Music archiv - Story kapel

Nine Below Zero

NBZDENNIS GREAVES  – lead gtr, vcls
PETE CLARK – bas, vcls
MARK FELTHAM – harmonica, vcls
KENNY BRADLEY - drums

MICKEY “STIX“ BURKEY – drums
BRIAN BETHALL – bas, vcls
GERRY McAVOY - bas
BRENDAN O´NEILL - drums
ALAN GLEN - harmonica
BILLY BOY - harmonica¨

 


Alba + důležité kompilace:
NINE BELOW ZERO

 1. PACK FAIR AND SQUARE (EP) – M&L 1979
 2. LIVE AT THE MARQUEE – A&M 1980
 3. DON´T POINT YOUR FINGER – A&M 1981
 4. THIRD DEGREE – A&M 1982
 5. LIVE IN LONDON – A&M 1982
 6. THE BEST OF – A&M 1986
 7. LIVE AT THE VENUE – A&M 1990
 8. ON THE ROAD AGAIN - China Records 1991 
 9. OFF THE HOOK – China Records 1993 
10. HOT MUSIC FOR A COLD NIGHT – Panagea 1994
11. ICE STAION ZERO – Panagea 1996
12. COVERS – Zed Records 1997
13. REFRIGERATOR – Zed Records 2000
14. UNPLUGGED – Chilled 2003

THE TRUTH
 1. PLAYGROUND – A&M 1983


Britská skupina založená v roce 1977 v londýnské čtvrti East End. V letech 1980-1982 byla velice populární hlavně v Evropě, kde si díky svým vynikajícím koncertům získala přímo kultovní statut.

Základní kámen kapely položil sólový kytarista Dennis Greaves, který byl rozčarován z hard rocku a rozhodl se hrát pravověrné blues. Dalšími členy byli baskytarista Pete Clark, bubeník Kenny Bradley a zpěvák a harmonikář Mark Feltham. Původně se jmenovali STAN´S BLUES BAND a pod tímto názvem dva roky objížděli londýnské hudební kluby s bluesovým a rhythm´n´bluesovým repertoárem.
1979. Muzikanti získali schopného manažera Mickeye Moderna, který je přesvědčil, aby změnili jméno na NINE BELOW ZERO. (Podle klasické skladby Sonny Boy Williamsona). Mickey skupinu zavedl do studia k nahrání demosnímků, z nichž vybral čtyři skladby na EP – PACK FAIR AND SQUARE. Deska vyšla v počtu 3000 kusů na jeho značce M&L Records (dnes je velice žádanou sběratelskou relikvií).
1980. V únoru podepsali smlouvu s A&M Records a již v květnu se na trhu objevil jejich první singl “Homework“. V té době odešel Kenny Bradley a nahradil ho bubeník Mickey “Stix“ Burkey.
V červenci NINE BELOW ZERO vydali, v produkci Mickeye Moderna, své debutové album LIVE AT THE MARQUEE, které bylo sejmuto živě na koncertech v klubu Marquee v Londýně. Stalo se doslova bombou a fanoušci blues měli novou ikonu.
Soubor byl také velkým překvapením na srpnovém festivalu v Readingu, kde svým syrovým a vysoce energickým stylem předčil i skupiny, právě módní, nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM).
O tři měsíce později hráli jako hlavní hvězdy večera v Hammersmith Odeon, kde se k nim přidal legendární bluesman Alexis Korner, který je označil za největší talent nového elektrického blues.
1981. V lednu natočili druhé, tentokrát studiové LP, nazvané DON´T POINT YOUR FINGER. Obsahovalo devět vlastních skladeb, což byl oproti debutu, kde měli pouze tři, krok kupředu. Produkce se tentokrát ujal slavný Glyn Johns (LED ZEPPELIN, THE ROLLING STONES) a dodal desce mohutný zvuk.
V červnu odešel Pete Clark a nahradil ho mnohem technicky zdatnější baskytarista Brian Bethall. Skupina hrála v televizních pořadech jako jsou South Bank Show, The Old Grey Whistle Test nebo The Young Ones, klasický r&b materiál společně se svými vlastními skladbami, které pro soubor napsal převážně Pete Clark. V pomalých skladbách se jako zpěvák často objevoval i Dennis Greaves a zvláště ceněným hudebníkem byl skvělý harmonikář Mark Feltham.
NINE BELOW ZERO byli oblíbeni i mezi svými muzikantskými kolegy - dělali například předkapelu na turné THE KINKS a THE WHO.
1982. Třetí album THIRD DEGREE, natáčeli ve West Sussexu ve studiu Glyna Johnse. Obsahuje jejich největší hit “11+11“, který je jakýmsi epitafem skupiny. Producent Simon Boswell odvedl dobrou práci, přesto bylo album propadákem. O skupinu veřejnost náhle ztratila zájem a ta se koncem roku rozpadla.
Dennis Greaves založil kapelu THE TRUTH. Mark Feltham se realizoval v souboru LITTLE SISTER a byl častým hostem na koncertech Roryho Gallaghera. Brian Bethall se v devadesátých létech proslavil se skupinou BLOW MONKEYS.  
1990. Mark Feltham a Dennis Greaves se opět dali dohromady a k 10.výročí kapely zahráli v klubu Town And Country. Úspěch byl tak ohromující, že se rozhodli NINE BELOW ZERO obnovit. Přibrali dva muzikanty z kapely Roryho Gallaghera, Gerryho McAvoye(bas) a Brendana O´Neilla(drums) a pustili se do koncertování. 
1991. Podepsali smlouvu se značkou China Records, patřící Dereku Greenovi, a v dubnu pro ni natočili album ON THE ROAD AGAIN.
1992. Počátkem roku odešel Mark Feltham a nahradil ho harmonikář Alan Glen, který měl zkušenosti z koncertování s B.B.Kingem, Johnnym Winterem a Albertem Collinsem.
1993. Následovalo turné a další album pro China Records nazvané OFF THE HOOK.
1994. Skupina změnila gramofonovou firmu a podepsala novou smlouvu se značkou Panagea Records. V říjnu a listopadu proběhlo turné po USA a Kanadě s Allanah Miles a Alvinem Lee, na kterém NINE BELOW ZERO propagovali své nové album HOT MUSIC FOR A COLD NIGHT.
1995. Alan Glen opustil skupinu a nahradil ho Billy Boy z Irska.
1996. Na pultech se objevilo nové CD nazvané ICE STAION ZERO, obsahující vedle skladeb Nika Kershawa a Russe Ballarda, mnoho vlastních rhythm & bluesových kousků. Deska měla překvapivý úspěch a nakopla kapelu k dlouhým koncertním šňůrám po Evropě, které zakončila svojí účastí na letním Colne British Blues Festivalu.
1997. Tento rok znamenal opět změnu nahrávací firmy. Tentokrát NINE BELOW ZERO přestoupili ke značce Zed Records. První akvizicí pro novou společnost bylo album COVERS. Již podle názvu je patrné, že se jednalo o kolekci cover verzí oblíbených skladeb souboru. 
1998. NINE BELOW ZERO absolvovali bizarní turné po Bangladéši, na kterém nasbírali materiál pro své příští CD nazvané REFRIGERATOR. (Album se po sestřihání a závěrečném mixu začalo prodávat v roce 2000).
2001. Do svého mateřského souboru se vrátil Mark Feltham a NINE BELOW ZERO opět rozjeli kolotoč koncertů a festivalů. Vše je zaznamenáno na DVD – ON THE ROAD AGAIN, které obsahuje vedle interview, plné dvě hodiny hudby.
2003. Byla doba módních koncertů “bez elektriky“ a NINE BELOW ZERO v tomto duchu nahráli v produkci Stephena Smitha album UNPLUGGED. Jako hosta si pozvali kytaristu THE PRETENDERS Robbieho McIntoshe.
2004. Tento rok proběhlo v Evropě několik bluesových festivalů. Na italském, Pistoia Blues, hráli na jednom pódiu s Johnem Mayallem, Alvinem Leem, Steve Winwoodem a Santanou. A později ve Francii, na Bangol Blues Festivalu, opět s Johnem Mayallem.   
2005. NINE BELOW ZERO podnikli “nájezd“ na Balkán a uspořádali sérii koncertů v Srbsku, Slovinsku, Makedonii a Chorvatsku. Úspěch byl povzbudivý a koncem roku potěšili své četné fanoušky v Pobaltí, několika zcela vyprodanými vystoupeními.   
Blues je nesmrtelné!


Vladimír Svoboda 2007

 

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek