Music archiv - Story kapel

Three Dog Night

DANNY HUTTON (1946, Buncrane, Irsko) - vcls
CORY WELLS (1944, Buffalo, USA) -  vcls
CHARLES "CHUCK" NEGRON (1942, New York, USA) - vcls
MIKE ALLSUP (1947, Modesta, Kalifornie, USA) - gtr
JIMMY GREENSPOON (1948, Los Angeles, USA) -  keyboards
JOE SCHERMIE (1945, Madison, Wisconsin, USA) - bas
TDNFLOYD SNEED (1943, Calgary, Kanada) - drums
JACK RYLAND - bas
SKIP KONTE - keyboards
JAY GRUSKA - vcls

.Alba + důležité kompilace:
 1. THREE DOG NIGHT - Dunhill 1968
 2. SUITABLE FOR FRAMING - Dunhill 1969
 3. CAPTURED LIVE AT THE FORUM (Live) - Dunhill 1969
 4. IT AIN’T EASY - Dunhill 1970
 5. NATURALLY - Dunhill 1971
 6. GOLDEN BISQUITS (Kompilace) - Dunhill 1971
 7. HARMONY - Dunhill 1971
 8. SEVEN SEPARATE FOOLS - Dunhill 1972
 9. AROUND THE WORLD WITH THREE DOG NIGHT (2LP Live) - Dunhill 1973
10. CYAN - Dunhill 1973
11. HARD LABOR - Dunhill 1974
12. JOY TO THE WORLD - THIER GREATEST HITS (Kompilace) - Dunhill 1975
13. BEST OF - MCA 1975
14. COMING DOWN YOUR WAY - ABC 1975
15. DOG STYLE (Kompilace) - ABC 1975
16. AMERICAN PASTIME - ABC 1976
17. IT’S A JUNGLE - Passport 1984
18. CELEBRATE 1965-75 (2CD Kompilace) - MCA 1990
19. 20 GREATEST HITS 1969-74 - MPG 1993

 

Úspěšná americká skupina tvrdého melodického rocku,  známá výbornými verzemi převzatých skladeb.

1968. Skupinu zakládá v Los Angeles Hutton, bývalý producent na volné noze a studiový zpěvák společnosti Hanna-Barbera Productions,  který měl v roce 1965 sólový hit (no.73 US hitparády) s vlastní skladbou "Roses And Rainbows".  Po neúspěšném konkurzu do skupiny MONKEES ho napadne založit rockovou kapelu se třemi sólovými zpěváky a bere do ní Wellse ze skupiny THE ENEMIES,  jejíž nahrávky produkoval pro společnost MGM,  a Negrona,  který předtím bez úspěchu nahrával jako sólista pro firmu CBS/Columbia.  Doprovodné kvarteto tvoří Greenspoon, Sneed, Allsup a Schermie a scházejí se v něm hráči s rozmanitou hudební minulostí a vlivy:  od práce ve studiu v Los Angeles, přes country, gospel,  až po doprovázení Josého Feliciana.  Svůj název  "Noc se třemi psy"  skupina odvodí z výrazu, pocházejícího z australského vnitrozemí (čím chladnější je noc, tím víc psů člověk potřebuje přivést dovnitř na udržení tepla:  nejchladnější je noc se třemi psy).
Po podpisu smlouvy se značkou Lou Adlera Dunhill Records skupina nahrává s producentem Gabrielem Melklerem své první stejnojmenné album, obsahující převážně cover verze.  (Silnou stránkou souboru vždy budou vlastní verze materiálů externích autorů,  čímž půjde proti charakteru převážné části rocku konce šedesátých a začátku sedmdesátých let.  Zpočátku se však stanou THREE DOG NIGHT favoritem skladatelů, jako jsou Randy Newman, Harry Nilsson, Laura Nyro a Leo Sayer).
První singl "Nobody", vyňatý z alba, se do žebříčku nedostává.
28.prosince skupina vystupuje před 100.000 diváky na Miami Pop Festival v Hallendale na Floridě. V seznamu účinkujících jsou Chuck Berry, FLEETWOOD MAC, COUNTRY JOE & THE FISH, Joni Mitchell, CANNED HEAT a mnozí další.
1969. Prvním singlem skupiny v americkém žebříčku je revival písně "Try A Little Tenderness" od Otise Reddinga z roku 1967. Vyšplhá až na 29.příčku. Jako poslední je z LP - THREE DOG NIGHT vybraná skladba Harryho Nilssona "One"  a stává se prvním milionovým singlem skupiny.  Album se po 62-týdenním pobytu v US hitparádě vyšplhá na no.11 a je prvním z 12 zlatých alb za sebou.
Jejich verze písně "Easy To Be Hard" (z rockového muzikálu Hair),  se v US hitparádě probojuje na 4.místo a je druhým zlatým singlem.  Pochází z LP - SUITABLE FOR FRAMING,  které se v americkém žebříčku udrží 74 týdnů a vystoupí na no.16,  přičemž se ho prodá přes půl milionu exemplářů.
Cover verze skladby Laury Nyro  "Eli’s Coming",  také z tohoto LP, se v USA dostává na 10.příčku žebříčku.
1970. Album CAPTURED LIVE AT THE FORUM, nahrané na koncertu v Los Angeles, v USA dosahuje no.6. Skladba dvojice Bonner/Gordon "Celebrate" v gospelovém stylu se v americké hitparádě vyšplhá na 15.místo.
První jedničkou skupiny je revival písně Randyho Newmana "Mama Told Me (Not To Come)", kterou předtím na LP nahrál Eric Burdon. Na vrcholu hitparády vydrží 2 týdny a je jejich třetím milionovým singlem. Vyjde i na LP - IT AIN’T EASY, nahraném v produkci Richarda Podolora (byl zvukovým režisérem předešlého alba), které v USA vystoupí na 9.pozici.
"Mama Told Me (Not To Come)" je debutem v UK žebříčku na no.3. Skladba "Out In The Country", také z alba IT AIN’T EASY,  v USA obsazuje 15.místo.
Píseň "One Man Band",  z připravované LP desky, se v US hitparádě umístí na 19.příčce.
1971. LP - NATURALLY v USA obsazuje no.14 a přináší skupině další zlatou desku. Závěrečná skladba z alba "Joy To The World" (první píseň skupiny od skladatele Hoyta Axtona), se stává druhou hitparádovou jedničkou THREE DOG NIGHT a v US žebříčku kraluje 6 týdnů. S prodejem převyšujícím 2 miliony kusů je nejprodávanějším singlem roku 1971 v USA a rovněž největším bestsellerem skupiny, jakož i firmy Dunhill Records.
Mezitím kompilační album GOLDEN BISQUITS, shromažďující úspěšné singly, dosahuje v USA no.5.
Slavná věc "Joy To The World" se v UK dostává na 24.místo, je druhým a posledním hitem skupiny ve Velké Británii.
Na svém evropském turné si kapela vyslechne píseň  "Black And White" v reggae úpravě skupiny GREYHOUND (předtím v UK no.6) a rozhodne se ji nahrát.
Skladba Russe Ballarda "Liar" (původně ji nahrála Ballardova skupina ARGENT), se v USA propracuje na 7.pozici.
Kompozice Paula Williamse "An Old Fashioned Love Song" v USA vystoupí na no.4 a je pátým milionovým singlem THREE DOG NIGHT.
Koncem roku vychází LP - HARMONY, které se v USA dostane na 8.místo.
1972. "Never Been To Spain", též z této desky a zároveň další Axtonova skladba (později ji na koncertech uváděli Tom Jones i Elvis Presley), je opět milionovou a v US hitparádě se vyšplhá na no.5.  
Píseň "The Family Man" v USA dosahuje 12.pozici hitparády. Skupina má svoji třetí (a poslední) jedničku v US hitparádě - je jí milionový singl "Black And White".  Skladba vyjadřuje rasovou snášenlivost a skupina ji slyšela předešlého léta v Evropě (složili ji však už v roce 1955 Earl Robinson a David Arkin jako reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 1954,  zakazující segregaci na amerických školách). Vychází na LP - SEVEN SEPARATE FOOLS, které v USA vystoupí na 6.místo prodeje.
Skladba Davea Logginse "Pieces Of April" zakotvuje v USA na no.19.
1973. Živé dvojalbum AROUND THE WORLD WITH THREE DOG NIGHT, nahrané na rozličných vystoupeních po celém světě, obsazuje v USA 18.příčku žebříčku. 
20.června skupina vystupuje s Little Richardem a kapelou PAUL REVERE & THE RAIDERS v americké televizi ve speciálním vydání programu Dicka Clarka "American Bandstand", oslavující dvacetiletí.
Píseň "Shambala" se v USA propracuje na no.3 a je jejich sedmým milionovým singlem. Schermie odchází a nahrazuje ho baskytarista Jack Ryland. Do skupiny nastupuje i nový klávesista Skip Konte, čímž se její sestava rozšíří na osm členů.
LP - CYAN (je na něm i "Shambala") v USA končí na 26.místě, ale za prodej půl milionu kusů přináší skupině další zlatou desku. "Let Me Serenade" z tohoto alba v USA obsazuje no.17.
1974. Skupina nahrává cover verzi hitparádové jedničky Leo Sayera "The Show Must Go On" a dostává se s ní v US žebříčku na 4.příčku. Je to poslední milionový singl skupiny - je součástí LP - HARD LABOR, které v USA obsazuje 20.místo. Píseň "Sure As I’m Sittin’ Here" je v USA na no.16 a "Play Something Sweet (Brickyard Blues)" v US hitparádě zakotvuje na no.33.
1975. Kompilační LP deska JOY TO THE WORLD - THIER GREATEST HITS se v USA umístí na 15.pozici a je poslední z 12 zlatých trofejí souboru.
3.července po otevíracím koncertu amerického turné zatknou Negrona v jeho hotelovém pokoji v Louisville v Kentucky a obviní ho z přechovávání kokainu.
Dunhill pohltí mateřská společnost ABC Records a první LP deska skupiny na nové značce COMING DOWN YOUR WAY v USA uvízne na no.70. Z ní vybraná skladba Davea Logginse "Til The World Ends" je poslední účastí skupiny v US žebříčku singlů - obsazuje 32.místo.
1976. LP - AMERICAN PASTIME v USA končí na no.123 navzdory pokračujícím úspěchům v koncertní činnosti. Hned nato Hutton odchází a nahradí ho nový vokalista Jay Gruska. Doprovodnou kapelu rozšíří tři bývalý členové skupiny RUFUS:  Al Ciner, Ron Stocker a Denny Belfield, čímž se stává skoro kabaretní soulovou revuí. Brzy se rozpadne bez dalších nahrávek.
1981. Po rozmanitých sólových projektech (Hutton dělal v Los Angeles producenta skupinám nové vlny včetně FEAR),  se znova zformují kolem původního vokálního jádra Hutton-Negron-Wells a začínají koncertní činnost po USA.
1983. Píseň skupiny THREE DOG NIGHT  "Joy To The World" se opět vynoří jako součást filmu "The Big Chill".
1989. Někteří členové skupiny se objeví před soudem ve sporu o právo používat název kapely při koncertech.

Vladimír Svoboda 2004

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek