Music archiv - Ladies Story

Sandie Shaw

SANDIE SHAW
 (vl.jm. Sandra Ann Goodrich, 26.2.1947, Dagenham, Essex, UK) - vcls  

 

Sandy ShawAlba + důležité kompilace:
 1. SANDIE - Pye 1965
 2. SANDIE SHAW - Reprise 1965
 3. ME - Pye 1965
 4. THE GOLDEN HITS OF SANDIE SHAW - Pye 1966
 5. PUPPET ON A STRING - Pye 1967
 6. LOVE ME, PLEASE LOVE ME - Pye 1967
 7. THE SANDIE SHAW SUPPLEMENT - R.P.M. 1968
 8. REVIEWING THE SITUATION - Pye 1969
 9. A GOLDEN HOUR OF - GREATEST HITS - Pye 1974
10. FILE (2LP Kompilace) - Pye 1977
11. REMINDING YOU - PRT 1983
12. CHOOSE LIFE - Palace 1983
13. 20 GOLDEN PIECES (Kompilace) - R.P.M. 1986
14. JANICE LONG SESSION - Strange Fruit 1987
15. HELLO ANGEL - Rough Trade 1988
16. GOLDEN CD COLLECTION (Kompilace) - S.F.M. 1989
17. EP COLLECTION (Kompilace) - S.F.M. 1991
18. 1964-67 COMPLETE RECORDINGS (2CD Kompilace) - Sequel 1993

1964. Sandra Goodrich pracuje jako operátorka u počítače IBM a ve svém volném čase zpívá. V květnu se jí podaří dostat do zákulisí koncertu skupiny ADAM FAITH & THE ROULETTES, na které udělá dojem svojí spontánní pěveckou ukázkou. Manažerka Eve Taylor je, pokud jde o Sandřin výkon, zdrženlivější, ale vidí v jejím stylu určitý potenciál a podepíše s ní smlouvu týkající se managementu, přičemž jí dává umělecké jméno Sandie Shaw.        
V červnu s producentem Tonym Hatchem nahrává demo snímky, podepisuje smlouvu s Pye Records a debutuje skladbou "As Long As You're Happy".
Její vlastní verze amerického hitu Lou Johnsona "(There's) Always Something There To Remind Me", kterou napsala dvojice Bacharach/David, na 3 týdny ovládne vrchol britské hitparády, odkud vytlačí skladbu Roye Orbisona "Oh, Pretty Woman". Sandie Shaw okamžitě vystupuje v několika britských programech a pozornost diváků upoutá především tím, že od svého prvního úspěšného singlu zpívá bosá. (Bosé nohy jsou reklamním trikem Eve Taylor, která předpokládá, že se jí takto podaří zaujmout tisk.  Sandie bude ještě několik let zpívat bosá).
Singl "(There's) Always Something There To Remind Me", vydaný na americké značce Reprise, se v USA umístí na 52.místě (verze Lou Johnsona se tam vyšplhala na 49.místo).
1965. Její třetí singl "I'd Be Far Better Off Without You" napsal Chris Andrews, ale mnozí recenzenti a rozhlasoví disck-jockeyové upozorňují, že skladba z jeho B-strany "Girl Don't Come" je vydařenější. Společnost Pye jejich radu poslechne a singl pod novým názvem "Girl Don't Come" se v UK vyšvihne na 3.příčku hitparády.
21.února Sandie absolvuje svůj koncertní debut jako předzpěvačka skupiny FAITH na koncertu v De Montfort Hall v Leicesteru, kterým startuje britské turné.
Skladba "I'll Stop At Nothing", kterou Andrews napsal pro kapelu FAITH, věnuje Sandie Shaw a v jejím podání se probojuje na no.4 britského žebříčku.
Debutní album SANDIE se v UK umístí na 3.pozici a je její jedinou LP deskou, jež pronikne do britské hitparády.
Singl "Girl Don't Come" se v USA umístí na no.42 a stane se její nejúspěšnější deskou v americkém žebříčku.
Umělkyně se pokusí odcestovat do USA, aby mohla singl osobně propagovat, ale americké přistěhovalecké úřady jí neudělí vízum potřebné pro umělecké vystupování, protože se brání tímto způsobem záplavě britských umělců, kteří se snaží v USA prorazit. Sandie místo toho cestuje na krátkou propagační návštěvu Kanady.
Další Andrewsova píseň "Long Live Love" (rytmikou připomínající skladbu Toma Jonese "It's Not Unusual", která před dvěma měsíci dobila vrchol britské hitparády a kterou zpěvačka odmítla), je její druhou britskou jedničkou, vede žebříček 3 týdny.
V červnu jí konečně dovolí vstoupit na americké území a Sandie účinkuje v TV programu společnosti CBS "Ed Sullivan Show", ve kterém zazpívá skladbu "Long Live Love" (dosáhne 97.místo a je jejím posledním zápisem do US žebříčku).
Pouze v Americe vydané album SANDIE SHAW v USA nepřekoná no.100.
Singl "Message Understood", jehož autorem je opět Andrews, v UK vystoupí na 6.místo.
Vychází LP deska ME, nepronikne však do žebříčku.
V londýnském hotelu Savoy zpěvačka absolvuje svůj kabaretní debut, přičemž ji doprovází kapela THE PARAMOUNTS. Po katastrofálním prvním večeru se její vystoupení v průběhu dalších třech týdnů vcelku vydaří.
Singl "How Can You Tell" se v UK hitparádě vyšplhá na 21.příčku.
1966. Skladba "Tomorrow" se vyšvihne ve Velké Británii až na 9.místo. Nabídnou jí příležitost, aby vzápětí nahrála titulní skladbu k připravovanému filmu s Michaelem Cainem "Alfie", ale manažerka Tylerová šanci nevyužije. (Píseň se v UK stane velkým hitem v podání Cilly Black a v USA s ní slaví úspěchy Cher).
Kompilační album THE GOLDEN HITS OF SANDIE SHAW (s nízkou cenou)je antologií jejích dosavadních hitových singlů.
Song "Nothing Comes Easy" v UK dosáhne no.14. V červenci vystupuje na Benátském písňovém festivalu v Itálii.
Singl "Run" se v UK umístí na 32.příčce hitparády. Sandie Shaw se do konce roku zaměří na vystupování v zahraničí, v Evropě.
Píseň "Think Sometimes About Me" v UK žebříčku také obsazuje no.32.
1967. Další singl "I Don't Need Anything" se ve Velké Británii na jeden týden umístí na 50.pozici. V tisku ostře sledovaném rozvodovém řízení zpěvaččino jméno figuruje jako jméno "inkrimované ženy" a soudce jí uděluje veřejné pokárání.
Sandie se skladbou Billa Martina a Phila Coultera "Puppet On A String" reprezentuje Velkou Británii na písňové soutěži Eurovize ve Vídni. Skladba zvítězí, když získá 47 hlasů, tedy dvakrát více než druhá v pořadí, píseň Seana Dunphyho "If  I Could Choose",  zastupující Irsko. Je to první britské vítězství po tom, když se UK pětkrát umístí na 2.příčce!
Singl "Puppet On A String" tři týdny vede britský žebříček a prodá se ho přes 500.000 kopií. Stane se i zpěvaččiným největším mezinárodním úspěchem, prodej singlu v NSR převýší 750.000 výlisků a na celém světě se ho podle některých odhadů prodají 4 miliony kusů. Úspěch způsobí příval nabídek na vystupování v Evropě i ve světě.
14.-17.června Sandie Shaw reprezentuje Velkou Británii na 2.ročníku festivalu populární hudby "Bratislavská lýra" v Československu.
Martin a Coulter jsou autory i další skladby "Tonight In Tokyo", která v UK žebříčku dosáhne no.21.
Píseň "You've Not Changed", kterou napsal Andrews, v UK obsadí 18.pozici. Sandie účinkuje v londýnské Royal Variety Show.
Navzdory tomu, že singly z tohoto roku slavily úspěchy, album LOVE ME, PLEASE LOVE ME, propadne.
1968. Singl "Today" se v UK dostane na no.27.
>28.února Sandie Shaw své 21.narozeniny oslaví večírkem v Komnatě hrůzy v londýnském Muzeu voskových figur madame Tussaud.  
6.března se provdává za módního návrháře Jeffa Bankse.
>"Don't Run Away" je první SP deskou Sandie Shaw, která se od jejího debutního singlu nedostane do UK TOP 50. (Skladba "Show Me" v červnu a cover verze písně "Together" od Nilssona v srpnu dopadnou stejně špatně).
Do svého repertoáru převezme debut Mary Hopkins "Those Were The Days" a píseň zazpívá v televizním programu společnosti BBC "Top Of The Pops". Verze Mary Hopkins, která se vysílala i propagovala v rozhlase (o pozornost posluchačů se dělí se skladbou THE BEATLES "Hey Jude"), se v UK vyšvihne na vrchol hitparády a Sandie Shaw se opět neprosadí. Hudební program společnosti BBC se Sandie Shaw "The Sandie Shaw Supplement" si získá popularitu, stejnojmenné album s hudbou z této show se však neprodává. 
1969. Skladba "Monsieur Dupont" je na no.6 razantním návratem do britského singlového žebříčku, nemá však dlouhý život.
"Think It All Over" se v UK umístí na 42.místě (a na 15 let se stane zpěvaččiným posledním hitovým singlem).
1970. 27.února je Sandie Shaw mezi pozvanými na recepci ministerského předsedy Harolda Wilsona, uspořádanou na počest německého spolkového kancléře Willyho Brandta na Downing Street č.10 v Londýně.
1971. Převezme do svého repertoáru skladbu Lynn Anderson "Rose Garden", ale v UK žebříčku se prosadí původní verze. Po několika neúspěšných singlech, ze kterých posledním je cover verze skladby "Father And Son" od Cata Stevense, zpěvaččina smlouva s firmou Pye vyprší a neobnoví ji.
1977. Po pěti letech, kdy zpěvačka nenahrává a soustřeďuje se na práci v kabaretu a v zahraničí, jakožto i na několika charakterních divadelních rolích (v Shawově hře "St.Joan" a Shakespearově "Hamletovi"), podepisuje kontrakt s firmou CBS.
Singlu "One More Night" se nepodaří proniknout do žebříčku a neúspěchem se skončí i vydání dalšího singlu "Your Mama Wouldn't Like It". (Před vypršením smlouvy nenahraje žádné album a interpretka se na pět roků vytratí ze scény populární hudby).
1982. Sandie Shaw přispívá skladbou "Anyone Who Had A Heart" na ambiciózní projekt cover verzí skupiny HEAVEN 17 nazvaný "British Electric Foundation", který vychází na albu MUSIC OF QUALITY AND DISTINCTION.
1983. LP deska CHOOSE LIFE, vydaná na značce Palace Records ve spolupráci s Worlds Peace Exposition, je budhismem inspirovaná kolekce písní, které napsala Sandie Shaw. (Zpěvačka je v té době vdaná za Nika Powella, šéfa firmy Palace, působící v oblasti zvukových záznamů, filmu a videoklipů, a majitele obchodní sítě Video Palace). Na singlu vychází skladba "Wish I Was" z nejnovějšího alba.
1984. Revival prvního singlu formace THE SMITHS "Hand In Glove", nahraný se členy skupiny a vydaný na značce Rough Trade,  se v UK umístí na 27.místě. (Sólový zpěvák THE SMITHS Morrissey je dlouholetým obdivovatelem Sandie Shaw a tímto způsobem se jí snaží pomoci zpátky na výsluní).
1985. 19.prosince společně s Cliffem Richardem, Lulu a Chrisem De Burghem se zúčastňuje akce Carol Aid, na které hvězdy populární hudby zpívají vánoční koledy v londýnském klubu Heaven, výtěžek koncertu je určený na podporu akce Band Aid.
1986. Zpěvačka se po několika letech domáckého života po zralé úvaze rozhodne, že se vrátí na scénu pop music s náročnějším hudebním materiálem a podepisuje smlouvu se společností Polydor.
Revival skladby od skupiny LLOYD COLE & THE COMMOTIONS "Are You Ready To Be Heartbroken?" se na 68.místě stane v UK menším hitem, zpěvačka zároveň podniká úspěšné turné po universitách.
1987. Objevuje se ve filmu "Eat The Rich".
1988. Sandie Shaw podepisuje se společností Rough Trade smlouvu na vydání alba HELLO ANGEL. LP deska nahraná za přispění baskytaristy Deona Estuse, vystupujícího s George Michaelem, člena skupiny THE COMMUNARDS Richarda Colese a zpěvačky THE PRETENDERS Chrissie Hynde (která hraje ve skladbě "Nothing Less Than Brilliant" na foukací harmoniku), přináší písně napsané kapelou THE JESUS & MARY CHAIN, Markem Nevinem z FAIRGROUND ATTRACTION, Clivem Langerem a Morrisseyem a novým spolupracovníkem Stephenem Streetem. Pilotní skladbou je píseň "Please Help The Cause Against Loneliness", jejímiž autory jsou Morrissey a producent Street.
1991. V dubnu umělkyně vydává autobiografickou knihu "The World At My Feet".


Vladimír Svoboda 2004

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek