánované skladby "Sunshine Of Your Love" od skupiny CREAM.
1969. 18.února se Lulu vdává za Maurice Gibba z kapely BEE GEES v Gerrards Cross v Buckinghamshire v UK. Ženichovým svědkem je Robin Gibb.
V dubnu Lulu, která se stále více posunuje ke konvenčnímu popu, reprezentuje Velkou Británii na písňové soutěži Eurovize s písní "Boom-Bang-A-Bang". V nejbizarnějším výsledku této soutěže v historii se dělí o první místo se zástupci Francie, Španělska a Holandska.
"Boom-Bang-A-Bang" se v UK vyšplhá na 2.místo hitparády. 
Lulu odchází od Mickieho Mosta a od firmy Columbia a podepisuje smlouvu s pobočkou firmy Atlantic Atco Records, u které debutuje se skladbou "Oh Me Oh Me (I'm A Fool For You Baby)". Jejím autorem je Glasgowčan Jim Doris a Lulu ji nahrává ve studiích Muscle Shoals v Alabamě v USA, v produkci Jerryho Wexlera, Toma Drowda a Arifa Mardina. Píseň obsazuje v UK žebříčku 47.místo, v USA však vyšplhá na 22.místo.
1970. Album NEW ROUTES, na značce Atlantic, se v US hitparádě umístí na no.88.
Lulu spolupracuje se skupinou THE DIXIE FLYERS ve skladbě "Hum A Song (From Your Heart)", která v USA dosahuje na 54.pozici.
1971. Kompilační album THE MOST OF LULU obsazuje v UK žebříčku 15.příčku, což je v době boomu "progresivních" kapel obrovský úspěch.
1973. Lulu a Maurice se rozcházejí (a později se rozvedou).
1974. Po podpisu smlouvy s firmou Polydor zpěvačka nahrává revival skladby Davida Bowieho "The Man Who Sold The World", kterou Bowie produkoval, hrál v ní na saxofon a zpíval sbory. Nahrávka je úspěšná a v UK se dostává na 3.místo hitparády. (Přerušuje s ní pozvolný pokles popularity, zaviněný snad rozvodem s oblíbeným Maurice Gibbem).
1975. Skladba "Take Your Mama For A Ride" na značce Wese Farrella Chelsea obsazuje v UK no.37.
1976. Lulu se vdává za kadeřníka Johna Frieda.
1977. 18.června se Lulu narodí vytoužený syn a umělkyně se načas stahuje se scény. 
1981. Po návratu do světa hudby podepisuje smlouvu s firmou Alfa Records (distribuovanou prostřednictvím společnosti CBS) a vydává singl "I Could Never Miss You (More Than I Do)", který v US hitparádě dosahuje 18.pozici. LP - LULU končí tamtéž na 126.místě.
"I Could Never Miss You (More Than I Do)" obsazuje ve Velké Británii 62.příčku žebříčku.
1982. Skladba "If I Were You" se v US hitparádě umístí na no.44.
1985. Lulu se zúčastňuje akce Carol Aid - hvězdného koncertu vánočních koled v londýnském nočním klubu Heaven, jehož výtěžek jde na fond Band Aid Trust. Mezi účinkujícími jsou i Chris De Burgh, Sandie Shaw a Cliff Richard.
1986. Lulu podepisuje smlouvu s firmou Jive Records a znovu nahrává skladbu "Shout" v podobném, avšak zmodernizovaném aranžmá. Píseň se v UK žebříčku dostává na 8.místo. Původní verzi později v reedici vydá Decca a její prodej se z důvodů umístění v britském žebříčku připočítá k prodeji nové verze.
1993. Úspěšné album INDEPENDENCE je už zřejmým krokem k disco-popu a obsahuje hitový duet s Bobbym Womackem "I'm Back For More".
I když Lulu s nahráváním končí, příležitostně vystupuje v kabaretech a z času na čas se objeví v nějaké herecké roli.


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek