Music archiv - Story kapel

Spencer Davis Group

SPENCER DAVIS (1942, Wales) - gtr, keyboards, vcls
STEVE WINWOOD (1948, Birmingham) - keyboards, gtr, vcls
MUFF WINWOOD (1943, Birmingham) - bas, vcls
SDGPETER YORK (1942, Birmingham) - drums
EDDIE HARDIN - organ, vcls
PHIL SAWYER - lead gtr
RAY SAWYER - gtr, vcls
DEE MURRAY - bas
NIGEL OLLSON - drums
DAVE HYNES - drums, vcls

Alba:
1. THIER FIRST LP - Fontana 1965
2. THE SECOND ALBUM - Fontana 1966
3. AUTUMN 66 - Fontana 1966
4. HERE WE GO ROUND THE MULBERRY BUSH (Soundtrack) - UA 1967
5. WITH THIER NEW FACE ON - UA 1968
6. ITS BEEN SO LONG - UA 1971
7. GLUGGO - Vertigo 1973
8. LIVING ON A BACK STREET - Vertigo 1974

Kompilace:
THE GREATEST HITS - UA 1967
THE BEST OF THE SPENCER DAVIS GROUP - Island 1968
LETTERS FROM EDITH - CBS 1969
GREATEST AND LATEST - Proacoustic 1986
Spencer Davis sólově:
MOUSETRAP - Island 1971
CATCH YOU ON THE REBOP:LIVE IN EUROPE - RPM 1973
SPENCER DAVIS & PETER JAMESON:ITS BEEN SO LONG - RPM 1974
CROSSFIRE - Allegiance 1984
SPENCER DAVIS & PETER YORK, COLIN HODGKINSON:LIVE TOGETHER - Inakustic 1984
24 HOURS - Inakustic 1986
KEEP ON RUNNING - Trend 1995
TAKING OUT TIME 1967-69 - RPM 1995
8 GIGS A WEEK:THE STEVE WINWOOD YEARS 1964-67 (2CD) - Island 1996

 

Historie této rhythm and bluesové legendy se začíná v roce 1963. Birminghamský učitel a amatérský hudebník Davis se v místním podniku "THE GOLDEN EAGLE" potkává s Yorkem a bratry Winwoodovými a zakládá s nimi skupinu. Doposud zde vystupoval jako folkový sólista a oni jako jazzový tradicionál pod nazvem THE MUFF-WOODY JAZZ BAND. Steve Winwood byl ve svém okolí považován za "zázračné" dítě, neboť již od útlého dětství hrál na všechny dostupné nástroje. Zpočátku při veřejných produkcích vystupoval pod pseudonymem Steve Anglo. Nadšení muzikanti se rychle sehrávají jako ortodoxní R&B kvarteto a volí si jméno podle svého ideového vůdce.
V roce 1964 si novou skupinu poslechne majitel firmy ISLAND RECORDS Chris Blackwell a podepisuje s ní smlouvu. Protože zatím nemá dostatek prostředků na propagaci svých interpretů, prodává práva značce PHILLIPS-FONTANA a prvním počinem na ní je revival skladby "Dimplies" Johna Lee Hookera, ale hitem se nestane. Další singly "I Cant Stand It", "Every Little Bit Hurts" a "Strong Love" se vždy vyšplhají přibližně na stejné místo žebříčku (kolem 40.příčky).
Rok 1966 znamená pro SPENCER DAVIS GROUP konečně průlom do hitparád. Skladba jamajského stájového kolegy Jackieho Edwardse "Keep On Running" vyletí jako kometa a sestřeluje ze špičky žebříčků beatlesovskou "We Can Work It Out". Album THIER FIRST LP, původně vydané v roce 1965 a nová LP - THE SECOND ALBUM se souběžně stávají v Británii hity, když skončí na 6. a 3.místě. Další album AUTUMN 66se dostává na 4.místo U.K. žebříčku a obliba kapely kulminuje. Steve Winwood, benjamínek souboru,(mějme na mysli, že začínal u SPENCER DAVIS GROUP jako 15-ti letý!), složil skvělou kompozice "Gimme Some Lovin", které se stává doslova hymnou a opět okupuje čela hitparád. Další Winwoodova píseň "IA Man" je opět velmi úspěšná.
Ale je tu rok 1967 a bratři Winwoodové uskutečňují svůj dávno signalizovaný záměr odejít od domovské kapely. Steve zakládá TRAFFIC a Muff se pouští do úspěšné producentské práce. Davis na jejich místa získává Eddieho Hardina (zpěv, varhany) ze skupiny THE CHEYNES a Phila Sawyera (kytara) ze souboru THE FLEUR DE LYS. Psychedelicky laděná skladba "Time Seller", nahraná v novém obsazení se v U.K. dostává na 30.místo i když skupina přišla o charakteristický zvuk založený na Winwoodově zpěvu.
Posledním úspěchem skupiny je "Mr.Second Class" z roku 1968. Odcházejí Hardin s Yorkem, kteří chtějí pracovat samostatně a pro značku Bell Records nahrávají jako HARDIN & YORK album TOMORROW TODAY. Davis na jejich místa angažuje basistu Dee Murraye a bubeníka Nigela Olssona, ale skupina prožívá tvůrčí krizi a v roce 1969 ukončuje činnost. Murray s Olssonem odcházejí do doprovodné skupiny Eltona Johna a kapelník se stěhuje do Kalifornie, kde chce pokračovat v sólové kariéře. Zprvu nahrává s Alunem Davisem v akustickém duu, poté se jeho partnerem stává Peter Jameson. V roce 1973 Davis a Hardin nakrátko oživují soubor s bubeníkem Davem Hynesem kvůli koncertování v USA a U.K. Znovuobnovená skupina však nemá dlouhou životnost a brzy se rozejde a Davis se stává úředníkem ISLAND RECORDS v Los Angeles.

V roce 1990 zakládá Davis novou SPENCER DAVIS GROUP ve složení Don Kirkpatrick a Ed Tree(kytary), Rick Seratte(klávesy), Charlie Harrison(basa) a bývalý člen skupiny WANG CHUNG Bryan Hitt(bicí). Hitt se dlouho neohřeje, přijímá nabídku přidat se k formaci REO SPEEDWAGON. Brzy jeho příkladu následují ostatní a rozprchnou se po Státech. Spencer Davis rezignuje a od té doby o něm nejsou žádné zprávy. Peter York žije v Německu a je moderátorem televizního hudebního pořadu "Super Drummers".

Vladimír Svoboda 2002

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek