Music archiv - Story kapel

Steppenwolf

JOHN KAY (vl.jménem JOACHIM F.KRAULEDAT 1944 Tilsite, Německo) - vcls, gtr, harm
MICHAEL MONARCH (1950, Los Angeles) - gtr
JOHN RUSHTON MOREVE (1945, Los Angeles) - bas
GOLDY McJOHN (1945, Los Angeles) - vcls, organ
JERRY EDMONTON (1946, Kanada) - drums
DENNIS "MARS BONFIRE" EDMONTON (1945, Kanada) - gtr
JOHN RUSSELL MORGAN - bas
NICK ST.NICHOLAS (vl.jménem KLAUS KASSBAUM 1943, Hamburk) - bas Steppenwolf
LARRY BYROM (1948, USA) - gtr
GEORGE BIONDO (1945, New York) - bas, vcls
KENT HENRY - lead gtr
BOBBY COCHRAN - gtr
WAYNE COOK
- keyb


STEPPENWOLF alba:
1. FIRST STEPPENWOLF - Dunhill 1968
2. THE SECOND - Dunhill 1968
3. AT YOUR BIRTHDAY PARTY - Dunhill 1969
4. EARLY STEPPENWOLF - Dunhill 1969
5. MONSTER - Dunhill 1970
6. LIVE STEPPENWOLF (2LP) - Dunhill 1970
7. STEPPENWOLF 7 - Dunhill 1970
8. FOR LADIES ONLY - Dunhill 1971
9. SLOW FLUX - Mums Rec. 1974
10. HOUR OF THE WOLF - Epic 1975

STEPPENWOLF kompilace:
1. SEPPENWOLF GOLD - Dunhill 1971
2. REST IN PEACE (2LP) - Dunhill 1972
3. 18 GREATEST HITS - Dunhill 1973
4. SKULLDUGERRY - Epic 1976
5. REBORN TO BE WILD - Epic 1977
6. GOLD - Dunhill 1981
7. WOLF TRACK - Allegiance 1982
8. PARADOX - Allegiance 1984
9. MAGIC CARPET RIDE - MCA 1985
10. GOLDEN GREATS - Dunhill 1986
11. BORN TO BE WILD 1966-90 (2CD) - MCA 1992
JOHN KAY AND STEPPENWOLF:
1. ROCK'N'ROLL REBELS - Qwil 1988
2. RISE AND SHINE - IRS 1990

JOHN KAY:
1. FORGOTTEN SONGS AND UNSONG HEROES - Dunhill 1972
2. MY SPORTIN'LIVE - Dunhill 1973
3. ALL IN GOOD TIME - Mercury 1978
4. JOHN KAY AND SPAROW - Dunhill 1979
5. LONE STEPPENWOLF (BEST OF) - Dunhill 1987
6. TIGHTEN UP YOUR WIG (BEST OF) - Dunhill 1993

John Kay se narodil v Německu jako Joachim Krauledat. V roce 1958, když měl 14 let, jeho rodina emigrovala z bývalé NDR do Kanady. Zde objevil západní hudbu a dočista jí propadl. V roce 1967 založil bluesové kombo THE SPAROW z muzikantů rozpadlé skupiny JACK LONDON AND THE SPARROWS. Tato kanadská kapela vznikla již v roce 1965 ve složení: Jack London(vcl), Jerry Edmonton(drum), Denis "Mars Bonfire" Edmonton(gtr), Nick St.Nicholas(bas) a Goldy McJohn(organ). Nadšený Evropan vypudil původního zpěváka a sám se ujal mikrofonu a skládání písní. St.Nicholas odchází do skupiny T.I.M.E. a nahrazuje ho John Rushton Moreve. Brzy se na ně usmálo štěstí a dostali nabídku od Columbie k natočení singlu, ale znamenalo to odstěhovat se s celou skupinou do New Yorku. Skladba "Tommorow's Ship" však nebyla úspěšná a John Kay obrací kormidlo na západ, do Kalifornie. Původně bluesové zaměření kapely se začíná měnit a SPAROW vystupují po hospodách ve Venice Beach jako syrová hardrocková skupina s rebelskou image. "Mars Bonfire" se vrací do Kanady a na jeho místo je angažován Michael Monarch, sedmnáctiletý (!) kytarový virtuos. Podepisují novou smlouvu s místní firmou Dunhill a na návrh producenta Gabriela Melklera si mění jméno na STEPPENWOLF (podle románu Hermanna Hesse "Stepní vlk"). Brzy Morevea nahrazuje John Russell Morgan a kapela se uchyluje do studia a nahrává první LP.
Z ní oba vyňaté singly ("Sookie Sookie" a "Born To Be Wild") ihned vzbuzují nadšení a prudce stoupají na žebříčku. Zvláště druhý z nich! Tuto energickou skladbu složil Edmonton a po uvedení v kultovním filmu EASY RIDER se stává hymnou kalifornských motorkářů. Přímým popudem k napsání songu prý byla invaze Rudé armády do Československa a v textu bylo poprvé použito spojení heavy metal (zde v souvislosti s tanky), které v budoucnu bude názvem pro druh muziky. Album obsahuje také protidrogovou píseň "The Pusher", kterou tradičně skupina uzavírá své koncerty. STEPPENWOLF září jako diamant. Hrají na NEWPORT POP FESTIVAL 68' v Costa Mese společně s CANNED HEAT, GRATEFUL DEAD, THE BYRDS a získávají si respekt pro své psychedelické improvizace. V témže roce vychází album THE SECOND s hitem "Magic Carpet Ride", který se vyšplhá na 3.místo US hitparády. Na MIAMI POP FESTIVAL v Hallendale na Floridě přivádějí STEPPENWOLF do varu 100.000 nadšených diváků. Třetí LP nahrávají v roce 1969 po personálních změnách. Místo Monarcha a Morgana přichází ztracený syn Nick St.Nicholas a přivádí ze skupiny T.I.M.E. kytaristu Larryho Byroma(1948, USA). Deska EARLY STEPPENWOLF je záznamem z koncertu z roku 1967, kde se ještě jmenovali THE SPARROW. Zdobí jej 21 minutová zabijácké verze "The Pusher". Skupina začíná svůj hard-rockový styl zjemňovat a zaměřuje se na politické texty. Výsledkem je monotematické album MONSTER, plné kritiky na americkou spotřební společnost a válku ve Vietnamu. STEPPENWOLF jsou zde na vrcholu tvůrčích sil a skladby s progresivními aranžemi nejsou sice stravitelné na první poslech, jak to bylo na počátku jejich kariéry, ale přesto MONSTER dosáhlo na 17.příčku amerického žebříčku.
Po krátkém britském turné v roce 1970 odchází St.Nicholas a nahrazuje ho George Biondo(1945, New York). Na slavném festivalu v Bathu (Somerset U.K.) hrají po boku LED ZEPPELIN, SANTANY, THE BYRDS, Franka Zappy a nevedou si špatně i když poměrně časté personální změny měly neblahý vliv na jejich pódiovou prezentaci. Ani poslední výměna Larryho Byroma za kytaristu losangelského tělesa GENESIS Kenta Henryho nezastavila znatelný úpadek tvůrčí invence STEPPENWOLF.
V roce 1972 na tiskové konferenci v Hollywoodu John Kay formálně oznamuje rozpad skupiny ("Byli jsme otroky své image a hudebního stylu a naše hudba nás přestala těšit"). Pro firmu Dunhill vydělali přes 40 milionů dolarů, ale vděku se příliš nedočkali.
Kayovo sólové album FORGOTTEN SONGS AND UNSONG HEROES propadá. Edmonton a McJohn se vracejí do Kanady a zakládají kapelu MANBEAST, aniž by zaznamenali významnější úspěch. Ani další Johnova sólovka se neprodává a nezdolný Germán obnovuje v roce 1974 "Stepního vlka". Ke starým členům McJohnovi, Edmontonovi a Biondovi přijímá kytaristu Bobby Cochrana, bývalého člena FLYING BURRITTO BROTHERS. Podepisují smlouvu se značkou Mums Record a vydávají LP SLOW FLUX. Pilotní singl "Straight Shootin'Woman" je jejich posledním úspěchem. Dosáhne na 29.místo US hitparády.
McJohn nadobro odchází z hudebního světa. Nahradí jej nováček Wayne Cook a STEPPENWOLF v roce 1975 stvoří svoji labutí píseň - album HOUR OF THE WOLF pro obří firmu Epic. Deska není špatná, místy ukazuje, že kapela dokáže vykřesat sem tam ještě původní syrový zvuk. John Kay však už nebyl schopný sestavit repertoár, který by se vyrovnal nejlepším rokům 1967-1969. Následuje vyhazov od Epicu a definitivní rozpad skupiny. Monarch překvapivě nastupuje do heavy metalové skupiny DETECTIVE. John Kay se nevzdává a natáčí v roce 1978 třetí sólový pokus pro Mercury - ALL IN GOOD TIME. Opět bez úspěchu!
V roce 1980 odstartuje staronová grupa JOHN KAY AND STEPPENWOLF a snaží se navázat na své nejslavnější období. Ale nemilosrdný osud je opět sráží na kolena. Rushton Moreve, zakládající člen STEPPENWOLF, je zabit při autonehodě v Los Angeles. John Kay reorganizuje a pomocí konkursu získává nové spoluhráče: Michaela Palmera(gtr), Steve Palmera(drum), Dana Izentoneho(keyb), Chada Perryho(bas). Skupina se úporným koncertováním zvolna dostává do povědomí posluchačů, ale jejich studiové album ROCK'N'ROLL REBELS pro firmičku Qwil, takřka nikdo nekupuje. Zatím poslední produkt RISE AND SHINE z roku 1990, nahrál "osamělý Stepní vlk" pouze za pomoci Michaela Wilka(bas, keyboards) a R.Ritchotteho(gtr) a přes prodejní neúspěch opět rozjel turné po amerických klubech. Legenda přece nikdy neumírá.

Vladimír Svoboda 2002

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek