Music archiv - Story kapel

Them

VAN MORRISON (vl.jménem George Ivan Morrison, 1945, Belfast, Severní Irsko) - vcls, gtr, harmonica, keyboards, sax A B C D E
RAY ELLIOT (1943) - keyboards, sax, vibrafon E F
BILLY HARRISON (1942, Belfast, Severní Irsko) - gtr, harmonica A B C H
ALAN HENDERSON (1944, Belfast, Severní Irsko)- bas A B C D E F G H
PATRICK "PAT" McAULEY (1944, Coleraine, Severní Irsko) - drums B C
JACKIE McAULEY (1946, Coleraine, Severní Irsko) - piano, vcls B C
ThemERIC WRIXEN - piano A H
RONNIE MILLINGS - drums A
PETER BARDENS - keyboards C D
JOE BONI - gtr D
JOHN WILSON (1947) - drums E
TERRY NOON - drums D
DAVID HARVEY - drums F G
JIM ARMSTRONG (1944) - gtr E F G
KENNY McDOWELL - vcls F G
MEL AUSTIN - vcls H
BILLY BELL - drums H

.Alba + důležité kompilace:
1. (B)(THE ANGRY YOUNG) THEM - Decca 1965
2. (B)THEM - Parrot 1965
3. (E)THEM AGAIN - Decca 1966
4. (-)HERE COMES THE NIGHT (Kompilace) - Decca 1966
5. (-)ONE MORE TIME (Kompilace) - Decca 1966
6. (F)NOW AND THEM - Tower 1968
7. (G)TIME OUT TIME IN FOR THEM - Tower 1968
8. (-)THE WORLD OF THEM (Kompilace)- Decca 1970
9. (-)THEM - Happy Tiger 1970
10. (-)THEM IN REALITY - Happy Tiger 1971
11. (-)BAD OR GOOD (Kompilace) - Decca 1972
12. (-)THEM FEATURING VAN MORRISON LEAD SINGER (2LP Kompilace) - Decca 1972
13. (-)THE BEGINNING:THE THEM (Kompilace) - Decca 1973
14. (-)BACKTRACKING (Kompilace) - Decca 1974
15. (-)ROCK ROOTS (Kompilace) - Decca 1976
16. (H)SHUT YOUR MOUTH - Castle 1979
17. (-)THE THEM COLLECTION (2LP Kompilace) - Castle 1986
18. (-)THEM (Kompilace) - S.F.M. 1987
19. (-)THE SINGLES (Kompilace) - S.F.M. 1987
20. (-)TIME OUT! TIME IN FOR THEM (Kompilace) - ZAP 1988

EP:
(B)THEM - Decca 1965

Singly:
1. Don't Start Crying Now/One Two Brown Eyes - Decca 1964
2. Baby Please Don't Go/Gloria - Decca 1964
3. Here Comes The Night/All For Myself - Decca 1965
4. One More Time/How Long Baby? - Decca 1965
5. (It Won't Hurt)Half As Much/I'm Gonna Dress In Black - Decca 1965
6. Mystic Eyes/If You And I Could Be As Two - Decca 1965
7. Call My Name/Bring 'Em On In - Decca 1966
8. Richard Cory/Don't You Know? - Decca 1966
9. Gloria/Friday's Child - Major Minor 1967
10. The Story Of Them Parts 1 And 2 - Major Minor 1967

BELFAST GYPSIES
1. BELFAST GYPSIES - Grand Prix 1969

TRADER HORNE
MORNING WAY - Dawn 1970

LIGHT
1. LIGHT - Castle 1978
Jackie McAuley sólově:
JACKIE McAULEY - Dawn 1971

Alan Henderson sólově:
TRUTH OF TRUTHS (2LP) - Oak Records 1972

Billy Harrison sólově:
BILLY WHO? - Vagabond 1980

 

Skupina vzniká v roce 1963 v Belfastu v Severním Irsku v sestavě Morrison, Harrison, Henderson, Wrixen a Mellings. Jako jedna z prvních R&B skupin v Severním Irsku (kde dominovaly konzervativní "show-bandy") si získá jméno výrazným vystupováním v době svého působení v R&B klubu belfastského hotelu Maritime. Vedoucí osobnost, charismatický frontman Van Morrison, předtím zpíval v souboru GEORGIE AND THE MONARCHS, s nimiž natočil singl "Boo-Zooh" (Hully Gully)/ "Twingy Baby" pro firmu CBS. Koncerty THEM jsou vždy velkou atrakcí. Jejich 15-ti minutová cover verze skladby Bobbyho Blanda "Turn On Your Lovelight" má nevšední sílu.
1964. Wrixen odchází do skupiny THE WHEELS a Mellings se stává mlékařem. Nahrazují je bratři McAuleyovi Jackie a Patrick. Skupina se stěhuje do Londýna a podepisuje smlouvu s firmou Decca Records prostřednictvím agenta Dicka Roweho.
Debutní singl " Crying Now" se do žebříčku nedostává, ale dobře se prodává v Belfastu. Don't Start
"Baby Please Don't Go", rychlá R&B verze bluesového standardu, se díky uvedení v televizním programu "Ready Steady Go!" vyšplhá na 8.příčku britské hitparády. Stejně jako na většině dalších nahrávek se na ní samotní členové skupiny podíleli jen málo, producenti Tommy Scott a Bert Berns využívají na doprovod Morrisonova zpěvu studiové hráče, jako například kytaristu Jimmyho Page a klávesistu Petera Bardense.
B-stranou, v Británii v tom čase málo hranou, je Morrisonova skladba "Gloria" s dominantním riffem, oblíbené koncertní číslo skupiny - často vyústí do 20-ti minutového jam session. Stane se hymnou amerických skupin vynořujících se z garážové scény a společně s písní "Louie, Louie" je základem jejich repertoáru. (Zůstane nejtrvalejší nahrávkou skupiny THEM a jednou z nejvlivnějších desek 60.let, navzdory tomu, že zpočátku v žebříčcích neboduje).
1965. Píseň "Here Come The Night", kterou složil a produkoval Berns (autor skladeb "Twist And Shout", "Under The Boardwalk" a "Hang On Sloopy"), vystoupí v UK hitparádě na 2.pozici. Je to největší, ale i poslední hit skupiny ve Velké Británii. Bert Berns, Američan působící v Londýně, nahrál v listopadu 1964 "Here Comes The Night" se zpěvačkou Lulu a píseň se v UK umístila na no.50. Jeho spolupráce se skupinou THEM bude rozsáhlá - především proto, že mu Morrison imponuje jako vokalista. Po tomto hitu se vrací do USA, kde založí vlastní nahrávací značku Bang, na které dosáhnou úspěch soubory THE STRANGELOVES, THE McCOYS a mnohé další.
V UK vychází LP - (THE ANGRY YOUNG) THEM, ale do žebříčku se neprobojuje. Hraje na něm hlavně Morrison a studioví hudebníci, což je příčinou toho, že zklamaní bratři McAuleyovi odcházejí a zakládají vlastní podobnou R&B skupinu THE BELFAST GYPSIES (stejnojmenné album vychází v roce 1969 ve Švédsku na značce Grand Prix). Harrison také končí a stává se zaměstnancem irské pošty. Do skupiny nastupuje klávesista Peter Bardens (brzy odchází) a bubeník John Wilson.
Skupina vystupuje na koncertu vítězů ankety časopisu New Musical Express v Empire Pool v londýnském Wembley. Přitažlivost THEM na koncertech spočívá především v Morrisonově charakteristickém zpěvu - jinak skupina kvůli neustále se měnící sestavě trpí nedostatečným vizuálním image.
"Gloria" se týden drží v US hitparádě na no.93, přičemž se prodává zejména v Kalifornii, kde se v některých městech západního pobřeží dostane do TOP 10!
Morrisonova kompozice "One More Time" se v UK žebříčku neumístí. "Here Comes The Night" dosahuje v US hitparádě 24.místo.
Bernsova skladba ("It Won't Hurt") "Half As Much" je v UK dalším propadákem.
LP - THEM, na americké značce Parrot, obsazuje v USA 54.příčku žebříčku. Z něho vybraná Morrisonova skladba "Mystic Eyes", odvázaná věc s ústní harmonikou v popředí, dosahuje v UK no.33. Obsazení skupiny je víceméně stabilní a tvoří ho Morrison, Henderson, Wilson, Jim Armstrong a Ray Elliot. Toto kvinteto je uvedeno i na dalším albu skupiny - THEM AGAIN.
1966. LP - THEM AGAIN, spojující R&B standardy s několika původními skladbami, se do žebříčku nedostává. Wilson odchází a za bicími ho vystřídá Terry Noone. Na americkém turné ho nahrazuje David Harvey. Vystupují převážně v Kalifornii (v sanfranciském klubu Filmore a v losangelském klubu Troubadour).
"Gloria" za pomoci živých vystoupení skupiny vyšplhá na 71.příčku US žebříčku, ale americká cover verze skupiny THE SHADOWS OF KNIGHT se v USA propracuje na no.10. LP deska THEM AGAIN v USA končí na 138.pozici.
Návrat skupiny do Velké Británie se časově váže na vydání cover verze písně Paula Simona "Richard Cory" na značce Decca. Singl se neprodává a kapela se rozpadá. Morrison se vrací do Belfastu. Odehraje několik koncertů s přáteli jako Eric Bell, pozdější člen THIN LIZZY, potom odletí na Bernsovo pozvání do USA, podepíše smlouvu s jeho značkou Bang a začne úspěšnou sólovou kariéru.
Skupina THEM se opět sejde v Los Angeles v roce 1967 ve své poslední sestavě s belfastským vokalistou Kennym McDowellem na Morrisonově místě.
1968. Změna zpěváka přináší i změnu hudebního stylu skupiny. LP deska NOW AND THEM, vydaná na americké značce Tower Records, je kuriózní směsicí blues-rocku a psychedelie. Stěžejní skladba "Square Room", 10-ti minutový opus s orientálním oparem, je velice povedeným kouskem. Album však propadá a Roy Elliot skupinu opouští. THEM zůstávají kvartetem a stávají se plně psychedelickým souborem.
Další album TIME OUT TIME IN FOR THEM, dobře přijaté hippie fanoušky, je však po komerční stránce nezdarem. Skupina ztrácí iluze a rozchází se. Armstrong a McDowell se vracejí do Belfastu a formují kapelu SK'BOO.
1970. Alan Henderson natáčí pro značku Happy Tiger album THEM v triu s Jerrym Colem (respektovaným losangelským sessionmanem) a anonymním bubeníkem. Hosty na desce jsou Ry Cooder a Jack Nitzsche. Hudební materiál je zajímavou fůzí rock'n'rollu, country a soulu.
1971. Druhým Hendersonovým dílem pro firmu Happy Tiger je LP - THEM IN REALITY, které zapadlo a zůstává sběratelskou raritou. Ani další grandiózní Hendersonův sólový projekt - rocková opera o Ježíšovi s producentem amerických alb THEM Rayem Ruffem zapadá. (Vychází na dvojalbu nazvaném TRUTH OF TRUTHS u firmy Oak Records).
Do skupiny se navracejí někteří z jejich původních členů, další úspěchy však už nepřicházejí.
1972. Dvojalbum THEM FEATURING VAN MORRISON LEAD SINGER, kompilace z materiálu, vydaného na značce Decca, se v USA umístí na no.154.
1979. Ve složení Henderson, Harrison, Wrixen, zpěvák Mel Austin a bubeník Billy Bell nahrávají THEM v Hamburku blues-rockové album SHUT YOUR MOUTH a vyrážejí na turné na jeho propagaci. Předpokládaný comeback se však nezdaří a skupina končí činnost. Její členové se však nevzdávají hudebních aktivit i když nedosahují věhlasu svého zakladatele Vana Morissona.
Jackie McAuley nahrává v roce 1971 sólové album pro firmu Dawn a účinkuje ve skupinách TRADER HORNE, POOR MOUTH a CULT, jeho bratr Pat odchází z hudebního byznysu a v roce 1984 se nešťastně utopil. Jim Armstrong formuje skupinu LIGHT, se kterou nahrává v roce 1978 album plné jeho výrazných kytarových sól. John Wilson prošel kapelami TASTE, STUD, SHOTGUN EXPRESS, CAMEL a bubnoval s klávesistou Peterem Bardensem na jeho sólových albech. Billy Harrison nahrává v roce 1980 sólové album BILLY WHO? na značce Vagabond.

Vladimír Svoboda 2003

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek