Music archiv - Ladies Story

Carly Simon

Simon CarlyCARLY SIMON
(25.6.1945, New York, USA) - vcls, gtr, piano 

Alba + důležité kompilace: 
1. CARLY SIMON - Elektra 1971
2. ANTICIPATION - Elektra 1971
3. NO SECRETS - Elektra 1972
4. THE RIGHT THING TO DO (Kompilace) - Elektra 1973
5. HOTCAKES - Elektra 1974
6. PLAYING POSSUM - Elektra 1975 
7. THE BEST OF CARLY SIMON - Elektra 1975
8. ANOTHER PASSENGER - Elektra 1976
9. BOYS IN THE TREES - Elektra 1978
10. SPY - Elektra 1979
11. COME UPSTAIRS - WB 1980
12. YOU'RE SO VAIN (Kompilace) - Hallmark 1981
13. TORCH - WB 1981
14. HELLO BIG MAN - WB 1983
15. SPOILED GIRL - Epic 1985
16. COMING AROUND AGAIN - Arista 1987
17. GREATEST HITS LIVE - Arista 1988
18. WORKING GIRL (Soundtrack) - Arista 1989
19. HAVE YOU SEEN ME LATELY? - Arista 1990
20. MY ROMANCE - Arista 1990
21. THIS IS MY LIFE (Soundtrack) - Reprise 1992
22. LETTERS NEVER SENT - BMG 1994
23. CLOUDS IN MY COFFEE 1965-95 (3CD) - Arista 1996
24. FILM NOIR - Arista 1997
25. THE VERY BEST OF CARLY SIMON: NOBODY DOES IT BETTER - Arista 1999 
26. THE BEDROOM TAPES - Arista 2000
27. CHRISTMAS IS ALMOST HERE - Rhino 2002
28. ANTHOLOGY (2CD) - Rhino 2002

THE SIMON SISTERS
1. THE SIMON SISTERS - Kapp Records 1964 
2. CUDDLEBUG - Kapp Records 1965


Filmografie:
LOVE CHILD (1982) - song
TORCHLIGHT (1984) - theme song
HEARTBURN (1986)
NOTHING IN COMMON (1986) - song "If It Wasn't Love"
WORKING GIRL (1988)
WORKING GIRL (1990) - TV Series (theme)
POSTCARDS FROM THE EDGE (1990)
CELESTE (1991) - TV Series (from "Working Girl")
THIS IS MY LIFE (1992)
PHENOM (1993) - TV Series (theme song "Between The Promise And The Pride") 
MARVIN'S ROOM (1996) - song
PRIMARY COLORS (1998)
MADELINE (1998) - theme song "In Two Straight Lines"
NEXT BEST THING (2000) - song "Haven't Got Time For The Pain"
PIGLET'S BIG MOVIE (2003) - songs
POOH'S HEFFALUMP MOVIE (2005) - filming, songs Slavná americká skladatelka, kytaristka, pianistka a hlavně výtečná zpěvačka, jejíž sugestivní hlas nejlépe vyniká v pomalých folkových písních. V její tvorbě jsou však zastoupeny i hudební směry od jazzu, šansonu, popu až po reggae, blues a hard rock.

1964. V dubnu Carly, absolventka Sarah Lawrence College, a její starší sestra Lucy, které jsou dcerami Richarda L.Simona, spoluzakladatele vydavatelství Simon & Schuster, vytvoří pěvecké duo THE SIMON SISTERS. Vystupují po universitách a folkových klubech, m.j. v newyorských podnicích Gaslight a Bitter End, kde je uvidí zpívat člověk z gramofonové branže Dave Kapp. 
Kapp s nimi podepisuje smlouvu pro svoji značku, na které vydávají menší hit "Winkin'Blinkin'And Nod" (v USA no.73) a nahrávají dvě alba (THE SIMON SISTERS a CUDDLEBUG).
1966. Duo THE SIMON SISTERS se po Lucyině svatbě rozpadá a Carly se stěhuje do Francie.
1967. Vrací se do USA, kde se seznamuje s manažerem Boba Dylana Albertem Grossmanem. Podepisuje s ním smlouvu na svůj management, protože Grossman doufá, že ji na hudební scéně prosadí jako "ženského Dylana". 
V srpnu Carly Simon nahrává s producentem Bobem Johnstonem čtyři skladby, mezi ní a Grossmanem však dojde k roztržce kvůli směřování její pěvecké kariéry a písně nevyjdou (k těmto titulům patří i cover verze skladby "Baby Let Me Follow You Down" od Erica von Schmidta s textem, který Dylan následně upravoval, a s Bloomfieldem a členy skupiny THE BAND, kteří zpěvačku doprovázeli). 
Carly se seznamuje s Jacobem Brackmanem, filmovým kritikem časopisu Esquire, a oba spolu začínají psát písně.
1969. Carly, která dva roky většinu času strávila zpíváním jinglů a nahráváním demo snímků, se prostřednictvím společného přítele a podnikatele v oblasti populární hudby Jerryho Brandta seznamuje s Jacem Holzmanem, zakladatelem gramofonové firmy Elektra.
1970. Holzman se zpěvačkou podepisuje exkluzivní smlouvu pro svoji značku.
1971. Debutní album CARLY SIMON, produkované Eddie Kramerem, vstupuje do US hitparády a jeho nejlepším umístěním je 30.místo. Obsahuje Brackmanovy texty. Skladba "That's The Way I've Always Heard It Should Be" z této desky se v USA vyšvihne na 10.příčku žebříčku. (Při závěrečné písni "The Love's Still Growing" od Buzzy Linharta, jsem ochoten ulehnout do hrobu ... nadpozemské! Pozn.autora). Když 6.dubna Carly vystupuje v klubu Troubadour v Los Angeles, zajde za ní do zákulisí James Taylor, aby se s ní seznámil.
Skladba "Anticipation" se v USA vyšplhá na no.13 (později ji použijí v reklamě pro americkou televizi).
Vychází druhé album ANTICIPATION, produkované Paulem Samwellem-Smithem a nahrané ve studiu Morgan ve Willesdenu v severní části Londýna. V USA dosáhne 30.místo hitparády. Poslední skladba - Kristoffersenova "I've Got To Have You" opět korunuje album a potvrzuje jeho výjimečnost mezi Carlynými deskami.
1972. Singl "Legend In Your Own Times" se v US žebříčku umístí na 50.příčce. 
Carly Simon na 14.ročníku předávání cen Grammy získá ocenění "Objev roku". Singl "You're So Vain" dobude vrchol US hitparády (v UK obsadí no.3) a získá zlatou desku. (Píseň vyvolá velké dohady kolem totožnosti jejích interpretů. Pochybnosti vyvolá otázka, zda doprovodný vokál patří Mickovi Jaggerovi).
3.listopadu se Carly Simon ve svém manhattanském bytě vdává za Jamese Taylora. Večer se k němu připojí na koncertním pódiu v newyorské Radio City Music Hall, kde Taylor slavnostně oznamuje uzavření jejich manželství. 
Excelentní LP deska NO SECRETS se v USA vyšvihne na samou špičku hitparády, ve Velké Británii boduje na 3.místě. Je to zpěvaččino první album produkované Richardem Perrym, který se usiluje dodat jejímu hlasu hardrockovější výraz. Výběr hostí jako je např. Mick Jagger, Klaus Voorman a Paul & Linda McCartney podtrhuje rockové vyznění tohoto mistrovského díla. (Podle kritiků i fanoušků zůstane jejím nejúspěšnějším albem). 
1973. Album THE RIGHT THING TO DO v USA i v UK obsadí shodně 17.místo. (Jde zřejmě o kompilaci, titulní skladba pochází z NO SECRETS. Pozn.autora).
1974. LP deska HOTCAKES opět září jako diamant. Ve Spojených státech se umísťuje na 3.místě, v UK končí na no.19. Album opět produkované Perrym obsahuje doprovodný zpěv jejího muže Taylora a jejich první společně napsanou skladbu "Forever My Love". Mezi hosty se objevují Dr.John a Robbie Robertson.
"Mockingbird", brilantní duet s Taylorem ve skladbě od formace CHARLIE & INEZ FOXX, která se v roce 1963 dostala na no.7, tentokrát v USA boduje na 5.místě a v UK na 34.pozici. Píseň šťastní manželé věnují právě narozené dceři Sally.
Další vybraný song z alba - Carlyna "I Haven't Got Time For The Pain", se v USA vyšplhá na 14.příčku žebříčku. 
1975. Po dítěti zkrásnělá a viditelně šťastná zpěvačka vydává další úspěšné album PLAYING POSSUM. Desku opět produkoval osvědčený Perry a v plejádě hostí můžeme zaznamenat Ringo Starra, Ritu Coolidge, Lee Ritenoura nebo Carole King. V USA se dostane na 10.místo. Svojí sevřeností a geniální instrumentací dokonce překonává předchozí opus.
Singl "Attitude Dancing" vystoupí v US hitparádě na no.21, zatímco další "Waterfall" obsadí tamtéž no.78. Píseň "More And More" však nepřekoná v USA 94.příčku žebříčku. 
Výběrové album THE BEST OF CARLY SIMON v USA dosáhne na 17.místo prodeje.
24.prosince Carly zpívá společně s Lindou Ronstadt, Joni Mitchell a Jamesem Taylorem na koncertě v Hollywoodu vánoční koledy. 
1976. Skladba "It Keeps You Running" cover verze hitu THE DOOBIE BROTHERS, se v USA umístí na no.46. Pochází z nového alba ANOTHER PASSENGER, které tentokrát produkoval Ted Templeman. Spoluautorem skladeb je Carlyn starý známý Jacob Brackman. Deska obsahuje silné melodie a každá píseň má ambice zasáhnout široké spektrum posluchačů. Jako hosté jsou k nahrávání přizvaní např. Lindou Ronstadt, Jackson Browne, THE DOOBIE BROTHERS, Glenn Frey či Van Dyke Parks. V USA skončí na 29.místě.
1977. Hudební motiv z filmu s Jamesem Bondem "The Spy Who Loved You" vychází jako singl "Nobody Does It Better". Píseň, která je dílem autorské dvojice Marvin Hamlisch/Carole Bayer Sager, se v USA umístí na 2.příčce hitparády, v UK je na 7.místě.
1978. LP deska BOYS IN THE TREES, produkovaná Arifem Mardinem, v USA obsadí no.10. Úvodní skladba "You Belong To Me" vychází na singlu a v US žebříčku se vyšvihne na 6.příčku. Kuriozitou je, že ji Carly napsala přes telefon se členem skupinyTHE DOOBIE BROTHERS  Michaelem McDonaldem. 
19.dubna Carly Simon s Brucem Springsteenem, Jacksonem Brownem, THE DOOBIE BROTHERS  a dalšími podepisuje petici, žádající prezidenta Cartera, aby se USA zřekli výroby jaderné energie. (Po této akci následuje její angažování se v hnutí "No Nukes").
Další dueto Carly Simon a Jamese Taylora, cover verze skladby "Devoted To You" od THE EVERLY BROTHERS, která se v roce 1958 v USA umístila na 10.místě, tentokrát v US hitparádě obsadí no.36.
2.listopadu Carly se skladbou "I Live In The Woods" vystoupí jako host na koncertu v Jones Hall v texaském Houstonu, který se nahrává pro budoucí album Burta Bacharacha WOMAN.
1979. LP deska SPY, opět v produkci Arifa Mardina, dosáhne v USA 45.místo a stane se jejím posledním albem pro značku Elektra. Singl "Vengeance" se v USA dostane na no.48. Ve studiu se ke zpěvačce připojují s vokály sestra Lucy, James Taylor a Tim Curry. Skladby "Love You By Heart", "We're So Close" a "Never Been Gone" jsou příkladem Carlyna vyzrálého skladatelského umu a pěveckého mistrovství.
19.srpna Carly Simon společně s Grahamem Nashem, Johnem Hallem a Jamesem Taylorem vystupuje na sérii pěti koncertů nazvaných Musicians United For Safe Energy (MUSE) v newyorské Madison Square Garden. (Show se nahrává pro 3LP - NO NUKES, které vychází v prosinci). 
1980. V červenci vychází COME UPSTAIRS, její první album pro gramofonovou společnost Warner Brothers. Produkce se ujímá Mike Mainieri a mezi hosty mimo "Taylorův klan" (James, Alex, Hugh a Sarah-Maria), nalezneme Ricka Marottu a Tonyho Levina. V USA se umístí na 36.příčce žebříčku. Vyňatá píseň "Jesse" se stává velkým hitem a v US hitparádě vyšplhá na no.11. Výborná je hard rocková skladba "In Pain", ve které Carly předvede svůj nevšední hlasový potenciál. 
4.října se Carly Simon v průběhu amerického turné, jehož cílem je propagovat album COME UPSTAIRS, na pódiu v pennsylvánském Pittsburghu, zhroutí z vyčerpání. (V následujících několika letech Carly pociťuje rostoucí obavy ze živého vystupování a trpí až chorobnou trémou).
1981. Vychází album TORCH, kolekce standardů z 20-tých, 30-tých a 40-tých let. V USA vystoupí na 50.pozici.
1982. Skladba "Why", kterou napsala a produkovala THE CHICK ORGANIZATION (Bernard Edwards a Nile Rodgers) a je převzatá z filmu "Soup For One", se v UK dostane na 10.místo, v USA však zůstane jen na no.74. (Carly Simon "objevují" angličtí posluchači a v osmdesátých letech se její desky umísťují vždy lépe ve Velké Británii než v Americe). 
1983. Sólový zpěv Carly Simon se objevuje v úspěšné skladbě Willa Powerse "Kissing With Confidence", která se v UK dostane na 17.místo a kterou pod novým pseudonymem nahrál Lynn Goldsmith.
Album HELLO BIG MAN, produkované opět Mikem Mainierim, se v USA umístí na no.69. Jeho název inspirovaly "slovní přestřelky" Carlyných rodičů, když otec zdravil matku bodrým: "hello little woman" a ta mu odpověděla: "hello big man". Kolekce je svěžím mixem rocku a reggae a mezi hudebníky lze nalézt Robbieho Shakespeara a Sly Dunbara. Vybraný song "You Know What To Do" se v USA dostane na 83.místo. Za skutečný bonbónek této kolekce považuji zářivou Carlynu skladbu "Orpheus"! 
1985. Singl "Tired Of Being Blonde" v US hitparádě nepřekoná 70.pozici. Předchází albu SPOILED GIRL, jedinému na značce CBC/Epic, které však nepronikne do žebříčků. Sama zpěvačka ho považuje za omyl a že se nechala vmanévrovat do role "Zkažené dívky" s odstupem času těžce nesla.
Koncem roku Carly hraje ve filmu "Perfect", ve kterém polije vodou Johna Travoltu. 
1986. "Coming Around Again" je první singl pro firmu Arista. Ve Velké Británii zaznamená úspěch na 12.místě hitparády. (B-strana "Itsy Bitsy Spider" přináší pěvecký debut Carlyny dcery Sally). Skladba, kterou produkoval Paul Samwell-Smith, je z filmu s Jackem Nicholsonem a Meryl Streep "Heartburn". 
1987. Singl v USA dosáhne no.18 a album COMING AROUND AGAIN, které si produkovala za pomoci Franka Filipettiho a Cliva Davise sama zpěvačka, v USA i v UK shodně obsadí 25.příčku žebříčku. Píseň "Give Me All Night" se v USA umístí na 61.místě.
1988. Další píseň z alba "All I Want Is You" se ve Spojených státech dostane na 54.pozici. Na každoročně konané Martha's Vineyard Celebrity Auction je jedním z objektů aukce skladba, kterou Carly zazpívala v domě vítěze dražby. Carly Simon nakonec zazpívá 3 skladby (každou za 26.000 dolarů) pro dva muže, kteří nejsou schopni jeden druhého překonat!
Album GREATEST HITS LIVE dosáhne v USA 87.místo, v UK 49.místo. LP desku Carly naživo nahraje před pozvanými hosty v přístavu Gay Head na Martha's Vineyard v Massachussetts pro samostatný televizní program TV společnosti HBO "Carly In Concert - Coming Around Again". 
Zpěvačka, která se po rozvodu v roce 1983 provdala za Jima Harta, začíná pracovat na soundtracku k filmu "Working Girl".
1989. Singl "Let The River Run", pocházejícího z tohoto soundtracku, v USA obsadí no.49.
V reedici vydaný singl "Why" se v UK žebříčku dostane na 56.příčku.
2.srpna Carly Simon v knihkupectví Bunch O'Grapes ve Vineyard Haven v Massachussettsu podepisuje výtisky své knihy "Amy And The Dancing Bear" určené dětem, která právě vychází.
1990. "Let The River Run" na 32.ročníku předávání Grammy v losangelském Shrine Auditorium získá cenu "Nejlepší píseň napsaná specielně pro hraný film nebo televizi". (Skladba pokračuje ve svém vítězném tažení a získá i Oscara za nejlepší filmovou hudbu). 
15.dubna se v televizi vysílá "Carly In Concert: My Romance". V programu jako hosté vystoupí Michael Brecker a Harry Connick jr.
LP deska MY ROMANCE, již produkoval Frank Filipetti & Marty Paich, obsahující stejně jako album TORCH standardy, v USA vystoupí na 46.stupínek hitparády. Převažují zde skladby od Richarda Rodgerse (6 coverů) a jediné vlastní píseň "What Has She Got", je důstojným partnerem těchto klasických děl. Tradicionál "Danny Boy" věnovala Carly Simon Franku Sinatrovi. 
Album HAVE YOU SEEN MY LATELY?, obsahující 11 nových skladeb Carly Simon a představující zpěvaččiny hosty (mimo jiné sestru Lucy, děti Sally a Bena či Judy Collins), produkovali Frank Filipetti a Paul Samwell-Smith. Kolekce emotivních písní se závažnými texty o životu a smrti, se v USA umístí na no.60. Za perlu alba lze považovat nádhernou "Better Not Tell Her".
V říjnu Carly vydává druhou knihu pro děti "The Boy Of The Bells". 
1991. 31.ledna zpěvačka v programu společnosti NBC "Late Night With Letterman", absolvuje jedno ze svých řídkých televizních vystoupení. 
Skladba "You're So Vain" vychází v britské reedici a její vydání se časově shoduje s uvedením televizního reklamního šotu na pneumatiky značky Dunlop, který natočil Robert Campbell a který tuto skladbu široce využívá!
1992. V produkci čtveřice Carly Simon/Frank Filipetti/Andy Goldmark/Russ Kunkel vychází soundtrack k filmu THIS IS MY LIFE. O doprovodné vokály se postarala Sally Taylor.
1993. Má premiéru "rodinná opera Simonovců" ROMULUS HUNT, která byla i nahrána. 
1994. V prodeji je album LETTERS NEVER SENT s jehož produkcí pomáhal znovu aktivní umělkyni starý známý Frank Filipetti. Mezi hosty opět figurují nepostradatelní Sally a Ben, ale s hudbou pomohli i Dave Stewart, Danny Kortchman, Taj Mahal a Rosanne Cash. Deska se přes svůj vysoký hudební kredit umísťuje v USA pouze na 129.místě.
1996. Firma Arista vydává reprezentativní 3CD Box Set CLOUDS IN MY COFFEE (Disc 1 - "The Hits", Disc 2 - "Miscellaneous & Unreleased", Disc 3 - "Cry Myself To Sleep"), který mapuje umělčinu hudební dráhu v letech 1965-1995. 
1997. FILM NOIR, třetí z Carlyných LP desek složených ze standardů, se prodává pouze v USA. Produkce se vedle zpěvačky ujímá také Jimmy Web, jehož hlas je ke slyšení i na albu.
1999. THE VERY BEST OF CARLY SIMON: NOBODY DOES IT BETTER, je název dalšího výběru firmy Arista, jež měl dobré prodejní výsledky. 
2000. Po šesti letech vychází album THE BEDROOM TAPES. Carly Simon se podařilo do svého úžasně elastického hlasu dostat ještě více podmanivosti. Nejpůsobivěji však vyznívají její texty. Není tajemstvím, že umělkyně trpí rakovinou, a její duševní stav se do slov nové desky plně promítnul. Nikoli však rezignovaným, sebelítostivým a uplakaným způsobem. Carly působí obdivuhodně vyrovnaně, a nezaposlouchat se do neveselých slov, lze snadno podlehnout dojmu, že zpívá o lásce ... je to vskutku brilantní album. Vydává ho opět firma Arista Records a v USA se umísťuje na 90.místě hitparády. 
2002. Na značce Rhino Records vychází LP deska CHRISTMAS IS ALMOST HERE a kompilační 2CD nazvané ANTHOLOGY.

Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek