Music archiv - Story kapel

Supertramp

RICHARD DAVIES (1944) - vcls, keyboards A B C D
ROGER HODGSON (1951) - bas, lead gtr, vcls A B C
RICHARD PALMER - gtr A
BOB MILLER - drums A
KEVIN CURRIE - drums B
FRANK FARRELL - bas, vcls, akordeon B
DAVE WINTHROP (1948) - sax, flétna, klarinet A B
JOHN ANTHONY HELLIWELL - sax, vcls, flétna, klarinet C D
DOUGIE THOMPSON - bas, vcls C
BOB C.BENBERG (vl.jménem ROBERT SIEBENBERG) - drums C D
SupertrampMARK HART - vcls D
CLIFF HUGO - bas D
LEE R.THORNBURN - trombon D
TOM WALSH - percussion D
CARL VERHEYEN - gtr D

Alba a důležité kompilace:
1. (A)SUPERTRAMP - A&M 1970
2. (B)INDELIBLY STAMPED - A&M 1971
3. (C)EXTREMES (Soundtrack) - Deram 1973
4. (C)CRIME OF CENTURY - A&M 1974
5. (C)CRISIS? WHAT CRISIS? - A&M 1975
6. (C)EVEN IN THE QUIETEST MOMENTS - A&M 1977
7. (C)BREAKFAST IN AMERICA - A&M 1979
8. (C)PARIS (2LP LIVE) - A&M 1980
9. (C)FAMOUS LAST WORDS - A&M 1982
10. BROTHER WHERE YOUR BOUND - A&M 1985
11. THE AUTOBIOGRAPHY OF SUPERTRAMP - Polydor 1986
12. GREATEST HITS - A&M 1987
13. (D)FREE AS A BIRD - A&M 1987
14. LIVE '88 - A&M 1988
15. THE VERY BEST OF SUPERTRAMP - Polydor 1991
16. THE VERY BEST OF SUPERTRAMP VOL.2 - Polydor 1992
17. SOME THINGS NEVER CHANGE - Polygram 1997
18. I WAS THE BEST OF TIME (LIVE) - Polygram 1999
19. IS EVERYBODY LISTENING (Kompilace) - Polygram 2001
20. SLOW MOTION - EMI 2002

Singly:
1. Land Ho/Summer Romance - A&M 1974
2. Dreamer/Bloody Well Right - A&M 1974
3. Lady/You Started Laughing When I Held - A&M 1975

Roger Hodgson sólově:
1. IN THE EYE OF THE STORM - A&M 1984
2. HAI HAI - EMI 1987
3. RITES OF PASSAGE - EMI 1997
4. OPEN THE DOOR - EMI 2000

Skupina vzniká ve Velké Británii v roce 1969, jako výsledek sponzorství mladého holandského milionáře Stanleye Augusta Miesegaese, známého jako Sam, se kterým se Davies seznámil v Mnichově, kde hrál se skupinou THE JOINT. Davies získává spoluhráče prostřednictvím inzerátu v hudebních novinách. Jsou jimi Hodgson(bas), Palmer(gtr), Winthrop(sax) a bubeník Bob Miller. Skupina se původně měla jmenovat DADDY, ale na Winthropův návrh si vezmou název z knihy W.H.Daviese "The Autobiography Of A Supertramp", vydané v roce 1910.
V roce 1970 podepisují smlouvu s firmou A&M Records a vydávají debutní album SUPERTRAMP, k jehož propagaci uspořádají recepci v klubu Revolution. Reakce publika na syrový R&B repertoár souboru je však rozpačitá a deska se neprodává. První živé vystoupení si odbudou na festivalu na Isle Of Wight. Příští rok odcházejí Miller a Palmer, které nahradí noví členové Currie(drums) a Farrell(bas). Hodgson přechází na sólovou kytaru. V této sestavě nahrávají druhé LP - INDELIBLY STAMPED, ani toto se však do žebříčku neprobojuje. SUPERTRAMP se rozcházejí se svým sponzorem Samem, který skupinu zbaví dluhu v sumě za 6.000 liber, za aparaturu a výdaje za nahrávání. Usuzuje, že projekt nemá budoucnost. Odcházejí i ostatní hudebníci, Winthrop později účinkuje v SECRET AFFAIR a z celé kapely zbývají jen Davies a Hodgson.
1973. SUPERTRAMP nabírá nové členy. Jsou jimi Helliwell(ex ALAN BOWN SET), Benberg(ex BEES MAKE HONEY) a Thompson, který si bere na starost obchodní záležitosti skupiny.
V roce 1974 vychází přelomové album CRIME OF THE CENTURY, napsané a nahrané v Southcombu,(na farmě v Somersetu, kam kapela instalovala vybavení firmy A&M), v produkci Kena Scotta. Deska okamžitě vystupuje na 4.místo britské hitparády.
1975. Skupina absolvuje britské turné s 10 koncerty a získává přízeň publika. V květnu vyráží poprvé do USA a propagovaná deska CRIME OF THE CENTURY ("Zločin století") se umísťuje i v Americe na no.38. Vyňatý singl "Dreamer/Bloody Well Right" je úspěšný v Anglii i za oceánem. Po návratu ze zámoří se opět vydávají na velké britské turné (30 koncertů) s Joan Armatrading a triumfují.
Vychází LP - CRISIS? WHAT CRISIS?, opět v Scottově produkci. Přináší již charakteristické skladby skupiny, založené na rytmickém elektrickém klavíru s příznačnými a kontrastními zdvojenými vokály Hodgsona a Davies v popředí. V UK se propracuje na 20.místo, v USA na 44.místo.
1977. Skupina si sama produkuje následující album EVEN IN THE QUIETEST MOMENTS, které se umístí v UK na 12.příčce žebříčku, v USA je 16. Je předzvěstí něčeho velkého, co se objeví na pultech obchodů o dva roky později. Singl z této desky "Give A Little Bit" se umísťuje na 15.místě US hitparády.
1979. A je to tady! Album BREAKFAST IN AMERIKA se zjevilo jako supernova. V Anglii se okamžitě vyšvihne na 3.místo hitparády a stává se nejúspěšnější deskou skupiny. Z něho vyňatá skladba "Logical Song" vystoupí v britském žebříčku na 7.příčku. V USA vede LP 6 týdnů hitparádu a přináší kapele platinovou desku. SUPERTRAMP se stávají hvězdami na obou březích Atlantiku. Firma A&M větří velké peníze a vydává další písně z alba na singlech: "Breakfast In America" (v UK no.9), "Goodbye Stranger" (v UK no.57, v USA no.15), "The Long Way Home" (v USA no.10).
1980. Živé dvojalbum PARIS, nahrané v roce 1979 na koncertu v hale Pavilion, vystoupí v UK na 7.místo. V USA je na 8.místě a získává zlatou desku.
1982. LP - FAMOUS LAST WORDS obsazuje v UK 6.místo. V USA je na 5.místě a je dalším zlatem pro SUPERTRAMP. Singl "It's Raining Again" je typickou ukázkou popového stylu zlaté desky. Je to poslední deska s Hodgsonem, který odchází roztrpčený na sólovou dráhu, paradoxně v době největší slávy skupiny. Soubor zůstává kvartetem.
1984. Hodgsonovo sólové album IN THE EYE OF THE STORM, ve stylu nejlepších momentů "starých" SUPERTRAMP, končí v UK až na 70.pozici, v USA je 46.
1985. BROTHERS WHERE YOU BOUND, první deska po Hodgsonově odchodu, sevřenější a čerpající z R&B více než předešlé, dosahuje v UK 20.pozici, v USA je 28. Vybraný singl "Cannoball" se umísťuje pouze v Americe, a to na 28. příčce žebříčku. SUPERTRAMP vyrážejí na šestiměsíční americké turné, které startuje v Chicagu.
1986. Kompilační LP - THE AUTOBIOGRAPHY OF SUPERTRAMP se v UK dostává na no.9. Hodgson se nakrátko vrací do skupiny na propagační šňůru, ale poté se opět uchyluje do soukromí a pracuje na vlastním materiálu.
1987. LP - FREE AS A BIRD (vlastní produkce, mixáž Tom Lord-Alge), nahrané v Daviesově losangelském studiu zakotvuje v UK na 93.místě prodejnosti.
Na jeho vzniku se podíleli američtí studioví muzikanti Hart(ex CROWDED HOUSE), Hugo(ex Ray Charles), Thornburg(ex Rod Stewart) a Walsh(ex Joe Cocker).
Instrumentální prolog hraje kompletní sekce lesních rohů. V USA se probojuje jen na 101.místo. Hodgsonovo druhé album HAI HAI se prodává pouze v Americe, ale není příliš úspěšné. Pouze vyňatý singl "London", jakýsi lyrický kontrapunkt k jeho dřívější slavné kompozici "Breakfast In America", se probojuje do US TOP 50.
1988. Vychází živé album SUPERTRAMP LIVE 88 s mizivým prodejem. Skupina se nachází v tvůrčí krizi i když na koncertech je jako vždy výborná. Mateřská gramofirma A&M se pokouší vzkřísit zájem posluchačů a vydává CD singl! "The Logical Song/Breakfast In America", ale záměr se nezdaří a prodává práva na SUPERTRAMP společnosti Polydor.
V roce 1989 debutuje se svojí skupinou HEADS UP bubeník B.C.Benberg.
1991. Firma Polydor vydává sbírku nejlepších písní THE VERY BEST OF SUPERTRAMP, o rok později následuje druhá část, THE VERY BEST OF SUPERTRAMP VOL.2 a kupodivu se dobře prodávají. Skupina zůstává v nečinnosti a sbírá síly na plánovaný comeback. Ten se zdaří roku 1997, kdy SUPERTRAMP nahrávají znamenité album SOME THINGS NEVER CHANGE a okamžitě vyrážejí na turné na jeho podporu po USA a Kanadě. Ožívá i Hodgson a souběžně vydává LP - RITES OF PASSAGE pro firmu EMI Records. Nejnovější deska SUPERTRAMP - SLOW MOTION, z roku 2002, je důkazem tvůrčí životnosti souboru i když období své největší slávy z počátku 80.let dvacátého století zůstane zřejmě nepřekonané.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek