Music archiv - Story kapel

Bob Seger

BOB SEGER
(6.5.1945, Dearborn, Michigan, USA)  - vcls, gtr, piano, keyboards

Bob Seger.Alba + důležité kompilace:
1. RAMBLIN' GAMBLIN' MAN - Capitol 1969
2. NOAH - Capitol 1970
3. MONGREL - Capitol 1970
4. BRAND NEW MORNING - Capitol 1971
5. SMOKIN' O.P.'s - Reprise 1972
6. BACK IN '72 - Reprise 1973
7. SEVEN/CONTRASTS - Reprise 1974
8. BEAUTIFUL LOSER - Capitol 1975
9. LIVE BULLET (2LP Live) - Capitol 1976
10. NIGHT MOVES - Capitol 1977
11. STRANGER IN THE TOWN - Capitol 1978
12. AGAINST THE WIND - Capitol 1980
13. NINE TONIGHT (2LP Live) - Capitol 1981
14. THE DISTANCE - Capitol 1982
15. LIKE A ROCK - Capitol 1986
16. SCOUNDREL DAYS - Capitol 1988
17. THE FIRE INSIDE - Capitol 1991
18. GREATEST HITS - Capitol 1994
19. IT'S A MYSTERY - Capitol 1995

Americký zpěvák, skladatel, kytarista a pianista, stylově vycházející z rocku a R&B. Největší úspěchy zaznamenal v 80.letech, kdy svůj styl zjemnil a částečně přešel ke country-rocku.
Bob Seger se narodil 6.května 1945 v městečku Dearborn v Michiganu. Jeho otec, talentovaný klarinetista, byl vedoucím 13-ti členného souboru STEWART SEGER ORCHESTRA, který byl poválečným tahákem nedalekého zábavního střediska Walled Lake. Bob, jež jeho vlohy podědil, natočil ve studiu Maxe Crooka (hrál ve slavné skladbě "Runaway" Dela Shannona známé sólo na musitron), vlastní skladbu "The Lonely". Tu jedné noci v roce 1961 pustil jeho přítel-diskžokej na stanici W-PAG v michiganském Ann Arbor, a stal se z ní lokální hit.
Na střední škole vedl rockové trio THE DECIBELS, které mimo něho tvořili ještě Eddie "Punch" Andrews a Dave Leone. Později se stal v Ann Arbor řádným členem skupiny THE TOWN CRIERS, aby se jako klávesista přidal k formaci DOUG BROWN & THE OMENS, jež byla nejvýznamnější kapelou ve městě.
Společně se zpěvákem Brownem začali skládat písně a na objednávku místního hitmakera Dela Shannona, který se stal jejich vydavatelem, nahráli několik demo snímků. Jednu z jejich písní nahrála další lokální skupina THE MUSHROOMS se sólovým zpěvákem Glennem Freyem.
1966. Skupina DOUG BROWN & THE OMENS pod pseudonymem THE BEACH BUMS nahrává na značce Are You Kidding Me? singl "The Ballad Of The Yellow Beret" (parodii na jedničku Barryho Sadlera v US hitparádě "The Ballad Of The Green Berets"). Tímto žertíkem si získají mezi spolužáky na střední škole velkou popularitu, ale když jim Sadler pošle telegram, ve kterém vyhrožuje soudem, skladbu stáhnou.
Výsledkem studiové práce s náklady 1.200 dolarů je singl "East Side Story", Segerova první deska pod vlastním jménem: interpreti jsou uvedeni jako BOB SEGER & THE LAST HEARD (jde o torzo skupiny THE OMENS).
Singl dosáhne na značce Hideout Records z Detroitu slušný úspěch (prodá se ho přes 50.000 kopií) a do celostátní distribuce ho přebírá, stejně jako další Segerovu malou desku "Persecution Smith", společnost Cameo.
Cameo vyplatí Segerovu smlouvu a vydává rockovou skladbu s motivem vánoc "Sock It To Me, Santa".
1967. BOB SEGER & THE LAST HEARD pokračují v nahrávání pro Cameo. Vydávají singly "Vagrant Winter" a "Heavy Music Parts 1&2", z nichž druhý se stává v Detroitu úspěšným hitem, úspěch v celostátním měřítku jim překazí jen náhlý krach firmy Cameo.
Doug Brown od Segera odchází, neboť chce dělat vlastní hudbu. "Punch" Andrews, který produkoval singl "Heavy Music", se stává Segerovým manažerem.
1968. Seger mění název kapely na THE BOB SEGER SYSTEM a navzdory výhodnější nabídce Motownu, podepíše smlouvu se společností Capitol Records.
První singl na značce Capitol, tvrdá rocková protiválečná skladba s názvem "2+2=?", se prodává pouze v Michiganu.
1969. Další singl, "Ramblin' Gamblin' Man", se na 17.místě stává Segerovým prvním úspěšným průlomem do americké celostátní hitparády.
Debutní album RAMBLIN' GAMBLIN' MAN, nazvané podle malé desky, v USA obsadí 62.příčku žebříčku. Vyňatý singl "Ivory" se v US hitparádě dostane na no.97.
1970. Po dokončení práce na druhé LP desce nazvané NOAH, Seger skupinu THE SYSTEM (ve které dochází stále častěji ke sporům) rozpouští a oznamuje, že na rok odchází z hudebního businessu a vrací se na školu. (Do školy nastoupí, ale nevydrží v ní). Albu se nepodaří proniknout do žebříčku.
Skladba "Lucifer", z této desky, se však v USA umístí na 84.místě.
Album MONGREL, nahrané po krátké přestávce s novými hudebníky, se v USA vyšplhá na no.171.
1971. Seger bez kapely nahrává stylem zpěvák/skladatel akustické nové album BRAND NEW MORNING, které se špatně prodává.
Experimentuje s novou skupinou nazvanou STK, ve které zpívá i oklahomské duo Dave Teegarden a Skip "Van Winkle" Knape. STK jsou neúspěšní, ale z jejich členů se vytváří jádro Segerovy nové koncertní kapely.
Singl "Looking Back" v USA dosáhne no.96, načež Seger odchází od společnosti Capitol. Společně s Andrewsem zakládá firmu Palladium Records, která podepíše kontrakt se společností Warner/Reprise.
1972. Skladba "If I Were A Carpenter", převzatá z repertoáru Tima Hardina, obsadí v USA 76.příčku hitparády. Pochází z prvního alba na značce Palladium SMOKIN' O.P.'s (O.P.'s je zkratkou pro "Other People's Cigarettes - cigarety cizích lidí"), které v USA postoupí na 180.místo a přináší i přepracovanou verzi skladby "Heavy Music".
1973. LP deska BACK IN '72, částečně nahraná ve studiu Muscle Shoals v Alabamě, na které si kromě jiných hostí zahraje i J.J.Cale, v americkém žebříčku nepřekoná no.188.
1974. Singl "Get Out Of Denver" v USA dosáhne 80.místo. Skladba, kterou později ve Velké Británii oživí Dave Edmunds a skupina EDDIE & THE HOT RODS, je převzatá z alba SEVEN/CONTRASTS, které se neprobojuje do žebříčku.
1975. Poté, co společnost Warner/Reprise odmítne album BEAUTIFUL LOSER, Seger podepisuje novou smlouvu s firmou Capitol. Na této značce LP deska dosáhne v USA no.131.
Píseň "Katmandu", z tohoto alba, v US hitparádě obsazuje 43.místo (v Detroitu se probojuje mezi 10 nejúspěšnějších hitů).
Seger s nově reformovanou doprovodnou skupinou THE SILVER BULLET BAND, ve které hrají Drew Abbott(gtr), Robyn Robbins(keyboards), Alto Reed(sax), Chris Campbell(bas) a Charlie Allen Martin(drums), vyráží na turné po USA. (V dalších letech se bude složení skupiny často měnit, jediným trvalým členem je Campbell. Jako první odejde po zranění, které utrpěl při dopravní nehodě, bubeník Martin, vystřídá ho Teegarden, jež hrál se Segerem ve skupině STK).
1976. První dlouhohrající deskou, na které figuruje formace THE SILVER BULLET BAND, je živé dvojalbum LIVE BULLET, nahrané na koncertě v detroitské Cobo Hall v době turné v předešlém roce. V USA se probojuje na no.34 a po dobu 140-ti týdenního pobytu v žebříčku, se ho prodá přes milion výlisků.
"Nutbush City Limits", živá cover verze hitu Ikeho & Tiny Turnerových, převzatá z dvojalba, v USA dosáhne no.69.
1977. 23.ledna Bob Seger vystupuje v Tampě na Floridě. Jako předskupina s ním koncertuje THE PATTI SMITH GROUP, po zbytek turné však přijde o svou hvězdu, neboť Patti spadne z pódia a vážně se zraní.
Album NIGHT MOVES, na kterém hraje na A-straně skupina THE SILVER BULLET BAND a na B-straně formace THE MUSCLE SHOALS RHYTHM SECTION, se v USA vyšvihne na 8.místo a získá Segerovi druhou platinovou desku za sebou. Titulní skladba z alba se dostává v US žebříčku na 4.pozici.
Píseň "Mainstreet", převzatá rovněž z alba NIGHT MOVES, v USA obsadí no.24. Další titul z LP desky "Rock'n'Roll Never Forgets", se v USA dostane na 41.místo.
1978. Vychází rok připravované album STRANGER IN THE TOWN a v americké hitparádě obsazuje 4.příčku. Jde o zpěvákovu třetí dlouhohrající desku, které se prodá přes milion výlisků, a v US žebříčku se udrží přes dva roky. Na 31.místě zároveň znamená Segerovu premiéru v britském žebříčku.
Na albu hraje jak THE SILVER BULLET BAND, tak i THE MUSCLE SHOALS RHYTHM SECTION a jako hosté se na jeho nahrávání podíleli i zpěvák skupiny THE EAGLES Glenn Frey (kterého Seger znal z dob mládí v Detroitu) a Bill Payne z kapely LITTLE FEAT.
"Still The Same", první singl z alba, se v USA probojuje na no.4.
Další vybraný singl "Hollywood Nights" v USA dosáhne na 12.příčku a je Segerovým prvním singlem, který se na 42.místě dostane do britské hitparády.
1979. Třetím převzatým singlem z alba je balada "We've Got Tonight", která v USA postoupí na no.13 (v UK se umístí na 41.pozici).
"Old Time Rock'n'Roll", poslední singl z alba, v USA obsadí 28.místo.
1980. 19.března se začíná ve Fayetteville v Severní Karolině americké turné, které má propagovat nejnovější album AGAINST THE WIND. Deska produkovaná Billem Szymczykem, je výsledkem takřka dvouleté práce. Znamená další Segerův triumf. Prodá se jí přes milion exemplářů, 6 týdnů vede americkou hitparádu a 110 týdnů se v ní udrží. V UK se dostane na no.26.
"Fire Lake", první singl z alba, se v USA vyšvihne na 6.příčku žebříčku. "Against The Wind", úvodní skladba z LP, v USA boduje na 5.místě. "You'll Accomping Me", třetí singl z alba, se v USA dostane na no.14.
3.října se Seger v rámci koncertu Bruce Springsteena v Ann Arbor, připojí na pódiu ke zpěvákovi, aby si s ním zazpíval dueto ve skladbě "Thunder Road".
Singl "The Horizontal Bop", poslední převzatá skladba z AGAINST THE WIND, se v USA vyšplhá na 42.místo.
1981. 25.února získává Bob Seger za skladbu "Against The Wind" na 23.ročníku předávání cen Grammy ocenění "Nejlepší rockový výkon v kategorii vokální duo nebo skupina".
Druhé živé dvojalbum NINE TONIGHT, nahrané v Bostonu a v Detroitu, v USA dosáhne no.3 a v UK no.24. Živá verze skladby "Hollywood Nights", z této desky, se v USA dostane na 49.místo.
Skladba "Tryin'To Live My Life Without You", také z tohoto live alba, v USA obsadí 5.příčku hitparády.
1982. Singl "Feel Like A Number" se v USA vyšplhá na no.48, zatímco živá verze skladby "We've Got Tonite" z alba NINE TONIGHT v UK obsadí no.60.
1983. Píseň "Shame The Moon", kterou napsala hvězda country Rodney Crowell, je Segerovým nejlépe prodávaným singlem a v USA se vyšplhá na 2.příčku žebříčku. Skladba je převzatá z LP desky THE DISTANCE, kterou přes 14 měsíců produkoval Seger s Jimmym Iovinem (původně to mělo být dvojalbum) a která se v USA dostala na 5.místo (jde o zpěvákovo šesté platinové album za sebou) a v UK na 45.místo.
Na albu využívá Bob Seger služby nových hudebníků: vedle baskytaristy Chrise Campbella, klávesisty Craiga Frosta a saxofonisty Alta Reeda z tehdejší sestavy THE SILVER BULLET BANDU na něm hrají Russ Kunkel(drums), Waddy Wachtel(gtr) a pianista Roy Bittan ze Springsteenova E STREET BANDU. To naštve kytaristu skupiny Drewa Abbotta, který uraženě odchází.
Segerova skladba "We're Got Tonite", v podání Kennyho Rodgerse a Sheeny Easton, se v USA dostane na 6.místo a v UK na 28.místo, přičemž v obou zemích vylepší i umístění Segerovy původní nahrávky.
Píseň "Even Now", z nejnovějšího alba, se v USA vyšplhá na no.12 a v UK na no.73.
Další vybraná věc - "Roll My Away", v US hitparádě boduje na 27.místě.
Díky tomu, že skladba "Old Time Rock'n'Roll" zazní ve filmu "Risky Business" s Tomem Cruisem, vychází v reedici jako singl a tentokrát ve Spojených státech obsadí 48.příčku hitparády.
1985. Nahrávka "Understanding", převzatá ze soundtracku k filmu "Teachers", v USA vystoupí na 11.místo.
1986. Skladba "American Storm" v US hitparádě vyšplhá na 13.příčku. Je převzatá z alba LIKE A ROCK, které se v USA vyšvihne na 3.místo a ve Velké Británii obsadí 35.místo. (Jeho prodej opět překročí platinovou hranici).
Seger má na desce poprvé spoluautora - Craiga Frosta, varhaníka kdysi proslulých GRAND FUNK RAILROAD.
LP deska LIVE BULLET, která se v USA roku 1976 původně umístila na no.34, se vrací do americké hitparády na no.135.
Titulní skladba z alba LIKE A ROCK, se v USA dostane na 12.místo a "It's You", rovněž z tohoto alba, obsadí 52.místo.
"Miami", poslední singl z alba, se v USA vyšplhá na no.70. (Později ho využijí v televizním seriálu společnosti NBC "Miami Vice").
1987. Skladba "Shakedown", nahraná pro film "Beverly Hill Cop II" (a původně určená pro přítele z Michiganu, bývalého člena THE EAGLES Glenna Freye, kterému zápal hrtanu zabrání v tom, aby ji nazpíval), pro Segera znamená první jedničku v americké hitparádě. Nevychází na značce Capitol, ale na MCA, která je držitelkou práv na soundtrack. Seger si před nahráváním upraví část původního textu Keitha Forseye.
Zpěvák se vlastní verzí písně "The Little Drummer Boy" podílí na nahrání benefičního alba A VERY SPECIAL CHRISTMAS, které má podpořit olympiádu tělesně postižených sportovců.
1988. Jako host si zahraje na comebackovém albu skupiny LITTLE FEAT - LET IT ROLL. V srpnu po krátkém manželství podává žádost o rozvod.
1991. Bob Seger obnovuje THE SILVER BULLET BAND a nahrává s ním nové album FIRE INSIDE, úspěch předchozích LP desek se však nedostavuje.

Vladimír Svoboda 2006

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek