Music archiv - Ladies Story

Shangri-Las

Shangri-LasMARY WEISS STOKES - lead vcls
ELIZABETH "BETTY" WEISS NELSON - vcls
MARGIE GANSER - vcls
MARY ANN GANSER DROSTE - vcls 

 Alba + důležité kompilace:
 1. LEADER OF THE PACK - Red Bird 1964
 2. THE SHANGRI-LAS '65 - Red Bird 1965
 3. I CAN NEVER GO HOME - Red Bird 1966
 4. PAST, PRESENT AND FUTURE - Mercury 1966
 5. GREATEST HITS (Kompilace) - Mercury 1966
 6. GOLDEN HITS (Kompilace) - Red Bird 1967
 7. ATENTION (Kompilace) - Fontana 1972
 8. TEEN ANGUISH VOL.2 (Kompilace) - Charly 1978
 9. LEADER OF THE PACK (Kompilace) - Topline 1984
10. BEST OF (Kompilace) - Back Track 1985
11. GREATEST HITS (Kompilace) - Topline 1987
12. SHANGRI-LAS (Kompilace) - The Collection 1987
13. GREATEST HITS (Kompilace) - Spectrum 1988
14. A TRIBUTE TO THE KINKS - Imaginary 1989
15. REMEMBER (Kompilace) - Instant 1990
16. 16 GREATEST HITS (Kompilace) - Charly 1993
17. DEFINITIVE - MYRMIDONS OF MELODRAMA (Kompilace) - RPM 1994

 

Americká dívčí vokální skupina zaměřená na teenagerské publikum, oblíbená nejen  v USA, ale kupodivu i ve Velké Británii. Proslavila se svými procítěnými baladami.
1964. Když skupinu na příležitostných vystoupeních (přičemž její členky nadále navštěvují katolickou školu St.Michael's v New Yorku) objeví George "Shadow" Morton, sestry Betty a Mary Weissovy a dvojčata Margie a Mary Ann Ganserovy už mají za sebou krátkou spolupráci se společností Artieho Rippa Kama Sutra Productions a stihly už pro neznámou značku Spokane pod jménem THE BON BONS nahrát skladbu "Wishing Well", která se však neprosadila. Mortonovi se podaří upoutat pozornost autora a producenta Jeffa Barryho a Ellieho Greenwiche, kterým přislíbí, že jim dodá hitovou desku:  napíše pro skupinu skladbu "Remember (Walking In The Sand)", nahraje ji jako demosnímek v suterénním studiu na Long Islandu a výsledkem své práce příjemně překvapí Barryho i Greenwiche. Dvojice se postará, aby Morton (jako autor a producent) a skupina s novým názvem THE SHANGRI-LAS uzavřeli smlouvu s Lieberovou a Stollerovou gramofirmou Red Bird.
Potom, jak se dosáhne dohoda s firmou Kama Sutra Productions, vůči které mají děvčata nadále smluvní závazky, vydává společnost Red Bird singl "Remember (Walking In The Sand)". Skladba, která se díky jejímu netradičnímu, atmosférickému zvuku (zní v ní hukot oceánu a křik racků) v USA v krátkém čase  stane velmi často vysílaným hitem, vyletí na no.5 americké hitparády. Skupina se vzápětí ocitá v kole televizních a koncertních vystoupení, takže její tři starší členky ihned opouštějí školu a ve studiích pokračuje jen nejmladší, Mary Weiss. V newyorském sále Brooklyn Fox se připojují ke společnému koncertnímu vystoupení Marvina Gaye, THE SEARCHERS a formace MARTHA & THE VANDELLAS. Když se singl v UK vyšplhá na 14.místo, tříčlenná skupina cestuje do Londýna na propagační turné. V televizních show "Thank You Lucky Star", "Ready Steady Go!" a "The Eamonn Andrews Show" skupině zakáží vystoupit se skladbou z nového singlu "Leader Of The Pack". Po návratu skupiny do USA z ní odchází Betty Weiss a její sestra Mary opouští školu, aby ji nahradila - stává se z ní sólová zpěvačka. (Po dobu dvou let koncertování, které navazují na počáteční úspěchy, se vždy trojice děvčat z původní čtyřčlenné sestavy neustále střídá, vracejí se do skupiny na uvolněná místa a THE SHANGRI-LAS, jen málokdy vystupují v početnějším složení než trio).
Skladba "Leader Of The Pack", kterou napsali Morton, Barry a Greenwich, týden vede americký žebříček, prodá se jí více než milion kopií a stává se typickou deskou vyprávějící příběh o "smrti teenagera". (Obsah:  děvče se poznává s chlapcem,  rodiče s jejich vztahem nesouhlasí,  chlapec zahyne při motocyklovém neštěstí). Tentokrát ke zvukovým efektům patří řev motorky, kterou do studia přivezl její majitel, zvukový režisér Joey Veneri.
THE SHANGRI-LAS účinkují v programu Murraye The K "Big Holiday Show" v New Yorku.
1965. Ron Dante pod názvem THE DETERGENTS obsadí s parodií na úspěšnou skladbu "Leader Of The Pack" s titulem "Leader Of The Laundromat" 19.místo US hitparády, když hned další singl THE SHANGRI-LAS s názvem "Give Him A Great Big Kiss" v USA boduje na no.18 a děvčata zároveň vydávají revival skladby "Maybe" od THE CHANTELS, který se v US žebříčku umístí na 91.příčce.
Píseň "Leader Of The Pack" se i navzdory tomu,  že ji BBC kvůli textu nedovolí vysílat, vystoupí v UK na no.11.
Album LEADER OF THE PACK (na jeho druhou stranu ve studiu domíchali šum sálu s obecenstvem, aby působila jako záznam živého vystoupení kapely) se v USA vyšplhá na 109.pozici.
Skupina odjíždí s "Karavanou hvězd" Dicka Clarka, ve které cestují Del Shannon, Tommy Roe, THE ZOMBIES a další, na turné po USA.
Singl "Out In The Streets" se v USA vyšplhá na no.53. Skladba "Give Us Your Blessing", návrat k vyzkoušenému příběhu (tentokrát zahynou oba, chlapec i děvče), v USA dosáhne na 29.příčku.
Singl "Right Now And Not Later", pro kapelu netypická napodobenina motownského stylu, v US hitparádě nepřekoná no.99.
Vychází druhé album THE SHANGRI-LAS '65, je však propadákem.
Skladba "I Can Never Go Home", návrat k melodramatu, na který si fanoušci skupiny zvykli (nyní umírá matka, o kterou ztratila její dcera zájem), se v USA vyšvihne na 6.pozici. Druhé album vychází v reedici s touto úvodní skladbou.
1966. Singl "Long Live Our Love" se v USA umístí na no.33. "He Cried", ženský revival skladby "She Cried", která byla hitem v podání mužské kapely JAY & THE AMERICANS' 1961, se vrací k melodramatickým výrazovým prostředkům, v USA však skončí jen na 65.místě.
Píseň "Past, Present And Future", ve které Mary Weiss vypráví příběh provázený Beethovenovou "Sonátou měsíčního svitu", se v USA probojuje na no.59 a stane se posledním americkým hitem skupiny. (Za několik týdnů končí i společnost The Red Bird a skupina přechází k Mercury Records, která získá práva i na její dosavadní produkci, aby mohla zkompilovat album GREATEST HITS. Další singly skupiny, mezi jinými "The Sweet Sounds Of Summer", vyjdou na značce Mercury, avšak bez úspěchu. Soubor i nadále vystupuje, ale kvůli právním sporům o vlastnictví názvu THE SHANGRI-LAS jí na jistý čas zabrání používat toto označení).
1971. Trio po delší přestávce odjíždí na turné po USA, na kterém vystupuje se starými hity.
1972. V UK společnost Kama Sutra v reedici vydává slavný singl "Leader Of The Pack", na který ještě stále vlastní polovici autorských práv. Navzdory tomu, že byl proti originálu mírně upravený, dobije 3.příčku britské hitparády, přičemž tentokrát nikdo neklade překážky jeho vysílání v rozhlase.
1976. V UK opět vychází SP "Leader Of The Pack" a protože neexistuje výluční právo na licenční desky, zároveň ho vydávají firmy Charly a Contempo. Prodej obou verzí SP desku vynese na no.7 britské hitparády.
1984. V lednu v Bottom Line v newyorské čtvrti Greenwich Village má premiéru muzikál "Leader Of The Pack" založený na písních Ellieho Greenwiche.
1989. 3.června skupina ve složení Mary Weiss Stokes, Betty Weiss Nelson a Mary Ann Ganser Droste (Margie Ganser v roce 1976 zemřela na předávkování drogami) se dává znovu dohromady, aby vystoupila v show Cousina Brucieho "First Palisades Amusement Park Reunion" v Meadowlands v East Rutherfordu ve státu New Jersey. Na seznamu účinkujících figurují i Little Anthony, Lesley Gore, Freddy Cannon, THE TOKENS a Bobby Rydell. 

Firma Imaginary vydává album A TRIBUTE TO THE KINKS, na kterém skupina skládá hold své oblíbené kapele THE KINKS a prezentuje jejich skladby ve svém typickém provedení.

Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek