Music archiv - Ladies Story

Pandoras

PandorasDIANE "PINKY" KEEHNER - lead gtr, vcls 
KATHY KINSELLA - rhythm gtr, vcls
SALLY LEVY - drums
MICHELLE MARQUIS - lead gtr, vcls
NANCY DiMURO - drums, vcls 
ELYSEE THIERRY - bas
MICHELLE "KELLY" GIFFORD - rhythm gtr


SP: 
1. "All About Jim" - Imperial Records 66029, 1966
2. "About My Baby (I Could Write A Book)"/"New Day" - Liberty 55954, 1967
3. "Don't Bother"/"Games" - Liberty 55999, 1967


THE PANDORAS založily v roce 1964 na škole Simmons College v Bostonu v Massachusettsu studentky Diane "Pinky" Keehner a Kathy Kinsella.
Obě spolubydlící z koleje tak učinily proto, aby se mohly setkat s THE BEATLES, kteří právě brali Ameriku útokem. Uvažovaly o možnosti, že se stanou brzy slavnými, když budou mít kapelu, ale ve skutečnosti chtěly vypadnout z vysoké školy. Jejich rodiče se jejich snaze pod vousy usmívali, ale děvčata to brala kupodivu zcela vážně. 
Přesvědčily další spolužačku, Sally Levy, aby se naučila hrát na bicí a doplnila jejich kytarové duo na skutečnou skupinu. (Pinky a Kathy učil na elektrické kytary Jeff Calhoun, který byl ve svých 15-ti letech považován za "zázračné dítě"). 
Počítaly, že dostanou skupinu až na profesionální úroveň a nemohlo to být nijak těžké, vzhledem k tomu, že v té době zde nepůsobily žádné ženské rock'n'rollové kapely, vyjma GOLDIE AND THE GINGERBREADS - které hrály v části Bostonu zvané "combat zone"("bojová zóna"). Zde byly všechny rabiátské bary, které Pinky a Kathy míjely s obavami.
Kathy Kinsella, spoluzakladatelka THE PANDORAS, později přemýšlela o začátcích skupiny a říká: "Tehdy v Bostonu nebylo mnoho místa pro nemužské kapely. Skutečně zapálení posluchači se točili kolem drsných skupin, složených z výjimečných instrumentalistů. Ti by dívčí soubor nikdy neposlouchali. V rámci našich představ jsme se rozhodly jít jinou cestou - stát se "čistou", nekonfliktní kapelou. Tento přístup se zdál tenkrát osvědčený. Ve skutečnosti jsme byly úspěšné pouze u jedenáctiletých chlapců". 
První vystoupení děvčatům zprostředkoval lokální diskžokej Arnie. Uvedl je ve svém pořadu "The Woo-Woo" v Ginsburgském rádiu WRKO. Stovky a stovky dětí stály kolem hudebního pódia a zíraly. Byla to katastrofa a to ze dvou důvodů. Za prvé, skupina neměla pokyny ke zpomalení či zrychlení písní nebo dokonce, aby skončila dříve nežli měla nazkoušeno - odposlechy neexistovaly. Za druhé, kvůli nervozitě THE PANDORAS zahájili svoji první píseň "Snake Walk" rychlostí sta mil za hodinu, což bylo rychleji, nežli jakákoli lidská bytost byla schopna hrát. 
Další jejich štace byla následující noci v Kreeger Auditoriu v MIT, kde Kathyin přítel, student MIT, jí pohrozil zabitím, jestliže jej skupina přivede do finančních nesnází.
Ve skutečnosti sehnat vystoupení, nebyl pro THE PANDORAS, žádný obtížný úkol. Manažer skupiny, Peter Bonfils, který se brzy vypracoval na profesionála pro styky s veřejností a jejich agent Dave LaCamera (Lordly & Dame), jim rezervoval každý hudební víkend všude po Nové Anglii, právě tak jako jednu noc týdně v Rathskellar v Kenmore Square. Během čtyř let se THE PANDORAS stali největší z lokálních skupin v Nové Anglii a dostali se i na stránky hudebních periodik.
V roce 1966 odešla Sally Levy a nahradila ji další studentka ze Simmons College Nancy DiMuro, schopná zpívající bubenice. Skupinu opustila také zakladatelka Pinky, provdala se a zanechala hudebního businessu. Její post zaplnila Michelle Marquis, výtečná kytaristka a zpěvačka, a Elysee Thierry, excelentní basistka. Skupina s rozšířením nástrojů získala mohutnější zvuk a mohla konečně provozovat pravověrnou rockovou muziku. 
Děvčata prováděla atraktivní show a brzy předskakovala takovým veličinám jako byl Neil Diamond (v Halifaxu v Novém Skotsku), THE BYRDS, THE LOVIN' SPOONFUL, THE KINGSMEN a GARY LEWIS AND THE PLAYBOYS (v Bostonu). Vystupovala dokonce s jazzmany Charlie Byrdem a Astrud Gilberto. 
Mezi další zajímavé akce patřily: koncert v Harvard Clubu v Bostonu (jako první rock'n'rollová kapela vůbec), vánoční vystoupení na Puerto Ricu, šestitýdenní angažmá v hotelu Sahara na Lake Tahoe, koncerty v Peppermint Lounge v New Yorku, atd. 
Kapela skončila svojí činnost v roce 1968. Poslední změnou v obsazení byl příchod doprovodné kytaristky Michelle "Kelly" Gifford. 
Kathy Kinsella vzpomíná: "Byly jsme něčím úplně novým. Většinou všude, kde jsme hrály - obzvlášť v začátcích - lidi jen přihlouple postávali kolem pódia, protože nikdy neviděli ženskou kapelu. Ale byly to báječné časy a kdybychom měly skutečně talent na psaní písní, mohly jsme tam ještě být." 


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek