Music archiv - Story kapel

Nektar

NektarROYE ALBRIGHTON gtr, vcls
ALLAN FREEMAN keyb, vcls
DEREK MOORE bs, vcls
RON HOWDEN drms, efects

.Alba:
1. JOURNEY TO THE CENTRE OF EYE - Bacillus 1971
2. A TAB IN THE OCEAN - Bacillus 1972
3. SOUNDS LIKE THIS (2LP) - Bacillus 1973
4. REMEMBER THE FUTURE - Bacillus 1973
5. LIVE AT THE ROUNDHOUSE - Bacillus 1974
6. DOWN TO EARTH - Bacillus 1974
7. RECYCLED - Bacillus 1975
8. MAGIC IS A CHILD - Bacillus 1976
9. LIVE IN THE NEW YORK (2LP) - EMI 1977
10. MORE LIVE IN NEW YORK (2LP) - EMI 1978
11. MAN IN THE MOON - EMI 1980

Kompilace:
BEST OF NEKTAR - Bacillus 1975
SUNDAYNIGHT IN LONDON 1974 - Bacillus 1977
THRU THE EARS - EMI 1978

 

NEKTAR byla významná západoněmecká skupina, složená z anglických muzikantů. Patřila mezi přední představitele avantgardního space-rocku první poloviny sedmdesátých let.
Skupina byla založena roku 1968 po improvizovaném koncertu v hamburgském Star Clubu, jejich pátým členem byl tvůrce světelné show Mick Brockett. Právě haluciogenní projekce na plátnech za jejich zády, dělaly z jejich vystoupeních nezapomenutelné zážitky pro nadšené hippie posluchače. Styl vycházel z hudby Franka Zappy, Vanilla Fudge, King Crimson a některých experimentů Beatles. Byl však podbarven neobyčejně syrovou elektronikou. Albrightonovy texty byly plné fantazie a vysoko přesahovaly svou uměleckou hodnotou běžné rockové veršování té doby.
Obaly jejich alb inspirované obrazy Hireonyma Bosche, jsou dodnes ceněnou sběratelskou raritou. Surrealistické logo skupiny považuji za snad úplně nejgeniálnější, co jsem kdy viděl. Členové NEKTARU byla parta dlouhovlasých, vousatých hippíků, takže image byla dokonalá a jejich lakáty visely v nejednom podzemním rockovém klubu. Jejich první alba měla vliv na anglický underground, především skupina Hawkwind je považuje za své duchovní vzory.
V roce 1971 se stává novým tvůrcem vizuálních efektů Keith Walters. Třetí album Sounds Like This mělo nadšený ohlas a je dodnes kritikou považované za stěžejní dílo space-rocku vůbec. NEKTAR si získali spoustu fanoušků hlavně v USA, kam soustředili hlavní koncertní aktivity. Domovská Anglie je bohužel nadále ignorovala, takže tato skvělá a atraktivní skupina byla slavná pouze v Německu a za oceánem. Jejich psychedelický styl se v polovině sedmdesátých let rozmělňuje a zastarává. Po odchodu Roye Albrightona NEKTAR nabírá překvapivý komerční směr a ztrácí tak i své věrné německé fans. Ambiciózní LP Magic Is A Child, jakoby nahrála úplně jiná skupina. Měla získat nové posluchače, ale pompézní rock amerického střihu si téměř žádné nenašel.
Tak skončila další talentovaná a originální skupina. Jejich vrcholným tvůrčím obdobím byla léta 1972-1974 a všechna alba v té době natočená lze vřele doporučit.

Vladimír Svoboda 2002

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek