Music archiv - Story kapel

Ritchie Valens

Valens RitchieRITCHIE VALENS
(vl.jm.Richard Steven Valenzuela, 13.5.1941, Pacoima, Los Angeles, USA) - gtr, vcls

.Alba + důležité kompilace: 
1. RITCHIE VALENS - Del-Fi 1959
2. RITCHIE - Del-Fi 1959
3. HIS GREATEST HITS - Del-Fi 1959
4. GREATEST HITS VOL.2 - Del-Fi 1960
5. LIVE AT PACOIMA JUNIOR HIGH SCHOOL (Live 1958) - Del-Fi 1960
6. ROCK LIL'DARLIN - Joy 1971
7. A HISTORY OF (Kompilace) - Rhino 1985
8. GREATEST HITS - RCA 1987
9. THE BEST OF RITCHIE VALENS - Rhino 1987
10. LOST TAPES - Ace 1992
11. LA BAMBA (Kompilace) - World Star 1993 
12. STORY (Kompilace) - Ace 1994
13. VERY BEST OF - Music Club 1995

Nadějný americký kytarista a zpěvák, jehož slibnou kariéru přerušila letecká katastrofa. Stojí za zamyšlení kolik hudebníků skončilo podobnou smrtí.

1952. V době docházky na základní školu v kalifornské Pacoimě si Richard sestrojuje elektrickou kytaru na kterou hraje (pokud si nevydělá na kytaru Fender Stratocaster) pravou rukou, i když je levák. Dva roky předtím se naučil hrát na akustickou španělskou kytaru, ale lákal ho moderní elektrický zvuk. 
Nadaný mladík, pocházející z mexicko-indiánské rodiny, vyrůstá v prostředí tradiční mexické hudby a odmalička se o hudbu zajímá - především o chicano-folk, R&B a konečně o rock'n'roll ve stylu Little Richarda.

1957. Připojuje se k místní mexické skupině THE SILLHOUETTES, která je složená z japonského tenorsaxofonisty a dvou "Afro-Chicanos". Hraje na kytaru a zpívá R&B a rock'n'roll a pro velký úspěch se stane sólistou skupiny. 

1958. V květnu se představuje Bobovi Keeneovi, majiteli gramofonové firmy Del-Fi v Hollywoodu, kam ho pozval vyhledávač talentů, který si ho všiml na večírku veteránů American Legion v San Fernandu.
Keene se rozhodne natočit s Valensem singl. Na prvním nahrávání vznikne skladba "Come On, Let's Go", pro kterou má Valens vymyšlený refrén, ale text musí napsat přímo ve studiu. Deska vychází ve spojení se skladbou dvojice Lieber/Stoller "Framed" (nahrála ji také skupina THE COASTERS) a poprvé pod zkráceným jménem Ritchie Valens. 
V srpnu odjíždí na své první americké turné, během něhož se spřátelí s rock'n'rollovým zpěvákem Eddiem Cochranem a společně vystoupí v televizní show Dicka Clarka "American Bandstand" s písní "Come On, Let's Go". S té se stává hit a udrží se 13 týdnů v US žebříčku, kde se ke konci turné probojuje na 42.místo (cover verze Tommyho Sreela dosáhne ve Velké Británii no.10).
Po návratu do Los Angeles nahrává Valens skladbu "Donna", kterou věnoval své školní lásce Donně Ludwig. Keene navrhnul na B-stranu singlu nahrát zmodernizovanou verzi mexické svatební písně ve španělštině s názvem "La Bamba".
5.prosince Valens vystupuje ve své bývalé škole na koncertu a Keene se rozhodne vystoupení nahrát. Zároveň nahrává i několik záběrů pro film Alana Freeda "Go, Johny Go", na kterých Ritchie zpívá playbackem svoji píseň "Ooh, My Head". 
Po druhém vystoupení v "American Bandstand" se Valens zúčastní 10-ti denního koncertování s Cochranem, Bo Diddleyem a THE EVERLY BROTHERS ve vánoční show Alana Freeda v New York State Theater.
Ve stejné době se obě strany druhého singlu "Donna"/"La Bamba" předhánějí v americkém žebříčku a "La Bamba" jednoznačně vede.

1959. V lednu Valens nahrává písně na svoji první LP desku a připravuje se na koncertní turné "The Winter Dance Party" po Středozápadu USA. Účastníky jsou: Buddy Holly se svojí doprovodnou skupinou (kytarista Tommy Allsup, bubeník Carl Bunch a basista Waylon Jennings), Ritchie Valens, DIPON & THE BELMONTS, The Big Bopper a Frank Sardo. 
2.února "La Bamba" vyšplhá v americké hitparádě na 22.místo.
3.února, po vystoupení v Clear Lake v Iowě, si pronajme Buddy Holly letadlo pro přesun do dalšího města - Moorheadu v Minnesotě. Hollyho kytarista Tommy Allsup přepouští místo Valensovi a baskytarista Waylon Jennings zase Big Bopperovi. Několik minut po startu se letadlo zřítí na zmrzlé pole u Mason City v Iowě a všichni v něm zahynou.
"Donna" dosáhne v USA no.2 a stane se posmrtným milionovým hitem. V UK se na týden usadí v žebříčku na 29.místě, ale předběhne ji cover verze Martyho Wildea, která skončí na no.3. 
Album RITCHIE VALENS vystoupí v USA na 23.místo a singl "That's My Little Suzie" se dostane tamtéž na no.55.
Další singl "Little Girl" dosáhne v USA jen 92.místo (další singly a dvě alba - RITCHIE, sestavené z nezveřejněných nahrávek, na kterých jsou i Valensovy kytarové instrumentálky, a LIVE AT PACOIMA JUNIOR HIGH SCHOOL, se záznamem koncertu z prosince 1958 - vydá Del-Fi v průběhu dvanácti měsíců, ale ani jedna deska se nedostane do žebříčku.
Valensovy písně nahrávají mnozí umělci a jeho vliv průkopníka chicano-rocku přetrvává navzdory muzikantově velmi krátké hudební kariéře.

1985. Manuel Velasquez, umělec a představitel sdružení Community Youth Gang Services, odhaluje pamětní desku na škole Pacoima Junior High, kde mladý Richard studoval.

1987. Životopisný film Taylora Hackforda, ve kterém postavu Valense hraje Lou Diamond Phillips, vzbudí zájem diváků a skupina LOS LOBOS pokoří v USA i UK špičku hitparády se svojí interpretací písně "La Bamba", která je na soundtracku k filmu. Hbitě vychází LP - THE BEST OF RITCHIE VALENS, ale dosáhne v USA pouze no.100.

11.května 1990 je na počest Ritchieho Valense na Chodníku slávy v Hollywoodu umístěna hvězda s jeho jménem a umělec vstupuje mezi nesmrtelné.

Vladimír Svoboda 2006

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek