Music archiv - Story kapel

Ultimate Spinach

IAN BRUCE-DOUGLAS (7.10.1946, Virginia) - gtr, keyboards, vcls A B
Ian Bruce DouglasBARBARA JEAN HUDSON - vcls, gtr, kazoo A B C
KEITH LAHTEINEN - drums, tabla, vcls A
RICHARD NESE - bas A B
GEOFFREY WINTHROP - vcls, lead gtr, sitar A B
CAROL LEE BRITT - vcls B

JEFF "SKUNK" BAXTER - lead gtr, steel gtr, vcls C
MIKE LEVINE - bas C
RUSSELL LEVINE - drums, vcls B C
TED MYERS - vcls, gtr C
TONY SCHEUREN - organ, piano, vcls C
TOM CAULFIELD - bas, harmonica C

Alba + důležité kompilace:
1. ULTIMATE SPINACH - MGM 1968 A
2. BEHOLD AND SEE - MGM 1968 B
3. ULTIMATE SPINACH III - MGM 1969 C

Přední představitelé tzv. Boston soundu. Byli založeni v roce 1967 Douglasem a kytaristkou a zpěvačkou Barbarou Hudson pod jménem UNDERGROUND CINEMA. Ian Bruce-Douglas účinkoval od poloviny 60.let v různých bostonských kapelách, u kterých získal potřebnou muzikantskou zručnost. Ovládal vedle kytary také piáno a varhany. UNDERGROUND CINEMA hráli psychedelický acid rock s poetickými texty ovlivněnými květinovým hnutím. Jejich vzory byly podobně zaměřené skupiny ze západního pobřeží USA - THE JEFFERSON AIRPLANE, THE DOORS a COUNTRY JOE & THE FISH. Byli proslaveni svými benefičními koncerty pro hippies. V roce 1968 získali schopného producenta a manažera Alana Lorbera, který jim doporučil změnit jméno a zajistil jim smlouvu s MGM Records. Debutové album ULTIMATE SPINACH se stalo v hippie komunitě kultovní deskou. Dokonce se umístilo v US Charts na 34.místě a prodalo se ho více než 100.000 kopií. US obalObsahuje znamenité skladby jako folk-bluesovou "Ego Trip", slavnou "Ballad Of The Hip Death Goddess" s vynikajícím zpěvem Barbary Hudson, instrumentálku "Sacrifice Of The Moon" připomínající ranné COUNTRY JOE & THE FISH, nebo mythologické hymny flower-power generace "Funky Parade" a "Pamela".
Druhé album BEHOLD AND SEE, nahrané v témž roce, je oproti předchozí desce poněkud popovější, ale přináší také několik výborných kousků jako například suitu "Genesis Of Beauty", folkový song "Gilded Lamp Of The Cosmos" nebo mystickou píseň "Fragmentary Marches Of The Green". Barbara Hudson zpívá ještě oslnivěji než na debutu (jako host je na albu přítomna další zpěvačka Carol Lee Britt). Přesto deska zklamala své fanoušky a obsadila v US Charts pouze 198.místo. Nadějná kapela se rozpadla.
V roce 1969 Barbara Hudson sestavila novou skupinu a pokusila se o comeback. Jádro souboru tvořili Ted Myers a Tony Scheuren ze spřízněné bostonské kapely CHAMAELEON CHURCH, a virtuózní kytarista Jeff "Skunk" Baxter. Pilotní singl "(Just Like) Romeo And Juliet" předznamenal album nazvané ULTIMATE SPINACH III. Směska psychedelie, hardrocku a popu zaznamenaná ve drážkách desky však ani zdaleka nedosáhla úrovně předchozích alb a skupina definitivně zanikla. Hudebníci včetně Barbary Hudson zmizeli z hudební scény. Dále pokračovali pouze Jeff "Skunk" Baxter a Ian Bruce-Douglas. Baxter se stal v roce 1971 spoluzakladatelem souboru STEELY DAN a v roce 1974 založil populární THE DOOBIE BROTHERS.
Bruce-Douglas po rozpadu ULTIMATE SPINACH založil nejprve power trio THE APOCALYPSE, poté soubor BLOODLUST (s basistkou Caryn Beth Spring), ze kterého se posléze zformovala skupina AZLBRAX. AZLBRAX vydali jediné album jménem IN THE VALLEY OF THE SHADOW (Intergalactic, 1988).

Vladimír Svoboda 2007

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek