Music archiv - Story kapel

Moby Grape

JOEL SCOTT HILL - gtr A B
KENT DUNBAR - drums B
JERRY MILLER - (1943, Tacoma, USA) - gtr D E F G
PETER LEWIS(1945, Los Angeles, USA)-gtr, vcls B C D E F G
BOB MOSLEY(1942, Paradise Valley, USA)- bas,vcls A B C E G
BOB NEWKIRK - drums A C
DON STEVENSON (1942, Seattle, USA) - drums D E F G
ALEXANDER "SKIP" SPENCE (1946, Windsor, Kanada) - gtr, vcls C D G
BOB MOORE - bas D
Moby GrapeGORDON STEPHENS - vcls, gtr, violin, mandolin E
JOHN CRAVIOTTA - drums
JEFF BLACKBURN - gtr
JON OXENDINE - drums G
CHRISTIAN POWELL - bas G
CORNELIUS BUMPUS - sax G
DON ABERNETHY - gtr

.Alba + důležité kompilace:
1. (B)MOBY GRAPE - Columbia 1967
2. (B)WOW/GRAPE JAM (2LP) - Columbia 1968
3. (C)MOBY GRAPE ' 69 - Columbia 1969
4. (D)TRULY FINE CITIZEN - Columbia 1970
5. (E)20 GRANITE CREEK - Reprise 1972
6. (-)GREAT GRAPE - Columbia 1974
7. (-)BEST OF - Columbia 1976
8. (G)LIVE GRAPE - Escape 1978
9. (-)MURDER IS MY HEART (Kompilace) - Columbia 1986
10. (-)MOBY GRAPE ' 84 - San Francisco Sound 1989
11. (-)VINTAGE - THE VERY BEST OF (2CD Kompilace) - Sony 1993

Singly:
1. Fall On You/Changes - Columbia 1967
2. Sitting By The Window/Indifference - Columbia 1967
3. 8:50/Mister Blues - Columbia 1967
4. Omaha/Someday - Columbia 1967
5. Hey Grandma/Come In The Morning - Columbia 1967
6. Can' t Be So Bad/Bitter Wind - Columbia 1967
7. Trucking Man/If You Can' t Learn From My Mistakes - Columbia 1968
8. Gypsy Wedding/Apocalypse - Reprise 1971
9. Goin' Down To Texas/About Time - Reprise 1971
10. Gypsy Wedding/Gone Fishin' - Reprise 1972

Skip Spence sólově:
1.OAR - Columbia 1969

Bob Mosley sólově:
1. BOB MOSLEY - W.B. 1972
2. WINE AND ROSES - Nightshift 1987

FINE WINE:
1. FINE WINE - Nova 1975

Tato nejmilovanější sanfranciská skupina se zformovala v Marin County v Bay Area v roce 1966 z místních obskurních kapel. Miller a Stevenson začínali s muzikou v souborech MARSH GAS a THE FRANTICS, Lewis a Mosley získávali ostruhy v konkurenčních THE STRANGERS. Skutečným předchůdcem MOBY GRAPE byl soubor PETER & THE WOLVES, kde se sešli Lewis, Newkirk a Mosley, původně s Joelem Scottem Hillem(gtr) a Kentem Dunbarem(drums), oba posledně jmenovaní však záhy odcházejí a na jejich místo nastupují Skip Spence(ex JEFFERSON AIRPLANE a QUICKSILVER MESSENGER SERVICE) a Stevenson s Millerem, oba bývalí členové skupiny THE FRANTICS. Po dvou měsících zkoušek v Sausalite a po získání místní pověsti, skupina hraje ve Filmore v San Francisku, kde o ní projeví zájem 14 nahrávacích společností! Smlouvu s ní podepisuje David Rubinson z firmy Columbia/CBS.
1967. Debutní LP - MOBY GRAPE je provázeno reklamním trikem, kdy současně vychází 5 singlů. Album je velkolepě koncipováno a obsahuje velký barevný plakát všech členů. Hudební materiál, který tento první velký vinyl obsahuje, je neuvěřitelně vyspělý. Zvuk třech sólových kytar a dokonale sezpívaných vokálů tvoří, již později nikdy nepřekonaný, ideál kalifornského acid rocku. Skupina masivně koncertuje, podporovaná nahrávací společností, a LP se v US žebříčku umísťuje na 24.příčce. "Omaha", jeden z pěti současně vydaných singlů, se v americké hitparádě mihne na 88.místě. Nahrávání následujícího alba v Los Angeles se skončí katastrofálně a skupinu pošlou nahrát LP - WOW do New Yorku, kde firma Columbia trvá na dodržování disciplíny.
1968. LP - WOW trošku trpí roztříštěností. Úvodní skladby obou stran desky "The Place And The Time" a "He" jsou nahrány se sanfranciským smyčcovým orchestrem (zde je patrný vliv anglických souborů THE BEATLES a THE MOODY BLUES), další krásné skladby "Three-Four", "Rose Coloured Eyes" a "Bitter Wind" však dávají zapomenout na jejich pompéznost a posluchač zde má opět staré dobré MOBY GRAPE. V jedné skladbě hostuje virtuos na banjo a ukulele Arthur Godfrey a ta je pro větší efekt nahrána na 78 otáček! Pouze v USA je jako bezplatný bonus s albem dodávána živá deska GRAPE JAM s hosty Al Kooperem a Michaelem Bloomfieldem. Dvojalbum WOW/GRAPE JAM obsazuje v USA 20.místo. Krátce po jeho vydání Spence odchází kvůli problémům s drogami a 6 měsíců stráví v nemocnici. (Opět se ohlásí v říjnu 1969 se sólovým albem OAR). V červenci se skupina takřka rozpadne, podaří se jí však udržet pohromadě a nahrát v kvartetu třetí dlouhohrající desku.
1969. Čtyřčlenná skupina absolvuje krátké britské a evropské turné a po něm Mosley odchází a nastupuje do práce jako školník. LP - MOBY GRAPE '69 končí v americkém žebříčku na 113.místě. Zbylé trio nahrává v Nashville další desku, kterou splní smluvní závazky vůči společnosti. Asistuje na ní studiový baskytarista Bob Moore. Trio se rozpadá - Miller a Stevenson odcházejí do skupiny Billa Champlina RHYTHM DUKES. (Champlin se později stává členem slavné skupiny CHICAGO). LP - TRULY FINE CITIZEN, výsledek nahrávání v Nashville , se v US žebříčku zastaví na 157.místě.
1970. Mosley se přihlásí do americké námořní pěchoty, ale vydrží tam jen 9 měsíců, potom ho propustí za napadení důstojníka. Napodobenina MOBY GRAPE, kterou sestavil manažer Matthew Katz, majitel názvu skupiny, hraje několik koncertů, včetně věhlasného festivalu s ROLLING STONES a JEFFERSON AIRPLANE v Altamontu.
1971. Původní kvarteto se opět dává dohromady, přibírá nového člena Gordona Stephense, hráče na housle a mandolínu, a podepisuje smlouvu s firmou Reprise Records. Bohužel se brzy rozpadají, aniž absolvovali nějaké živé vystoupení.
LP - 20 GRANITE CREEK, pojmenované podle domu, kde bylo nahrané, vychází 6 týdnů po konečném rozpadu skupiny a v americkém žebříčku obsadí pouze 177.příčku.
1972. Bob Mosley vydává sólovou desku BOB MOSLEY, ale ta se nesetkává s žádným ohlasem.
1973. Lewis, Mosley a Miller se opět scházejí a do skupiny berou bubeníka Johna Craviottu a kytaristu Jeffa Blackburna - oba dva hráli s Millerem ve skupině SILVER WINGS, působící v Santa Cruz v Kalifornii. Protože název MOBY GRAPE stále vlastní Katz, dají si jméno THE(ORIGINAL)GRAPE.
1974. Skupina absolvuje několik bezvýznamných vystoupení, ale nepodaří se jí získat nahrávací smlouvu. Mezitím Katzovo nepůvodní seskupení vydává album GREAT GRAPE.
1975. V květnu se skupina opět rozpadá a Mosley, Miller a Craviotta založí s bývalým kytaristou souboru H.P.LOVECRAFT Michaelem Beenem skupinu FINE WINE. Jediné LP - FINE WINE vychází pouze v NSR.
1977. Mosley, Craviotta a Blackburn se spojují pod názvem DUCKS a na krátký čas se k nim přidává Neil Young. Skupina si získává prestiž vystoupením v Santa Cruz, avšak nenahrává. V červenci Lewis s Millerem, povzbuzení vzrůstajícím renomé DUCKS, formují ještě jednou sestavu THE(ORIGINAL)GRAPE, do které po dlouhé absenci přichází Skip Spence. Dalšími členy jsou bubeník Jon Oxendine, který hrál s Millerem ve skupině THE RHYTHM DUKES v roce 1969, baskytarista Christian Powell a saxofonista Cornelius Bumpus (později nastoupí do skupiny THE DOOBIE BROTHERS ke konci její kariéry).
1978. Po rozpadu DUCKS se k THE(ORIGINAL)GRAPE přidává opět Mosley. Reorganizovaná kapela vydává pouze v USA na značce Escape LP - LIVE GRAPE, které však nevzbudí větší ohlas. V průběhu roku Lewis a Spence odejdou, ale skupina s ustavičně se měnící sestavou pokračuje, až se v osmdesátých letech vytrácí ze scény a mají jen menší vystoupení v oblasti jižní Kalifornie.
1989. Původní členové MOBY GRAPE bez Spenceho se spojí ve skupině THE MELVILLES. (Svůj název však nemůžou používat z právních důvodů. Pojmenování THE MELVILLES si nešťastně vybrali na základě jemné spojitosti s názvem MOBY DICK - světoznámým románem amerického spisovatele Hermana Melvilla).
Mezitím "retro" skupina GRAPE ESCAPE v obsazení Craig Juan(bas), Mark Lashlly a Lynn Giles(gtrs), George Hastings(drums) a Grant Ewald(keyboards) vydává singl "Paint The White House Black" s hostujícím sólovým kytaristou Jerrym Millerem.
1990. Členem THE MELVILLES se stává Don Abernethy a skupina se přejmenovává na snad už definitivní LEGENDARY GRAPE.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek