Music archiv - Story kapel

Tornados

ALAN "TEA" CADDY (2.2.1940, Chelsea, Londýn, UK) - vcls, gtr
GEORGE BELLAMY (8.10.1941, Sunderland, UK) - gtr
ROGER "LAVERN" JACKSON (11.11.1938, Kidderminster, UK) - keyb
HEINZ BURT  (24.7.1942, Hargin, Německo) - vcls, bas
CLEMENTE CATTINI (28.8.1939, Londýn, UK) - drumsCHAD HODGES - bas
TornadosTAB MARTIN - bas
BRIAN GREGG - bas
JIMMY O'BRIEN - keyboards
BRIAN IRWIN - gtr
RAY RANDELL - bas
STUART TAYLOR - gtr

.THE TORNADOS - alba + důležité kompilace: 
1. TELSTAR - Polygram 1963
2. JUST FOR FUN (Soundtrack) - Decca 1963
3. WE WANT BILLY! (Live) - Decca 1963
4. AWAY FROM IT ALL - Decca 1964
5. WORLD OF THE TORNADOS (Kompilace) - Decca 1972
6. REMEMBERING (Kompilace) - Decca 1976

THE TORNADOS - EP:
1. TORNADO ROCK - Decca 1963

*Poznámka: existují další kompilace na značkách Music Club, Castle, See For Miles, Decca a Sundazed

HEINZ 
1. TRIBUTE TO EDDIE - Decca 1963


1961. Nezávislý britský producent Joe Meek (vl.jm.Robert George) angažuje londýnské studiové hudebníky Caddyho, Bellamyho, Laverna, Burta a Cattiniho.
Cattini a Caddy jsou bývalými členy skupiny JOHNNY KIDD & PIRATES, zatímco Burt je chráněncem Meeka, který cítí, že jeho příjemný severský vzhled bude poutat zájem a dodá skupině vizuální image.
Meek je používá jako studiové muzikanty, doprovázející na nahrávkách jeho sólové interprety. Plánuje s nimi nahrávat jako s instrumentální skupinou se zvukem orientovaným na klávesy a chce tím narušit dominantní postavení kytarových SHADOWS na instrumentálním trhu.
1962. Po prvních vystoupeních v úloze doprovodné skupiny zpěváka Johna Leytona se stávají koncertní kapelou Billyho Furyho a ve studiu pro Meeka doprovázejí Leytona, Dona Charlese, Michaela Coxe a Alana Kleina.
V dubnu Meek nahrává s TORNADOS svoji instrumentální kompozici "Love And Fury" (úmyslná narážka na jejich pódiového "šéfa") a zabezpečí jim smlouvu s firmou Decca. Skladba vychází jako jejich debutní singl, ale do žebříčku se nedostává. 
Během letního turné doprovázejí Furyho ve Windmil Theatre v Great Yarmouth v Norfolku.
Meek, inspirovaný nedávným (10.června) instalováním komunikační družice Telstar, píše instrumentálku "Telstar", ve stylu skupiny TORNADOS s futuristickými zvukovými efekty.
"Telstar" tři týdny kraluje v americkém žebříčku jako vůbec první singl britské skupiny. I v dalších zemích dobude vrchol hitparád a jeho celosvětový prodej překročí 5 miliónů výlisků.
1963. V lednu Burt odchází na sólovou dráhu jako zpěvák a působí pod svým křestním jménem Heinz. Meek zůstává jeho producentem. Ve skupině ho nahradí nejdříve baskytarista Chas Hodges z formace THE OUTLAWS a po něm Tab Martin.
"Globetrotter", Meekova melodie, zvukem i aranžmá navazující na "Telstar", se v UK žebříčku vyšplhá na no.3 a stává se třetí instrumentálkou v britské TOP5. (Předtím na první příčce skladba "Diamonds" od Jeta Harrise a Tonyho Meehana, vystřídala nahrávku skupiny SHADOWS "Dance On").
Pouze v USA vydané album TELSTAR (na značce Polygram), se umísťuje na 45.místě.
Martin odchází a zakládá další kapelu THE SAINTS, jejíhož producenta dělá Meek (je to doprovodná koncertní skupina Heinze). Vystřídá ho bývalý člen kapely JOHNNY KIDD & PIRATES Brian Gregg. V USA vychází singl "Ridin'The Wind" a v žebříčku obsadí 63.pozici.
Skladba "Robot" se v UK dostává na 17.místo. Skupina účinkuje v britském popovém filmu "Just For Fun", ve kterém hraje píseň "All The Stars In The Sky".
První Heinzův singl "Dreams Do Come True" (později tuto skladbu nahrají TORNADOS na své instrumentální album), pochází z britského filmu "Farewell Performance", ve kterém Heinz hraje a jehož scénář napsal Meek.
Soundtrack JUST FOR FUN v UK dosahuje no.20.
Singl "The Ice Cream Man" se v britské hitparádě vyšplhá na 18.příčku. 
Vychází EP - TORNADO ROCK. Je odklonem od jejich zažitého zvuku a tvoří ho revivaly klasických rockových skladeb: "Ready Teddy", "My Babe", "Long Tall Sally" a "Blue Moon Of Kentucky".
Lavern, Bellamy a Gregg se osamostatňují jako studioví hudebníci a nahradí je Jimmy O'Brien, Brian Irwin a Ray Randell.
Heinz, dlouholetý velký fanoušek Eddieho Cochrana, se probojuje v UK hitparádě na 6.místo s Meekovou skladbou "Just Like Eddie", věnovanou Cochranovi. 
Singl TORNADOS "Dragonfly" v UK zakotvuje na no.41.
Na živém albu WE WANT BILLY! se skupina představuje s Billym Furym.
Heinzova nahrávka "Country Boy" obsazuje v anglické hitparádě 26.místo, ale jeho sólová LP deska TRIBUTE TO EDDIE, se do žebříčku nedostane.
Koncem roku se skupina TORNADOS rozchází s Furym.
1964. První britské album kapely AWAY FROM IT ALL se v žebříčku neumístí. Kdysi revoluční zvuk skupiny je už nyní, v kontextu merseybeatu a beatlemanie, zastaralý. Caddy odchází a nahrazuje ho Stuart Taylor ze skupiny SCREAMIN' LORD SUTCH.
3.ledna TORNADOS naposledy vystupují s Billym Furym v holandském Amsterodamu. Singl "Hot Pot" se do žebříčku nedostává, po něm následují "Monte Carlo" a "Exodus" (vydané v dubnu a srpnu na značce Decca). 
Heinz dosahuje 49.místo v UK žebříčku s písní "Diggin' My Potatoes". Poté se stáhne do kabaretů a ztrácí se ze scény, aby se znovu vynořil v 70.letech na koncertech rock'n'rollového revivalu. 
Cattini vydává pod jménem CLEM CATTINI ORCHESTRA singl "No Time To Think".
21.května se skupina znovu schází jako TORNADOS'65 a na značce Columbia vydává skladbu "Early Birds", pojmenovanou po další komunikační družici.
Skupina nahrává ústřední melodii televizního loutkového dobrodružného programu "Stingray".
1966. Po dalších dvou neúspěšných singlech "Pop Art Goes Mozart" a "Is That A Ship I Hear?" se TORNADOS'65 (kteří od Cattiniho odchodu procházeli ustavičnými personálními změnami), rozpadnou a většinou se uplatní jako studioví hudebníci.
3.února 1967 John Meek (v den osmého výročí smrti Buddyho Hollyho) umírá na následky zranění hlavy, které si způsobil sám výstřelem z brokovnice.
V polovině 70.let se soubor vzkřísil pod názvem ORIGINAL TORNADOS ve složení Bellamy, Burt, Cattini a Lavern. Obdobný pokus se objevil v roce 1989, kdy Cattini obnovil TORNADOS s novou zpěvačkou.

Vladimír Svoboda 2006

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek