Music archiv - Story kapel

Steve Miller Band

STEVE MILLER (1943, Milwaukee, Wisconsin) - gtr, vcls, harm A B C D E F G
LONNIE TURNER (1947, Berkeley, Kalifornie) - bas, vcls A B C D E
JAMES "CURLEY" COOKE - gtr, vcls A B
TIM DAVIS - drums, vcls A B C D E F
BOZ SCAGGS (1944, vl.jménem William Royce Scaggs, Ohio) - gtr, vcls C
Steve Miller BandJIM PETERMAN - organ, vcls B C
BEN SIDRAN - keyboards D
NICKY HOPKINS - keyboards E
BOBBY WINKELMAN - bas, vcls, gtr F
ROSS VALLORY - bas, vcls G
JACK KING - drums, vcls G
DICK THOMPSON - keyboards H
ROGER ALLAN CLARK - drums H
GERALD JOHNSON - bas H
JOHN KING - drums H
LES DUDEK - gtr, vcls
DOUG CLIFFORD - drums
GARY MALLABER - drums
DAVID DENNY (1948, Berkeley, USA) - gtr
NORTON BUFFALO - harm, vcls
GREG DOUGLAS (1949, Concord, USA) - gtr, vcls
BYRON ALFRED (1948, Logan, USA) - keyboards
KENNY LEWIS - gtr
JOHN MASSAR - gtr

Alba + důležité kompilace:
1. (C)CHILDREN OF THE FUTURE - Capitol 1968
2. (C)SAILOR - Capitol 1968
3. (D)BRAVE NEW WORLD - Capitol 1969
4. (E)YOUR SAVING GRACE - Capitol 1969
5. (F)NUMBER FIVE - Capitol 1970
6. (G)ROCK LOVE - Capitol 1971
7. (-)LIVING IN THE USA (2LP Kompilace) - Capitol 1971
8. (H)RECALL THE BEGINNING A JOURNEY FROM EDEN - Capitol 1972
9. (-)ANTHOLOGY (2LP Kompilace) - Capitol 1972
10. (A)STEVE MILLER BLUES BAND 67'(Kompilace) - Capitol 1973
11. THE JOKER - Capitol 1973
12. MASTERS OF ROCK (Kompilace) - Capitol 1974
13. PROFILES (Kompilace) - Capitol 1974
14. ADVENTURES OF A SPACE COWBOY (Kompilace) - Capitol 1975
15. THE LEGEND (Kompilace) - Capitol 1975
16. FLY LIKE AN EAGLE - Mercury 1976
17. BOOK OF DREAMS - Mercury 1977
18. GREATEST HITS 1974-78 - Mercury 1978
19. CIRCLE OF LOVE - Mercury 1981
20. ABRACADABRA - Mercury 1982
21. STEVE MILLER BAND LIVE! - Mercury 1983
22. ITALIAN X-RAYS - Mercury 1984
23. GREATEST HITS 1976-86 - Mercury 1986
24. LIVING IN THE 20th CENTURY - Mercury 1986
25. A DECADE OF AMERICAN MUSIC (Kompilace) - Mercury 1987
26. BORN 2 B BLUE - Mercury 1988
27. THE BEST OF STEVE MILLER 1968-73 - Mercury 1990
28. PEGASUS (BOX ALBUM) - Mercury 1992
29. LIVE IN THE USA 1990 - Topsound 1993
30. WILD RIVER - Sailor 1993

Singly:
1. Sittin'In Circles/Roll With It - Capitol 1968
2. Living In The USA/Quicksilver Girl - Capitol 1968
3. Dear Mary/Sittin'In Circkes - Capitol 1968
4. My Dark Hour/Song For Our Ancestors - Capitol 1968
5. Don't Let Nobody Turn You Around/Little Girl - Capitol 1968
6. Going To The Country/Never Kill Another Man - Capitol 1969
7. Steve Miller's Midnight Tango/Going To Mexico - Capitol 1969
8. Rock Love/Let Me Serve You - Capitol 1971
9. Fandango/Love's Riddle - Capitol 1972

 

Steve Miller se narodil v roce 1943 v Milwaukee ve státě Wisconsin. Brzy se odstěhoval s rodiči do Dallasu v Texasu. Pocházel z muzikantské rodiny, matka byla zpěvačka a otec, patolog, amatérský countryový houslista. Steve hrál na kytaru již od pěti let a chodil na hodiny k rodinnému příteli, legendárnímu Les Paulovi.
1955. Na střední škole Woodrowa Wilsona zakládá se svým spolužákem Bozem Scaggsem, svoji první skupinu THE MARKSMEN, která hraje v Texasu, Louisianě a Oklahomě.
1957. Jako čtrnáctiletý hraje v doprovodné skupině bluesové veličiny Jimmyho Reeda v dallaském baru.
1961. Miller a Scaggs, jako studenti University Of Wisconsin v Madisonu, hrají v R&B motownské skupině THE ARDELLS (hraje coververse), která se po příchodu varhaníka Bena Sidrana mění na THE FABULOUS NIGHT TRAIN.
1963. Miller odchází ze školy a vrací se do Texasu, kde skládá písně, které později tvoří podstatnou část LP - CHILDREN OF THE FUTURE. Potom odjíždí do Evropy a začíná studovat na kodaňské univerzitě v Dánsku.
1964. Vrací se do USA a stěhuje se do Chicaga, kde mimo jiné spolupracuje s Muddy Watersem, Jamesem Cottonem, Howlin' Wolfem, Juniorem Wellsem, Buddy Guyem a skupinou THE PAUL BUTTERFIELD BLUES BAND.
1965. S varhaníkem Barrym Goldbergem zakládá skupinu THE WORLD WAR THREE BAND, která se později přejmenuje na THE GOLDBERG MILLER BAND. Vydává singl "The Mother Song" u firmy Epic Records.
1966. Miller se stěhuje do Kalifornie a zakládá kapelu THE STEVE MILLER BLUES BAND s Cookem, Turnerem a Davisem. Skupina začíná vystupovat - naživo debutuje v klubu The Matrix v San Francisku.
1967. Soubor se zúčastňuje akce Stage College Folk Festival v San Francisku. Jako varhaník a zpěvák je angažován Jim Peterman. V červnu hrají na International Pop Festivalu v Monterey. Scaggs se vrací do skupiny, která doprovází Chucka Berryho na jeho živé LP - LIVE AT THE FILMORE. Cooke odchází a zakládá vlastní kapelu CURLEY COOKE'S HURDY GURDY BAND.
Už jako THE STEVE MILLER BAND podepisují smlouvu s firmou Capitol Records a vydávají se na velké americké turné.
1968. V lednu, v londýnských studiích Olympic, v produkci Glyna Johnse, nahrává kapela svoji první desku CHILDREN OF THE FUTURE. Toto excelentní album věrně zachycuje acid-rockovou atmosféru, která vládla v San Francisku toho roku a je až s podivem, jak skvěle se "živá" produkce přenesla do vinylových drážek. Zejména "psychedelické" balady "In My First Mind" a "Children Of The Future" a dvě bluesová čísla "Fanny Mae" a "Key To The Highway" neztratily nic ze své naléhavosti ani po létech. V USA se album umísťuje na 134.místě.
V únoru vychází u firmy United Artists soundtrack k filmu "Revolution", na který skupina přispěla třemi nahrávkami. Mimo THE STEVE MILLER BAND jsou zde ke slyšení další dvě sanfranciské skupiny MOTHER EARTH a QUICKSILVER MESSENGER SERVICE.
V květnu THE STEVE MILLER BAND vystupuje na Northern California Rock Festivalu se skupinami THE DOORS, THE GRATEFUL DEAD a dalšími. Poté se muzikanti vrhají do nahrávání dalšího alba. Je jím deska SAILOR, kterou otevírá skladba "Song For Our Ancestors" se zvukem lodní sirény. Obsahuje pozdější singlové hity "Dear Mary" a překrásnou píseň "Quicksilver Girl". Krátce po jejím dokončení z kapely odchází Scaggs a Peterman a skupina pokračuje v triu (krátce v ní hraje na klávesy Ben Sidran). Singl "Living In The USA" se v US žebříčku zastaví na no.94, zatímco album SAILOR obsazuje 24.místo.
1969. Do kapely nastupuje klávesista Nicky Hopkins(ex JEFF BECK GROUP). Album BRAVE NEW WORLD, podobně jako předešlá dvě nahraná ve Velké Británii s Glynem Johnsem(ten zde hraje na kytaru a vypomáhá s vokály), dosahuje v USA 22.pozici. (Na skladbě "My Dark Hour" se jako baskytarista podílí Paul McCartney pod pseudonymem Paul Ramon). Do alba jsou zakomponovány přírodní zvukové efekty a produkce desky je přímo ukázková. Opět jsou zde výjimečné songy "Seasons" a "Space Cowboy".
Čtvrté LP - YOUR SAVING GRACE skupina nahrává v San Francisku. Nicky Hopkins a Ben Sidran asistují při produkci. Písně "Just A Passing Fancy In A Midnite Dream" a "Don't Let Nobody Turn Around" mají lehký country odér, zatímco "Feel So Glad" je dynamické Hopkinsovo číslo na varhany. V USA album zakotvuje na no.38. Turner a Hopkins odcházejí. Hopkins se stává členem skupiny QUICKSILVER MESSENGER SERVICE. Přichází baskytarista Bobby Winkelman(ex FRUMIOUS BANDERSNATCH).
1970. LP - NUMBER FIVE, nahrané v Nashville, ve vlastní produkci a za pomoci několika studiových hráčů, se v USA umístí na 23.místě. Má vzdušný nashvillský sound a obsahuje kvalitní materiál (např. skladby "Good Morning", "Christmas Carol God Rest You Merry Gentlemen", "Midnight Tango" a excelentní "Hot Chilli). Davis se vydává na sólovou dráhu - nahrává dvě LP pro firmu Metromedia. Po něm kapelu opouští i Winkelman a věnuje se vlastní hudební kariéře.
Steve Miller bere do kapely Rosse Valloryho(bas, vcls) a Jacka Kinga(ex FRUMIOUS BANDERSNATCH - drums, vcls). Singl "Going To The Country", vyňatý z alba, je v americkém žebříčku na 69.příčce.
1971. LP - ROCK LOVE končí až na 82.místě a Vallory odchází, (později se stane členem slavných JOURNEY).
1972. Po slabém ohlasu alba ROCK LOVE, Miller rozšiřuje skupinu o klávesistu Dicka Thompsona, baskytaristu Geralda Johnsona a druhého bubeníka Rogera Allana Clarka. Reorganizovaná skupina debutuje ve Velké Británii koncertem v londýnském Rainbow Theater, na kterém hraje ukázky z připravované desky. Clark a King odcházejí, Jacka Kinga nahradí jeho jmenovec John King.
LP - RECALL THE BEGINNING A JOURNEY FROM EDEN se vyšplhá v US žebříčku na 109.příčku. Začíná turné po 50 amerických městech, na které se do skupiny vrací Turner. Nahradí tak Johnsona, který odešel do skupiny Boze Scaggse. (Ke konci turné několik koncertů odehraje se skupinou původní bubeník Cooke). Firma Capitol vydává kompilační dvojalbum ANTHOLOGY, které se v US žebříčku vyšplhá na 56.místo a přináší skupině první zlatou desku.
1973. THE STEVE MILLER BAND nahrává snad své nejslavnější album THE JOKER, v USA se okamžitě dostává na no.2.
1974. Skladba "The Joker", s novátorskou akustickou kytarou, se stává rozhlasovým hitem a pomalu se v žebříčku propracovává až na vrchol. Ve Velké Británii se však do žebříčku nedostává. V květnu Thompson a John King ve skupině končí. Miller si bere rok volna - kupuje si 312 akrovou farmu v Medfordu v Oregonu a zařizuje si 24-stopé studio.
1975. V červenci, po 14 měsících klidu, Steve Miller sestavuje nový THE STEVE MILLER BAND v obsazení: Turner, Les Dudek(gtr, vcls) a Doug Clifford(ex CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL - drums). S touto sestavou vystupuje na festivalu v Knebworthu ve Velké Británii, na kterém je hlavní hvězdou skupina PINK FLOYD. Skupina opět účinkuje ve trojici. Tvoří ji Miller s Turnerem a nový bubeník Gary Mallaber.
1976. Miller po návratu do Států zakládá vlastní značku Sailor Records v licenci firmy Capitol v USA a firmy Mercury v UK a Evropě.
LP - FLY LIKE AN EAGLE, jeho první album po dvouapůlroční přestávce, se v americkém žebříčku probojuje na 3.metu a po 97-mi týdenním pobytu v něm se stane platinovým. V UK vystoupí na no.11, je to první úspěch kapely v britském žebříčku LP desek.
Skladba "Take The Money And Run" dosahuje v USA 11.příčku hitparády. Miller sestavuje další THE STEVE MILLER BAND, ve kterém hrají Turner, Mallaber, David Denny(gtr), Greg Douglas(gtr, vcls), Byron Alfred(keyboards)a Norton Buffalo(harm, vcls). Skladba "Rock'N'Me" je druhou hitparádovou jedničkou v USA, v UK je no.11.
1977. Píseň "Fly Like An Eagle" se dostává v USA na 2.místo hitparády, když v žebříčku kraluje Barbra Streisand se skladbou "Evergreen". Časopis Rolling Stone vyhlásí LP - FLY LIKE AN EAGLE za nejlepší LP desku roku.
LP - BOOK OF DREAMS, nahrané na stejných session jako FLY LIKE AN EAGLE, se v UK vyšplhá až na 2.místo a je Millerovou druhou platinovou deskou. Skladba "Jet Airliner" se v americké hitparádě propracuje na no.8. Nahrávka "Swingtown" zakotvuje v USA na 17.pozici.
1978. Vychází LP - GREATEST HITS 1974-78 a v americkém žebříčku se vyšplhá na 18.příčku a přináší kapele další platinovou desku.
1981. Miller vydává album CIRCLE OF LOVE. V USA se umísťuje na 26.místě (zlatá deska), ale v UK se do žebříčku nedostává. Singl "Heart Like A Wheel" vyšplhá v US hitparádě na 24.místo.
1982. LP - ABRACADABRA v produkci Millera a Mallabera se v USA dostává na 3.pozici (platinová deska). Ve Velké Británii je album na 10.místě. Steve Miller se vydává na rozsáhlé americké turné s novými kytaristy Kennym Lewisem a Johnem Massarem. Píseň "Abracadabra", v lehce diskotékovém hávu, je v UK na no.2 (na vrcholku je Captain Sensible se skladbou "Happy Talk"). V USA se stává hymnou a září na špičce hitparády.
1983. LP - STEVE MILLER BAND LIVE!, nahrané na britském turné v roce 1982, uvízne v USA na 125.pozici, v UK je 79. Současně vychází živé video.
1984. Skladba "Shangri-La" obsazuje v USA no.57. LP - ITALIAN X-RAYS končí v americkém žebříčku až na 101.příčce, ale v Anglii, kde je to poslední deska na značce Mercury, propadá.
1985. Singl "Bongo Bongo" se v USA ztěží vyšplhá na 84.místo a je předzvěstí tvůrčí vyčerpanosti autorů.
1986. LP - LIVING IN THE 20th CENTURY se v USA vyhoupne na 65.místo. Deska je věnována Jimmymu Reedovi, se kterým Miller jako teenager hrál. Je to jeho první LP ve Velké Británii na základě nové smlouvy jeho značky Sailor s firmou Capitol. Hrají na ní Millerovi známí spolupracovníci Mallaber, Buffalo a kytarista Les Dudek. Jedna její strana obsahuje coververze klasických bluesových skladeb.
1988. LP - BORN 2 B BLUE se v USA zastaví na 108.pozici. Touto kolekcí bluesových a jazzových standardů (včetně jazzové verze skladby "Zip-A-Dee-Doo-Dah" a revivalu písně Lee Dorseye "Ya Ya"), Miller oslaví 20 roků působení u firmy Capitol.
1990. 1.června začíná velké americké turné koncertem v Bloomingtonu v Minnesotě a končí 12.srpna v hale Coliseum v Seatlu. Záznam z této úspěšné šňůry vychází v roce 1993 na LP - LIVE IN THE USA 1990 na značce Topsound. Skladba "The Joker", použitá v reklamě na džínsy Levis, vede britskou hitparádu. Kompilační LP - THE BEST OF STEVE MILLER 1968-73, obsazuje ve Velké Británii 34.místo.
1993. Zatím posledním Millerovým dílem je album WILD RIVER, vydané na vlastní značce Sailor.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek