Music archiv - Story kapel

Steely Dan

Steely DanDONALD FAGEN (1948, Passaic,
New Jersey, USA) - vcls, keyboards

WALTER BECKER (1950, New York, USA)
- bas, gtr, vcls

JEFF "SKUNK" BAXTER - gtr
DENNY DIAS - gtr
JIM HODDER - drums
DAVID PALMER - vcls
JEFF PORCARO - drums
MICHAEL McDONALD - keyboards, vcls
ROYCE JONES - vcls

Alba + důležité kompilace:
1. CAN'T BUY A THRILL - MCA 1973
2. COUNTDOWN TO ECSTASY - MCA 1973
3. PRETZEL LOGIC - MCA 1974
4. YOU GOTTA WALK IT LIKE TALK IT (Soundtrack) - Visa 1974
5. KATY LIED - MCA 1975
6. THE ROYAL SCAM - MCA 1976
7. AJA - MCA 1977
8. GREATEST HITS (2LP) - ABC 1978
9. GAUCHO - MCA 1980
10. GOLD (Kompilace) - MCA 1982
11. A DECADE OF STEELY DAN (Kompilace) - MCA 1984
12. REELIN'IN THE YEARS - THE VERY BEST OF STEELY DAN - MCA 1985
13. LIVE AT THE RECORD PLAY - MCA 1986
14. BERRY TOWN (Kompilace) - Bellaphon 1986
15. DO IT AGAIN - THE VERY BEST OF STEELY DAN - Telstar 1987
16. IN THE EARLY YEARS (Kompilace) - MCA 1987
17. OLD REGIME (Kompilace 1968-71) - Thunderbolt 1987
18. STONE PIANO (Kompilace) - Magnum 1988
19. CITIZEN STEELY DAN 1972-80 (4CD) - Efa 1990
20. GOLD EXPANDED EDITION (Kompilace) - Efa 1991
21. BEST OF STEELY DAN - REMASTERED - MCA 1993
22. CATALYST (2CD Kompilace) - Thunderbolt 1994
23. THEN & NOW (Kompilace) - BMG 1994
24. SPOTLIGHT ON (Kompilace) - Javelin 1994
25. ART CRIMES '96 - Efa 1996
26. ALIVE IN AMERICA (Live 1993-94) - Giant 1996
27. TWO AGAINST NATURE - BMG 2000

Donald Fagen sólově:
1. THE NIGHTFLY - WB 1982
2. KAMAKIRIAD - WEA 1993

Walter Becker sólově:
1. 11 TRACKS OF WHACK - WEA 1994

DONALD FAGEN & WALTER BECKER
1. EARLY YEARS (Kompilace) - Aero 1984
2. SUN MOUNTAIN (Kompilace) - Showcase 1986
3. COLLECTION (Kompilace) - Castle 1988
4. FOUNDERS OF STEELY DAN (Kompilace) - Remember 1993
5. PEARLS OF THE PAST (Kompilace) - BAM 1995

1967. Fagen a Becker se potkávají jako studenti Bard College v severní části státu New York.
1969. Končí školu (absolvuje ji jen Fagen - v anglické literatuře) a začínají zkoušet prodávat písně, které během studia složili. Rozhodnuti udělat kariéru v hudbě, nahrají nevýrazný soundtrack k jednomu z ranných filmů Richarda Pryora "You Gotta Walk It Like You Talk It" (vyjde v roce 1974 u firmy Visa). Navzdory neúspěchu to vede k dalšímu filmovému projektu - tanečnímu videu v hlavní roli s Beckerovou matkou, za které dostanou 1.500 dolarů.
1970. Becker a Fagen stále píší a snaží se prodat své písně vydavatelství Brill Building v New Yorku. Odpovědí na inzerát kytaristy Diase v novinách Village Voice, který hledá "muzikanty s jazzovou technikou". Nastupují do Diasovy skupiny DEMIAN a v suterénu jeho domu nahrávají demo snímky.
1971. Becker a Fagen prodají prostřednictvím Richarda Perryho píseň "I Mean To Shine" na album Barbry Streisand, opouštějí DEMIAN a přecházejí do skupiny JAY & THE AMERICANS, která zpívá na demo snímcích společnosti Brill Building a je poměrně známá na newyorkské scéně. Vystupují zde pod pseudonymy Gus Marker a Tristan Fabriani. (S JAY & THE AMERICANS natočili i dvě alba). Jako členové kapely se seznámí s producentem Garym Katzem (3roky partner Richarda Perryho ve společnosti Cloud Nine Productions) a s kytaristou Baxterem, studentem Boston University se specializací na komunikaci a veteránem skupin ULTIMATE SPINACH a THE HOLY MODAL ROUNDERS. Katzovi nabídnou místo producenta ve firmě ABC-Dunhill Records v Los Angeles. Přijímá pod podmínkou, že najmou i Fagena a Beckera jako kmenové autory, s čímž obě strany souhlasí.
1972. Po šesti měsících Dunhill skladatelskou smlouvu zruší a nahradí ji nabídkou pro oba muzikanty nahrávat vlastní kompozice. Katz na session zabezpečí Diase, Baxtera, bubeníka Hoddera (ex BEAD GAME), Davida Palmera (ex MIDDLES CLASS), který má na starosti vokály a další hudebníky.
Název STEELY DAN si vezmou z románu Williama Burroughse "The Naked Lunch" (kde se vztahuje na umělý penis na páru) a začínají pracovat na debutové LP desce.
1973. LP - CAN'T BUY A THRILL mísí řadu stylů (pop, jazz, rock, latinskoamerickou hudbu) a je nejen úspěšné, ale dodnes vysoce ceněné. Vyšplhá v USA na 17.místo žebříčku a získává pro skupinu zlatou desku. Vybraný singl "Do It Again" se v USA umístí na no.6.
Palmer odchází (později se vynoří ve skupině THE BIG WHA-KOO na značce ABC Records) a sólového zpěvu se neochotně ujímá Fagen.
Píseň "Reeling In The Years", také z prvního alba, v USA vystoupí na 11.místo. Další song "Show Biz Kids" v US hitparádě končí na no.61.
LP - COUNTDOWN TO ECSTASY v USA obsazuje 35.příčku hitparády a stává se druhou zlatou deskou skupiny, i když nemá žádné výrazné hitové singly. STEELY DAN koncertují po USA se dvěmi doprovodnými vokalistkami, dočasně zařazenými do sestavy skupiny - Jenny Soule a Glorií Granolou.
Skladba "My Old School" z LP - COUNTDOWN TO ECSTASY zakotvuje v USA na no.63.
1974. První britské turné přeruší Fagenova infekce hrdla a skupina odehraje jen 5 vystoupení z 12 avizovaných. Turné podnítí prodej právě vydávaného alba PRETZEL LOGIC a to se stává první LP deskou STEELY DAN v britském žebříčku (no.37). Album se v USA propracuje na no.8 a je třetí zlatou LP deskou skupiny.
4.července po koncertu na Den nezávislosti v Santa Monica Civic Center si Becker s Fagenem dávají na 3 roky přestávku v živých vystoupeních.
Baxter, s malou perspektivou další práce se STEELY DAN, odchází do skupiny THE DOOBIE BROTHERS (se kterou předtím koncertoval) a kapelu opouští i Hodder. Toho za bicími nahradí Jeff Porcaro a novým klávesistou se stává Michael McDonald (oba působili v rozšířené sestavě skupiny na turné, rovněž jako Royce Jones - doprovodné vokály). Mezitím se skladba "Rikky, Don't Lose That Number" stává jejich nejprodávanějším singlem v USA, když v žebříčku vystoupí na 4.příčku!
1975. LP - KATY LIED se v USA i v UK shodně umístí na 13.místě. V Americe získává skupině další zlatou desku. Takřka dokončené album skoro zničí chybné studiové zařízení - což vede producenta Katze k rychlému přechodu od firmy ABC Records k Warner Brothers. Po nahrání desky odchází McDonald do skupiny THE DOOBIE BROTHERS. Porcaro se vrací ke studiové práci a později založí slavnou skupinu TOTO. Odchází rovněž i Dias. Na jejich místa nepřijde nikdo a STEELY DAN se scvrkne na jádro Becker-Fagen, ti si na nahrávání alb zvou studiové hráče.
Píseň "Black Friday", o krachu na burze v roce 1929, z alba KATY LIED, obsazuje v USA no.37.
Debutní LP - CAN'T BUY A THRILL se opožděně umístí v britském žebříčku na 38.pozici, rovněž jako i singl "Do It Again" (no.39).
1976. LP - THE ROYAL SCAM vystoupí v USA na 15.místo, stává se další zlatou deskou a po propagačním evropském turné zakotvuje v UK žebříčku na 11.místě!
Vybraná skladba "Kid Charlemagne" v USA končí na no.82 a další kompozice "The Fez" obsazuje v USA no.59.
1977. Pouze v UK vydaný singl "Haitian Divorce" z LP - THE ROYAL SCAM se v UK vyšplhá na 17.příčku hitparády a je nejprodávanějším singlem STEELY DAN ve Velké Británii.
Firma ABC Records, podrážděná nekonečným perfekcionizmem dua ve studiu, určí 31.březen jako konečný k vydání nové LP desky. (Becker a Fagen ho překročí o několik měsíců).
Album AYA se v USA probojuje na no.3 a prodej 1 milionu výlisků přináší skupině první platinovou desku. Je také první LP deskou STEELY DAN v britské TOP 10 (no.5) a první, kterou Becker a Fagen nahráli oficiálně jako duo.
1978. Duo získá cenu Grammy za album AYA, vyhlášené za "Technicky nejlepší nahrávku neklasické hudby".
Skladba "Peg", vybraná z LP - AYA, v USA dosahuje na 11.místo, "Deacon Blues", také z této desky, se v US hitparádě propracuje na 19.místo. (Její titul inspiruje název skotské skupiny osmdesátých let DEACON BLUE).
Píseň "FM" ("No Static At All"), ze soundtracku k filmu FM, se v USA umístí na no.22.
"Josie", poslední singl z LP - AYA, se v USA vyšplhá na 26.příčku žebříčku.
1979. Kompilační dvojalbum GREATEST HITS, dosáhne v USA no.30 (další milionová deska) a v UK se umístí na no.41. Je na něm i nová píseň "Here In The Western World" a je to první z několika kompilačních desek STEELY DAN.
1980. Duo podepisuje smlouvu s firmou Warner Brothers a začiná pracovat na LP - METAL LEG, vyjde však najevo, že STEELY DAN dluží ještě jedno album firmě MCA Records (nové majitelce ABC Records) a materiál není nikdy vydán.
1981. LP - GAUCHO, na značce MCA, se v USA dostává na 9.místo hitparády a je třetí (a poslední) platinovou deskou skupiny. V UK obsadí no.27.
Skladba "Hey Nineteen", z LP - GAUCHO, vystoupí v USA na 10.místo (první hit v US TOP 10 po šesti létech). "Time Out Of Mind", z téhož alba, dosáhne v USA na 22.metu a je posledním hitovým singlem dua ve Spojených státech.
Duo oznamuje svůj rozchod, ale nevylučuje spolupráci pod značkou STEELY DAN někdy v budoucnosti. Oba muzikanti začínají pracovat na sólových projektech (Becker jako producent, Fagen jako hudebník).
1982. Retrospektivní LP - GOLD končí v USA na no.115 a v UK na no.4. Fagenova LP deska THE NIGHTFLY na značce Warner Brothers se v americkém žebříčku umístí na 11.příčce, v britském žebříčku na 44.příčce. Album zaznamenává noc ve fiktivní jazzové rozhlasové stanici W-JAZZ, ve které je Fagen discjockeyem známým jako The Nightfly.
Skladba "I.G.Y."("What A Beautiful World") z LP - THE NIGHTFLY, se v USA umístí na 26.místě hitparády.
1985. LP deska skupiny CHINA CRISIS - FLAUNT THE IMPERFECTION v produkci Beckera se v UK dostává na no.9. Obsahuje i 3 britské singly.
V televizi propagované kompilační album REELIN' IN THE YEARS - THE VERY BEST OF STEELY DAN v UK žebříčku obsazuje 43.příčku.
1987. Debutní album bývalé modelky Rosie Vela ZAZU na značce A&M produkoval Gary Katz, který ke spolupráci přesvědčí i Beckera s Fagenem, což podnítilo spekulace o jejich opětném spojení.
Další v televizi propagovaná kompilační LP deska DO IT AGAIN - THE VERY BEST OF STEELY DAN, se v britském žebříčku zastaví na no.64.
1988. Fagen si jako redaktor amerického filmového časopisu "Premiere" bere volno a vydává singl "Century's End" ze soundtracku k filmu "Bright Lights Big City".
1990. Fagen, který bydlí v New Yorku a organizuje příležitostné koncerty interpretů jako Michael McDonald, Patti Austin a Phoebe Snow a Becker, žádaný producent pracující ve svém studiu na Havaji, obnovují spolupráci, oba však popírají, že by z toho mohlo vzniknout vzkříšení STEELY DAN.
To se stane jednorázově až na koncertních turné v letech 1993 a 1995 a potom v roce 2000, kdy STEELY DAN natočili výborné studiové album TWO AGAINST NATURE.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek