Music archiv - Ladies Story

Shirelles

SHIRLEY OWENS-ALSTON (10.6.1941, Passaico, New Jersey, USA) - lead vcls 
ADDIE "MICKI" HARRIS  (25.1.1940, Passaico, New Jersey, USA) - vcls
DORIS COLEY-KENNER-JACKSON (2.8.1941, Passaico, New Jersey, USA) - vcls
BEVERLY LEE (3.8.1941, Passaico, New Jersey, USA) – vclsShirelles


Alba + důležité kompilace: 
1. TONIGHT'S THE NIGHT - Scepter 1961
2. THE SHIRELLES SING TRUMPETS AND STRINGS - Scepter 1961
3. BABY IT'S YOU - Scepter 1962
4. TWIST PARTY (with King Curtis) - Scepter 1962
5. THE SHIRELLES GREATEST HITS (Kompilace) - Scepter 1963
6. FOOLISH LITTLE GIRL - Scepter 1963
7. SPONTANEUS COMBUSTION - Scepter 1967 
8. HAPPY AND LOVE - RCA Victor 1972
9. REMEMBER WHEN - BEST OF - Scepter 1972
10. THE SHIRELLES - RCA Victor 1972
11. LET'S GIVE EACH OTHER LOVE - RCA Victor 1976
12. SOULFULLY YOURS (Kompilace) - RCA Victor 1985
13. SHA LA LA (Kompilace) - RCA Victor 1985 
14. LOST AND FOUND (Kompilace) - Impact 1987
15. GREATEST HITS (Kompilace) - Impact 1987
16. ANTHOLOGY 1959-64 (Kompilace) - Rhino 1987
17. COLLECTION (Kompilace) - Castle 1990
18. 16 GREATEST HITS (Kompilace) - Castle 1993

SHIRLEY ALSTON sólově:
1. WITH A LITTLE HELP FROM MY FRIENDS - Prodigal Records 1975
2. LADY ROSE - Strawberry 1977
3. SINGS THE SHIRELLES'BIGGEST HITS - Strawbery 1977 


Americká dívčí vokální skupina, která odstartovala celou vlnu čistě ženských doo-wopových souborů, jež si získaly oblibu po celém světě před nástupem britského kytarového mersey stylu. 
1957. Skupinu pod názvem THE POQUELLOS založily na střední škole v Passaicu v New Jersey čtyři spolužačky, kvůli vystupování na školních večírcích a tanečních zábavách, kde je jejich specialitou vlastní skladba "I Met Him On A Sunday". Přítelkyně ze školy Mary Jane Greenberg přesvědčí členky skupiny, aby píseň nabídly její matce Florence Greenberg, která vlastní malou místní gramofonovou společnost Tiara Records.
1958. V lednu Florence Greenberg nahrává se skupinou "I Met Him On A Sunday", ale kvůli jejímu vydání trvá na tom, aby si kapela dala komerčněji znějící jméno. Děvčata se rozhodnou pro název THE SHIRELLES.
Singl se začíná dobře prodávat a firma Tiara, která nemá finanční zdroje na jeho propagaci v celostátním měřítku, nahrávku pronajme společnosti Decca. Píseň se v USA umístí na 50.místě. (Skupina pro firmu Tiara nahrává další dva singly "My Love Is A Charm" a "I Got The Message", které si pronajme opět Decca, ale ani jeden nepostoupí do žebříčku). 
1959. Florence Greenberg se skladatelem a producentem Lutherem Dixonem zakládá společnost Scepter Records, která podepisuje smlouvu s THE SHIRELLES. Dixon se stává producentem skupiny a Florence Greenberg její manažerkou.
Revival balady "Dedicated To The One I Love" od THE FIVE ROYALES, je na 83.příčce amerického žebříčku relativním úspěchem, ale hned další singl "A Teardrop And A Lollipop" propadne.
1960. Po dalším neúspěchu se singlem "Please By My Boyfriend" Shirley Owens a producent Dixon napíší píseň "Tonight's The Night", která v USA obsadí 39.místo.
Skupina s Rayem Charlesem, Dionem, Chubbym Checkerem, THE COASTERS, Neilem Sedakou a mnoho dalšími, účinkuje na vánočním koncertě hvězd v sále Paramount v newyorské čtvrti Brooklyn.
1961. Dixon, který je dlužníkem autorskému duu Goffin/King, produkuje rychlé kytarové aranžmá jejich balady "Will You Love Me Tomorrow". (Carole King ve skladbě vypomohla s aranžmá a hraje na bicí). Singl se dva týdny drží na špici US hitparády a prodá se ho přes milion výlisků. Je to první nahrávka čistě dívčí skupiny, která ve Spojených státech obsazuje nejvyšší příčku žebříčku.
Vzápětí v reedici vychází singl "Dedicated To The One I Love" a tentokrát se z něho stává hit - v USA se vyšvihne na no.3 a je druhým singlem skupiny, který se prodává v milionových nákladech. Skladba "Will You Love Me Tomorrow" se na 4.místě zároveň stává jejich debutem v britském žebříčku.
2.dubna skupina odjíždí v rámci akce Irvinga Felda "Biggest Show Of Stars 1961" na velké turné po USA, které začíná v Philadelphii. Na seznamu účinkujících jsou také Chubby Checker, Fats Domino, THE DRIFTERS, Bo Diddley a další hvězdy.
Singl "Mama Said" v USA boduje na 4.místě. THE SHIRELLES vystupují v Hollywood Bowl, na velké open-air show Alana Freeda, kde s nimi koncertují i Brenda Lee, Bobby Vee, Jerry Lee Lewis a další.
Skladba "A Thing Of The Past" se v USA zastaví na no.41, dělí se o posluchačskou přízeň s písní (opět Goffin/King) z B-strany singlu "What A Sweet Thing That Was", která se v US hitparádě vyšplhá na 54.místo.
Singl "Big John" se v UK umístí na 21.pozici, když skladba "Big Bad John" od Jimmyho Deana (s písní THE SHIRELLES nemá nic společného) vede US žebříček.
Album THE SHIRELLES SING TO TRUMPETS AND STRINGS se neprobojuje do hitparády.
1962. Skladba dvojice Bacharach/David "Baby It's You" (na Dixonovo naléhání autoři změní její původní název "I'll Cherish You") se v USA vyšvihne na 8.místo. (O rok později ji THE BEATLES obnoví na svém debutovém albu, společně se skladbou "Boys" z B-strany singlu "Will You Love Me Tomorrow"). 
Skladba "Soldier Boy" v jednoduchém, rychlém C&W stylu se široce interpretovatelným textem, kterou za několik minut napsali Dixon a Florence Greenberg a kterou stejně rychle po skončení studiové práce také nahráli, se stane třetím singlem skupiny, jehož prodej přesáhne hranici milion kusů a tři týdny kraluje v americké hitparádě. 
Album BABY IT'S YOU v USA dosáhne no.59, když se singl "Soldier Boy" umístí v UK na 23.pozici.
Singl "Welcome Home Baby" se v USA dostane na 22.místo. Florence Greenberg odmítne skladbu Gene Pitneye "He's A Rebel", kterou ji jako tip na další singl nabídne vydavatel Aaron Schroeder. (Obává se kontroverzního přijetí skladby na jihu USA, Phil Spector ji však nahrává s kapelou THE CRYSTALS a dobude s ní čelo US žebříčku).
Další singl "Stop The Music" v USA dosáhne 36.pozici. (Skladba z B-strany "It's Love That Really Counts" se později v podání THE MERSEYBEATS stane britským hitem).
1963. Revival hitu Doris Day z roku 1958 "Everybody Loves A Lover", se v USA dostane na no.19. Po tomto singlu už skupina nahrává bez Dixona, který z firmy Scepter odchází a pracuje pro gramofonovou společnost Capitol Records.
Kompilační album THE SHIRELLES'GREATEST HITS v USA vystoupí na 19.místo. Tato jejich nejlépe prodávaná LP deska se v hitparádě udrží 49 týdnů.
Singl "Foolish Little Girl" se v USA vyšvihne na 4.příčku žebříčku a je to poslední úspěšný zásah skupiny do US TOP 10.
Od této doby bude tvorba dívčích kapel, jejichž úspěšnou průkopnicí byla skupina THE SHIRELLES, dominovat v americké hitparádě a mezi skupinami jako THE ANGELS, THE CHIFFONS a svěřenkyněmi Phila Spectora THE CRYSTALS zavládne - pokud jde o skladby a jejich žebříčkové umístění - tvrdá konkurence.
Singl "Foolish Little Girl" v UK obsazuje 38.místo, jde o jejich třetí a zároveň poslední britský hit. 
Skladba "Don't Say Goodnight And Mean Goodbye" v USA dosáhne 26.pozici, zatímco album FOOLISH LITTLE GIRL se v US žebříčku umístí na no.68.
Píseň "What Does A Girl Do?" se v USA vyšplhá na 53.místo. Skupina interpretuje titulní píseň stejnojmenného filmu "It's A Mad, Mad, Mad, Mad World", ale skladba v USA nepřekoná 92.příčku hitparády.
9.listopadu THE SHIRELLES v kinosále Regal v Edmontonu v Londýně, s Little Richardem a Duanem Eddym vyrážejí na své první turné po Velké Británii. 
Shirley Owens a Doris Coley se mezitím provdaly a vystupují pod jmény Shirley Alston a Doris Kenner. (Když některou z nich váží rodinné povinnosti, zaskakuje za ně v průběhu roku 1963 Dionne Warwick, která má také podepsanou smlouvu s firmou Scepter Records).
1964. Skladba "Tonight You're Gonna Fall In Love With Me" v USA dosáhne 57.pozici. Skupina už pro firmu Scepter nenahrává, protože se její členky nepohodly s Florence Greenberg a její značkou, když zjistily, že peníze z příjmů za jejich úspěšné hity ukládané na poručnický fond, které jim měly být vyplaceny po dovršení 21.roku života, neexistují. Skupina se pokusí od firmy odejít, ale zdlouhavé právní vypořádání jí znemožňuje podepsat smlouvu s jinou společností. (Firma Scepter zamýšlí vydávat v pravidelných odstupech další singly skupiny THE SHIRELLES z už nahraného materiálu až do konce roku - i když bez výraznější propagace. Dionne Warwick se právě podařilo prorazit se skladbou "Anyone Who Had A Heart" a je nyní nejvýznamnější umělkyní nahrávající na této značce).
Skladba "Sha-La-La" (za několik měsíců obnovená jako velký hit Manfredem Mannem) se v USA dostane na 69.místo.
Singl "Thank You Baby" dosáhne no.69 US hitparády, zatímco následující "Maybe Tonight" vyšplhá pouze na 88.příčku.
1965. Píseň "Are You Still My Baby" v USA obsadí 91.místo a na dva roky se stává posledním singlem THE SHIRELLES, který se probojuje do žebříčku. 
1967. Po tom, co se konečně podaří vyřešit právnické a jiné tahanice mezi THE SHIRELLES a firmou Scepter, skupina nahraje skladbu "Last Minute Miracles". Nepřekoná no.99 US hitparády a soubor uzavírá kontrakt se společností Mercury. Singly "I'll Stay By You Side" a "There's A Storm Going On In My Heart" však nezaznamenají výraznější úspěch.
1968. Doris Kenner kvůli rodinným povinnostem ze skupiny odchází (uzavřela nové manželství a stala se z ní paní Doris Jackson). Zbytek skupiny pokračuje v působení jako trio.
1969. Pod názvem SIDNEY AND THE SHIRELLES podepisují smlouvu se společností Bell Records. V britském rozhlasu se poměrně často uvádí skladba "Look What You're Done To My Heart" (později, když se stane oblíbenou skladbou tanečních parketů na severu UK, se prodej singlu zvýší), v USA ani v UK se však nedostane do žebříčků.
Skupina společně s formacemi BILL HALEY & HIS COMETS, Chuckem Berrym, THE PLATTERS, THE COASTERS a dalšími, v newyorském sálu Felt Forum účinkuje v prvním vydání show Richarda Nadera "Rock'n'Roll Revival Concert".
1972. Trio podepisuje smlouvu se společností RCA Victor, pro kterou nahrává alba HAPPY IN LOVE a THE SHIRELLES. Obě LP desky obsahují kvalitní skladby (autorů Billa Witherse, Carole King, Marvina Gaye a dalších), prodávají se však špatně.
1973. Skupina zpívá skladby "Soldier Boy" a "Everybody Loves A Lover" ve filmu "Let The Good Times Roll", dokumentárním snímku z rockové vzpomínkové show v newyorské Madison Square Garden, zpestřené dobovými filmovými ukázkami z vystoupení kdysi populárních skupin.
1975. Doris Jackson se vrací do kapely na místo Shirley Alston. Ta se pouští na sólovou dráhu, ostatní tři členky skupiny jí však zabrání používat jméno "Shirley z THE SHIRELLES". Shirley podepisuje smlouvu s gramofonovou společností Prodigal Records a nahrává album WITH A LITTLE HELP FROM MY FRIENDS, kolekci starých hitů, na kterých spolupracovala s původními interprety: například skupinou THE DRIFTERS ("Save The Last Dance For Me"), THE FIVE SATINS ("In The Still Of The Night"), HERMAN'S HERMITS ("Silhouettes") a THE FLAMINGOS ("I Only Have Eye For You"). Album upoutá pozornost hudební kritiky, ale prodává se slabě.
1976. LP - LET'S GIVE EACH OTHER LOVE, na značce RCA Victor, je posledním řadovým albem skupiny. 
1977. Shirley Alston nahrává pro americkou firmu Strawberry dvě další sólová alba: LADY ROSE a SINGS THE SHIRELLES'BIGGEST HITS, ale nedosáhne s nimi úspěchu. 
1982. I když ani Shirley Alston ani trio THE SHIRELLES nemají nahrávací smlouvy, pokračují v koncertní kariéře. Trojice zpěvaček úspěšně vystupuje na vzpomínkových koncertech a turné.
10.června 1982, po živém vystoupení v Atlantě v Georgii, se Addie "Micki" Harris zhroutí a zanedlouho zemře na selhání srdce, ve věku 42 let. (Smuteční obřady se konají v rodném městě členek skupiny v Passaicu).
1983. Dionne Warwick přizve THE SHIRELLES, aby s ní pro její nové album HOW MANY TIMES CAN WE SAY GOODBYE, nazpívaly skladbu "Will You Love Me Tomorrow".
1989. 14.září se Shirley Alston Reeves připojuje k členům skupin THE BELMONTS, THE FIVE SATINS, THE JIVE FIVE, THE FALCONS a THE SILHOUETTES na ploše před Berklee Performance Center v Bostonu v Massachusetts, na improvizovaném doo-wopovém představení, kterým se oznamuje založení "Americké doo-wopové dvorany slávy". THE SHIRELLES do ní bezesporu patří.
4.února 2000 umírá na zhoubnou rakovinu, jeden ze dvou pilířů THE SHIRELLES, skvělá zpěvačka Doris Coley-Kenner-Jackson. Bylo jí 58 let.

Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek