Music archiv - Ladies Story

Laura Nyro

LAURA NYRO
Laura Nyro (vl.jménem Laura Nigro, 18.10.1947, New York, USA) - vcls, gtr, piano 


Alba + důležité kompilace: 
1. MORE THAN A NEW DISCOVERY - Verve/Folkways 1966
2. ELI AND THE THIRTEENTH CONFESSION - Columbia 1968
3. NEW YORK TENDABERRY - Columbia 1969
4. CHRISTMAS AND THE BEADS OF SWEAT - Columbia 1970
5. GONNA TAKE A MIRACLE - Columbia 1971
6. THE FIRST SONGS (reedice první LP) - Columbia 1973 
7. SMILE - Columbia 1976
8. SEASON OF LIGHTS ... LAURA NYRO IN CONCERT - Columbia 1977
9. NESTED - Columbia 1978
10. IMPRESSIONS (Kompilace) - Columbia 1980
11. MOTHER'S SPIRITUAL - Columbia 1984
12. LAURA LIVE AT THE BOTTOM LINE (2LP Live) - Cypress 1989
13. WALK THE DOG AND LIGHT THE LIGHT - Columbia 1993
14. STONED SOUL PICNIC: THE BEST OF LAURA NYRO (2CD) - Columbia 1997
15. ANGEL IN THE DARK (Kompilace) - Rounder 2001
16. SPREAD YOUR WINGS AND FLY: LIVE AT THE FILLMORE EAST - Columbia 2004

Tribute album
1. TIME AND LOVE: THE MUSIC OF LAURA NYRO (Various Artists) - Columbia 2000


Americká zpěvačka, pianistka, kytaristka a velmi úspěšná skladatelka šedesátých let. Komponovat začala již v dětském věku. Časopis Stereo Review její tvorbu vysoce hodnotil pro její kompoziční dokonalost a lyrické texty. Lauřiny práce vycházely po hudební stránce ze soulu, jazzu, blues, R&B a folku, s příměsí moderní klasické hudby. 

This is alternative content.

Její skladby nahrávali umělci jako Carmen McCrae, Suzanne Vega, Phoebe Snow, Roseane Cash, Jane Siberry, Mongo Santamaria, Junior Walker, Chet Atkins, Frank Sinatra, Linda Ronstadt, George Duke, Maynard Ferguson, Thelma Houston, Patti Larkin, THE ROCHES a mnoho, mnoho dalších.

Narodila se 18.října 1947 v New Yorku, kde absolvovala vysokou školu Manhattan's Music And Art. Vzpomíná, že ji hudebně ovlivnily dívčí skupiny 50. a 60.let, Nina Simone, John Coltrane, Miles Davis, Smokey Robinson, Curtis Mayfield, Mary Wells, Dusty Springfield a ranné písně Burta Bacharacha. Mladá umělkyně milovala poezii, v matčině domě si často pouštěla desky Leontyny Price a klasická díla od Ravela, Debussyho a Persicettiho. 
Po skončení školy ji uchvátily protest-songy Pete Seegera, Joan Baez a Boba Dylana a aktivně se zapojovala do mírového hnutí a boje za práva žen. 
První profesionální angažmá získala v 18-ti letech jako zpěvačka v legendární kavárně Hungry v San Francisku.
1966. Laura Nyro podepisuje smlouvu s gramofonovou firmou Verve/Folkways u které nahrávají například THE BLUES PROJECT, Tim Hardin, Richie Havens, Janis Ian nebo Tim Buckley. 
Nahrává své debutní album MORE THAN A NEW DISCOVERY, které se stalo nevysychající studnicí pro její muzikantské kolegy. Obsahuje například dnes již klasickou skladbu "And When I Die", kterou zpopularizovali PETER, PAUL & MARY a později ji měli v repertoáru BLOOD, SWEAT & TEARS, (napsala ji ve svých 17-ti letech). Na rádiových vlnách zněly písně z této desky velmi často. "Wedding Bell Blues" a "Blowing Awy" se staly hity v podání THE FIFTH DIMENSION a "Stoney End" proslavila Barbra Streisand.
1968. Zpěvačka přechází pod křídla společnosti Columbia Records a nahrává druhé album ELI AND THE THIRTEENTH CONFESSION, "originální a brilantní dílo mladého talentu", (Jon Landau - časopis Rolling Stone). 
Jedná se o perfektní album, které je ideální syntézou jazzu, soulu a doo-wopu nazpívané jejím navýsost emocionálním "černým" hlasem. Zase se písní chopili američtí zpěváci a vytvořili z nich hitparádové hity. "Eli's Comin'" převzali THREE DOG NIGHT, "Stoned Soul Picnic" a "Sweet Blindness" zařadili do svého repertoáru opět THE FIFTH DIMENSION a poslední píseň "The Confession" použil Barry White jako svůj dokonalý "sexy song". Nejkrásnější baladou je skvostná "Emmie", která naštěstí unikla plagiátorství jiných umělců.
1969. V létě se na pultech objevuje Lauřino třetí album NEW YORK TENDABERRY. Jako na předchozí desce, i zde umělkyně předvádí svůj nevšední skladatelský talent a kritika nešetří superlativy. Různí interpreti a skupiny se o její songy doslova perou a zařazují je na své play listy. ("Save The Country", "Time And Love", "Captain Saint Lucifer"). 
1970. Koncem roku vychází LP deska CHRISTMAS AND BEADS OF SWEAT. Zpěvačka se vrací k typickému formátu tematického alba. První pětipísňová strana obsahuje excelentní cover verzi "Up On The Roots" od Carole King a překrásné emocionální Lauřiny skladby. Na druhé straně je dalších pět vysoce artistních písní, z nichž je třeba jmenovat "When I Was A Freeport And You Were The Main Drag" a úžasnou "I've Got A Lot Of Patience Baby/That's A Lot Of Patience To Lose". 
Tato tři alba tvoří pomyslný skladatelský vrchol tvorby Laury Nyro k němuž se ve svých pozdějších projektech sice občas přiblížila, ale už nikdy ho nepřekonala.
1971. GONNA TAKE A MIRACLE, sbírka soulových cover verzí, kterou hudebnice nahrála s dívčí kapelou LABELLE, je poněkud ve stínu jejich autorských počinů, ale udivuje výtečnou interpretací, která překonává originály. 
1973. Firma Columbia vydává v reedici původní Lauřin debut u Verve/Folkways pod názvem THE FIRST SONGS. 
1976. Další album se jmenuje SMILE a vedle uhrančivé vlastní písně "The Cat Song", obsahuje dvě povedené cover verze - "Sexy Mama" a "Stormy Love". Zpěvačka vyráží na turné s celou kapelou a její vystoupení se nahrávají pro plánované živé album. 
1977. Vychází LP deska SEASON OF LIGHTS ... LAURA NYRO IN CONCERT, která představuje kapelu na koncertních pódiích. Šťavnatá hudba podporovaná perkusemi a congy se suverénně pohybuje na lince od soulu po jazz až k rocku. 
1978. Album NESTED v produkci Laury Nyro a Roscoe Harringa je klasickým zpěvaččiným dílem. Mezi špičkovými studiovými hudebníky vynikají zejména bubeník Andy Newmark, Tony Levin a slavný John Sebastian. Výstavní píseň "The Sweet Sky" se pyšní nesmírně poetickým textem a deska je dle mého mínění návratem ke zlaté éře skladatelčiny tvorby v letech 1968-70. 
1984. Laura realizuje desku MOTHER'S SPIRITUAL se 14-ti novými songy. V textech se zaobírá mírem a láskou a přibližuje tak atmosféru legendárního Woodstocku. Je to první album, které vychází i na novém nosiči - CD disku. Obsahuje výtečnou rockovou skladbu "Sophia". 
1988. Po dlouhé pauze zpěvačka vyráží na comebackové turné, které je věnováno propagaci ochraně zvířat. Pro tyto účely byla sestavena nová doprovodná skupina pod vedením kytaristy Jimmiho Vivina.
1989. Na pultech se objevuje živé dvojalbum LAURA LIVE AT THE BOTTOM LINE, které bylo nahráno na loňském turné. Na desce jsou ke slyšení jak klasické Lauřiny hity ("And When I Die", "Stoned Soul Picnic", Wedding Bell Blues"), tak i zbrusu nové věci ("Roll Of The Ocean", "Japanese Restaurant Song"). 
1993. WALK THE DOG AND LIGHT THE LIGHT je další studiové album plné závažných textů a vzrušující muziky. "Broken Rainbow" se zabývá situací severoamerických Indiánů, "Louise's Church" feminismem, "To A Child" a "Litle A Flame" týráním dětí a zvířat. Deska nemá slabších míst, ale prodává se špatně.
1994. Laura pořádá turné po klubech a koncertních halách po celé Americe a zavítá i do Japonska. Tři večery zpívá v Tokyu a zažije romantickou jízdu vlakem do Kyota. Jazykové bariéry nebyly překážkou, vše překonala její nadčasová muzika.
1997. V dubnu Laura Nyro náhle umírá na zhoubný nádor. Bylo jí 49 let. Pro její příznivce je to šok a celá kulturní veřejnost v ní ztrácí geniální skladatelku a skromnou oduševnělou zpěvačku. Columbia nelení a vydává retrospektivní 2CD - STONED SOUL PICNIC: THE BEST OF LAURA NYRO, které mapuje její třicetiletou hudební dráhu. Deska obsahuje i nikdy nevydanou "live" verzi skladby "Save The Country", zaznamenanou v roce 1993 v newyorském klubu The Bottom Line.
2000. TIME AND LOVE: THE MUSIC OF LAURA NYRO, je název tributního alba, na kterém skládají zemřelé královně hold její kolegyně interpretací nesmrtelných Lauřiných songů: Suzanne Vega - "Mr.Blue (Song Of Communication)" a "Buy And Sells", Beth Nielsen Chapmam - "The Sweet Sky" a "Stoney End", Dana Bryant - "Woman's Blues", Holly Cole - "Sweet Blindness", Phoebe Snow - "Time And Love", aj. 
2004. 29.června, přesně 33 let a dva dny poté, co se uskutečnil sólový koncert Laury Nyro v newyorském East Village, vychází poprvé záznam tohoto koncertu na hudebních nosičích. Jmenuje se SPREAD YOUR WINGS AND FLY: LIVE AT THE FILLMORE EAST, a firma Columbia Records tímto udělala záslužný čin, kterým potěšila Lauřiny fanoušky na celém světě. 


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek