Music archiv - Ladies Story

Sandy Posey

SANDY POSEY
Sandy Posey (vl.jménem Martha Sharp, 18.6.1947,  Jasper, Alabama, USA) - vcl, piano, gtr

 

Alba + důležité kompilace: 
1. BORN A WOMAN - MGM 1966
2. SINGLE GIRL - MGM 1967
3. SANDY POSEY FEATURING I TAKE IT BACK - MGM 1967
4. THE BEST OF SANDY POSEY - MGM 1967
5. LOOKING AT YOU - MGM 1968
6. SANDY POSEY - MGM 1968
7. SANDY POSEY GOLDEN ARCHIVE SERIES - MGM 1970
8. WHY DON'T WE GO SOMEWHERE AND LOVE - Columbia 1972
9. THE BEST OF SANDY POSEY & SKEETER DAVIS - Gusto 1977
10. TENNESSEE ROSE - Audiograph 1983
11. THE CLASSIC GOLD OF SANDY POSEY - Original Gold 1994
12. SANDY POSEY THE BEST OF THE BEST - Gusto 1999
13. BORN TO BE HURT: THE ANTHOLOGY 1966-1982 - Raven 2002
14. AMERICAN COUNTRY BLUEGRASS - King 2002
15. 22 ALL TIME FAVORITES - King 2004


Narodila se jako Martha Sharp 18.června 1947 v městě Jasper v Alabamě. Ještě v teenagerském věku se přestěhovala do Memphisu v Tennessee, kde nastartovala kariéru ve zdejších hudebních studiích jako zpěvačka. Ujal se jí producent Chips Moman, který vytušil v křehké dívce s nevšedním hlasem nastávající hvězdu. Její velkou předností byl i nepřehlédnutelný skladatelský talent. Umělecké jméno - Sandy Posey, je zřejmě také jeho komerční tah. Sandy v roce 1966 podepsala nahrávací smlouvu s MGM Records a natočila svůj první singl "Kiss Me Goodnight"/"First Boy". Úspěch přišel se singlem "Born A Woman", který vystoupil v americké hitparádě na 12.místo. Stejně vysoko v US Top 20 vyšplhala také následující píseň "Single Girl" a mladá zpěvačka bodovala i ve Velké Británii. Obě skladby složila pod svým pravým jménem, čímž trošku zmátla dobovou kritiku. 
V roce 1966 byla Sandy Posey nominována na cenu Grammy a to ve dvou kategoriích: "Vocal Performance Female And Contemporary (R&R)" a "Solo Vocal Male Or Female".
V následujícím roce úspěchy pokračovaly a do US Top 40 pronikly také další Sandyiny skladby - "What A Woman In Love Won't Do", "Satin Pillows", "I Take It Back" a "Are You Never Coming Home". Zpěvačka získala i mezinárodní prestiž, když obdržela titul "South Africa's International Artist Of 1967".
Sandy Posey byla stále žádanější studiovou vokalistkou. Její hlas je ke slyšení například ve velkém hitu Percyho Sledge "When A Man Loves A Woman" a písních Elvise Presleye "Elvis's Gospel Songs", "Back In Memphis" nebo "Mama Like The Roses". S Elvisem se Sandy účastnila i řady jeho turné a vystoupila s ním na slavném koncertu v Las Vegas v roce 1969. 
Její sólová kariéra se v roce 1970 dostává do druhé fáze - od popu a rock'n'rollu se přiklonila ke country. Podepsala nahrávací smlouvu s Columbia Records a brzy měla na této značce celou řadu hitů. Vzpomeňme na vietnamskou válkou inspirovaný song "Bring Him Home Safely To Me", "Why Don't We Go Somewhere And Love" z roku 1975, "Happy Birthday Baby", "Don't" nebo "Losing Out To You". 
V roce 1976 Sandy Posey přešla ke značce Monument Records a později ke společnosti Warner Brothers, kde se uvedla úspěšným singlem "Born To Be With You", cover verzí oldie hitu THE CHORDETTES. Následovala pop medley "Love, Love, Love - Chapel Of Love" a další revival "The Best Things In My Life".
Posledním hitem Sandy Posey na značce Warner Brothers byla píseň "Love Is Sometime Easy" z roku 1979.
Roku 1980 se Sandy Posey nechala pokřtít a stala se "znovuzrozenou křesťankou". Jako součást countryového společenství viděla, jak je potřebné poskytovat křesťanské služby pro početné fanoušky country music, kteří navštěvovali nashvillská představení Fan Fair. Spolu s dalšími křesťany, rozvinula Sandy myšlenku spojit bohoslužbu s koncertem - "Sunday Mornin'Country" - pro křesťanské příznivce country hudby pod záštitou nově založené organizace "Music City Christian Fellowship". Její představení patřila, mezi ostatními křesťanskými country umělci, k těm nejlepším. 
V roce 1983 Sandy Posey vychází, na nezávislé značce Audiograph, její poslední sólové album TENNESSEE ROSE. Od té doby působí jako studiová "session" vokalistka, pokud občas nevyrazí na koncertní turné, doprovázená manželem Wade Cummingsem, známým to impresáriem Elvise Presleye. 
Hudební encyklopedie a prodejci popisují muziku Sandy Posey krkolomným termínem jako "Nashville Sound/Countrypolitan - Country Pop". Ve skutečnosti v zpěvaččině kariéře převažoval styl "countrypolitan". Tato skutečnost je přesvědčivým způsobem prezentována na jejím albu THE BEST OF THE BEST, vydaném v roce 1999. Tato kompilace shrnuje Sandyiny největší hity, z nichž významná část je neoddiskutovatelně "countrypolitanská".
Další podporou tohoto tvrzení je album vydané v roce 1977 - THE BEST OF SANDY POSEY AND SKEETER DAVIS - kde plody Sandyiny práce spočívají ve spojení s další "countrypolitan" osobností - zpěvačkou Skeeter Davis. 
Sandy Posey - fanoušci countrypolitan music ti děkují za impozantní příspěvek k žánru, který jim přináší to největší potěšení! 


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek