Music archiv - Story kapel

McCoys

RICHARD ZEHRINGHER - "RICK DERRINGER"
(5.8.1947, Fort Recovery, Ohio, USA) - gtr, vcls, bas
McCoysRANDY ZEHRINGER - drums
DENNIS KELLY - bas
RONNIE BRANDON - keyboards
BOBBY PETERSON - keyboards
RANDY JO HOBBS – bas

.Alba + důležité kompilace:
1. HANG ON SLOOPY - Bang 1965
2. (YOU MAKE ME FEEL) SO GOOD - Bang 1966
3. INFINITE McCOYS - Mercury 1968
4. HUMAN BALL - Mercury 1968
5. OUTSIDE STUFF (2LP Kompilace) - Mercury 1974
6. GLASS DERRINGER (Kompilace) - Mercury 1976
7. BEST OF McCOYS (Kompilace) - Sony 1983
8. THE PSYCHEDELIC YEARS (Kompilace) - Sony 1994
9. BEST OF - HANG ON SLOOPY (Kompilace) - Sony 1995

 RICK DERRINGER sólově:
1. ALL AMERICAN BOY - Blue Sky 1973
2. SPRING FEVER - Blue Sky 1975
3. DERRINGER - Blue Sky 1976
4. LIVE IN CLEVELAND - Blue Sky 1976
5. SWEET EVIL - Blue Sky 1977
6. DERRINGER LIVE - Blue Sky 1977
7. IF I WEREN'T SO ROMANTIC, I'D SHOOT YOU - Blue Sky 1978
8. GUITARS & WOMEN - Blue Sky 1979
9. FACE TO FACE - Blue Sky 1980
10. RICK DERRINGER - Teldec 1981
11. WHITE ROCK - Teldec 1982
12. GOOD DIRTY FUN - Teldec 1983
13. GREATEST & LATEST (Kompilace) - Blue Sky 1990
14. BACK TO THE BLUES - Roadrunner 1993
15. ELECTRA BLUES - Roadrunner 1994
16. REQUIRED ROCKING (Kompilace) - Sony 1996
17. THE BEST OF - ROCK AND ROLL HOOCHIE KOO - Sony 1996
18. TEND THE FIRE - Sony 1997
19. BLUES DeLUXE - Sony 1998
20. RICK DERRINGER & FRIENDS (Live) - Sony 1998
21. JACKHAMMER BLUES - Sony 2000
22. AIMING FOUR HEAVEN - Reborn Records 2001
23. FREE RIDE SMOOTH JAZZ - Reborn Records 2002
24. STILL ALIVE AND WELL - Reborn Records 2004
25. LIVE AT CHENEY HALL - Universal 2005

D-B-A
1. DOIN' BUSINESS AS ... - Sony 2001Americká rocková skupina, proslavená bubblegumovou hymnou "Hang On Sloopy". Její leader Rick Derringer je znamenitý kytarista, zpěvák a producent, jehož stopy nalezneme na albech desítek amerických umělců.

1962. Skupinu zakládají v Union City v Indianě bratři Rick a Randy Zehringerovi společně s přáteli Dennisem Kellym a Ronniem Brandonem v době studií na střední škole. Jméno si dávají podle rockové instrumentální skladby kapely THE VENTURES z roku 1960 "The McCoys", která je B-stranou singlu s hitem "Walk Don't Run" (v USA no.2).
1965. Po změnách názvu na RICK & THE RAIDERS a později na THE RICK Z COMBO, pod kterým v době prvních vystoupeních po skončení školy vydávají singl "You Know That I Love You", se vracejí k názvu THE McCOYS. Kellyho a Brandona, kteří začali studovat na vysoké škole, nahrazují Jo Hobbs a Peterson.
V červnu THE McCOYS podepisují smlouvu s novou newyorskou značkou producenta a skladatele Berta Bernse Bang Records, když předtím v Daytonu v Ohiu otevírali vystoupení budoucích firemních kolegů, skupiny THE STRANGELOVES (známých i jako producentský tým Feldman/Goldstein/Gottehrer).
THE STRANGELOVES pozvou THE McCOYS do studia, aby nahráli jednu z Bernsových skladeb "Hang On Sloopy" (americký hit skupiny THE VIBRATIONS z roku 1964 pod názvem "My Girl Sloopy").
Byl to zásah do černého! "Hang On Sloopy" vede americký žebříček a prodá se jí více jak milion exemplářů. V UK, kde se dostává na 5.místo, s ní odstartuje nová nezávislá značka Immediate Records, jejímž majitelem je manažer skupiny ROLLING STONES Andrew Loog Oldham.
Revival hitu Peggy Lee z roku 1958 "Fever", v aranžmá na způsob "Hang On Sloopy", se v US hitparádě probojuje na no.7 a v UK na no.44. (Revival B-strany "Sorrow" nahraje o několik měsíců později skupina THE MERSEYS a dostane se s ním ve Velké Británii na 4.příčku žebříčku. Další verzi hitu této skladby nahrává v roce 1973 David Bowie).
LP - HANG ON SLOOPY se v US hitparádě vyšplhá na no.44.
1966. Skladba "Up And Down" dosahuje v USA pouze na 46.místo, v UK nezanechá žádný dojem.
Revival písně Ritchieho Valense "Come On Let's Go" se v US žebříčku umísťuje na no.22 a je posledním hitem skupiny v první třicítce.
Druhé album (YOU MAKE ME FEEL) SO GOOD se do žebříčku nedostává, titulní skladba se však v USA vyšplhá na 53.pozici.
THE McCOYS, vyhýbající se předešlému bubblegumovému stylu, nahrávají psychedelickou skladbu "Don't Worry Mother, Your Son's Heart Is Pure", což má být prvním pokusem o rozšíření svého image. Její prodej je však zklamáním, když se v USA nejvýše umístí pouze na no.67.
1967. Skladba "I Got To Go Back" připomíná stylem "Sloopy", ale v americkém žebříčku obsadí jen 69.místo.
Kompozice "Beat The Clock" končí v USA na no.92. Po ní skupina odchází od značky Bang Records a hledá novou nahrávací smlouvu.
1968. Po podpisu smlouvy s firmou Mercury v úsilí dosáhnout větší uměleckou svobodu, skupina vydá album INFINITE McCOYS. Na této módní psychedelické desce, jejímž producentem je zpěvák a kytarista Rick Zehringer, se představuje dechová sekce skupiny BLOOD, SWEAT & TEARS, deska se však v žebříčku neumístí. Skladba "Jesse Brady", která se v US hitparádě krátce objeví na 98.místě, je posledním zápisem skupiny THE McCOYS v žebříčku.
Druhá LP deska na značce Mercury - HUMAN BALL, se do žebříčku taktéž nedostává.
1969. Skupina získává pravidelné účinkování v klubu Steve Paula "Scene" v New Yorku. Paul se stává jejím manažerem a spojí skupinu (mimo Petersona, který odchází) s albínem - bluesovým kytaristou Johnnym Winterem, jehož je manažerem.
THE McCOYS se rozpadají, jejich labutí písní je singl "Love Don't Stop", který nezaujme.
1970. Rick Zehringer si mění příjmení na Derringer a produkuje album JOHNNY WINTER AND ... To se v USA zastaví na 154.místě, ale v UK se probojuje na no.29. Doprovodnou skupinou na desce (jakož i na další Winterově desce LIVE - JOHNNY WINTER AND ..., kterou také produkoval Derringer a která se v roce 1971 v US žebříčku vyšplhá na 40.místo a v UK na 20.místo), jsou Rick, Randy a Jo Hobbs.
1972. Když Winter přestane koncertovat a jde se léčit z drogové závislosti, Derringer vystupuje se skupinou jeho bratra Edgara Wintera WHITE TRASH. Produkuje jejich alba EDGAR WINTER'S WHITE TRASH (1971) a ROADWORK (1972), na kterých také hraje. Druhé z nich v USA obsadí no.23.
1973. Derringer produkuje singl skupiny Edgara Wintera "Frankenstein", který se dostává na čelo amerického žebříčku a v UK vystoupí na 18.příčku hitparády a album THEY ONLY COME OUT AT NIGHT. To se ve Velké Británii propracuje na 3.místo.
Po podpisu sólové smlouvy se značkou Steve Paula Blue Sky, Derringer vydává LP desku ALL AMERICAN BOY. V US žebříčku se dostává na no.25.
1974. Skladba "Rock And Roll Hoochie Koo", ze sólové LP desky, zakotvuje v USA na 23.místě a je Derringerovým jediným větším sólovým hitem. Mimo sólového nahrávání pokračuje ve vystupování s oběma bratry Winterovými a produkuje jejich alba.
1975. Derringerovo druhé sólové album SPRING FEVER dosáhne v USA jen 141.pozici.
1976. Derringer zakládá hard rockové kvarteto DERRINGER ve složení: Rick Derringer, Danny Johnson(gtr), Kenny Aaronson(bas) a Vinnie Appice(drums), avšak album DERRINGER končí v americkém žebříčku až na 154.místě. Pozdějším LP deskám SWEET EVIL, DERRINGER LIVE (obě 1977) a IF I WEREN'T SO ROMANTIC, I'D SHOOT YOU (1978), se nepodaří prorazit do první stovky amerického žebříčku, i když skupina v USA neustále koncertuje.
1979/80 Derringer se vrací k sólovým nahrávkám - LP desky GUITARS AND WOMEN a FACE TO FACE se prodávají průměrně - a soustřeďuje se na vystupování v malých klubech. Je nadále uznávaným a vyhledávaným studiovým hudebníkem a objevuje se na deskách skupin STEELY DAN, KISS, MEAT LOAF, Alice Coopera, Donalda Fagena, Todda Rundgrena, Bette Midler, Barbry Streisand a dalších.
1984. V dubnu produkuje album skupiny WEIRD AL YANKOVIC jménem IN 3-D, výběr hitových parodií, které se v USA umísťuje na 17.místě.
Skladba "Eat It" z této desky (parodie na píseň Michaela Jacksona "Beat It"), se v US hitparádě dostává na no.12 a v UK na no.36.
1986. Derringer se vrací na pódia jako kytarista Cyndi Lauper.
1988. Pro WEIRD Ala Yanovice produkuje skladbu "Fat", parodii na píseň "Bad" od Michaela Jacksona, načasovanou na Jacksonovo světové turné. V UK žebříčku se mihne na 91.místě.
Derringer je stále žádaným interpretem - vydá se na velké americké turné s Edgarem Winterem a napíše skladbu "I Am A Real American", kterou používá mistr světa ve wrestlingu Hulk Hogan ve svých show.
1990. Vychází koncertní album Edgara Wintera EDGAR WINTER AND RICK DERRINGER LIVE IN JAPAN, na kterém Rick Derringer skvěle sekunduje.
1993. Derringer se vrací ke svým bluesovým kořenům a nahrává na nezávislé značce Roadrunner příznačně nazvané album BACK TO THE BLUES.
1994. Také ELECTRA BLUES pokračuje v nastoupeném trendu, ale odezva posluchačů je neadekvátní kvalitě hudby a zklamaný umělec na čas přestává s hraním.
1998. Po čtyřech letech má konečně nové album! BLUES DeLUXE potvrzuje Derringerovy kvality a nezdolný kytarista se konečně dobírá úspěchu.
Opět pilně koncertuje a výsledkem je album RICK DERRINGER & FRIENDS, na kterém mu pomáhají Edgar Winter, Ian Hunter, Dr.John, Lorna Luft a duo Hall & Oates.
2000. A je zde přelom milénia a Derringer ho slaví vydáním desky JACKHAMMER BLUES, kterým završuje čtveřici svých bluesových alb.
2001. Obklopen zakládajícími muzikanty legendárních VANILLA FUDGE Timem Bogertem a Carminem Appicem realizuje projekt D-B-A, se kterým vydává syrové rock'n'rollové album DOIN' BUSINESS AS .... (V roce 2004 si s Appicem opět tvrdě zarockují v projektu D-N-A).
Jako protiváhu divokému rock'n'rollu natáčí společně s manželkou Brendou album křesťanských songů AIMING FOUR HEAVEN. Vypomáhají mu jeho děti Lory a Martin.
(Druhá podobně zaměřená kolekce STILL ALIVE AND WELL vychází v květnu 2004).
2002. Derringer na albu FREE RIDE SMOOTH JAZZ objevuje svět jazzu a společně s Brendou v něm nacházejí svoji parketu. Vyňatý singl "Hot And Cool" se drží pět týdnů v americké TOP 20 a stává se 42.nejlepší písní roku.
2006. Rick Derringer nezapomíná na rodné Ohio a na letním festivalu v Daytonu předvádí svým věrným fanouškům, že ještě nepatří do starého železa. Jeho opojná směs rock'n'rollu, blues a balad s křesťanskou tématikou patří k Americe stejně jako Harley-Davidson či socha Svobody.

Vladimír Svoboda 2006

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek