Music archiv - Ladies Story

Melanie

MELANIE
 (vl.jménem MELANIE SAFKA, 3.2.1947, Long Island, New York) - vcls, gtr

 

MelanieAlba + důležité kompilace:
 1. BORN TO BE - Buddah 1969
 2. AFFECTIONATELLY MELANIE - Buddah 1969
 3. CANDLES IN THE RAIN - Buddah 1970
 4. LEFTOVER WINE (Live) - Buddah 1970
 5. ALL THE RIGHT NOISES (Soundtrack) - Buddah 1970
 6. THE GOOD BOOK - Buddah 1971
 7. LIVE IN CONCERT AT MONTREAUX - DG 1971
 8. GATHER ME - Neighborhood 1971
 9. GARDEN IN THE CITY - Buddah 1971
10. THE FOUR SIDES OF MELANIE (2LP Kompilace) - Buddah 1972
11. STONEGROUND WORDS - Neighborhood 1972
12. MELANIE AT CARNEGIE HALL (2LP Live) - Neighborhood 1973
13. PLEASE LOVE ME (Kompilace) - Buddah 1973
14. FROM THE BEGINNING (Kompilace) - ABC 1974
15. MADRUGADA - Neighborhood 1974
16. AS I SEE IT NOW - Neighborhood 1975
17. SUNSET AND OTHER BEGINNINGS - Neighborhood 1975
18. THE VERY BEST OF MELANIE (2LP Kompilace) - Buddah 1975
19. PHOTOGRAPH - Atlantic 1976
20. PHOTOGENIC: NOT JUST A PRETTY FACE - Midland International 1977
21. BALLROOM STREETS (2LP Live) - Tomato 1978
22. ARABESQUE - RCA 1982
23. SEVENTH WAVE - Neighborhood 1983
24. I'AM I REAL OR WHAT? - Bellaphon 1987
25. COWABONGA: NEVER TURN YOUR BACK ON A WAVE - Food For Thought 1989
26. FANTASTIC COLLECTION 1970-71 - Buddah 1993
27. GOLD GREATEST HITS (Kompilace) - Disky 1993
28. SILVER ANNIVERSARY (2CD Kompilace) - Hypertension 1994
29. SILENCE IS KING - Hypertension 1995
30. OLD BITCH WARRIOR - Ariola 1995
31. SHINE ON: THE LATEST & THE GREATEST - Deshima 2000

*Poznámka: Navíc vyšly minimálně dvě desítky dalších kompilací. Jen pod názvem
                  BEST OF existují 3 různé desky (na zn. Castle, Music Club a Edel).        
    


 

This is alternative content.

1967. Dívka ukrajinsko-italského původu Melanie Safka se narodila roku 1947 v Astorii na Long Islandu. Studuje na newyorské Akademii výtvarných umění a příležitostně zpívá a hraje na kytaru v klubech v Long Branch v New Jersey (kam se v létech dospívání s rodinou přestěhovala) a Greenwich Village v New Yorku, kde podepisuje svoji první vydavatelskou smlouvu a nahrává debutní singl "Beautiful People" pro firmu CBS/Columbia Records. Ten se však neprodává.
Ve svých textech do značné míry navazuje ne poetiku hippies. Často přebírá i písně jiných umělců (Pete Seeger, Bob Dylan, Eric Clapton, BEATLES, THE ROLLING STONES, aj.), které interpretuje originálním, nezaměnitelným způsobem.
1969. Když jde na konkurz na úlohu v inscenaci "Dark Side Of The Moon", špatně ji nasměrují a údajně vejde do jiné kanceláře, kde se setkává s Peterem Schekerykem. Ten ji zve na improvizovaný zpěvácký konkurz. Zalíbí se mu natolik, že se stane jejím manažerem (a později producentem a manželem) a zabezpečí jí smlouvu se značkou Neila Bogarta Buddah Records.
Debutní LP - BORN TO BE a SP "Beautiful People" vzbudí jen malý zájem kupujících, singl si však získá jistý prostor v rozhlasovém vysílání.
16.srpna v době bouřky Melanie vystupuje na legendárním festivalu ve Woodstocku, kde je vděčná publiku stejně jako ono jí. Úžasná atmosféra ji inspiruje k písni "Lay Down (Candles In The Rain)".
Druhé album AFFECTIONATELLY MELANIE obsazuje v US žebříčku 196.místo.
1970. Jejím prvním zápisem do hitparády je hymnická "Lay Down (Candles In The Rain)", ve které ji doprovází skupina THE EDWIN HAWKINS SINGERS a která se propracuje na 6.místo v USA, v UK však propadne. Je z LP - CANDLES IN THE RAIN, které vystoupí v US žebříčku na 17.příčku a přináší jí zlatou desku.
Skladba "Peace Will Come (According To Plan)", se v USA umístí na no.32. Živé album LEFTOVER WINE, nahrané v newyorské Carnegie Hall, se v USA dostává na 39.pozici. Po velmi úspěšném turné po Velké Británii se její revival písně THE ROLLING STONES "Ruby Tuesday" vyšplhá na 9.příčku UK žebříčku.
LP - CANDLES IN THE RAIN dosahuje v UK 5.místo. Po úspěchu "Ruby Tuesday" ve Velké Británii, vychází píseň na singlu i v USA a umísťuje se tam na no.33. Vychází i její soundtrack ALL THE RIGHT NOISES ke stejnojmennému filmu, větší zájem však nevzbudí.
1971. Skladbu "What Have They Done To My Song", která byla 4 měsíce předtím menším hitem v UK v podání skupiny THE NEW SEEKERS, vydává Melanie ve vlastní verzi a dostává se s ní v USA na 39.pozici.
Živé LP - LEFTOVER WINE, se v UK žebříčku probojuje na 22.místo.
LP - THE GOOD BOOK zakotvuje v britském žebříčku na no.80. (Melanie se stane známou svými hudebními adaptacemi dětských pohádek autorů jako je Alexander Beetle a Christopher Robin, stane se vyslankyní UNICEF a v jeho jménu cestuje po světě). THE GOOD BOOK vystupuje v UK žebříčku až na no.9. Mezitím Melanie, která má spor se značkou Buddah (ta trvá na tom, aby autorka na požádání dodávala LP desky), si zakládá vlastní značku Neighborhood Records. Jejím partnerem v ní je její manžel Schekeryk.
První vydaná deska na této značce, řízná skladba "Brand New Key", 3 týdny vede americkou hitparádu a její prodej dosáhne hranice milion kusů. Přestože tato píseň vznikla za 15 minut a byla určena na odlehčení koncertů, vyskytnou se dezinterpretace zjevné nevinnosti jejího textu a dokonce podnítí její zákaz na některých rozhlasových stanicích!
LP - GATHER ME, též na značce Neighborhood (je na ní i sporný singl), v USA dosahuje no.15 a stává se další zlatou deskou. Bývalá značka Buddah shromáždí předtím nevydané nahrávky na konkurenčním albu GARDEN IN THE CITY, které se v US žebříčku zastaví na no.115, ale v marketingu je její balení v obalu vonícím po květech v duchu hesla "rozbal a přičichni" senzací.
1972. "Brand New Key" se v UK probojuje na 4.místo a LP - GATHER ME obsazuje v britském žebříčku 14.místo. (Originální anglická vesnická skupina THE WURZELS z Western Country se se svojí komickou adaptací skladby "Brand New Key" pod názvem "Combine Harvest" dostane v roce 1975 na čelo britské hitparády).
Konkurenční singly Melanie - "The Nickel Song" (na značce Buddah) a "Ring The Living Bell" (Neighborhood) se v US žebříčku umístí na no.35, respektive na no.31.
Dvojalbum THE FOUR SIDES OF MELANIE na značce Buddah, kompilace z materiálu z jejich začátků, zakotvuje v USA na 103.místě, v UK na 23.místě.
LP - GARDEN IN THE CITY obsazuje v UK žebříčku 19.příčku.
Po dlouhé přestávce mezi vydáváními se objevuje singl "Together Alone" a končí v USA na no.86.
LP - STONEGROUND WORDS vystoupí v USA na no.70.
1973. Skladba "Bitter Bad" obsazuje v USA 36.příčku hitparády. Živé dvojalbum MELANIE AT CARNEGIE HALL, její druhá kolekce nahraná v této newyorské hale, se v americkém žebříčku zastaví na 109.místě. (V této době Melanie už nevystupuje naplno a jistý čas tráví doma v New Jersey, kde se jí v průběhu třech let narodí tři děti).
"Will You Love Me Tomorrow", přepracovaná verze klasického hitu skupiny THE SHIRELESS z roku 1961, v US hitparádě uvízne na no.82. (Ve Velké Británii končí na no.37). 
Vychází kompilační album PLEASE LOVE ME na značce Buddah představující skladby ze soundtracků ALL THE RIGHT NOISES a R.P.M. plus nikdy neuveřejněnou píseň "God's Only Daughter". Producentem je jako vždy Peter Schekeryk. 
1974. LP - MADRUGADA, na značce Neighborhood, vystoupí v USA na 192.místo a je jejím posledním zápisem v žebříčku. Výborné verze "Wild Horses" od THE ROLLING STONES a "I Think It's Going To Rain Today" od Randy Newmana ještě převyšuje vlastní skvělá píseň "The Actress". Je zarážející, že se toto bezpochyby ojedinělé album tak špatně prodávalo. Snad je na vině jeho přílišná "přearanžovanost" a určitá pompéznost.
9.května s Bobem Dylanem, Peterem Seegrem a dalšími se zúčastňuje benefičního koncertu "Friends Of Chile" v newyorském Felt Forum, který vynese 30.000 dolarů na právní poplatky pro chilské utečence a politické vězně.
1975. Melanie, jejíž kariéra je zjevně na ústupu, vydává LP - AS I SEE IT NOW, tradičně v produkci Petera Schekeryka. Zachycuje Melanii v melancholické notě a obsahuje povedenou cover verzi Dylanovy písně "Don't Think Twice, It's All Right".   
Další neúspěšné album v tomto roce nese jméno SUNSET AND OTHER BEGINNINGS, po jehož vydání značka Neighborhood končí.
1976. Album PHOTOGRAPH, které vydává firma Atlantic a spoluproducentem je její šéf Ahmet Ertegun, se neprodává.   
1977. LP - PHOTOGENIC:NOT JUST A PRETTY FACE vychází na značce Midland International.
1978. Dvojalbum BALROOM STREETS nese etiketu nezávislé značky Tomato Records. Je nahráno z části v létě 1978 při koncertu v Carnegie Hall, z části ve studiích Fort Lauderdale na Floridě a obsahuje takřka všechny její zásadní skladby ve vrcholném provedení. (Melanie se z nahrávací scény vytratí, pokračuje však v živých vystoupeních).
1982. Comebacková LP deska ARABESQUE vydaná firmou RCA Records nevzbudí větší zájem.
1983. Skladba "Every Breath Of The Way" na znovu oživené značce Neighborhood obsazuje v UK no.70. Tento menší úspěch vede k několika koncertům ve Velké Británii. Vystoupení v londýnské Royal Albert Hall pořadatelé zruší pro málo prodaných lístků, proto Melanie vystupuje pro nadšené publikum před halou.
Album SEVENTH WAVE (obsahuje i zmiňovaný singl), je jejím posledním na značce Neighborhood. Producent Schekeryk pozval do studia celou plejádu špičkových muzikantů. (Např. David Paich, Bill Payne, Jeff Porcaro, aj.). Ačkoliv desku tvoří pestrá mozaiku hudebních stylů - rock, pop, country, folk, swing, hard-rock(!), nepůsobí rozháraně, protože ji stmeluje navýsost emotivní Melaniin zpěv.
1987. LP - I'AM I REAL OR WHAT? na značce Bellaphon vychází pouze v Kanadě.

Zpěvačka, jejíž upřímný až srdceryvný projev, má stále mnoho věrných příznivců, nikdy nezapadla do soukolí showbusinesu a drží si až do dnešních dní záviděníhodnou pozici nezávislé umělkyně. 


Vladimír Svoboda 2003

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek