Music archiv - Story kapel

Ten CC

ERIC STEWART (1.1.1945, Manchester, UK) - gtr, vcls, keyboards
LAWRENCE "LOL" CREME (9.8.1947, Manchester, UK) - vcls, gtr, perc, keyboards
KEVIN GODLEY (7.10.1945, Manchester, UK) - drums, vcls
GRAHAM GOULDMAN (10.5.1945, Manchester, UK) - vcls, bas, gtr, keyboards
10CCPAUL BURGESS - drums
DUNCAN MACKAY - keyboards
RICK FENN - gtr
VIC EMERSON - keyboards

.10cc - alba + důležité kompilace:
1. 10cc - UK 1973
2. SHEET MUSIC - UK 1974
3. 100cc (Kompilace) - UK 1975
4. THE ORIGINAL SOUNDTRACK - Mercury 1975
5. 10cc GREATEST HITS - Decca 1975
6. HOW DARE YOU? - Mercury 1976
7. DECEPTIVE BENDS - Mercury 1977
8. LIVE AND LET LIVE (2LP Live) - Mercury 1977
9. BLOODY TOURISTS - Mercury 1978
10. THINGS WE DO FOR LOVE - Mercury 1979
11. GREATEST HITS 1971-78 - Mercury 1979
12. LOOK HEAR? ARE YOU NORMAL - Mercury 1980
13. TEN OUT OF TEN - Mercury 1981
14. DOUBLE EXPOSURE - Mercury 1981
15. IN CONCERT - Pickwick 1982
16. MOTIVE - Mercury 1982
17. WINDOWS IN THE JUNGLE - Mercury 1983
18. WORST BAND IN THE WORLD (Kompilace) - Mercury 1987
19. THE COLLECTION 1973-74 - Castle 1989
20. THE VERY BEST OF - Mercury 1991
21. HITS 1973-74 - Disky 1992
22. MEANWHILE - Polygram 1992
23. ALIVE - LIVE IN TOKYO 1993 - Rough Trade 1993
24. THE EARLY YEARS - Polygram 1993
25. FOOD FOR THOUGHT (Kompilace) - Spectrum 1993
26. GREATEST HITS - BR Music 1994
27. MIRROR MIRROR - Polygram 1995
28. THE BEST OF EARLY YEARS - BR Music 1996
29. VERY BEST OF - Polygram 1997

THE MINDBENDERS
1. THE MINDBENDERS - Fontana 1966
2. WITH WOMAN IN MIND - Fontana 1967

GRAHAM GOULDMAN sólově:
1. THE GRAHAM GOULDMAN THINGS - RCA 1968
2. ANIMALYMPHICS - Mercury 1980

HOTLEGS
1. THINKS: SCHOOL STINKS - Philips 1970


Významná britská rocková skupina, kladoucí důraz na novátorský zvuk a aranžmá. Její zakládající členové byli, a dodnes jsou, žádanými studiovými hráči a producenty.
1963. Všichni čtyři jsou členy skupin rozmáhající se manchesterské beatové scény. Creme a Gouldman pravidelně cvičí se svými kapelami THE SABRES (Creme) a THE WHIRLWINDS (Gouldman). Brian Franks, člen SABRES, představí svého bratrance Godleye Cremeovi, který se s ním okamžitě spřátelí. Skupina THE SABRES debutovala v rove 1960 v manchesterském mládežnickém klubu v Heaton Park.
Stewart působí ve skupině JERRY LEE & THE STAGGERLEES.
1964. Stewart nastupuje k Wayneovi Fontanovi do skupiny THE MINDBENDERS, která dosáhne v UK i v USA úspěch s hity jako "The Game Of Love" a "Um Um Um Um Um Um". Godley a Creme začínají na umělecké škole studovat grafický design.
Gouldmanova kapela THE WHIRLWINDS podepisuje smlouvu se značkou HMV a vydává neúspěšnou cover verzi písně Buddyho Hollyho "Look At Me" s Cremeovou skladbou "Baby Not Like Me" na B-straně.
1965. Gouldman zakládá skupinu THE MOCKINGBIRDS s Godleyem za bicími. Podepisují smlouvu se značkou Columbia a začínají pravidelně vystupovat jako zahřívací kapela v TV programu britské společnosti BBC "Top Of The Pops", vysílaného z Manchesteru.
Gouldmanovu první skladbu pro skupinu "For Your Love", kterou napsal v době přestávky na oběd, když pracoval v obchodě s pánskými oděvy Bargains Unlimited v Salfordu, Columbia odmítne, ale píseň se později stane hitem v podání skupiny YARDBIRDS. THE MOCKINGBIRDS vydávají sérii propadákových singlů, ale Gouldman složí pro YARDBIRDS písně "Heart Full Of Soul" a "Evil Hearted You", které sklidí úspěch. HOLLIES udělají hity ze skladeb "Bus Stop" a "Look Through And Window" a HERMAN'S HERMITS jsou slavní s vícero Gouldmanovými kompozicemi včetně "No Milk Today". Skupina THE MINDBENDERS se odděluje od Wayneho Fontany a má velký úspěch s písní "A Groovy Kind Of Love".
1966. V únoru se Gouldman opět pokouší o sólovou kariéru. Podepisuje smlouvu s firmou Decca a bez úspěchu vydává singl "Stop Or Honey I'll Be Gone". Debutuje u značky Decca se skladbou "Stop! Stop! Stop!" a s Conií Francis píše píseň do filmu "When The Boys Meets The Girls".
Pro Wayneho Fontanu zkomponuje skladbu "Pamela Pamela", založenou na myšlence jevištní realizace, v produkci dvojice Godley & Creme.
1967. Další Gouldmanův singl "Bony Maronie At The Hop", v podání studiového seskupení MANCHESTER MOD, propadne.
V říjnu Gouldman skládá píseň "Schoolgirl" na LP desku skupiny THE MINDBENDERS - WITH WOMAN IN MIND, která vyjde také na singlu, ale britská stanice BBC ji zakáže pro její dvojsmyslný text.
1968. Gouldman podepisuje novou smlouvu s firmou RCA, ale ani tři singly, ani album THE GRAHAM GOULDMAN THING, nahrané ve společné produkci s Johnem Paulem Jonesem (pozdějším členem LED ZEPPELIN), se do žebříčku neprobojují.
Gouldman načas nahradí Boba Langa ve skupině THE MINDBENDERS a v srpnu pro ně píše poslední singl "Uncle Joe, The Ice Cream Man".
Po rozpadu THE MINDBENDERS Stewart s Gouldmanem investují do nahrávacího studia Inter-City v Manchesteru, které Stewart přejmenuje na Strawberry podle písně THE BEATLES "Strawberry Fields Forever".
1969. Godley a Creme, kteří pro nakladatelství Pan Books navrhovali vystřihovánky podle filmů jako "The Railway Children" a "The Charge Of The Light Brigade", podepisují smlouvu s krátce trvající značkou Marmelade, patřící bývalému manažerovi skupiny YARDBIRDS Giorgiovi Gomelskému, a pod jménem FRABJOY AND THE RUNCIBLE SPOON vydávají singl "I'm Beside Myself". Hrají na něm také Gouldman a Stewart - poprvé se tak střetávají budoucí členové 10cc.
Gouldman stráví jistý čas v New Yorku jako skladatel pro producentský tým Kasenatz-Katz, specializující se na "bubblegum music" pro teenagery. Pod jménem OHIO EXPRES složí a nazpívá skladbu "Sausalito (Is The Place To Go)". Napíše také píseň "Have You Ever Been To Georgia", která se stane hitem v podání mnoha interpretů.
Tým Kasenatz-Katz si, v rámci své činnosti ve Velké Británii, na tři měsíce objedná studio Strawberry. Gouldman a Stewart zavolají na session Godleye a Cremea, aby pomohli, a budoucí členové 10cc tak rozbíhají maratón skládání, produkování a hraní na deskách, které vycházejí po celém světě pod rozličnými jmény. Godley a Creme (pod jménem CRAZY ELEPHANT) složí menší americký hit "There Ain't No Umbopo", zatímco se Gouldman jako skladatel a zpěvák podílí na milionovém singlu skupiny FREDDIE & THE DREAMERS ve Francii - "Susan's Tuba".
1970. Peníze, získané od týmu Kasenatz-Katz, skupina využije na dobudování studií Strawberry a supermoderní zařízení otestuje na nové, rytmické skladbě "Neanderthal Man" v africkém stylu. Když si zkušební pásku poslechne Dick Leahy z firmy Philips Records, nabídne skupině zálohu 500 liber. Singl vyjde pod jménem HOTLEGS a v celosvětovém měřítku se ho prodá víc jak 2 miliony kusů, přičemž v UK vystoupí na 2.místo a v USA na 22.místo hitparády.
Dva další singly, jakož i album THINKS: SCHOOL STINKS, propadnou a HOTLEGS zruší i účast na turné skupiny MOODY BLUES, protože John Lodge z MOODY BLUES onemocní.
1971. Čtveřice se soustředí na skládání, produkci a hraní na různých sessions ve studiích Strawberry (podílejí se i na deskách fotbalových mužstev Manchester City a Leeds United, hitu Johna Paula Jonese "The Man From Nazareth" a skladatelsky i na LP desce SPACE HYMNS jistého obchodníka s ústředním topením ze Sheffieldu jménem RAMASES, který věří,že je převtělením egyptského boha).
Jejich nejúspěšnějším počinem je znovuobjevení Neila Sedaky - spolupracovali na jeho albech SOLITAIRE a THE TRA LA LA DAYS ARE OVER a na singlech "That's When The Music Takes Me", "Standing On The Inside", "Dimbo Man" a "Our Last Song Together".
1972. Nahrají demo snímky "Donna" a "Waterfall" a Jonathan King, Stewartův dávný přítel, jim nabídne smlouvu se svojí značkou UK. Vymyslí jim jméno 10cc ("10 kubických centimetrů") podle průměrné mužské ejakulace 9 kubických centimetrů, přidaný 1 kubický centimetr naznačuje, že jsou nadprůměrní.
"Donna", parodie dvojice Godley a Creme na americký pop padesátých let, se v UK hitparádě probojuje na no.2.
Skupina debutuje v programu britské televize "Top Of The Pops".
Následující singl "Johnny Don't Do It", další parodie na padesátá léta, ale tentokrát o smrti teenagera, zapadne beze stopy.
1973. První hitparádovou jedničkou skupiny v UK je "Rubber Bullets". I navzdory tomu, že ji v rádiu hrají málo v souvislosti se sporným použitím gumových kulek britskou armádou v Severním Irsku.
26.srpna začínají 10cc britské koncertní turné v Douglas Palace na Isle Of Man.
"The Dean And I" z prvního alba 10cc, v UK vystoupí na 10.místo a LP se zastaví na no.36.
"Rubber Bullets" je prvním singlem v US žebříčku, kde vyšplhá na 73.příčku.
1974. 21.února skupina začíná v Club Richard v Atlantě v Georgii své první americké turné.
LP - SHEET MUSIC, pokračující v novátorském skladatelském stylu s tematikou sahající od mluvící bomby až k magii, se v britském žebříčku vyšplhá na 9.příčku a v USA se zastaví na 81.místě.
Vybraná skladba "Wall Street Shuffle" se v UK propracuje na no.10.
23.srpna 10cc hrají na festivalu v Readingu.
Další singl "Silly Love" obsazuje v UK hitparádě 24.pozici.
1975. 10cc podepisují smlouvu s firmou Mercury/Phonogram, údajně přesahující 1 milion dolarů.
Album THE ORIGINAL SOUNDTRACK vystoupí v UK na 4.místo a v USA na 15.místo.
5.dubna skupina odstartuje na Leeds University ve West Yorkshire další britské turné, které se končí 26.dubna v Liverpool Empire v Merseyside.
Skladba "Life Is A Minestone" se v Británii dostává na 7.příčku žebříčku.
"I'm Not In Love" je jedničkou v UK hitparádě a dvojkou v US hitparádě. (Skupina se zdráhala vydat tuto smutnou baladu v Stewartově podání a s playbacky doprovodných vokálů, ale její hraní v britském rozhlase si vyžádá vydání singlu a v následujících létech ji budou rozhlasoví posluchači vytrvale volit do žebříčku TOP 10 všech dob).
Album 10cc - GREATEST HITS, se v UK umístí na no.9 a v USA na no.161.
V červenci skupina hraje v Cardiff Castle ve Walesu. Předskokany jsou THIN LIZZY a STEELEYE SPAN.
10cc se podílejí na singlu Justina Haywarda a Johna Lodgea z MOODY BLUES "Blue Guitar".
1976. Skladba "Art For Art's Sake" v britském žebříčku dosahuje 5.místo, ale v USA uvízne pouze na 83.místě.
Album HOW DARE YOU? v UK vystoupí na no.5 a v USA na no 47.
Píseň "I'm Mandy Fly Me" obsazuje v britské hitparádě 6.příčku a v USA je na 60.místě.
21.srpna se skupina zúčastňuje festivalu v Knebworthu v Hertfordshire společně s THE ROLLING STONES.
V říjnu Godley a Creme oznamují, že odcházejí ze skupiny a chystají se vyvinout nový hudební nástroj "gizmo", přídavné zařízení ke kytaře, schopné dlouho udržet tón a vytvářet orchestrální zvuky. Efekt chtějí vyzkoušet na novém singlu, ale nahrávání vyústí do trojalba CONSEQUENCES a dlouhodobé kariéry dua.
Gouldman a Stewart pokračují s 10cc a v bývalém kině v Dorkingu v Surrey, otevřou studio Strawberry South. Po příchodu bubeníka Paula Burgesse (absolvoval s nimi předešlé turné), se stávají triem.
1977. Skladba "Things We Do For Love", se v UK žebříčku probojuje na 6.místo a v USA na 5.místo.
Singl "Good Morning Judge" vystoupí ve Velké Británii na 5.příčku hitparády. Je z alba DECEPTIVE BENDS, na kterém všechny nástroje obsluhují Stewart s Gouldmanem. V UK žebříčku se vyšplhá na 3.místo, v US žebříčku na 31.místo.
Skupina začíná britské turné s posilami: Stuartem Toshem(drums), Rickem Fennem(gtr) a Tonym O'Malleyem(keyboards).
Songy "People In Love" a "Good Morning Judge" končí v US hitparádě na no.40 a na no.69.
Živé dvojalbum LIVE AND LET LIVE z květnového turné, jehož vrcholy jsou "Deceptive Bends" a kompozice dvojice Stewart/Gouldman z klasické éry 10cc, dosahuje v UK 14.místo a v USA 146.místo.
1978. Do skupiny nastupuje klávesista Duncan Mackay.
Píseň "Dreadlock Holiday" kraluje v britské hitparádě. Toto reggae je inspirované Haywardovým (THE MOODY BLUES) zážitkem z dovolené na Karibských ostrovech.
LP - BLOODY TOURISTS obsazuje v UK 3.místo a v USA se dostává na 69.místo.
"Dreadlock Holiday" je v US hitparádě na no.44.
1979. Skladba "For You And I" z filmu "Moment By Moment" s Johnem Travoltou a Lily Tomlin, v US žebříčku uvízne na 85.příčce.
V červenci se Gouldman dostává na 52.místo britské hitparády s titulní písní z filmu "Sunburn" (hlavní roli hraje Farrah Fawcet).
Kompilační album GREATEST HITS 1971-1978, se v UK propracuje na no.5, v USA se však zastaví až na no.188.
1980. LP - LOOK HEAR? ARE YOU NORMAL, vystoupí v Británii na 35.místo a v US hitparádě na 180.místo. Duncan Mackay je nahrazen klávesistou Vicem Emersonem.
Gouldman vydává album ANIMALYMPHICS s hudbou z celovečerního animovaného filmu. Později jako producent spolupracuje se skupinou THE RAMONES a se zpěvákem Gilbertem O'Sullivanem.
Stewart píše hudbu k francouzskému filmu "Girls" a produkuje skupinu SAD CAFÉ.
1982. Stewart hraje na LP desce Paula McCartneye TUG OF WAR a objeví se i v sestavě skupiny na videu McCartneyho hitu "Take It Away".
"Run Away" je posledním singlem skupiny v žebříčku - v UK se umístí na 50.příčce. (Je jedním z 11 vydaných singlů od "Dreadlock Holiday", který se umístil do žebříčku).
1983. Vychází album WINDOWS IN THE JUNGLE, které natočili Gouldman a Stewart pouze se studiovými hudebníky. V UK obsazuje 70.místo.
Potom se skupina 10cc rozpadá. (Gouldman dosáhne jistý úspěch v duu WAX s Andrewem Goldem - natočili 3 alba v letech 1986, 1987 a 1989).
1986. Singl skupiny WAX "Right Between The Eyes", se v britském žebříčku dostává na 60.příčku a v USA vystoupí na 43.příčku.
1987. Jejich další singl "Brigade To Your Heart" se v UK vyšplhá na no.12.
Hity 10cc jsou součástí LP desky THE CHANGING FACES OF 10cc AND GODLEY & CREME, která se v britském žebříčku probojuje na 4.příčku.
Následující singl WAX - "American English", končí v UK na 59.místě.
1992. Album 10cc - MEANWHILE, vzniklo po letech opět v klasické sestavě. Skladby napsali Gouldman a Stewart, ale plný comeback se už neuskutečnil.

Vladimír Svoboda 2006

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek