Music archiv - Story kapel

Leon Russell

LEON RUSSELL - vcls, piano, gtr
(vl.jménem Hank Wilson, 1941, Lawton, Oklahoma)

.Alba + důležité kompilace:
1. LEON RUSSELL - Shelter 1970
2. LEON RUSSELL AND THE SHELTER PEOPLE - Shelter 1971
Russel Leon3. CARNEY - Shelter 1972
4. HANK WILSON'S BACK - Shelter 1973
5. LEON LIVE (3LP Live) - Shelter 1973
6. STOP ALL THAT JAZZ - Shelter 1974
7. LIVE IN JAPAN - Shelter 1975
8. LOOKING BACK - Shelter 1975
9. WILL O'THE WISP - Shelter 1975
10. PARADISE ALBUM - Paradise 1977
11. BEST OF LEON RUSSELL (Kompilace) - Shelter 1977
12. AMERICANA - Paradise 1978
13. LIFE AND LOVE - Paradise 1979
14. HANK WILSON VOL.2 - Paradise 1984
15. SOLID STATE - Paradise 1984
16. ANYTHING WILL HAPPEN - Virgin 1992

THE ASYLUM CHOIR
1. LOOK INSIDE THE ASYLUM CHOIR - Smash 1968
2. THE ASYLUM CHOIR II. - Shelter 1972


LEON & MARY RUSSELL
1. THE WEDDING ALBUM - Paradise 1976
2. MAKE LOVE TO THE MUSIC - Paradise 1977

LEON RUSSELL WITH WILLIE NELSON
1. ONE FOR THE ROAD (2LP) - CBS 1979

LEON RUSSELL AND THE NEW GRASS REVIVAL
THE LIVE ALBUM - Paradise 1981

Leon Russell, který už jako dítě všechny ohromoval svojí hrou na klavír a trubku a jako patnáctiletý založil vlastní skupinu (aby mohl dostat práci v nočním klubu v oklahomské Tulse, zatajil svůj skutečný věk, v klubu hrál s hostujícím Ronniem Hawkinsem a Jerry Lee Lewisem), se v roce 1958 stěhuje do Los Angeles. Když se mu opět podaří přidat si roky, pustí se na dráhu profesionálního studiového hudebníka. James Burton ho učí hrát na kytaru a jeho spoluhráči ve studiu jsou Glen Campbell, Dorsey Burnette a další osobnosti.
1962. Stává se řádným členem studiové hráčské sestavy, která se podílela na hudebním projektu Phila Spectora s názvem "Wall Of Sound", hraje v úspěšných skladbách skupin THE CRYSTALS, BOB B.SOX & THE BLUE JEANS a dalších, přičemž občas používá umělecké jméno Russell Bridges. Zahraje si i na singlu "A Taste Of Honey" od Herba Alperta a malé desce skupiny THE BYRDS "Mr.Tambourine Man".
1965. Začíná v gramofonové společnosti Liberty Records aranžovat pro skupinu GARY LEWIS & THE PLAYBOYS a za skladbu "This Diamond Ring", Lewisův první singl, získává zlatou desku.
1966. Russellova vlastní nahrávací kariéra se nezačíná nejšťastněji, jeho singl vydaný na základě jednorázové smlouvy s gramofirmou A&M Records nevzbudí větší pozornost.
1967. Vybuduje si nahrávací studio a v rámci své práce studiového hudebníka hraje mimo jiné na sólovém albu bývalého člena kapely THE BYRDS Genea Clarka a pro skupinu HARPER'S BIZZARE aranžuje album FEELIN' GROOVY.
1968. Russell se kvůli natočení psychedelického alba LOOK INSIDE THE ASYLUM CHOIR dává dohromady s multiinstrumentalistou Marcem Bennem (vcls, gtr, drums). LP desku vydanou ve firmě Smash Records, patřící gramofonové společnosti Mercury Records, příjme hudební kritika kladně, nezaznamená však obchodní úspěch.
Russell vystupuje v rámci turné DELANEY & BONNIE AND FRIENDS a zde si ho všimne manažer Joe Cockera Denny Cordell. Cockerovo druhé album JOE COCKER!, nahrají v Russellově studiu. Obsahuje skladbu "Delta Lady", kterou Russell původně napsal pro Ritu Coolidge a umísťuje se v UK na no.10, v USA na no.69.
1969. Russellova skupina THE ASYLUM CHOIR, nazvaná podle své první LP desky, nahrává druhé album, ale firma Smash Records ho odmítne vydat. Cordell Russellovi navrhuje, aby s ním nahrával ve Velké Británii. Práce ve studiu se vydaří a oba se vracejí do Kalifornie, aby zde album dotáhli a založili vlastní nahrávací značku Shelter Records.
1970. Russell s pomocí Cordella organizuje různorodou směs 21 hudebníků(!), kteří s Cockerem budou vystupovat pod názvem MAD DOGS AND ENGLISHMEN. Stejnojmenné turné po USA znamená 65 koncertů za 75 dní a Cocker je po něm tak vyčerpaný, že se na čas stahuje do ústraní. Russellův kvalitní výkon na těchto živých vystoupeních si získá obdivovatele, na čemž staví první deska firmy Shelter Records LEON RUSSELL. Album se v USA umístí na no.60. (Během roku hraje i s Bobem Dylanem, THE ROLLING STONES a Ericem Claptonem).
22.ledna 1971 má v Londýně premiéru film "Mad Dogs And Englishmen", dokumentárním způsobem zachycující stejnojmenné turné, ve kterém Russellovi připadne důležitá úloha.
Album LEON RUSSELL AND THE SHELTER PEOPLE, nahrané v roce 1970, se v USA vyšplhá na 17.místo žebříčku, získá zlatou desku a v UK obsadí 29.místo - jde o jeho jediný průnik do britské hitparády.
Russell účinkuje na Harrisonově "Koncertu pro Bangladéš" v newyorkském sále Madison Square Garden.
1972. Umělec odkoupí od firmy Smash Records nahrávku alba THE ASYLUM CHOIR II. LP deska vydaná společností Shelter v USA dosáhne na 70.příčku žebříčku.
CARNEY je Russellovým nejúspěšnějším albem, 4 týdny boduje na no.2 amerického žebříčku, 35 týdnů se udrží v hitparádě a získá zlatou desku.
Singl "Tight Rope", převzatý z tohoto alba, v USA vyšplhá na 11.místo prodeje.
1973. Koncertní trojalbum LEON LIVE, nahrané v Long Beach Arena v Kalifornii za přítomnosti 70-ti tisícového publika, obsadí v USA 9.místo a získá další zlatou desku. Skladba "Queen Of The Roller Derby", ze živého alba, v USA postoupí na no.89.
Singl "Roll In My Sweet Baby's Arms, I'm So Lonesome", jehož A stranu nazpíval interpret uvedený jako Hank Wilson, se v USA umístí na 78.pozici. Obě skladby pocházejí z Russellova country alba HANK WILSON'S BACK, které využívá Russellův "pseudonym" (jde ve skutečnosti o jeho pravé jméno) a které se v USA dostane na no.28. Ve firmě Shelter Records vyjde i album jeho budoucí ženy Mary McCreary BUTTERFLIES IN HEAVEN.
1974. Russellův revival skladby Tima Hardina "If I Were A Carpenter", se v USA umístí na 73.místě.
Album STOP ALL THAT JAZZ prorazí v US hitparádě na 34.příčku.
1975. Firma Shelter vydává album LOOKING BACK, obsahující Russellovy nahrávky z roku 1966.
LP - WILL O'THE WISP v USA obsadí no.30 a stává se Russellovou čtvrtou zlatou deskou. Skladba "Lady Blues", převzatá z tohoto LP, v USA boduje na 14.místě hitparády.
1976. Singl "Back To The Island" v USA postoupí na 53.místo. Russell si bere za ženu Mary McCreary (zpěvačku ze skupiny LITTLE SISTER, která vznikla po rozpadu formace SLY & THE FAMILY STONE). Zároveň přerušuje svoje závazky s firmou Shelter Records a zakládá novou značku Paradise Records.
LP deska - THE WEDDING ALBUM, kterou nahrál společně s manželkou, se v USA vyšplhá na 34.pozici prodeje.
Singl "Rainbow In Your Eyes", nahraný Leonem a Marry Russell a vydaný firmou Paradise, se v USA umístí na no.52. (Jde o Russellův poslední singl, kterému se podaří proniknout do hitparády).
1977. Kompilační album firmy Shelter, nazvané BEST OF LEON RUSSELL, v USA dosáhne na 40.příčku žebříčku a opět získává zlato.
Russellova skladba "This Masquerade", v úspěšné verzi George Bensona, získává cenu Grammy a titul "Deska roku 1976".
Další album nahrané s Mary Russell s názvem MAKE LOVE TO THE MUSIC, v USA vystoupí na no.142.
1978. Sólová deska AMERICANA obsadí v USA 115.místo prodeje.
1979. Russell se na dvojalbu ONE FOR THE ROAD, které nahrál s Willie Nelsonem na značce CBS, vrací ke svým country-rockovým kořenům. Deska v USA boduje na 25.místě hitparády a získá další zlaté ocenění.
1981. LP - THE LIVE ALBUM, které Russell nahrál s bluesgrassovou kapelou THE NEW GRASS REVIVAL, nepřekoná v USA no.187 a je jeho posledním albem v žebříčcích.
1991. Po deseti letech, kdy nebylo o Russellovi nic slyšet, začíná pracovat na novém projektu, který produkuje Bruce Hornsby. Výsledkem je album ANYTHING WILL HAPPEN, které však nenaplnilo očekávání.
Leon Russell se navždy zapsal do análů hudby jako významný zpěvák, skladatel, pianista, producent, kytarista a trumpetista širokého stylového záběru - rock, country, blues, gospel i soul. Na jeho albech se vystřídala řada slavných muzikantů - Joe Cocker, Eric Clapton, George Harrison, J.J.Cale, Steve Winwood, Bill Wyman a mnoho dalších.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek