Music archiv - Ladies Story

Shaggs

DOROTHY "DOT" WIGGIN - lead gtr, vcls
ShaggsBETTY WIGGIN - rhythm gtr, vcls 
HELEN WIGGIN - drums
RACHEL WIGGIN - bas, vcls


Alba: 
1. PHILOSOPHY OF THE WORLD - Third World 1969
2. SHAGG'S OWN THING - Rounder 1982
3. THE SHAGGS (Kompilace) - Rounder 1988 
4. PHILOSOPHY OF THE WORLD - RCA Victor 1999
(Philosophy Of The World/That Little Sports Car/Who Are Parents/My Pal Foot Foot/My Companion/I'm So Happy When You're Near/Things I Wonder/Sweet Thing/It's Halloween/Why Do I Feel?/What Should I Do?/We Have A Savior)

 

U zrodu skupiny THE SHAGGS byl ambiciózní Austin Wiggin Jr., otec čtyř dcer, který snil o tom, že jeho muzikálně nadaná děvčata proniknou do hudebního businessu a proslaví nejen rodné městečko Freemont ve státě New Hampshire, ale jejich prostřednictvím se stane známý i on. Nakoupil dívkám elektrické nástroje a zajistil jim výuku u profesionálního učitele hudby. 
Sestry Dorothy (Dot), Helen a Betty Wigginovy kapelu založily v roce 1968. Jejich oblíbenými soubory, které znaly z rádií, byli THE MONKEES, THE HERMAN HERMITS, ale nejvíce milovaly zpěváka Ricky Nelsona. Ve stylu těchto interpretů začaly psát a zkoušet své vlastní písně. Role manažera a producenta se ujal sám Austin Wiggin.
Po několikaměsíčním pilováním repertoáru přišel onen slavný den, 9.březen 1969, kdy THE SHAGGS vyrazili ze svého zapadákova do velkého světa. Otec Austin jim zajistil jeden nahrávací den ve studiu Fleetwood ve městě Revere v sousedním Massachusettsu. Dívky využily nahrávací frekvenci dokonale. Natočily dvanáct skladeb (všechny složila Dot), na zvukový pás, ze kterého nechal Austin Wiggin udělat tisíc LP desek. Desky byly pravděpodobně vylisovány, avšak po tom, co člověk, který měl zaplatit vydání alba zmizel, bylo nalezeno pouze 100 kopií. Album s názvem PHILOSOPHY OF THE WORLD vydala firma Third World. (Původní vinyl je nyní sběratelskou raritou a jeho cena jde do stovek dolarů). 
THE SHAGGS nikdy předtím nevystoupili v rodném Freemontu, nyní přišel čas to napravit. Skupina pyšnící se gramofonovou deskou, vyprodala místní Freemont Town Hall a zaznamenala obrovský úspěch. Posílila je sestra Rachel na basu, která už v souboru zůstala natrvalo a pravidelné víkendové koncerty se staly vyhledávanou atrakcí tancechtivých teenagerů. Neúnavný manažer rozeslal nahrávky THE SHAGGS ředitelům lokálních rádií a brzy éterem zněly trošku naivní, ale svěží songy talentované dívčí kapely. 
Austin Wiggin, který zemřel v roce 1975, mohl být spokojený. Jeho dcery skutečně dosáhly, byť jen lokální, popularity a slávy. Frank Zappa se ve svém interview pro magazín Playboy pochvalně zmínil o jejich albu a také redaktorka časopisu Rolling Stone Debra Rae Cohenová nešetřila superlativy. Dívky však v roce 1973 skončily s hraním (důvodem snad byla těžká nemoc jejich otce) a nadějná kariéra souboru byla ta tam. 
V roce 1982 Terry Adams, člen skupiny NRBQ, nalezl originální session pásku THE SHAGGS a sestavil kompilační album SHAGGS' OWN THING, které obsahuje dosud nikdy nevydané skladby souboru. 
Firma Rounder Records v roce 1988 vydala CD nazvané THE SHAGGS, které je kompilací obou předchozích alb. Puristé však dávají přednost remastrované původní desce PHILOSOPHY OF THE WORLD, kterou na CD vydala v roce 1999 firma RCA Victor. Obsahuje obsáhlý booklet s texty a umělecký obal a je reprezentativním dokumentem o nelehké cestě těchto sympatických dívek za úspěchem. 


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek