Music archiv - Story kapel

Quicksilver Messenger Service

CASEY SONOBAN - drums A
SKIP SPENCE - gtr, vcls A
GARY DUNCAN (vl.jm.Gary Grubb, 1946, San Diego, USA) - gtr, vcls B C E F G H I
JOHN CIPOLLINA (1943, Berkeley, USA) - gtr A B C D E F
DAVID FREIBERG (1938, Boston, USA) - bas, vcls A B C D E F G
GREG ELMORE (1946, San Diego, USA) - drums B C D E F G H I
JIM MURRAY - harm, vcls A B
DINO VALENTI (vl.jm.Chester Powers) - gtr, vcls E F G H I
QuicksilverNICKY HOPKINS - piano D E
JOSÉ REYES - perc, keyboards, vcls
MARK NAFTALIN - keyboards F G
MARK RYAN - bas H
CHUCK STEAKS - keyboards H
JOHN NICHOLAS - bas
HAROLD ACEVES - drums
BOB HOGAN - keyboards
BOB FLURIE - bas
SKIP OLSEN - bas I
MICHAEL W.LEWIS - keyboards I
SAMMY PIAZZA – drums

Alba + důležité kompilace:
1. (A)LIVE IN SAN JOSE - Capitol 1966
2. (A)LIVE IN SAN FRANCISCO - Capitol 1968
3. (C)QUICKSILVER MESSENGER SERVICE - Capitol 1968
4. (C)HAPPY TRAILS - Capitol 1969
5. (D)SHADY GROVE - Capitol 1969
6. (E)JUST FOR LOVE - Capitol 1970
7. (F)WHAT ABOUT ME? - Capitol 1971
8. (H)QUICKSILVER - Capitol 1971
9. (H)COMIN'THRU - Capitol 1972
10. (I)SOLID SILVER - Capitol 1975
11. (-)BEST OF - Capitol 1976
12. (-)HIT ROAD (Kompilace) - EMI 1976
13. (-)ANTHOLOGY (2LP Kompilace) - Capitol 1978
14. MAIDEN OF THE CANCER MOON - Live 1968 - Psycho 1983
15. PEACE BY PIECE - Capitol 1987
16. SONS OF MERCURY 1969-75 (2CD Kompilace) - 1991
17. THE ULTIMATE JOURNEY 1967-70 (Kompilace) - S.F.M. 1993
18. SHAPE SHIFTER (2CD Kompilace) - S.F.M. 1994

Singly:
1. Pride Of Man/Dino's Song - Capitol 1967
2. Stand By Me/Bears - Capitol 1967
3. Who Do You Love?/What Do You Love? - Capitol 1968
4. Holy Moly/Words Can't Say - Capitol 1968
5. Shady Grove/Three Or Four Feet From Home - Capitol 1969
6. Fresh Air/Freeway Flyer - Capitol 1969
7. What About Me?/Good Old Rock And Roll - Capitol 1969
8. Hope/I Found Love - Capitol 1969
9. Doin'Time In The USA/Changes - Capitol 1972

 

V roce 1964 skupinu zakládají v San Francisku Murray, Cipollina, Freiberg a Sonoban. Nazvou ji bombastickým jménem QUICKSILVERP MESSENGER SERVICE (někdy používají jen zkrácené QUICKSILVER), podle jedné slavné dopravní a poštovní společnosti, známé z westernů. Při počátečních zkouškách v klubu Matrix, se ve skupině krátce zjeví Skip Spence. Sólovým zpěvákem je zpočátku Dino Valenti, avšak po protidrogovém zátahu a následném zatčení se z hudební scény rychle vytratí. (V roce 1968 vychází u firmy Epic jeho sólové album GET TOGETHER se skladbami, které napsal právě ve vězení).
1965. Do nové sestavy nastupuje Elmore a Duncan, oba bývalí členové sandiegské skupiny THE BROGUES. Po několikaměsíčním zkoušení ve sklepení se odvažují vystupovat na veřejnosti. Stejně jako spříznění THE GRATEFUL DEAD, hrají instrumentálně orientovanou hudbu, plnou dlouhých improvizací. Virtuózní kytarové duely mezi Cipollinou a Duncanem se stávají vyhledávanou atrakcí.
1967. V lednu se zúčastňují festivalu "Human Be-In" na Polo Fields v Gate Parku v San Francisku, společně s JEFFERSON AIRPLANE a BIG BROTHERS & THE HOLDING COMPANY. V červnu vystupují na Monterey International Pop Festival. Skupina, jejíž koncerty se časem stávají v San Francisku shromaždištěm rozvětvené komunity hippies (75 vystoupení v Avalon Ballroom), se objeví v kultovním filmu o hnutí hippies "Revolution", ve kterém hraje dvě skladby. První z nich je "Codine" od jiné sanfranciské skupiny THE CHARLATANS, kde exceluje Duncan nejen jako kytarista, ale i jako výtečný zpěvák. Druhý song "Babe,I'm Gonna Leave You" udivuje skvělou kytarovou prací. Murray odchází na Havaj, kde studuje hru na sitár. Kapela podepisuje smlouvu s firmou Capitol Records. Je jednou z posledních skupin z oblasti Bay Area, která uzavírá nahrávací smlouvu a čeká, až Capitol přistoupí na všechny její podmínky.
1968. Debutová deska, nesoucí název skupiny, v důsledku absence výrazného zpěváka silná v instrumentálních pasážích, obsazuje v USA 63.místo hitparády. Obsahuje coververzi Bo Didleyho písně "Gold And Silver", s melodickými kytarami a neméně ambiciózní skladby "The Fool", "Light Your Windows" a "Dino's Song".
QUICKSILVER MESSENGER SERVICE vystupují na dvoudenním Newport Festivalu v Costa Mese v Kalifornii.
1969. Duncan opouští soubor a odjíždí do New Yorku, kde začíná zkoušet s Dino Valentim v nově vznikající skupině THE OUTLAWS. Vychází LP - HAPPY TRAILS, obsahující živé vystoupení z Filmore East a West s kytarovými improvizacemi Cipolliny a Duncana ve skladbách "Who Do You Love? Part1 And Part2" a "Mona". Deska má neuvěřitelnou atmosféru a stala se základním kamenem hudebního stylu nazývaného acid-rock. Mnoho kritiků ji považuje za vůbec nejlepší psychedelické album, které kdy vyšlo. V USA se umísťuje na 27.místě prodejnosti. Aby se zabránilo rozpadu zbylé trojice, na jistý čas do ní nastupuje klavírista Nicky Hopkins(ex JEFF BECK GROUP, THE STEVE MILLER BAND). Z LP je na singl vybrána skladba "Who Do You Love?" ve zkrácené formě a v US žebříčku končí na 91.místě. Skupina s Hopkinsem nahrává album SHADY GROVE, jež končí na 25.místě americké hitparády. Opět se jedná o výjimečné dílo v oblasti kalifornské psychedelie. Nicky Hopkins je jednoznačným přínosem pro kapelu a jeho virtuózní klávesy ve skladbách "Joseph's Coat" a "Edward The Mad Shirt Grinder" jsou nedostižné. Velmi působivé jsou ospale pomalé kompozice "Flute Song" a "Flashing Lonesome" s typicky acidickou atmosférou. Sentiment písně "Let's Quit The Pressures Of City Living For Greener Pastures", podtrhuje sugestivní text plný hippie poetiky.
1970. Dino Valenti se vrací nastálo a po silvestrovském koncertu se ke skupině připojuje i Duncan. V červenci Hopkins končí a vrací se do Anglie, kde začíná studiovou spolupráci s THE ROLLING STONES. Krátce ho nahrazuje klávesista a percusionista José Reyes, poté natrvalo Mark Naftalin(ex THE PAUL BUTTERFIELD BLUES BAND).
LP - JUST FOR LOVE, nahraná na Havaji, se vyznačuje posunem k vokálnějšímu stylu. Skupina ztrácí některé své skalní fanoušky, ale deska není v žádném případě špatná. Dvoudílná skladba "Wolf Run" demonstruje Valentiho nevšední pěvecký talent. Dvě klasické "drogové" písně "Fresh Air" a "Gone Again" určitě nezklamou očekávání, stejně tak milostné Valentiho balady "Baby, Baby" a "Long Haired Lady" mají vysoký standard. Album v US žebříčku vystupuje na no.27. Singl "Fresh Air" je největším hitovým úspěchem skupiny, když se v hitparádě propracuje na 49.místo.
Cipollina, zklamaný novým směřováním skupiny s dominujícím Valentim, (na desce má pouze instrumentálku "Local Colour"), odchází a produkuje sólové album Jima Murraye, jehož nahrávání a následná sessions vyústí k založení nové kapely COPPERHEAD (Jim Murray - vcls, gtr, sitár, John Cipollina - gtr, Nicky Hopkins - keyboards). V roce 1973 tato ostudně nedoceněná skupina vydává u firmy RCA jediné album, jež obsahuje tyto skladby: "Roller Derby Star", "Kibitzer", "Spin Spin", "Wang Dang Do" a excelentní "Making A Monster".
1971. LP - WHAT ABOUT ME? dosahuje v US žebříčku 26.místo a z ní vybraná titulní skladba (později ji převezme skupina MOVING HEARTS), v USA končí na kulaté 100.pozici. V červenci Freiberga zatknou pro přechovávání drog. Dostane 5.000 dolarů pokuty a 2 měsíce vězení. Na postu baskytaristy ho nahrazuje Mark Ryan(ex COUNTRY JOE AND THE FISH). Freiberg po odpykání trestu nejdříve pomáhá nahrávat sólovou desku Mickey Hartovi s názvem ROLLING THUNDER, poté nastupuje do skupiny JEFFERSON AIRPLANE. Naftalin odchází a jako nový klávesista je angažován Chuck Steaks. LP - QUICKSILVER se v americkém žebříčku zastavuje na 114.místě.
1972. LP - COMIN'THRU v USA obsazuje pouze no.134. Skupina má v plánu hrát ve Velké Británii, ale po sérii koncertů "na ukončení činnosti" v San Francisku, se rozchází.
Živé trojalbum LAST DAYS OF THE FILMORE, obsahující i tři nahrávky QUICKSILVER MESSENGER SERVICE, se v USA dostává na 40.místo.
1973. Skupina stále ještě existuje, ale prakticky nevyvíjí žádnou činnost. Kompilační dvojalbum ANTHOLOGY v USA uvízne na no.108. Ryan odchází a členem skupiny se stává baskytarista John Nicholas(ex IT'S A BEAUTIFUL DAY).
1974. Šestičlenná sestava skupiny si udržuje slabou koncertní aktivitu a nenahrává. Novými členy jsou Harold Aceves(drums), Bob Hogan(keyboards) a Bob Flurie(bas), ze staré sestavy Duncan, Elmore a Valenti.
1975. Další změna v obsazení: Valenti, Duncan a Elmore se spojují s baskytaristou Skipem Olsenem a klávesistou Michaelem W.Lewisem a společně nahrávají album SOLID SILVER, které v US žebříčku končí na 89.příčce. Po něm se skupina definitivně rozpadne.
1987. Gary Duncan oživí název QUICKSILVER MESSENGER SERVICE na LP - PEACE BY PIECE, ale odezva je takřka nulová.
29.května 1989 umírá zakládající člen QUICKSILVER MESSENGER SERVICE John Cipollina, který již od narození trpěl chronickým astmatem, na rozedmu plic. Tento legendární kytarista a "poslední hippie", jak sám sebe často nazýval, nikdy nepověsil hudbu na hřebík a v průběhu let 1973-1988 nahrál 4 sólová alba a pravidelně hrál na všech koncertech, kde vystupovali jeho vrstevníci z doby "sanfranciské zlaté éry".
16.června Freiberg, Duncan, Elmore, Peter Albin, Spencer Dryden, Robert Hunter, Pete Sears, Mickey Hart, Bob Wier, skupina HUEY LEWIS & THE NEWS a další se zúčastní koncertu na jeho počest ve Filmore West v San Francisku.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek