Music archiv - Ladies Story

Helen Shapiro

Shapiro HelenHELEN SHAPIRO
(28.9.1946, Bethnal Green, London, UK) - vcls      

 Alba + důležité kompilace:
 1. TOPS WITH ME - EMI 1962
 2. HELEN'S SIXTEEN - EMI 1963
 3. HELEN IN NASHVILLE - EMI 1963
 4. HELEN HITS OUT! - EMI 1964
 5. TWELVE HITS AND A MISS SHAPIRO (Kompilace) - EMI 1967
 6. VERY BEST OF - EMI 1974
 7. ALL FOR THE LOVE OF THE MUSIC - Pye 1977
 8. STRAIGHTEN UP AND FLY RIGHT - Oval 1983
 9. ECHOES OF THE DUKE - Calligraph 1985
10. BEST OF - Conifer 1986
11. HELEN SHAPIRO 25th ANNIVERSARY ALBUM (Kompilace) - EMI 1986
12. QUALITY OF MERCER - Calligraph 1987
13. EP COLLECTION 1961-62 - S.F.M. 1989
14. BEST OF EMI YEARS - EMI 1991
15. IMMER DIE BOYS 1961-70 - Bear Family 1992
16. VERY BEST OF - Fat Boy 1993

 
1961. Helen je ještě studentkou a týdně bere hodiny zpěvu v pěvecké akademii Maurice Bermana na londýnské Baker Street, kde ji slyší zpívat producent společnosti EMI John Schroeder, kterého zaujme její hluboký, zralý hlas a dokonalé frázování. Zařídí jí nahrání demo snímku a redaktor gramofonové firmy Columbia patřící EMI Records Norrie Paramor (který zpočátku nechce věřit, že na demo záznamu poslouchá zpívat 14-letou dívku) s ní uzavírá nahrávací kontrakt.
V květnu Schroeder napíše její debutní skladbu "Don't Treat Me Like A Child", která se díky vysílání v rozhlasu a televizi (dokonce v exponovaném čase - v sobotní relaci "Thank You Lucky Star") v UK vyšvihne na 3.místo hitparády.
"You Don't Know", balada autorské dvojice Schroeder/Mike Hawker ve středním tempu, což kontrastuje s její předcházející mladistvě sebevědomou skladbou, se dva týdny drží na vrcholu britské hitparády a v době největší slávy se jí prodá přes 40.000 kopií denně. (Stane se velkým hitem i v jiných koutech světa a výše jejího celkově prodaného nákladu před koncem roku překročí milionovou hranici). 
Své narozeniny oslaví tím, že dosáhne britský koncertní rekord: je první zpěvačkou, která před dovršením 15.roku života absolvovala přes dvanáct rozhlasových a televizních vystoupení. To pro ni zároveň znamená odchod ze školy a začátek nabitého programu koncertních vystoupení, mezi která se zařadí série koncertů v London Palladium a několik turné po Evropě.
Teenagerská rocková skladba "Walkin' Back To Happiness", která je dílem vzpomínaného autorského týmu a na kterou se dopředu nasbírá 300.000 objednávek, se okamžitě probojuje do UK TOP 10 (ještě stále v něm figuruje píseň "You Don't Know") a 4 týdny v něm kraluje, než první příčku nepřenechá skladbě Elvise Presleye "His Latest Flame".
"Walkin' Back To Happiness" se týden drží na no.100 US hitparády, což se chápe jako velmi významný úspěch britské zpěvačky. Tento úspěch jí do jisté míry umožňuje pracovat s hudebním materiálem podle vlastního vkusu a zpěvačka vydává EP desku se čtyřmi standardy, ze kterých se poměrně často hraje píseň "Goody Goody" (později se dostane do čela britského žebříčku EP desek). 
1962. 15.ledna v kinosále Granada v londýnské čtvrti East Ham, se začíná zpěvaččino turné po Velké Británii.
Helen Shapiro jen o kousek propásne tři britské hitparádové jedničky se třemi singly za sebou - což se v UK nikdy žádné zpěvačce nepodařilo - když se "Tell Me What He Said", americká skladba napsaná Jeffem Barrym, v UK zastaví na no.2 a její postup na špici hitparády zastaví skladba "Wonderful Land" od skupiny THE SHADOWS.
Debutní album TOPS WITH ME, kolekce zpěvaččiných oblíbených starých hitů jako "Lipstick On Your Collar" a "Will You Love Me Tomorrow?", se v UK vyšvihne na 2.příčku žebříčku.
Jako partnerka Craiga Douglase hraje hlavní roli v britském hudebním filmu "It's Trad, Dad" (v USA má titul "Ring-A-Ding Rhythm"), který je v UK velkým kasovním úspěchem.
Soundtrack k tomuto filmu "IT'S TRAD, DAD",  na kterém zpívá skladby "Let's Talk About Love" a "Sometime Yesterday", se v UK probojuje na 3.místo.
"Let's Talk About Love" vychází také jako singl a v UK dosáhne na no.23.
"Little Miss Lonely", její první pomalá balada na SP desce (a zároveň návrat k hudebnímu materiálu dua Schroeder/Hawker), ve Velké Británii boduje na 8.pozici, stane se však jejím posledním výraznějším singlovým úspěchem. V menší úloze účinkuje ve filmu s Billym Furym "Play It Cool", kde zazpívá písně "Cry My Heart Out" a "But I Don't Care".
"Keep Away From Other Girls", Bacharachova a Hilliardova píseň, kterou v USA původně nahrála Babs Tino, v UK postoupí pouze na 40.místo.   
Helen Shapiro v kinosále Ritz v Belfastu začíná společně s EDEN KANE a THE VERNONS GIRLS měsíční turné po Velké Británii.
1963. V únoru vyráží na britské turné, které začíná koncertem v Bradfordu v hrabství West Yorkshire. Mezi předkapelami jsou i THE BEATLES a Lennon s McCartneyem jí oznamují, že pro ni napsali skladbu "Misery", ale Paramor ji nepřijal. Píseň "Queen For Tonight" se v UK umístí na no.33.
Album HELEN'S SIXTEEN (šestnáctka v názvu se vztahuje na její věk i na počet titulů na desce), se neprobojuje do hitparády.
Skladba "Woe Is Me", nahraná v době její první studiové práce na půdě USA (v dubnu v Nashville), dosáhne v UK 35.místo. (Nahraje i původní verzi skladby "It's My Party", ale plánované vydání zruší, když se na trhu objeví verze Lesleye Gorea).
"Not Responsible", další nashvillská nahrávka, je jejím prvním singlem, který se nedostane do britské hitparády.
Skladba "Look Who It Is" v UK dosáhne no.47, když album HELEN IN NASHVILLE, výsledek studiové práce z předešlých měsíců, nepostoupí do žebříčku.
1964. Revival skladby Peggy Lee "Fever" v UK obsadí 38.místo a je jejím posledním úspěšným singlem. Zpěvačka je představitelkou generace náhlého boomu hvězd před nástupem beatu a o tento styl posluchači začínají ztrácet zájem.
Helen Shapiro v Hongkongu začíná své pětidenní turné po Dálném východě, které ji zavede i do Japonska, Malajsie a na Filipíny. Lékaři jí poradí, aby svým hlasivkám dopřála měsíční oddech.
1965. 10.února vyráží na devítidenní turné po Polsku. Po čtyřech neúspěšných singlech Shapiro na British Song Festival v Domu v Brightonu, hrabství East Susex, interpretuje píseň "Here In My Arms", ale ani televizní přenos z tohoto vystoupení jí neotevře cestu do žebříčku.
11.července zpěvačka společně s THE SEARCHERS, Dusty Springfield a dalšími jako host vystupuje v dvoustém vydání komerčního televizního programu "Thank You Lucky Stars".
1967. 2.května v kinosále Adelphi v Dublinu odstartuje své osmidenní turné (se dvěma vystoupeními denně) po Velké Británii a Irsku, na kterém jako protagonisté vystupují THE BEACH BOYS, SIMON DUPREE & THE BIG SOUND, Terry Reid, PETER JAY & THE JAYWALKERS, THE NITE PEOPLE a THE MARIONETTES. (Turné se skončí 10.května v edinburgském sále ABC ve Skotsku). Helen Shapiro hraje ve filmu "I'll Get My Man".        
1968. Zpěvačka, jejíž britské úspěchy jsou již minulostí, ale nadále velmi často vystupuje především v zámoří, odchází od společnosti EMI/Columbia a podepisuje smlouvu s firmou Pye Records (znovu se dává dohromady s Johnem Schroederem) a její skladbě "Today Has Been Cancelled", se takřka podaří vstoupit do žebříčku.
1970. Helen se pouští na úspěšnou dráhu kabaretiérky a na scéně v londýnské čtvrti West End vystupuje i v muzikálech jako "The French Have A Word For It" a roku 1979 v nové produkci hry "Oliver". Na základě jednorázových smluv nahrává pro společnosti Phoenix, DJM, Magnet a Arista několik singlů, např. skladbu Russe Ballarda "Can't Break The Habit".
1978. Druhé manželství Helen Shapiro s přítelem z dětství Morrisem Gundlashem se končí rozvodem.
1983. Podepisuje smlouvu se společností Oval Records, která je známá tím, že hudebníkům ponechává uměleckou svobodu, a nahrává po dvaceti letech své první album s názvem STRAIGHTEN UP AND FLY RIGHT se zralými verzemi standardů a svých oblíbených skladeb. Britský hudební časopis New Musical Express uveřejňuje nadšenou recenzi na její skladbu "Cry Me A River" a britská rozhlasová stanice BBC Radio 2 často uvádí její album. Zpěvačka svůj repertoár interpretuje na mnoha koncertech ve Farfield Hall v Croydonu v Londýně.
1985. Začíná spolupracovat s jazzmanem Humphreyem Lyttletonem a jeho skupinou, společně nahrají LP - ECHOES OF THE DUKE, která je poctou Dukeovi Ellingtonovi.
1986. Kompilační LP deska HELEN SHAPIRO 25th ANNIVERSARY ALBUM na značce EMI, obsahující 20 skladeb, je připomenutím 25.výročí vydání její první desky. Zpěvačka nadále často vystupuje v kabaretech a muzikálech.
1989. Helen Shapiro po třetí uzavírá manželství, vdává za herce (a svého pozdějšího manažera) Johna Judda.
1990. Část roku věnuje překvapivě sérii koncertů církevní hudby.

1991. 30.března se Helen Shapiro kvůli koncertu církevní hudby v londýnské Royal Albert Hall dává dohromady s dávným přítelem, zpěvákem Cliffem Richardem.


Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek