Music archiv - Story kapel

Graham Parker

Graham ParkerGRAHAM PARKER(18.11.1950, Londýn, U.K.) - vcls, gtr
BRINSLEY SCHWARZ - gtr, sax, vcls
BOB ANDREWS - keyboards, vcls
ANDREW BODNAR - bas
STEVE GOULDING - drums
MARTIN BELMONT - gtr, vcls

GRAHAM PARKER & THE RUMOUR:
1. HOWLIN' WIND - Phonogram 1976
2. LIVE AT MARBLE ARCH (Live) - Phonogram 1976
3. HEAT TREATMENT - Vertigo 1976
4. STICK TO ME - Vertigo 1977
5. THE PARKERILLA (2LP Live) - Vertigo 1978
6. SQUEEZING OUT SPARKS - Vertigo 1979
7. LIVE SPARKS (Live) - Vertigo 1979
8. THE UP ESCALATOR - Stiff 1980
9. BEST OF GRAHAM PARKER AND THE RUMOUR - Polygram 1980

GRAHAM PARKER sólo:
1. ANOTHER GREY AREA - RCA 1982
2. THE REAL McCAW - RCA 1983
3. STEADY NERVES - Elektra 1985
4. MONA LISA' S SISTER - Demon 1988
5. HUMAN SOUL - RCA 1989
6. LIVE! ALONE IN AMERICA (Live) - Demon 1989
7. STRUCK BY LIGHTNING - RCA 1991
8. BURNING QUESTIONS - Capitol 1992
9. 12 HAUNTED EPISODES - Razor 1995

THE RUMOUR:
1. MAX - Vertigo 1977
2. FROGS, SPROUTS, CLOGS AND KRAUTS - Stiff 1979
3. PURITY OF ESSENCE - Stiff 1980
4. ESCAPE ARTIST - Stiff 1981

 

Anglický zpěvák a kytarista oblasti R&B, R&R a bílého soulu. Začínal se soulovými skupinami BLACK ROCKERS a DEEP CUT THREE. V první polovině 70.let žil mimo Anglii.
1975. Po návratu do Británie z ostrova Guernsey v souostroví Channel Islands, kde sbíral rajčata a přivykal drogám, se Parker prostřednictvím budoucího šéfa společnosti Stiff Records Davea Robinsona seznámí se skupinou THE RUMOUR (hrají v ní členové britských pub bandů DUCKS DE LUXE, BRINSLEY SCHWARZ a BONTEMPS ROULEZ), která se nakonec stane jeho doprovodnou kapelou. Parker posílá demo kazetu s původními R&B nahrávkami do klubu Hope&Anchor, nad kterým má Robinson malé studio.
1976. GRAHAM PARKER & THE RUMOUR podepisují smlouvu s firmou Phonogram Records. Vychází debutní singl "Silly Things" a muzikanti začínají britské turné se skupinou THIN LIZZY.
V produkci Nicka Lowea vychází první album HOWLIN' WIND. Kritika ho nadšeně uvítá a doprovází ho dobře přijaté vyprodané turné po klubech, prodá se ho však jen 30.000 exemplářů.
Oficiální pirátské album LIVE AT MARBLE ARCH skupině zajistí smlouvu s firmou Vertigo. Deska, které vyšlo jen 1000 výlisků, má mnoho pirátských vydání.
Na části třetí LP desky v průběhu jednoho roku, HEAT TREATMENT v produkci Roberta "Muff" Langea, se představuje dechová sekce. Desky se prodá 60.000 kusů.
1977. HEAT TREATMENT se v US žebříčku umístí na 169.místě. EP - THE PINK PARKER je Parkerovým prvním hitem v UK žebříčku singlů (na no.24). Hlavní skladba desky "Hold Back The Night" je cover verzí klasického disco hitu skupiny THE TRAMMPS a hraje v ní kytarista THIN LIZZY Brian Robertson. V USA vystoupí na 58.příčku hitparády.
Album STICK TO ME v produkci Lowea, obsahující 9 Parkerových skladeb, v USA končí na 125.místě. V UK se probojuje na 19.pozici.
V červenci THE RUMOUR vydávají své první LP bez Parkera - MAX.
1978. Píseň "Don' t Ask Me Questions" se v UK hitparádě dostává na 32.příčku a živé dvojalbum THE PARKERILLA - je na něm i vzpomínaná skladba - v UK vystoupí na no.14 a v USA na no.149.
GRAHAM PARKER & THE RUMOUR vystupují 15.července jako předskupina Boba Dylana na open-air koncertu na Blackbush Aerodome v Surrey.
1979. THE RUMOUR mají menší hit s cover verzí písně Duke Ellingtona "Do Nothing Till You Hear From Me". Podepisují smlouvu s firmou Stiff Records, zatímco Parker zůstává u firmy Vertigo a vydává singl "Frozen Years".
LP - SQUEEZING OUT SPARKS v produkci Jacka Nitzscheho, doposud nejuznávanější studiová nahrávka skupiny, v UK žebříčku obsazuje no.18 a prostřednictvím firmy Arista se umístí i v americkém žebříčku na no.40. Pomůže ji k tomu propagační album LIVE SPARKS, koncertní verze studiové desky.
GRAHAM PARKER & THE RUMOUR začínají velké americké turné se skupinou CHEAP TRICK, jehož součástí je i vyprodaný koncert v newyorské hale Palladium. Během turné Parker věnuje skladbu "Mercury Poisoning", zaměřenou proti firmě Mercury, šéfovi své nové nahrávací společnosti Arista.
THE RUMOUR bez Parkera vydávají na značce Stiff svoji druhou LP desku FROGS, SPROUTS, CLOGS AND KRAUTS.
Skladba "Emotional Traffic", vylisovaná na červeném, oranžovém a zeleném vinylu, je později přesunuta na B-stranu singlu, ale ani "Hard Enough To Show", se do žebříčku nedostává.
Singl "Issues" vychází na značce Stiff pod pseudonymem THE DUPLICATES.
1980. V dubnu Parker podepisuje smlouvu se značkou Stiff a vydává skladbu "Stupefaction" a album THE UP ESCALATOR v produkci Jimmyho Lovinea, na kterém se jako doprovodný vokalista objevuje Bruce Springsteen. LP vystupuje v UK na 11.místo a je Parkerovým největším úspěchem ve Velké Británii.
Vychází PURITY OF ESSENCE, třetí album skupiny THE RUMOUR, společně se singlem "My Little Red Book".
Skupina, už bez Andrewse, se odděluje od Parkera a po nahrání LP desky ESCAPE ARTIST s americkým zpěvákem a skladatelem Garlandem Jeffreysem, se rozpadne.
Parker vydává sci-fi knihu The Great Trouser Mystery.
1982. Vlastní balada "Temporary Beauty" obsazuje v UK no.50. Parkerovo debutní album ANOTHER GREY AREA, na značce RCA v produkci Jacka Douglase, v UK obsazuje 40.místo.
1983. LP deska THE REAL McCAW končí v US žebříčku na 59.příčce. Z ní vydaný singl "Life Gets Better" se zastavuje v USA na 94.místě.
1985. V dubnu Parker podepisuje smlouvu s firmou Elektra a vydává album STEADY NERVES, na kterém ho doprovází skupina THE SHOT (s Brinsleyem Schwarzem).
Skladba "Wake Up (Next To You)" se v US hitparádě umístí na no.39 a je Parkerovým jediným singlem v americké TOP40.
1986. V červnu se začíná evropské turné, na kterém ho doprovází Schwarz a Bodnar.
1988. Na koncertu v newyorské Madison Square Garden, při příležitosti 40.výročí založení firmy Atlantic, zpívá Bob Geldof Parkerovu skladbu s tématem potratu "You Can' t Be Too Strong" z LP - SQUEEZING OUT SPARKS.
Album THE MONA LISA' S SISTER vychází na značce Demon (v USA na RCA), když ji předtím odmítla svým redaktorem zmatená firma Atlantic. Nahrávání desky, která se v US žebříčku umístila na 77.místě, stálo 60.000 dolarů, což je méně než Parkerovo poslední video u firmy Elektra.
Parker začíná sólové akustické turné po USA na Rhode Island University.
1989. Vychází LP deska HUMAN SOUL, ale její komerční ohlas je téměř nulový.
1991. Firma RCA vydává album STRUCK BY LIGHTNING, na kterém hrají John Sebastian (foukací harmonika) a Garth Hudson (varhany a akordeon). Deska v UK propadla.
10.dubna je Graham Parker hostem TV programu společnosti NBC "Late Night With Letterman".
Devadesátá léta jsou pro Parkera jako zakletá. Pečlivě připravované koncerty jsou málo navštěvované a kvalitní desky nikdo nekupuje. Stává se interpretem balad a pomalu upadá v zapomnění.

Vladimír Svoboda 2005

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek