Music archiv - Story kapel

Mamas And The Papas

JOHN EDMUND ANDREW PHILLIPS
(30.8.1935, Paris Island, South Carolina, USA) -vcls, gtr, piano
DENNY DOHERTY (29.11.1941, Halifax, New Scotia, Kanada) - vcls
"MAMA CASS" CASSANDRA ELLIOT (vl.jm.Ellen Naomi Cohen, 19.9.1941, Baltimore, Maryland, USA)  vcls
MICHELLE GILLIAM PHILLIPS (vl.jm.Holly Michelle Gilliam, 4.6.1945, Long Beach, Kalifornie, USA) - vcls
Mamas and the PapasLAURA McKENZIE PHILLIPS - vcls
ELAINE "SPANKY" McFARLANE - vcls
SCOTT McKENZIE - vcls, gtr

Alba + důležité kompilace:
1. IF YOU CAN BELIEVE YOUR EYES AND EARS - Dunhill 1966
2. THE MAMAS AND THE PAPAS - Dunhill 1966
3. THE MAMAS AND THE PAPAS DELIVER - Dunhill 1967
4. FAREWELL TO THE FIRST GOLDEN ERA (Kompilace) - Dunhill 1967
5. THE PAPAS AND THE MAMAS - Dunhill 1968
6. GOLDEN ERA VOL.2 (Kompilace) - Dunhill 1968
7. HITS OF GOLD (Kompilace) - Stateside 1969
8. 16 OF THEIR GREATEST HITS (Kompilace) - Dunhill 1969
9. A GATHERING OF FLOWERS (2LP Kompilace) - Dunhill 1970
10. MONTEREY INTERNATIONAL POP FESTIVAL 1967 - Dunhill 1971
11. PEOPLE LIKE US - Dunhill 1971
12. MONDAY MONDAY (Kompilace) - ABC 1973
13. 20 GOLDEN HITS (2LP Kompilace) - Probe 1973
14. CALIFORNIA - ABC 1974
15. THE ABC COLLECTION: GREATEST HITS - ABC 1976
16. THE BEST OF THE MAMAS AND THE PAPAS - MCA 1977
17. REVIVAL - MCA 1983
18. BEST OF LIVE - Sun Classic 1987
19. MAMAS AND PAPAS - MCA 1987
20. THE VERY BEST OF THE MAMAS & THE PAPAS -Arcade 1988
21. ELLIOT, PHILLIPS, GILLIAM, DOHERTY - MCA 1988
22. CREEQUE ALLEY: THE HISTORY OF 1963-77 (2CD) - MCA 1991
23. DAYDREAM: THE FAMOUS HITS - Ariola 1992
24. THE EP COLLECTION - S.F.M. 1992
25. ALL TIME GREATEST HITS (2CD) - Double Platinum 1993
26. GREATEST HITS LIVE - Success 1994
27. CALIFORNIA DREAMING: VERY BEST OF - Polygram 1994
28. VERY BEST OF - MCA 1995
29. GREATEST HITS - MCA 1998
30. CALIFORNIA DREAMIN' : LIVE IN CONCERT - MCA 1998
31. BEST OF THE MAMAS & THE PAPAS: 20th CENTURY MASTERS - Legend 1999
32. LIVE AT THE SAVOY 1982: SOLD OUT - MCA 2003
33. DREAMIN' LIVE - MCA 2005

* existuje minimálně 15 dalších kompilací (na značkách MCA, Legend, Rainbow, Skyline, Bellaphon, Ariola, Arcade, Rough Trade, Cameo, Saar, atd.)


MAMA CASS sólově:
1. DREAM A LITTLE DREAM - Dunhill 1968
2. BUBBLEGUM, LEMONADE, AND ... SOMETHING FOR MAMA - Dunhill 1969
3. MAKE YOUR OWN KIND OF MUSIC - Dunhill 1969
4. MAMA'S BIG ONES (Kompilace) - Dunhill 1971

JOHN PHILLIPS sólově:
1. JOHN PHILLIPS (JOHN THE WOLFKING OF L.A.) - Dunhill 1970

DENNY DOHERTY sólově:
1. WHAT'CHA GONNA DO? - Dunhill 1971
2. WAITING FOR A SONG - Ember 1973

MICHELLE PHILLIPS sólově:
1. VICTIM OF ROMANCE - A&M 1977


Slavná americká vokální skupina éry hippies, hudebně označovaná jako west-coast, případně řazena k folkrocku.
1964. Skupina se schází jako trio THE NEW JOURNEYMEN v St.Thomas na Panenských ostrovech, když se Denny Doherty spojí se zbylými dvěma členy THE JOURNEYMEN Johnem Phillipsem a Michelle Gilliam.
Phillips byl původně poslán rodiči na námořní akademii v Annapolisu, ale brzy uteče a toulá se s kytarou po New Yorku. Stává se členem folkového tria THE JOURNEYMEN (se Scottem McKenziem a Dickem Weissmanem), které vydalo tři LP desky na značce Capitol.
Gilliam, se kterou se Phillips seznámil v sanfranciském klubu "Hungry I" (rozvedl se s první ženou a oženil se s ní na Silvestra 1962), se k THE JOURNEYMEN připojila před jejich rozpadem.
Doherty, napůl Ir, zpíval v kanadské folkové skupině THE HALIFAX THREE, která nahrávala pro firmu Epic. Potom se přidal ke Cass Elliot, bývalé sólové zpěvačce skupiny THE BIG THREE, ve skupině THE MUGWUMPS (s Jamesem Hendricksem a se Zalem Yanovskym a Johnem Sebastianem, kteří později založili slavné THE LOVIN' SPOONFUL).
THE MUGWUMPS vydávají skladbu "I Don't Wanna Know" na značce Warner Brothers, nahrávají další materiál, který v té době nevyjde, a po práci na soundtracku k filmu "Freak Out" se rozpadnou.
Členové THE NEW JOURNEYMEN pilně zkoušejí, aby splnili své smluvní závazky.
1965. V lednu se Cass Elliot, která pracuje na Panenských ostrovech jako číšnice, k nim načas přidává a po přestěhování skupiny do Kalifornie, se stává její řádnou členkou. (Provdala se za svého partnera z THE BIG THREE Hendrickse).
Zde se setkávají se svým starým přítelem, bývalým členem kapely THE NEW CHRISTY MINSTRELS Barrym McGuiereem, který proslul svým největším hitem "Eve Of Destruction".
McGuiere je seznámí se svým producentem, a vlastníkem nové značky Dunhill Records, Louem Adlerem.
Adler najímá skupinu na nahrávání sborových vokálů na McGuiereovo album THIS PRECIOUS TIME a pro McGuierea použije Phillipsovu skladbu "California Dreamin' ".
THE NEW JOURNEYMEN podepisují vlastní smlouvu se značkou Dunhill a po pohrávání si s názvem THE MAGIC CIRCLE se přejmenují na THE MAMAS & THE PAPAS.
Jako debutní singl nahrávají skladbu "Go Where You Wanna Go". Adler si to však rozmyslí a namísto ní vybere jejich vlastní verzi "California Dreamin' ", (která využívá ten samý hudební základ jako McGuiereova verze z jeho LP desky).
1966. "California Dreamin' " se v americké hitparádě dostává na 4.místo a přes milion prodaných kusů přináší skupině zlatou desku.
Následuje Phillipsova skladba "Monday Monday" (která se nikomu ve skupině kromě něho nelíbí). Tři týdny se drží na čele US žebříčku a její prodej dosáhne milion.
Album IF YOU CAN BELIEVE YOUR EYES AND EARS, na kterém jsou obě skladby, je týden na vrcholku amerického žebříčku a po dobu 105 týdnů pobytu v něm, se ho prodá přes milion kusů. (V místních rádiích se ze 16-ti skladeb alba ještě často hrají songy "Go Where You Wanna Go" a "Got A Feeling"). Na jeho vzniku se podíleli špičkoví muzikanti jako například kytaristé Glen Campbell a P.F.Sloan, flétnista Bud Shank, varhaník Larry Knechtel, basista Joe Osborne a bubeník Hal Blaine. Produkce se ujal Bones Howe a šéf značky Dunhill - Lou Adler.
Mezitím "California Dreamin' " obsazuje v UK no.23 a "Monday Monday" se tamtéž propracuje na 3.příčku hitparády.
Další skladba z alba - "I Saw Her Again", vystoupí v USA na no.5 a LP deska (v UK přejmenovaná na THE MAMAS AND THE PAPAS) obsazuje v britském žebříčku 3.místo.
Michelle Gilliam 8.července ze skupiny odchází - cítí potřebu odpočinku (a také kvůli neshodám s manželem Phillipsem, který na ni žárlí pro její údajný vztah s Gene Clarkem z THE BYRDS) a načas ji nahradí dvaadvacetiletá Jill Gibson, dlouholetá přítelkyně Jana Berryho z dua JAN AND DEAN. (Před koncem roku se Michelle vrátí, mužští fanoušci si ji vyžádají, neboť Jill Gibson, přes její pěvecké kvality i krásnou tvář, nikdy nepřijali).
Nahrávka "I Saw Her Again" vystoupí v UK žebříčku na 11.místo.
Skladba "Look Through My Window" dosahuje v USA no.24 (v UK se do hitparády nedostává).
Druhé album skupiny pod názvem THE MAMAS AND THE PAPAS, se v USA dostává na 4.pozici a je další zlatou deskou. Skupina nahrává program pro americkou televizi.
1967. "Words Of Love", ukázka sólového zpěvu Cass Elliot, se v US žebříčku dostává na 5.místo a je jejich třetím milionovým singlem, B-strana, revival písně MARTHY & THE VANDELLAS "Dancing In The Street", obsazuje v UK no.73.
Druhé album (v UK se změněným názvem CASS, JOHN, MICHELLE AND DENNY) zakotvuje v britském žebříčku na 24.pozici.
Píseň "Words Of Love" vystoupí v UK na 47.místo.
"Monday Monday" získává cenu Grammy v kategorii "Nejlepší výkon současné skupiny za rok 1966".
Revival písně dívčí kapely THE SHIRELLES "Dedicated To The One I Love", se dostává na tři týdny v USA na no.2 (za nahrávku skupiny THE TURTLES "Happy Together") a je čtvrtým milionovým singlem skupiny. Je z LP desky THE MAMAS AND THE PAPAS DELIVER, která se 7 týdnů drží v USA na 2.příčce žebříčku a je další milionovou deskou. (Deska vyšla ve stejné době, kdy se narodila zpěvačce Cass Elliot dcera Owen Vanessa Elliot).
"Dedicated To The One I Love" se i v UK dostává na 2.místo a rychlá skladba "Creeque Alley", příběh historie skupiny až do jejich prvních úspěchů, se v US hitparádě umístí na 5.pozici.
16.června je skupina společně s Lou Adlerem hlavním iniciátorem a organizátorem Monterey International Pop Festivalu v Kalifornii.
THE MAMAS & THE PAPAS jsou na seznamu účinkujících společně se skupinami THE WHO, Jimim Hendrixem, Simonem a Garfunkelem, Otisem Reddingem, skupinou THE GRATEFUL DEAD a mnoha dalšími. Z této události natočí D.A.Pennebaker film "Monterey Pop".
Album THE MAMAS AND THE PAPAS DELIVER se v UK dostává na no.4. Mezitím se Phillipsova skladba "San Francisco (Be Sure To Wear Some Flowers In Your Hair)", kterou nahrál bývalý člen JOURNEYMEN Scott McKenzie, v US žebříčku propracuje na 4.místo.
"Creeque Alley" dosahuje v UK no.9 (a je posledním hitovým singlem skupiny ve Velké Británii).
"San Francisco" v podání Scotta McKenzieho 4 týdny vede britský žebříček.
Skladba "Twelve Thirty (Young Girls Are Coming To The Canyon)" vystupuje v USA na 20.místo.
Firma Dunhill Records pořádá propagační turné po Anglii a THE MAMAS & THE PAPAS jsou hlavními hvězdami.
7.října Cass Elliot stráví noc ve vězení v Londýně po hádce kvůli hotelovému účtu. Plánované koncerty a televizní vystoupení se zruší.
Píseň "Glad To Be Unhappy", kterou původně skupina nahrála do TV programu, věnovaného autorské dvojici Rodgers/Hart, zakotvuje v US hitparádě na 26.příčce.
Kompilační album FAREWELL TO THE FIRST GOLDEN ERA, se dostává v USA na 5.místo a je poslední zlatou deskou skupiny.
Skladba "Dancing Bear" je jejich prvním singlem, který se neprobojuje do první padesátky US žebříčku (zakotvuje na no.51).
1968. Skupinu poprvé zařadí do nového vydání příručky Who's Who In America (Kdo je kdo v Americe).
Skladba "Safe In My Garden" vystoupí v USA na 53.místo.
Čtvrtá řadová LP deska skupiny nazvaná THE PAPAS AND THE MAMAS, obsazuje v US žebříčku no.15. Po jejím vydání se skupina v červenci rozpadá a osobní rozchod čeká i Johna Phillipse a Michelle Gilliam.
Cass Elliot startuje velmi úspěšnou sólovou kariéru. Její živá nahrávka písně "Dream A Little Dream" (původně od Elly Fitzgerald), která vyšla pod jménem Mama Cass, vystoupí v USA na 12.místo a v UK na 11.místo.
Ústřední píseň z filmu "For The Love Of Ivy" zakotvuje v americké hitparádě na 81.pozici.
Firma Dunhill Records zažaluje Phillipse, Dohertyho a Gilliam a obviní je, že po rozpadu skupiny nesplnili smluvní závazky vůči ní.
8.října Cass Elliot začíná vystupovat jako sólistka v losangelském Ceasar's Palace, avšak po úvodním koncertu jí zápal mandlí a nedostatečně sehraná kapela přinutí zrušit dvoutýdenní angažmá.
Druhá kompilační LP deska THE MAMAS & THE PAPAS - GOLDEN ERA VOL.2, obsazuje v USA 53.místo a první sólové album Mamy Cass DREAM A LITTLE DREAM vystoupí v US žebříčku na 87.příčku.
Její druhý sólový singl "California Earthquake" dosáhne v americké hitparádě na 67.místo a revival písně Bobbyho Freemana "Do You Wanna Dance" se tamtéž vyšplhá na 76.místo.
1969. Britské kompilační album HITS OF GOLD se v UK dostává na no.7.
Mama Cass obsazuje s nahrávkou "Move A Little Closer, Baby" v USA 58.místo a její album BUBBLEGUM, LEMONADE, AND ... SOMETHING FOR MAMA, zakotvuje v US hitparádě na 91.pozici.
Mama Cass s nahrávkou "It's Getting Better" dosahuje v US žebříčku 30.místo a v UK se dostává na no.8 (její poslední britský hit).
Americká kompilační LP deska 16 OF THEIR GREATEST HITS obsazuje v USA 61.místo a píseň Mamy Cass "Make Your Own Kind Of Music" vystoupí v USA na no.36.
Na ní (stejně jako na následujících singlech) je uvedená jako Mama Cass Elliot.
Její album MAKE YOUR OWN KIND OF MUSIC je reedicí předešlé sólové kolekce s přidaným titulním hitem. Dosahuje v USA no.169.
1970. Nahrávka Mamy Cass "New World Coming" se vyšplhá v americkém žebříčku na 42.příčku.
Phillipsova sólová LP deska JOHN PHILLIPS (JOHN THE WOLFKING OF L.A.) obsazuje v USA 181.místo.
Singl "Mississippi", z Phillipsova alba, se v USA probojuje na 32.místo a je jeho jediným sólovým hitem. Společně s Lou Adlerem jsou producenty filmu Roberta Altmana "Brewster McCloud".
Nahrávka Mamy Cass "A Song That Never Comes" zakotvuje v US žebříčku na no.99 a je jejím posledním sólovým hitem v USA.
31.října se Michelle Gilliam po rozvodu s Phillipsem vdává za herce Dennise Hoppera, jednoho z hlavních představitelů kultovního filmu "Easy Rider". (Manželství vydrží pouhých 8 dní!!!)
Johnova dcera z prvního manželství - Laura McKenzie Phillips, hraje teenagerku v televizním seriálu "One Day At A Time".
1971. Kompilační LP Mamy Cass MAMA'S BIG ONES končí v USA na 194.místě.
Album DAVE MASON AND MAMA CASS, dueto Elliot s bývalým členem skupiny TRAFFIC, obsazuje v USA 49.pozici.
Dohertyho sólová LP deska WHATCHA GONNA DO? se neprodává.
V listopadu se skupina pokusí o návrat s albem PEOPLE LIKE US, to však po vlažných recenzích zakotvuje v americkém žebříčku pouze na 84.místě a skupina se rozhodne opět rozejít.
1972. Skladba "Step Out", pocházející z comebackové LP desky, se v USA propracuje na no.81.
1973. Kompilační dvojalbum 20 GOLDEN HITS, obsazuje v US žebříčku 186.místo.
30.července na tiskové konferenci, kterou svolal senátor za New York James Buckley, členové bývalé skupiny oznámí podání 9-ti milionové žaloby proti značce ABC-Dunhill Records. Ve stanovisku pro tisk Phillips prohlásí, že značka je vinná ze "systematické, chladnokrevné krádeže až do výše 60 milionu dolarů, o které za dobu 7 let připravila každého interpreta, který pro ni nahrával".
Značka prohlásí, že obvinění jsou "nepodložená".
(Spory se společností Dunhill se nakonec urovnají, žaloba je stažena, John Phillips se stává majitelem značky Warlock Records, podřízené Dunhillu a nákladem půl milionu dolarů vybuduje nejmodernější hollywoodské nahrávací studio).
1974. 29.července umírá Cass Elliot, v době svého pobytu v Londýně, ve věku 32 let na srdeční infarkt, po kterém se zadusí potravou a vdechnutými zvratky.
John Phillips píše muzikál "Man On The Moon".
1977. Michelle Phillips (své příjmení po manželovi si ponechává jako umělecké jméno) se stává úspěšnou herečkou a účinkuje ve filmech a v televizních inscenacích. (Kritiky dobře přijatý je film "Dillinger" Johna Miliuse). Nahrává i sólovou LP desku VICTIM OF ROMANCE pro firmu A&M, do žebříčku se však nedostane.
V televizi propagované kompilační album THE BEST OF THE MAMAS AND THE PAPAS se v UK umístí na 6.místě.
1978. Michelle Phillips ztvárňuje hlavní roli Nataši Rambovové ve filmu "Valentino" po boku Rudolpha Nureyeva.
1980. 30.července Phillipse zatknou v Los Angeles agenti pro boj s narkotiky, když u něj naleznou kokain.
1981. 20.dubna ho odsoudí na 5 let vězení, když ho soud v Los Angeles uzná vinným z přechovávání drog. (Po 30 dnech rozsudek změní na 250 hodin veřejně prospěšných prací. Phillips cestuje po USA a přednáší o škodlivosti drog).
1982. 3.března Phillips a Doherty obnovují skupinu na comebackové turné, které začíná v newyorském klubu Bitter End. Ženská část skupiny je nová: Phillipsova dcera Laura McKenzie (hrála hlavní roli ve filmu "American Graffiti") a Elaine "Spanky" McFarlane (předtím sólová zpěvačka chicagské folkrockové skupiny SPANKY & OUR GANG).
Nová sestava nevydá žádnou novou desku, ale zařadí se mezi oldies skupiny, koncertující po USA.
1986. V červenci si obnovenou skupinu THE MAMAS & THE PAPAS najme floridská realitní kancelář Panhandle na plážové vystoupení v Destině na Floridě, které má přilákat případné kupce domů.
Vycházejí knihy dvou hlavních protagonistů skupiny: Phillipsova "An Autobiography Of John Phillips" a "California Dreaming: The True Story Of THE MAMAS & THE PAPAS" od Michelle Phillips.
(Michelle svou knížku hodlala převést do filmové podoby, v níž by ji samotnou představovala její dcera Chynna Phillips a Mamu Cass měla hrát Carnie, dcera Briana Wilsona z THE BEACH BOYS).
1988. Phillips je spoluautorem skladby skupiny THE BEACH BOYS "Kokomo", která se v US hitparádě dostává na samý vrchol.
1989. Skupina, která působí v sestavě John a Laura McKenzie Phillips, Spanky McFarlane a Scott McKenzie, se vydává na americké turné "An Evening Of California Dreamin' - The Tour", jehož dalšími účastníky jsou BREWER & SHIPLEY, Maria Muldaur, CANNED HEAT a NEW RIDERS OF THE PURPLE SAGE.
1998. Skupina je slavnostně uvedena do "Rock 'n' rollové síně slávy" a v USA vycházejí znovu její první čtyři alba (přemixovaná a ve výborné kvalitě).
2000. Další poctou je její zápis do "Síně slávy vokálních skupin".
2001. 18.března umírá John Phillips a THE MAMAS & THE PAPAS se definitivně rozpadají. Michelle Phillips se nadále úspěšně věnuje herecké kariéře (natočila 7 filmů), stejně jako její nejmladší dcera Bijou Phillips. Poslední člen kapely - Denny Doherty, je čas od času k vidění v populárních varietních show v rodné Kanadě.

Vladimír Svoboda 2005

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek