Music archiv - Ladies Story

Joni Mitchell

JONI MITCHELL
 (vl.jm. Roberta Joan Anderson, 7.11.1943, Fort McLeod, Alberta,Kanada)  - vcls, gtr, piano

 

Alba + důležité kompilace:
 1. JONI MITCHELL (SONG FOR A SEAGULL) - Reprise 1968
 2. CLOUDS - Reprise 1969
 3. LADIES OF THE CANYON - Reprise 1970
 4. BLUE - Reprise 1971
 5. FOR THE ROSES - Asylum 1972
 6. COURT AND SPARK - Asylum 1974
 7.*MILES OF AISLES (2LP Live) - Asylum 1975
 8.*THE HISSING OF SUMMER LAWNS - Asylum 1976
 9. HEJIRA - Asylum 1976
10. DON JUAN'S RECKLESS DAUGHTER (2LP) - Asylum 1978
11. MINGUS - Asylum 1979
12. SHADOWS AND LIGHT (2LP Live 1979) - Asylum 1980
13. WILD THINGS RUN FAST - Geffen 1982
14. DOG EAT DOG - Geffen 1985
15. STEREO - Geffen 1986
16. CHALK MARK IN A RAINSTORM - Geffen 1988
17. NIGHT RIDE HOME - Geffen 1991
18. TURBULENT INDIGO - WEA 1994
19. HITS (Kompilace) - WM 1996
20. MISSES (Kompilace) - WM 1996
21. TAMING THE TIGER - WM 1997
22. BOTH SIDES NOW (Kompilace) - WM 2000

* se skupinou L.A.EXPRESS

 

This is alternative content.

1962. Talentovaná Kanaďanka začíná studovat na Alberta College Of Art v Calgary,  když už předtím prokázala malířské vlohy a jejím cílem je pracovat v užitkovém umění. Také zpívá a hraje na ukulele,  což se naučila z instruktážní kazety Pete Seegera. Postupem času se hudba pro ni stává důležitější než studium a na návrh přítele zpívá v místní kavárně Depression s Peterem Alblingem.
1964. Když cestuje na vystoupení na folkový festival Mariposa v Ontariu, píše svoji první píseň, bluesovou skladbu "Day After Day". Po skončení festivalu se už nevrací do školy, ale přidá se k folkové scéně v torontské čtvrti Yorktown a začíná hrát v místních kavárnách. 
1965. V červnu se provdává za kolegu, folkového zpěváka Chucka Mitchella. Začínají vystupovat jako duo po severovýchodě USA.
1966. Manželé Mitchellovi se stěhují do Detroitu, brzy se však rozvedou. Joni, která si po bývalém manželovi nechává jméno, se přestěhuje do New Yorku. Tom Rush, který ji poznal v Detroitu, nahrává její skladbu "Urge For Going", když se mu předtím nepodařilo přesvědčit Judy Collins, aby ji nahrála ona.
1967. Zpěvačka se usazuje v New Yorku a sama se stará o svoji propagaci a finance, až se střetne s Elliotem Robertsem, který ji vidí při vystoupení v Café Au Go Go v Greenwich Village, kde otvírá koncert Richieho Havense. Roberts se stává jejím manažerem a zabezpečí jí smlouvu s firmou Reprise Records. Po jistém čase stráveném v Londýně, Mitchell odlétá do Los Angeles, kde nahrává LP desku v produkci Davida Crosbyho, jež ji "objevil", když zpívala v Coconut Grove na Floridě. 
Judy Collins nahrává na své album WILDFLOWERS skladby Joni Mitchell "Both Sides Now" a "Michael From Mountains".
1968. Debutní LP - JONI MITCHELL (známé též pod názvem SONG FOR A SEAGULL) v produkci Crosbyho, na kterém Mitchell hraje na klavír a kytaru a Stephen Stills na basovou kytaru, obsazuje v US žebříčku 189.příčku.
28.prosince se zúčastňuje Miami Pop Festivalu v Hallendale na Floridě s Marvinem Gayem a skupinami FLEETWOOD MAC, THREE DOG NIGHT a CANNED HEAT. Je to začátek 40-týdenního období, které Joni stráví na cestách - hraje na festivalech v Atlantě, Newportu, Big Sur, New Yorku a Monterey a otvírá koncerty skupiny CROSBY, STILLS & NASH.
1969. 1.února Joni Mitchell debutuje v newyorské Carnegie Hall. Má vystoupit na Woodstockém festivalu v Bethelu, místo toho na radu Davida Geffena účinkuje v televizním programu Dicka Cavetta. Svoji neúčast na této významné události nahradí tím, že složí slavnou píseň "Woodstock".
Druhé LP - CLOUDS, na kterém jsou i její verze skladeb "Both Sides Now" a "Chelsea Morning", obsazuje v US žebříčku 31.příčku. K úspěchu jí pomůže  vystoupení v televizním programu Johnnyho Cashe, kde se poprvé potkává i s Bobem Dylanem.
1970. 17.února Joni oznamuje v době koncertu v londýnské Royal Albert Hall, že zanechává živých vystoupeních.
Na 12.výročním udílením cen Grammy získává ocenění v kategorii "Nejlepší folkový výkon" za album CLOUDS.
Joni MitchellLP - LADIES OF THE CANYON, nahrané v době, kdy žije s Grahamem Nashem v Laurel Canyon, se v USA umístí na 27.místě a je její první zlatou deskou. V UK vystoupí dokonce na 8.místo. CROSBY, STILLS, NASH & YOUNG obsadí s její skladbou "Woodstock" v americké hitparádě no.11.
Píseň "Big Yellow Taxi", vybraná z LADIES OF THE CANYON, je v UK na 11.pozici, v USA obsazuje 67.místo.
29.srpna se Joni Mitchell zúčastňuje festivalu na Isle Of Wight ve Velké Británii. Skupina MATTHEWS SOUTHERN COMFORT vede britskou hitparádu se skladbou Joni Mitchell "Woodstock".
1971. V červenci je zpěvačka na turné po USA a Evropě s Jacksonem Brownem a zpívá doprovodné vokály v písni Jamese Taylora "You've Got A Friend" (v USA no.1).
LP - BLUE, nahrané ve studiích A&M v Los Angeles se Stephenem Stillsem(bas), Jamesem Taylorem(gtr), Russem Kunkelem(drums) a "Sneaky" Petem Kleinowem(steel gtr), obsazuje v USA 15.místo a v UK se propracuje na 3.místo hitparády.
Skladba "Carey" z alba BLUE se týden drží v americké HOT 100 na no.93.
1972. Po roce volna, stráveném v kanadských lesích přípravou materiálu na nové album, umělkyně vydává LP - FOR THE ROSES, které je její první deskou na značce Asylum Records. Vnitřek obalu zdobí její akvarel, což se stává tradicí.
1973. Skladba "You Turn Me On, I'm A Radio", z desky FOR THE ROSES, obsazuje v USA no.25. (Album se v Americe vyšplhá na no.11).
Skotská skupina NAZARETH se s cover verzí skladby Joni Mitchell "This Flight Tonight" dostává v UK na 11.příčku hitparády. 
1974. Píseň "Raised On Robbery" uvízne v US žebříčku na 65.pozici.
LP - COURT AND SPARK je jejím prvním plně elektrickým albem a vypomohli na něm Larry Carlton, Joe Sample, Wilton Felder, Robbie Robertson a kapela L.A.EXPRESS.
Deska se v UK umístí na no.14 a v USA se drží čtyři týdny na no.2.
Vyňatá skladba "Help Me" se propracuje v Americe na 7.místo a song "Free Man In Paris" s hostujícím kytaristou José Felicianem, dosahuje tamtéž no.22.
11.listopadu Joni Mitchell vystupuje na londýnském stadionu ve Wembley. Na seznamu účinkujících jsou i CROSBY, STILLS, NASH & YOUNG a THE BAND.
24.prosince společně s Lindou Ronstadt, Carly Simon a Jamesem Taylorem zpívají vánoční koledy na ulicích Los Angeles.
1975. Živá verze skladby "Big Yellow Taxi" obsazuje v US žebříčku 24.příčku.
Dvojalbum MILES OF AISLES z koncertu se skupinou L.A.EXPRESS (Tom Scott-dechové nástroje, Robben Ford-kytara, Larry Nash-klavír, Max Bennett-basová kytara, John Guerin-bicí), se v USA dostává na 2.místo a v UK na 34.místo. (Joni zpívá na koncertu známý materiál plus dvě nové písně - "Love Or Money" a "Jericho").
Joni Mitchell a Tom Scott získávají cenu Grammy za "Nejlepší aranžmá doprovodných vokálů" ve skladbě "Down To You" z LP - COURT AND SPARK.
Zúčastňuje se "Rolling Thunder Revue" Boba Dylana, zpočátku jako divačka, později se aktivně zapojí do některých vystoupení.
1976. LP - THE HISSING OF SUMMER LAWNS, opět se skupinou L.A.EXPRESS, se v US žebříčku vyšplhá na no.4 a v UK na no.14. Z něho vybraná skladba "In France They Kiss On Main Street" zakotvuje v USA na 66.pozici.
Vychází album HEJIRA, silně jazzově orientovaná deska, kterou z větší části napsala v autě, když cestovala po USA.
20.listopadu se Joni s Johnem Sebastianem, Country Joem McDonaldem a Fredem Neilem zúčastňuje koncertu "California Celebrates The Whales Day" v Memorial Auditorium v Sacramentu.
25.listopadu vystoupí na koncertu na rozloučenou skupiny THE BAND "The Last Waltz" ve Winterlandu v San Francisku.
LP - HEJIRA vyšplhá v UK na 11.místo, v USA na 13.místo.
1978. Dvojalbum DON JUAN'S RECKLESS DAUGHTER, na kterém hostují Chaka Khan, Wayne Shorter, Jaco Pastorius, Glenn Frey a J.D.Souther, vystoupí v USA na no.25 a přináší jí osmou a poslední zlatou desku. V UK dosáhne na no.20.
Jazzový velikán Charles Mingus, zápasící s Lou Gehringovou nemocí (amyotrofickou laterální sklerózou) se spojuje s Joni a požádá ji, aby mu asistovala při zhudebňování "Čtyř kvartetů" od T.S.Eliota. Z projektu sejde, avšak Mingus se obrátí na umělkyni, aby mu napsala a nazpívala texty k jeho šesti melodiím. Joni Mitchell jeho nabídku přijímá a začíná s prací v hotelu Regency v New Yorku.
Mitchell Joni1979. 5.ledna Charles Mingus umírá ve věku 56 let v Cuernavace v Mexiku.
Vychází LP - MINGUS, na kterém hrají jazzoví hudebníci Gerry Mulligan, John McLaughlin, Jan Hammer a Stanley Clarke. (Citát Joni Mitchell: "Mingus chtěl, aby jeho pověst stoupla, než umře, vybral si mě tak trochu, abych mu napsala epitaf a pomohla mu zaručit slavnější pohřeb").
Deska obsazuje v USA 17.místo, v UK 24.místo.
Koncert v Santa Barbara County Bowl se nahrává na chystanou LP desku SHADOWS AND LIGHT. Zpěvačku na něm doprovází soubor ve složení: Pat Metheny(gtr), Jaco Pastorius(jazz-bas), Don Alias(drums), Lyle Mays(keyboards), Michael Brecker(sax) a vokální skupina THE PERSUASIONS.
1980. Živé dvojalbum SHADOWS AND LIGHT se v UK žebříčku umístí na no.38, v UK na no.63. Kabelový televizní kanál Showtime vysílá speciální koncertní program "Shadows And Light".
1981. 5.února kanadský ministerský předseda Pierra Trudeau uvádí Joni Mitchell do kanadské "Dvorany slávy Juno".
1982. V době nahrávání nového alba WILD THINGS RUN FAST se končí její spolupráce s Elliotem Robertsem, který byl jejím manažerem 17 let. Po několika týdnech, kdy si své záležitosti spravuje sama, se spojuje s Peterem Asherem a přechází k firmě Geffen Records.
21.listopadu se Joni Mitchell v Malibu v Kalifornii vdává za baskytaristu Larryho Kleina.
Skladba "(You're So Square) Baby, I Don't Care", kterou původně zpíval Elvis Presley v roce 1957 ve filmu "Jailhouse Rock", vystoupí v USA na 47.příčku žebříčku.
LP - WILD THINGS RUN FAST, ze kterého tato nahrávka pochází a na kterém hostují kytarista Steve Lukather a vokalisti Lionel Richie a James Taylor, se v USA umístí na no.25, v UK na no.32. Album si hudebnice produkovala sama a obal zdobí její malovaný autoportrét.
1983. Joni absolvuje americké turné, své poslední v této dekádě.
1985. Opět mění směřování, když na LP desce DOG EAT DOG přizve jako spoluproducenta, na syntezátory zaměřeného, Brita Thomase Dolbyho. (Ve skladbě "Tax Free" se v úloze kazatele zjevuje herec Rod Steiger). 
1986. Skladba "Good Friends" s hostujícím vokalistou Michaelem McDonaldem v USA uvízne na 85.místě.
1988. Na albu CHALK MARK IN A RAINSTORM, které Joni Mitchell produkovala sama s Kleinem a které nahrála v USA a v UK, se představují hosté Peter Gabriel, Don Henley, Thomas Dolby, Tom Petty, Willie Nelson, Wendy & Lisa a Billy Idol. Deska se v USA vyšplhá na 45.pozici a v UK na 26.pozici.
1990. 21.července se zpěvačka zúčastňuje koncertního projektu Rogera Waterse "The Wall" u Berlínské zdi na Postupimském náměstí v Berlíně. Přenos přenáší televize do celého světa a výtěžek z něho použijí na "Pamětní fond na pomoc obětem neštěstí".
Obrazy Joni Mitchell, která se v současnosti věnuje převážně malování, tvoří značnou část výstavy kanadského umění a kultury, konané pod názvem "Canada In The City" v Broadgate Center v Londýně.
1991. LP - NIGHT RIDE HOME (produkce J.Mitchell a L.Klein) se umisťuje v britském žebříčku na 25.příčce a v USA začíná stoupat do první padesátky.

1994. Album TURBULENT INDIGO na značce WEA přináší umělkyni další cenu Grammy. Joni Mitchell se již stala legendou a její další projekty jsou přijímány kritikou i hudební veřejností jako klasicky dokonalá díla. (Je respektovanou skladatelkou - její písně zpívali m.j. Judy Collins, FAIRPORT CONVENTION či Frank Sinatra).


Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek