Music archiv - Ladies Story

Patti LaBelle

PATTI LaBELLE
Patti La Belle(vl.jm. Patricia Louise Holt,  24.5.1944,  Philadelphia, Pennsylvania, USA) - vcls 

 

PATTI LaBELLE AND THE BLUE BELLES: 
1. SWEETHEARTS OF THE APOLLO - Newton 1963
2. SLEIGHS BELLS, JINGLE BELLES - Newton 1963
3. ON STAGE - Parkway 1964
4. PATTI LaBELLE AND THE BLUE BELLES - Cameo 1964
5. OVER THE RAINBOW - Atlantic 1966
6. DREAMER - Atlantic 1967
7. GREATEST HITS - Trip 1971 
8. THE EARLY YEARS - Ace 1993
9. OVER THE RAINBOW: THE ATLANTIC YEARS 1965-1969 - Ichiban 1994

LA BELLE:
1. LA BELLE - WB 1971
2. MOONSHADOW - WB 1972
3. LA BELLE - RCA 1973
4. PRESSURE COOKIN' - RCA 1973
5. NIGHTBIRDS - Epic 1974
6. PHOENIX - Epic 1975
7. CHAMELEON - Epic 1976

PATTI LaBELLE sólově:
1. PATTI LaBELLE - Epic 1977
2. TASTY - Epic 1978
3. IT'S ALRIGHT WITH ME - Epic 1979
4. RELEASED - Epic 1980
5. BEST OF - Epic 1981
6. THE SPIRIT'S IN IT - Philadelphia International 1981
7. I'M IN LOVE AGAIN - Philadelphia International 1984
8. PATTI - Philadelphia International 1985
9. WINNER IN YOU - MCA 1986
10. BE YOURSELF - MCA 1989
11. CHRISTMAS ALBUM - MCA 1990
12. BURNIN' - MCA 1991
13. GEMS - MCA 1994  


Americká zpěvačka a herečka, jejíž trnitá cesta ke slávě vedla od gospelu, soulu a disko popu až k současné originální "černé hudbě pro dospělé".
1961. Patricia Holt zakládá v Philadelphii novou dívčí vokální skupinu THE BLUE BELLES, ve které jsou Nona Hendryx, Sarah Dash a Cindy Birdsong (Holt a Birdsong byly na střední škole členkami skupiny THE ORDETTES a Dash s Hendryx zpívaly s THE DEL CAPRIS). 
Společně absolvují místní vystoupení, která jim zabezpečuje promotér Bernard Montague. Ty vedou k jejich setkání s producentem Bobbym Martinem a prostřednictvím něho k podpisu smlouvy s novou značkou Newton Records. 
1962. Skladba "I Sold Me Heart To The Junkman", kterou pro Newton nejdříve bez úspěchu nahrála skupina THE FOUR SPORTSMEN, se poté, když Martin z originálu vymaže stopy se zpěvem a nahradí je vokály děvčat, vyšplhá v americkém žebříčku na 15.místo.
1963. Protože Patricia Holt ve skupině zpívá sóla, Martin ji vytáhne do popředí a stává se z ní Patti LaBelle. Po několika neúspěšných singlech se balada "Down The Aisle (The Wedding Songs)", která vychází pod jménem PATTI LaBELLE AND THE BLUE BELLES, dostává v US hitparádě na 37.příčku.
1964. Se skupinou podepisuje smlouvu značka Parkway Records - součást přední philadelphské nezávislé společnosti Cameo. Jejich verze standardní balady "You'll Never Walk Alone" z muzikálu "Carousel" (jen 3 měsíce předtím s ní vedla žebříček skupina GERRY & THE PEACEMAKERS), se vyšplhá v USA na no.34.
Další klasická balada, irská "Danny Boy (Londonderry Air)", obsazuje v americkém žebříčku 76.místo.
1965. Po roce nečinnosti soubor podepisuje smlouvu s firmou Atlantic a nahrává nový materiál. Skladba "All Or Nothing" se dostává v USA na no.68.
1966. 11.ledna dívky začínají krátké turné po Velké Británii v Cromwellian Clubu v Londýně. 
24.června v Greensboro v Severní Karolíně, startuje americké turné se 46 koncerty (jedno vystoupení denně), jehož se zúčastňují Otis Redding, SAM AND DAVE, Percy Sledge a jiní. 
Skladba "Take Me For A Little While" dosahuje v USA 89.místo. (Její cover verzi nahrává několik britských skupin včetně THE KOOBAS, kteří s ní neúspěšně atakují UK TOP 50, a oživí ji také kapela nahrávající u firmy Atlantic - VANILLA FUDGE). 
1967. V prosinci Cindy Birdsong odchází do skupiny THE SUPREMES na místo Florence Ballard. THE BLUE BELLES pokračují jako trio, když však na další hity nemají štěstí, od firmy Atlantic odcházejí.
1970. V období úpadku skupiny se její manažerkou stává britská expatriotka Vicki Wickham, která se s děvčaty poprvé potkala jako producentka britského televizního programu "Ready Steady Go!", ve kterém hostovala v době své propagační návštěvy v roce 1966. Název skupiny zkrátí na LA BELLE a její image a materiál přizpůsobí současnému trendu.
1971. Na základě nové smlouvy s firmou Warner Brothers, trio nahrává LP desku LA BELLE, jejíž recenze jsou příznivé, do žebříčku se však nedostává a to i přes to, že děvčata dělala předskupinu slavným THE WHO na jejich americkém turné. 
Úspěšnější je album GONNA TAKE A MIRACLE Laury Nyro - kolekce starých hitů skupiny, na kterém zpívají doprovodné vokály a které obsazuje v USA 46.pozici.
1972. Na druhé LP desce na značce Warner Brothers - MOONSHADOW, je autorkou šesti skladeb Nona Hendryx a zvuk skupiny se vyvinul směrem k uhlazenému rockově funkovému hybridu. Ani ta se však do žebříčku nedostane.
1973. Vystoupením v newyorském klubu Bottom Line skupina odhaluje své nové vizuální image: úzké, zářivě "skafandrovité" oblečení z lamé, připomínající populární lesklé kostýmy mnoha souborů, které v té době byly v britském žebříčku.
1974. LA BELLE podepisují smlouvu s firmou Epic a v New Orleansu nahrávají s producentem Allenem Toussaintem album NIGHTBIRDS, na kterém je doprovází kapela THE METERS. V USA vychází LP společně se singlem "Lady Marmalade", který se stává velkým klubovým a diskotékovým hitem.
1975. "Lady Marmalade" se svým charakteristickým, ve francouzštině zpívaným sborem "voules-vous coucher avec moi ce soir?", týden vede americkou hitparádu a její prodej překročí milionovou hranici. Jejími autory jsou Bob Crewe a Kenny Nolan (který, což je unikátní, složil i píseň, která "Lady Marmalade" sesadila s vrcholu žebříčku - "My Eyes Adored You" v podání Frankie Valliho).
NIGHTBIRDS se dostává v USA na 4.místo žebříčku a přináší skupině zlatou desku.
"Lady Marmalade" je jediným hitem souboru v UK, kde zakotvuje na no.17.
Skladba "What Can I Do For You?" dosahuje v USA 48.pozici a album PHOENIX spočine tamtéž na 44.místě. 
1976. Další album CHAMELEON obsazuje v USA pouze 94.příčku hitparády a skupina se rozpadá, přičemž Patti LaBelle a Nona Hendryx se začnou ubírat diametrálně odlišnými hudebními cestami. (Všechny tři zpěvačky postupně startují sólové kariéry, nejméně úspěšná je Sarah Dash).
1977. LaBelle zůstává u značky Epic a vydává sólové album PATTI LaBELLE, které se usazuje v USA na 62.místě hitparády. 
1978. Další LP deska TASTY skončí v US žebříčku na 129.příčce a signalizuje zpěvaččinu stagnaci.
1979. Album IT'S ALRIGHT WITH ME se horko-těžko dostane v USA na 145.pozici prodejnosti.
1980. Pattina poslední LP deska na značce Epic, RELEASED, obsazuje 114.místo amerického žebříčku a společnost umělkyni pouští k vodě.
1981. Zpěvačka podepisuje smlouvu s Gambleovou a Huffovou značkou Philadelphia International, avšak navzdory domácí podpoře (LaBelle stále žije v Philadelphii s manželem a třemi dětmi), se LP - THE SPIRIT'S IN IT v USA vyšplhá jen na no.156.
1982. 9.září má v Alvin Theater na Broadwayi premiéru gospelový muzikál Vinnetta Carolla "Your Arm's Too Short To Box With God", ve kterém hlavní úlohy hrají Patti LaBelle a Al Green. (Angažmá se z plánovaných 30-ti představení po nadšených recenzích rozšíří na 80). 
1984. Po dlouhé odmlce LaBelle, která má stále smlouvu se značkou Philadelphia International, vydává singl "If You Only Knew". Dosahuje v USA no.46. 
Pochází z alba I'M IN LOVE AGAIN, které obsazuje v americké hitparádě 40.místo a po 35-ti týdnech pobytu v žebříčku, se ho prodá přes půl milionu exemplářů, což znamená zlatou desku.
V dubnu Patti hostuje v duetu s Bobbym Womackem "Love Has Finally Come At Last", vybraném z jeho alba THE POET II, na značce Beverly Glen. Deska dosahuje v USA 88.místo.
V září se zpěvačka představuje ve filmu "A Soldier's Story", kde hraje v úloze Big Mary. 
1985. V květnu podepisuje smlouvu s firmou MCA Records a nahrává dvě skladby na soundtrack k filmu "Beverly Hills Cop" v hlavní roli s Eddiem Murphym. Na singlu vychází skladba "New Attitude", která v USA vyšplhá na 17.místo.
13.července vystupuje na koncertu Live Aid doma v Philadelphii. Její druhá nahrávka k filmu "Beverly Hills Cop" - "Stir It Up", obsazuje v US žebříčku no.41.
1986. Balada autorské dvojice Burt Bacharach/Carole Bayer Sager "On My Own" - dueto s Michaelem McDonaldem (nahrané v různých studiích a na různých pobřežích USA - LaBelle a McDonald se potkají až při natáčení americké televizní relace Johnnyho Carsona "Tonight Show", ve které píseň společně zpívají), tři týdny vede US hitparádu a v UK se dostává na 2.místo za novinku SPITTING IMAGE "The Chicken Song".
Album WINNER IN YOU, její první na značce MCA, na kterém je i vzpomínané dueto, také týden kraluje v americkém žebříčku a stává se platinovým. V UK obsazuje no.30.
Skladba "Oh, People", jejíž video natočili Godley a Creme, obsazuje v USA no.29 a v UK no.26.
LaBelle hraje hlavní roli v televizním filmu americké společnosti NBC "Unnatural Causes" a 1.prosince dostává cenu "Za zásluhy" od Philadelphského uměleckého svazu. Skladba "On My Own" je časopisem Billboard vyhlášena "Nejlepším černošským singlem". 
1987. Píseň "Something Special (Is Gonna Happen Tonight)" z filmu "Outrageous Fortune" (v hlavních rolích Bette Midler a Shelley Long), obsazuje v USA 50.příčku hitparády.
"Just The Facts", song, který napsali a produkovali Jimmy Jam a Terry Lewis do filmu "Dragnet" s Danem Aykroydem a Tomem Hanksem, je dalším hitem v US žebříčku "černošských" singlů na 33.místě. 
1989. LaBelle hraje Acid Queen v hvězdném představení rockové opery skupiny THE WHO "Tommy" v Universal Amphitheater v Universal City v Kalifornii, společně s Eltonem Johnem, Steve Winwoodem, Philem Collinsem a Billy Idolem.
Její hvězda stále stoupá. Nazpívá ústřední milostnou píseň "If You Asked Me To" do soundtracku k novému filmu o Jamesovi Bondovi "Licence To Kill", která obsazuje v USA no.79.
15.listopadu vyráží na rozsáhlé americké turné. Začíná se v Minneapolisu v Minnesotě, a končí se 11.března 1990 v New Yorku. Turné má podpořit její nedávno vydané album BE YOURSELF, na značce MCA. 
1990. 15.ledna na šesté výroční recepci CORE (Kongres rasové rovnoprávnosti) v Sheraton Centre v New Yorku, Patti LaBelle poctí cenou "Za celoživotní dílo".
V rámci svého současného turné zpěvačka vystupuje ve Fox Theater, v Atlantě v Georgii, s Jamesem Ingramem.
Firma Motown vydává "Forgotten Eyes", charitativní singl, na kterém se představuje 100 umělců včetně LaBelle. (Celkový výtěžek z desky jde organizaci Retinitis Pigmetosa International).
4.prosince je Patti LaBelle uvedena do "Dvorany slávy" a dostává bronzovou plaketu od Philadelphské hudební nadace.
1991. Začátkem roku nazpívá duet s country hvězdou Ronniem Milsapem "Love Certified" na jeho nejnovější album BACK TO THE GRINDSTONE.
Společně s Dionne Warwick a Lutherem Vandrossem uvádí 5.výroční předávání cen Soul Train Awards v Shrine Auditorium v Los Angeles.
6.dubna zpěvačka účinkuje v TV programu společnosti NBC "Bob Hope's Yellow Ribbon Party" na oslavu návratu amerických vojsk z Perského zálivu.
Firma GRP Records vydává album AM I COOL, OR WHAT?, na počest postavičky z kresleného seriálu, kocoura Garfielda, na kterém je i píseň "I Love It When I'm Naughty", kterou s úspěchem zpívá Patti. 
V devadesátých letech je Patti LaBelle již uznávanou americkou hvězdou a každé její nové album má dobré prodejní výsledky. Za svoji houževnatost, s kterou se přenesla přes roky zapomnění, si zajisté zaslouží obdiv všech milovníků dobré hudby. 

Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek